Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Teama De Intuneric E Dragoste!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Teama de intuneric e de fapt manifestarea unei iubiri fara de margini fata de Primordialitate, fata de Timpurile Imemoriale. Cum va explicati chestia asta?
As vrea sa fiti inventivi si sa va manifestati talentul vostru ingeresc in intregul Arhipelag!
wub.gif wub.gif wub.gif

Cu prietenie,

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Olaf
Aveam in minte niste demonstratii complicate si absurde, care nu duceau la nimic...

Dar sa luam ceva mai simplu: ce inseamna teama de intuneric? Eu o vad ca pe o teama de necunoscutul fizic, de pericole ascunse de lipsa luminii. Este o teama adanc inradacinata in... carnea noastra. Face parte din ceea ce suntem, omul primitiv, traind pe muchie de cutit, gata sa piara din cauza vederii limitate.
Nu este cazul, nu-i asa? Atunci, ce poate fi teama de intuneric, manifestata uneori si in conditii de siguranta si cunoastere deplina a imprejurimilor, decat dovada unei intoarceri obsesive la carne, la ceea ce suntem de fapt? Si ce poate determina aceasta intoarcere decat o mare dragoste de noi insine, de ceea ce suntem de fapt, de ceea ce am fost intotdeauna? O dragoste fara limite de al nostru... primordial?

q.e.d.... sau nu tongue.gif
alfa
Teama de intuneric este iluzia reintoarcerii la Primordialitate. Gandire antitetica, metafizica a luminii. Alb si negru. Realitatea este absenta puritatii si decaderea intr-un permanent obscur. Inaintea Primordialitatii este negatia ei, dublul, di-abolicul care o scindeaza in permanenta refuzandu-i readunarea chiar in momentul efortului inspre aceasta si din chiar acel efort. Unitatea este doar o imagine deformata a dualitatii primare pe care intr-un gest extrem incearca s-o anuleze amenintand-o si proclamandu-se suverana. Gata de a se prabusi incearca o ultima miscare di-sperata sacrificandu-se pentru supunerea diversului. Moartea si dragostea absoluta se unesc in ultima noapte a vesniciei. Unul si acelasi lucru. Di-avolul a cucerit tot.
In rest inca ni se pare ca teama de intuneric ne duce la ceea ce nu a existat niciodata: Primordialitate, Unitate, esenta sau lumina pura cand tot ceea ce e de intalnit e doar obscuritatea care tolereaza lumina pentru a nuanta. Masti ascunse in spatele altor masti care mascheaza alte masti.
Leonardo
Teama de intuneric este teama de extra-senzorial asociata cu imaginatia 'negativa' care apare cu precadere pe intuneric si prin asociere cu locul in care 'infruntam' intunericul.

Cand stau acasa iubesc intunericul din camera, e un sentiment de liniste, pace si de maxima activitate mentala.
Cand merg pe strada pe intuneric ma tem de necunoscutul din spatele meu, tacerea din jur e apasatoare. Cred ca si miscarea accentueaza starea de teama.
Olaf
Ciudat, unii ar spune ca NEmiscarea accentueaza starea de teama... unsure.gif
Leonardo
din punctul meu de vedere nemiscarea inseamna cunoasterea exacta a imprejurimilor. Miscarea presupune schimbare permanenta si locuri noi. Atunci cand nu pot sa-mi folosesc vizualul, in intuneric de ex, maximul de siguranta il simt cand stau.
In fizica, economie si nu numai cazul static este mult mai usor de analizat decat cel dinamic, e mai simplu. Miscarea presupune evaluarea starii viitoare ceea ce in principiu nu poate fi previzionat exact, considerand toti factorii care il influenteaza.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (alfa @ 24 Nov 2005, 08:24 PM)
Teama de intuneric este iluzia reintoarcerii la Primordialitate. Gandire antitetica, metafizica a luminii. Alb si negru. Realitatea este absenta puritatii si decaderea intr-un permanent obscur. Inaintea Primordialitatii este negatia ei, dublul, di-abolicul care o scindeaza in permanenta refuzandu-i readunarea chiar in momentul efortului inspre aceasta si din chiar acel efort. Unitatea este doar o imagine deformata a dualitatii primare pe care intr-un gest extrem incearca s-o anuleze amenintand-o si proclamandu-se suverana. Gata de a se prabusi incearca o ultima miscare di-sperata sacrificandu-se pentru supunerea diversului. Moartea si dragostea absoluta se unesc in ultima noapte a vesniciei. Unul si acelasi lucru. Di-avolul a cucerit tot.
In rest inca ni se pare ca teama de intuneric ne duce la ceea ce nu a existat niciodata: Primordialitate, Unitate, esenta sau lumina pura cand tot ceea ce e de intalnit e doar obscuritatea care tolereaza lumina pentru a nuanta. Masti ascunse in spatele altor masti care mascheaza alte masti.

