Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Psihologia Virtualului - Shooting Games
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
calfa
Va propun un nou subiect de discutie, asa numitele shooting games, jocurile in care obiectivul este proiectarea unui obiect virtual (minge, glont, puc, etc.) intr-o tinta virtuala (poarta, adversar, etc.).

Ceea ce m-a facut sa deschid acest subiect este controversa asupra implicatiilor acestor jocuri pentru persoanele cu predispozitie spre agresivitate.

Prima: sunt foarte bune pentru descarcarea energiilor, furiei, tensiunilor, etc., pe o tinta virtuala, intr-o modalitate care nu afecteaza sau raneste vreo persoana sau fiinta reala. De aceea sunt recomandate celor predispusi la agresivitate, pentru a o consuma pe o tinta imaginara. Astfel canalizate energiile respective, persoana agresiva isi pierde cu timpul interesul pentru agresiuni fizice. O alternativa din lumea in care traim ar fi sporturile care presupun aruncari (fotbal, tenis, tir, etc.).

A doua: sunt nerecomandate persoanelor agresive, pentru ca le face si mai agresive, le pastreaza in atmosfera de agresivitate, solutia reala fiind cu totul alta decat practicarea jocurilor shooting.

Ce parere aveti ?

Putem de asemenea sa purtam o discutie mai generala, privind implicatiile practicarii in masa a unor astfel de jocuri, in special in randul copiilor si al tinerilor.

smile.gif
alfa
Calfa cum reusesti sa deschizi atatea subiecte interesante? Ma mir ca nu-ti raspunde nimeni. Eu te admir desi `fratimiu` n-o face.
Cred ca acele jocuri au efecte devastatoare. O cercetare statistica ne-ar arata ca agresivitatea creste cu 40-59% dupa ce joci un cs. Mai ales cand iei bataie...Te enervezi, nu te mai intelegi cu nimeni, nu-ti vine sa crezi....cum draq m-a batut ala sau aia?
Ipoteza 1 e nerealista. Cum sa-ti descarci furia la fotbal? S-ar putea sa te trezesti cu un cartonas rosu mai ales daca arbitrul e partinitor. Si atunci sa vezi furie si mai mare ca ti-ai lasat echipa in zece. In plus gandeste-te la huideielile galeriei care sare pe tine cand joci in deplasare si la refacerea loviturilor libere, ca s-ar fi miscat zidul, daca marchezi cand arbitru e cumparat.
Sunt convinsa ca cei care joaca astfel de jocuri , precum si toti sportivii care practica fotbal, tenis, tir etc...nu mai vorbesc de box, arte martiale, k1 etc devin agresivi. Intr-un fel toata lumea e agresiva, poarta in pantece germenele agresivitatii.
Hai sa-ti povestesc ceva. Eram afara si ma jucam cu prietenele mele de-a cine iti place tie- cine mie. Vine Basca nebunu de la doi, ala cu usa metalica vopsita rosu stacojiu si il ia la bataie pe umflatu`, grasu de la parter, ochila cu nasul coroiat. I-a scos doi dinti jumate si i l-a spart pe al treilea. Tocmai jucase cs....
Unii cred ca exista persoane agresive care nu au legatura cu eroticele jocuri: shooting games sau ca sunt multi care le joaca lipsiti de agresivitate. Altii spun ca unii nici nu fac diferenta intre joaca si agresivitate...si din pacate sunt multi. Se inseala.
Implicatiile practicarii in masa a acestor jocuri sunt evidente, agresivitatea creste, de aceea...
Propun:
1. interzicerea acestor jocuri precum si a tuturor sporturilor mentionate de tine si nementionate, deoarece consecintele psihologice sunt nefaste. ( o lege anorganica ar rezolva problema )
2. interzicerea altor tipuri de difuzare a agresiunii cum ar fi filmele de actiune. Si asa sunt proaste au final previzibil, ceea ce te enerveaza si mai tare- intotdeauna invinge binele- sunt pline de teoria corectitudinii politice -aproape mereu albul e sprijinit in lupta sa contra raului de un negru sau de o femeie incat te intrebi cine apare primul: negru sau femeia? - sunt nerealiste -totul sare in aer in jurul eroului principal cu exceptia lui, iar dusmanii cad ca mustele la prima lovitura, in timp ce eroul nostru nu sta pe ganduri si omoara in disperare in stanga si dreapta, dimpotriva adversarii daca il prind la cotitura stau, rad, se gandesc...pana cand apare solutia salvatoare ( ori nu mai au gloante ori vine negru sau femeia ). In felul asta o sa ne uitam doar la Fellini, Bergman, Tarkovski si Bunuel. Yo zic ca nici Passolini nu merita necenzurat. Doar filmele de groaza le-as lasa dar nu panarame din ciclul dracula, chestii britanice serioase.
In felul asta se va evita practicarea in masa a agresivitatii si psihologia ciclului parintele si copilul isi va fi spus cuvantul.
SORIN
Calfa ...dupa primul creier uman, vazut imprastiat pe asfalt de parca ai zice ca e o lubenita cazuta din camion, o sa le treaca cheful de asa jocuri, multor viteji virtuali!

