Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cititul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
contraste
Dupa studii sau serviciu, dupa indeplinirea obligatiilor fata de familie, societate, fata de tine insuti, dupa satisfacerea nevoilor de stiri, meciuri, discutii cu prietenii on line, mai aveti timp de citit?
Si daca mai aveti, cititi carti traditionale sau in format electronic ?
Sau nu mai cititi de loc?

Eu am raspuns ca citesc atat in format electronic cat si traditional.
Zooey
si eu citesc in ambele moduri, dar recunosc ca nu prea am rabdare sa citesc in fata calculatorului. anul asta am citit maximum 4 e-books.
nefertiti-old
Cititul e forma ideala de relaxare pentru minte, asa ca nu renunt la el. Insa nu citesc in format electronic, pentru ca nu-mi place. Nici nu cred ca o sa imi placa vreodata...
Fantasee
De ani de zile citesc cate o carte pe saptamana si nu ma mai satur....minunata inventie, cartile astea... smile.gif
contraste
Intr-adevar, Fantasee, minunata inventie, dar nu prea pot sa ma ocup de ea prea mult sa o perfectionez ! Timpuuuuuuuuul!!!
flori
Eu daca-am pus mina pe o carte buna, fac ce fac si chiar daca nu am timp o sorb in graba pina la ultima picatura...pot sa spun ca sint dependenta de literatura buna. E drept ca in fata calculatorului nu-i chiar asa de placut, dar daca nu se poate altfel merge si asa...As vrea sa se inventeze ceva ca sa poti citi si atunci cind esti nevoit sa faci alte activitati...ar fi grozav!
Gothmog
Citesc in ambele formate, nu atat de mult pe cat as vrea, lucru pe care incerc sa-l remediez.Citesc carti online de nevoie,ca le procur gratis, nu de placere, pentru ca mi se pare incomparabila citirea unei carti intr-o pozitie comoda , datul paginilor, mirosul hartiei cu uitatul intens la un monitor care paremise dauneaza si mai mult ochilor.
edittha
Atunci cand pun mana pe o carte care imi place nu mai fac altceva (nu spalat vase, nu mancare , nu calculator) ci ma sui in fotoliu si citesc . Citesc si virtual , dar nu asa de mult deoarece imi obosesc ochii din cauza ochelarilor de vedere.Pe net citesc de obicei poezii si proza scurta
exergy33
Citesc atit e-books cit si carti traditionale.
Ziua mi se pare mai comod sa stau in fata calculatorului si sa citesc anumite texte luate de pe net sau literatura pe CD.

Dupa amiaza si seara imi place sa citesc asa cum m-am obisnuit din copilarie , adica pe burta hh.gif !

Cind vad in vitrina o carte care ma atrage nu pot sa ma abtin sa nu o cumpar.

Cartile clasice au ceva specific...nu stiu ce anume...ceva pe care cititul on - line sau cititul cartilor in format electronic nu ti-l poate da. cool.gif

exergy33

PS.
contraste , buna ideea cu acest sondaj!
contraste
Pai, eram si eu curioasa, ca daca a fost Targul de carte "Gaudeamus"!!!
iniya
Mie nu-mi plac cele in format electronic;:unsure:
nu stiu daca o sa pot citi vreodata decat daca voi fi nevoita,desi se cam gasesc in librarii..la preturi sad.gif destul de mari; este altfel cand o ai in mana si o citesti wub.gif