Tigrule, e literatura tot ce spui. Diavol?
Hai sa fim seriosi.
Scoate metafora din mesajul tau. Si ce ramane?
Stii de fapt despre ce vorbim?
Ce-ti spune tie DRAGOSTEA?
Ce e DRAGOSTEA, tigrule?
rofl.gif
Ovidiu Bufnila


PS: Mai lasati prostiile literare si incercati sa fiti ceva mai vii, sa fiti Oameni de Actiune. Eliberati-va de Metafore si Poezie. Ce treaba are literatura aici?
alfa
QUOTE
Scoate metafora din mesajul tau. Si ce ramane?


Mesajul.

QUOTE
Stii de fapt despre ce vorbim?


N-am nici cea mai vaga idee. Eram la ora de libera fantezie. biggrin.gif

QUOTE
Ce-ti spune tie DRAGOSTEA?
Ce e DRAGOSTEA, tigrule?


DRAGOSTEA asa cum chiar si pe forumul asta mi s-a spus e o chestie complicata plina de reactii biochimice. biggrin.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (alfa @ 2 Dec 2005, 02:27 AM)
QUOTE
Scoate metafora din mesajul tau. Si ce ramane?


Mesajul.

QUOTE
Stii de fapt despre ce vorbim?


N-am nici cea mai vaga idee. Eram la ora de libera fantezie. biggrin.gif

QUOTE
Ce-ti spune tie DRAGOSTEA?
Ce e DRAGOSTEA, tigrule?


DRAGOSTEA asa cum chiar si pe forumul asta mi s-a spus e o chestie complicata plina de reactii biochimice. biggrin.gif

Alfaaa, tigrule, frumos spus. OK, MESAJUL. Hai sa definim, sa DEZVALURIM intelesurile mesajului tau.
Dragostea e si chimie din punct de vedere al chimiei. Dar? Dar DRAGOSTEA E DE FAPT PROIECTUL LUMII, PLANULO ei ASCUNS si RELEVAT.

Hai sa vedem cum, tigrule Alfaaaaa!


rofl.gif rofl.gif rofl.gif


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Ovidiu Bufnila
QUOTE (alfa @ 24 Nov 2005, 09:24 PM)
Teama de intuneric este iluzia reintoarcerii la Primordialitate. Gandire antitetica, metafizica a luminii. Alb si negru. Realitatea este absenta puritatii si decaderea intr-un permanent obscur. Inaintea Primordialitatii este negatia ei, dublul, di-abolicul care o scindeaza in permanenta refuzandu-i readunarea chiar in momentul efortului inspre aceasta si din chiar acel efort. Unitatea este doar o imagine deformata a dualitatii primare pe care intr-un gest extrem incearca s-o anuleze amenintand-o si proclamandu-se suverana. Gata de a se prabusi incearca o ultima miscare di-sperata sacrificandu-se pentru supunerea diversului. Moartea si dragostea absoluta se unesc in ultima noapte a vesniciei. Unul si acelasi lucru. Di-avolul a cucerit tot.
In rest inca ni se pare ca teama de intuneric ne duce la ceea ce nu a existat niciodata: Primordialitate, Unitate, esenta sau lumina pura cand tot ceea ce e de intalnit e doar obscuritatea care tolereaza lumina pentru a nuanta. Masti ascunse in spatele altor masti care mascheaza alte masti.

Dar ALTFEL, Alfa?

Ov
Kyklos
Maestre Bufnila hai sa facem un experiment , dat fiind faptul ca tu esti initiatorul acestui topic Teama de intuneric , acest experiment sa se cheme : NU MIE FRICA DE BAU BAU

Experiemnetul se va desfasura pe durata a sasa zile .
In cele sase zile vei fi tinut legat la ochi cate o ora in fiecare zi si din fundal se va auzi sunte ciudate de moroi , strigoi si lista poate continua. devil.gif
In prima zi vei fi pus pe o masa legat de maini si picioare si evident legat la ochi cu o panglica neagra acelas tratament cu moroi strigoi . devil.gif
A treia zi vei fi dus noaptea intr-un cimitir unde sa cante bufnita , poate te intalnesti cu membrii familiei Bufniliene . devil.gif
A patra zi vei fi inchis intr-un cavou de unde sa primesti aer ,apa , mancare printr-un tub . devil.gif
A cincea zi vei levita , legat la ochi totul intr-o camera fara lumina vei fi tinut la inaltime. devil.gif
Iar daca dupa cinci zile de experiment esti viu si nevatamanat vei mai avea inca un experiment interesant :

Te vom trimite noaptea intr-o padure , asa ca sa fie pentru ultima noapte , si vom chema cativa oamenii binevoitorii sa puna ceva lupii , animale si evident moroi , strigoi evident sunete familiale tie in cele sase zile devil.gif devil.gif

Cu siguranta va fi o experienta pe cinste.... thumb_yello.gif
Ovidiu Bufnila
In 1987 am fost trecut pe Lista Neagra.
Restul e bagatela.