Si daca vrei sa vezi asa ceva imagini real, iti trimit pe mail...sper sa nu fie si nevoie sa-ti povestesc!!

Regards...

Sorin.
SORIN
QUOTE (alfa @ 22 Nov 2005, 06:45 PM)

Sunt convins ca cei care joaca astfel de jocuri , precum si toti sportivii care practica fotbal, tenis, tir etc...nu mai vorbesc de box, arte martiale, k1 etc devin agresivi. Intr-un fel toata lumea e agresiva, poarta in pantece germenele agresivitatii.

Esti convins foate gresit hh.gif

Sorin.
alfa
Incercam sa fiu si eu de acord cu Calfa anticipand si tu imi spui ca gresesc. smile.gif
Scuze trebuia convinsa...am editat. smile.gif
Imi pare rau Calfa dar nu ma lasa SORIN sa-ti dau dreptate ce sa fac. smile.gif
SORINE asa este daca vezi un creier imprastiat pe asfalt in realitate nu mai joci shootere, fotbal, tenis etc ... biggrin.gif
exergy33
alfa

QUOTE
Si asa sunt proaste au final previzibil, ceea ce te enerveaza si mai tare- intotdeauna invinge binele- sunt pline de teoria corectitudinii politice -aproape mereu albul e sprijinit in lupta sa contra raului de un negru sau de o femeie incat te intrebi cine apare primul: negru sau femeia? - sunt nerealiste -totul sare in aer in jurul eroului principal cu exceptia lui, iar dusmanii cad ca mustele la prima lovitura, in timp ce eroul nostru nu sta pe ganduri si omoara in disperare in stanga si dreapta, dimpotriva adversarii daca il prind la cotitura stau, rad, se gandesc...pana cand apare solutia salvatoare ( ori nu mai au gloante ori vine negru sau femeia ).


Dupa parerea mea filmele de actiune nu sint decit niste versiuni moderne si stilizate ale povestilor cu Feti- Frumosi ,,,zmei.... cool.gif
Nu este destul ca in viata de multe ori invinge raul ?! wub.gif
De ce ar trebui ca si in filme sa se intimple asa ?

Cit priveste jocurile pe calculator , jocurile mai mult sau mai putin ....strategice , jocurile sportive ...si chiar banalele jocuri de cuvinte - toate astea dupa parerea mea genereaza un soi de agresivitate.
Ce le diferentiaza ?
Cantitatea de agresivitate produsa si directia in care este directionata cool.gif aceasta "forma de energie ".
In toate jocurile exista un invins si un invingator , o tabara cistigatoare si una invinsa.
Agresivitatea generata in sufletele invinsilor..?...vezi si evenimentele de la incheierea meciului dintre Turcia si Elvetia.

Dar pe de alta parte fara competitie viata omului ar fi fada si lipsita de gust.
Toate aceste jocuri , si in special CG dau posibilitatea fiecarui necunoscut de a se transforma intr-un invingator , de a deveni un personaj asemanator eroilor din filmele de actiune.

exergy33

PS
Ce ar fi ca azi sa revii la ginduri mai bune ?...si sa continui sa postezi doua trei idei interesante in loc sa=ti risipesti agresivitatea = energia pe lucruri fara importanta ?
Ma gindescca este posibil...numai sa vrei. rofl.gif

exergy33
SORIN

QUOTE
Calfa ...dupa primul creier uman, vazut imprastiat pe asfalt de parca ai zice ca e o lubenita cazuta din camion, o sa le treaca cheful de asa jocuri, multor viteji virtuali!


Cita dreptate ai. wub.gif
Comparatia ta cu lubenita...si as adauga mai departe si comparatia cu pepenele rosu , spune foarte sugestiv totul.

Nu sint o persoana care sa-si piarda cumpatul din orice sau sa se teama de intuneric..., insa dupa ce am vazut acest gen de imagini "real " , nu am mai mincat nici macar o felie de pepene rosu.

exergy33
Ovidius
QUOTE
dupa primul creier uman, vazut imprastiat pe asfalt de parca ai zice ca e o lubenita cazuta din camion, o sa le treaca cheful de asa jocuri, multor viteji virtuali!

thumb_yello.gif

Mai joc si eu din cand in cand cate un shooter, si omor cu sete in stanga si-n dreapta, laugh.gif dar daca situatia ar deveni reala, e clar ca nu as mai face la fel. Mi-am pus si problema daca jucandu-ma devin agresiv sau nu, si concluzia a fost ca ma joc atunci cand sunt agitat, jocul consumandu-mi acea energie, iar la final sunt mai linistit. Mai e si problema invingatorului si a invinsului. Cand pierd, nu ma enervez din cauza asta, sau daca ma enervez, ma calmez spunandu-mi: "Nu poti castiga in 100% din cazuri". O alta problema e dependenta. Ca sa o evit imi impun o ora limita, sau in timpul jocului imi spun: "Mai fac 2 runde si gata".