Ovidius
Imi place sa citesc carti in format traditional. Online citesc doar documentatie pentru sevici, dar si atunci, cand e mai mare mi-o listez si o citesc de pe hartie. Acasa citesc revista lunara la care sunt abonat plus inca o carte care ma tine de obicei luni de zile pana o termin.
Olaf
Si eu prefer formatul traditional. Chiar daca mai citesc si in format electronic (am votat varianta cu ambele formate), cand am ceva in format electronic incerc sa-l imprim. Daca este carte, pot sa o iau cu mine pe unde ma duc, iar daca este pentru lucru pot sa subliniez si sa fac adnotari. smile.gif
Si in ultima vreme am inceput sa cam inghit carti, dar din cele mai usoare...
Fitzcarraldo
Cand citeam (aveam timp) o faceam traditional. Daca nu simteam foia, fosnetul ala, mirosul specific de carte mi se parea ca n-are nici un farmec. Nu mai vorbim de satisfactia de a ajunge la final cu gandul ca ai citit o carte buna. Mi-e dor de timpurile alea, dar nu mai timp de multe chestii care-mi faceau placere. Nici de filme nu-mi mai arde, si asta e destul de grav.
jude
De cate ori incerc sa citesc in fata calculatorului, nu am rabdare sa duc pana la capat cartea si o reiau (cu putin noroc) in varianta "palpabila". smile.gif Asa ca online nu citesc decat eseuri si poezii (si jurnalele de pe forum tongue.gif ). In rest, prefer formatul traditional.
Aramis
Vara si toamna aceasta am citit aproximativ 10 carti pe calculator. La inceput a fost mai dificil pentru ca nu mi se parea tocmai comod, dar cu timpul m-am obisnuit. Cel mai mult m-au ajutat ochelarii tratati antireflex (protejeaza ochii de lumina artificiala).
Nu am renuntat la cartile "traditionale", pentru ca e un sentiment deosebit sa le tii in mana, sa le mangai coperta lucioasa, nou nouta, sau foile ingalbenite de ani din biblioteca bunicului meu.
dascalita
O viata de om am citit cartile in format traditional,le-am simtit parfumul,le-am mangaiat si mi-a placut...Inca imi mai place sa astept somnul recitind o carte buna!De putin timp am inceput sa citesc si on-line,mai greu la inceput,dar ...nevoia te invate si ce nu ti-e cu voia!De citit nu ma pot lasa!
willie
Incerc sa nu citesc prea mult, uneori reusesc. La mine cititul era un fel de dependenta, nu mai vroiam sa fac altceva. Bine ca mi-am dat seama la timp ca exagerez , si ca m-am mai putut opri.
yuanescu
nici o carte electronica nu m-a lasat somnul si drumul sa citesc mad.gif , noroc ca exista xerox .
iar de citit ... fluctuant, anul asta mi-am propus sa nu citesc nici o carte si am reusit hmm.gif
vitalic sprinceana
eu citesc totul in orice format, in orice pozitii.. citesc carti on-line, dar citesc si in pat, intins comod pe burta...mai citesc ziare, etichete, ambalaje, panouri publicitare, subtitre, carti vechi (in WC), inscriptii funerare...am imprsia uneori ca lumea in care traim e o carte (nu ca i-as sprijini teoria lui Mcluhan, dar, ma rog)..
mai e un mod de a citi, nementiont in sondaj - cel de a asculta audiobooks...foarte la moda...eu practic si chestia asta...
contraste
vitalic sprinceana, ai dreptate. Nu am inclus in sondaj audiobooks !
Si sa stii ca le citesc si eu !!!!!
Aramis
Am adaugat si optiunea audiobooks wink.gif
Personal, nu am citit niciodata in acest mod... unsure.gif
contraste
Multumesc !
Sa stii ca atunci cand modelez imi este mai comod asa.
Ultima data am audiat "Zahir" de Pablo Cohelio in lectura inegalabilului Florian Pitis.
Mainile parca erau vrajite...
De-as gasi mai multe asa...
Eclectic
Citesc in ambele formate, insa il prefer de departe pe cel traditional. E cu totul altceva. smile.gif
Arlequine
mda, am inceput sa am brobleme cu ferestrele asa ca citesc tot mai putin la calc. am si ocheri cu antireflex dar ma tem ca nu`i tocmai nimerita dioptria (sunt ochelari pe citit cica) asa ca nu-i folosesc decat la carti in formatul clasic. timp am destul. cateodata ma gandesc ca am si prea mult de pierdut. biggrin.gif citesc la scoala, la job, in pat sub pat, unde apuc. thumb_yello.gif deocamdata ma voi orienta spre carti de spetzialitate ca-ncepe sexiunea cry.gif
iniya
@Aramis
QUOTE
Am adaugat si optiunea audiobooks wink.gif
Personal, nu am citit niciodata in acest mod... unsure.gif

Daca nu ai citit de ce ai votat?
black ice
Nu a votat, a adăugat doar opţiunea īn chestionar.


Eu pīnă acum n-am reuşit să citesc mai mult de 20 de pagini pe calculator. Tot ce a fost mai mult fie am scos la imprimantă, fie am lasat deoparte. Cred că sunt prea conservator īn privinţa asta... iar de audiobooks, să nici nu aud. rolleyes.gif
iniya
QUOTE
Nu a votat, a adăugat doar opţiunea īn chestionar.


Asa este. Imi cer scuze sorry.gif

Cat despre audiobooks, nu-mi plac, nu le vad sensul. Cartea e tot carte smile.gif
axel
Audiobooks au si ele sens. De exemplu la oamenii care-si petrec o ora - o ora si jumatate in fiecare zi facand naveta, conducand automobilul.
iniya
Asta asa este. Dar fara a subestima pe cineva, sincer nu stiu cu cat te alegi din ce auzi, fata de cartea care ai avut-o in mana si ai cittit-o in adevaratul sens. tongue.gif
contraste
Draga mea iniya, da-mi voie sa iti spun ca eu muncesc cu mainile, ochii sunt in lucru, (modelez), iar atunci cand "termin" am ochii prea obositi ca sa mai iau o carte in mana.
Desi frecvent ascult "audio books", am uitat sa trec optiunea. Dar mie personal imi este deosebit de utila.
Ultima auditie : "Zahir" a lui Coelho in lectura lui Florian Pitis.
Aramis
Contraste, chiar acum mi-am amintit ca am "citit" o data, de muult, si o audiobook, Ultimul mohican daca tin eu bine minte smile.gif
Nu stiu daca placile cu povesti intra tot in aceasta categorie...

In ultimul timp am descoperit ceva ciudat, exact in preajma examenelor (bac, admitere, sesiuni) descopar cele mai interesante carti si nu pot sa le las pana cand nu ajung la ultima pagina biggrin.gif
contraste
Ehehe! Draga mea draga, nu esti singura !
Asa am fost si eu, asa vor fi si alti studenti, elevi...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.