Ov
http://www.phantazm.net/art/index.htm
Kyklos
Deci Bufnilian ce am scris eu acolo trebuie sa fie in actul numit LISTA LUI BUFNILA SAU CUM SA-L EXTERMINAM PE ICAN.

Deci frica de intuneric era o arma pentru a fi lichidat de Ceasca si totii acoliti lui ....
Ovidiu Bufnila
Codul ICAN nu poate fi exterminat ca nu e fiinta este Magie!
Teama de oameni e mai puternica decat teama de intuneric. Teama de oameni si ura de oameni era construita artistic inainte de 1989.


Ov
http://www.phantazm.net/art/index.htm
Kyklos
Deci Bufnila nu agreezi experimentul dat mai sus pentru a scapa de intuneric , frica de intuneric .
Ovidiu Bufnila
Nu e vorba de agrreat. Nu e folositor. Un Comando modern, de exemplu, care se antreneaza pe ideea de utocontrol e condamnat la moarte. Antrenamentul Beligerantelor, in Noul Mileniu nu mai au tangenta cu chesii din astea cu sperieturi si leac de sperietura cum zici. Mintea e Timonierul. Ea e altceva decat Creierul. Ca sa antrenezi Mintea nu e de ajuns sa stai pitit si cacacit de frica in tintirim. NU asta e calea. CALEA e a straluminarii si valuririi. In cimitir antrenamentul e altul. Mult mai complex, mult mai pasionant si magic. Am fost educati de mici in niste mituri imposibile, ridicole si idioate.


Ov
http://www.phantazm.net/art/index.htm
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Colimator @ 7 Jun 2006, 04:12 PM)
Maestre Bufnila hai sa facem un experiment , dat fiind faptul ca tu esti initiatorul acestui topic Teama de intuneric , acest experiment sa se cheme : NU MIE FRICA DE BAU BAU

Experiemnetul se va desfasura pe durata a sasa zile .
In cele sase zile vei fi tinut legat la ochi cate o ora in fiecare zi si din fundal se va auzi sunte ciudate de moroi , strigoi si lista poate continua. devil.gif
In prima zi vei fi pus pe o masa legat de maini si picioare si evident legat la ochi cu o panglica neagra acelas tratament cu moroi strigoi . devil.gif
A treia zi vei fi dus noaptea intr-un cimitir unde sa cante bufnita , poate te intalnesti cu membrii familiei Bufniliene . devil.gif
A patra zi vei fi inchis intr-un cavou de unde sa primesti aer ,apa , mancare printr-un tub . devil.gif
A cincea zi vei levita , legat la ochi totul intr-o camera fara lumina vei fi tinut la inaltime. devil.gif
Iar daca dupa cinci zile de experiment esti viu si nevatamanat vei mai avea inca un experiment interesant :

Te vom trimite noaptea intr-o padure , asa ca sa fie pentru ultima noapte , si vom chema cativa oamenii binevoitorii sa puna ceva lupii , animale si evident moroi , strigoi evident sunete familiale tie in cele sase zile devil.gif devil.gif

Cu siguranta va fi o experienta pe cinste.... thumb_yello.gif

Bati campii, simpaticule. Poti sa-ti construiesc un Bau Bau sa te inveti minte. Cunosc un tip care era durul durilor. Acum e ca o lamaie. Tot asa o tinea ca nu se teme. Vai, vai, saracu.
ohyeah.gif
Kyklos
QUOTE
Cum va explicati chestia asta?


In intuneric se produc diferite imagini , stari de spirit....hormoni saraci o iau razna..devin pierduti in intunericul misterios si e normal ca simti primejdie si te gandesti la ceva frumos....la dragostea fata de tara , mama , prima ta iubire si evident prima garoafa data mamei de ziua nevestei lui GUTENBERG

wasp
Nu-mi amintesc sa fi spus cineva ca un bebelus in perioada intrauterina se sperie ca-i intuneric.... Si nici nu isi dezvolta de la sine conceptul de bau-bau, daca nu cumva se gaseste un adult imbecil care sa-i inoculeze teama asta. Dar daca e vorba de iluminare, aici e mult de discutat.... Inclusiv despre renasterea intru lumina, o chestie mai mult sau foarte putin religioasa. wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.