QUOTE
implicatiile practicarii in masa a unor astfel de jocuri, in special in randul copiilor si al tinerilor.

Pentru copii cred ca sunt foarte periculoase, pentru ca ei nu au inca notiunile clare pentru dependenta, agresivitate, invins/invingator. Tot ce stiu ei este ca trebe sa invinga in 100% din cazuri, indiferent cat timp le ia.

QUOTE
interzicerea acestor jocuri precum si a tuturor sporturilor mentionate de tine si nementionate, deoarece consecintele psihologice sunt nefaste. ( o lege anorganica ar rezolva problema )

Parazitii au o melodie draguta care zice cam asa: "Tot ce-i interzis e palpitant in viata..."
A interzice, e cea mai simpla cale de a rezolva problema. Si la urma urmei nici macar nu s-ar rezolva, ci ne-ar da noua asa o liniste de suprafata. Pentru a impiedica un copil sa nu mai se joace, cred ca ar trebui sa-i oferim altceva, echivalent. De exemplu un sport, sau orice alta activitate care l-ar pasiona cat de cat.
abis
QUOTE (exergy33 @ 23 Nov 2005, 06:29 AM)
Dupa parerea mea filmele de actiune nu sint decit niste versiuni moderne si stilizate ale povestilor cu Feti- Frumosi ,,,zmei

Asa e! thumb_yello.gif

QUOTE
Nu este destul ca in viata de multe ori invinge raul ?!  wub.gif
De ce ar trebui ca si in filme sa se intimple asa ?

Pentru ca mai toate filmele sunt previzibile, plictisitoare, pline de clisee... De asta nici nu mai stiu de cand nu deschid televizorul pe altceva in afara de History, NG si VH1...

QUOTE (Zorro)
Pentru a impiedica un copil sa nu mai se joace, cred ca ar trebui sa-i oferim altceva, echivalent. De exemplu un sport, sau orice alta activitate care l-ar pasiona cat de cat.

Intre doua ore de Counter Strike si doua ore alergat pe stadion, preferabila ar fi pentru un pusti de sase ani a doua varianta... Insa, asa cum bine zici, lucrurile interzise sunt cele mai dorite, si daca-i interzici sa se joace, cu atat mai mult isi va dori sa o faca...

Care-i solutia? Sa-i alegi tu jocurile pe care are voie sa le "butoneze"? Vei fi un dictator: prietenii lui se omoara nestingheriti in CS, iar el este obligat sa joace Tetris... Sa ii stabilesti un timp-limita? Vei fi sadicul care il trimite prea devreme la culcare, cand tocmai devenea totul mai interesant... Eu unul ma bucur ca nu am acum astfel de probleme, dar cand vor aparea, habar n-am cum o sa le rezolv...
exergy33
abis

QUOTE
Care-i solutia? Sa-i alegi tu jocurile pe care are voie sa le "butoneze"? Vei fi un dictator: prietenii lui se omoara nestingheriti in CS, iar el este obligat sa joace Tetris... Sa ii stabilesti un timp-limita? Vei fi sadicul care il trimite prea devreme la culcare, cand tocmai devenea totul mai interesant... Eu unul ma bucur ca nu am acum astfel de probleme, dar cand vor aparea, habar n-am cum o sa le rezolv...


Perfect de acord. wub.gif
In momentul in care ii interzici unui copil ceva , acel "ceva" va capata o importanta maxima.
Dupa parerea mea cel mai bun lucru este sa-i prezinti mai multe moduri placute de petrecere a timpului liber...dar sa nu-i impui nici unul...sa-i dai iluzia ca el este cel care decide .. cool.gif

Adevaratul pericol al acestor tip de jocuri, dupa parerea mea , este faptul ca antrenat fiind in lumea virtualului copilul nu mai are timp , chemare si uneori nici "stiinta" de a se socializa cu cei din lumea reala...in special cu cei de virsta lui.

exergy33
calfa
Hai sa va spun povestea aflata in spatele acestui subiect.

Cu catva timp in urma am aflat ca shooting games "sunt foarte bune pentru descarcarea energiilor, furiei, tensiunilor, etc., pe o tinta virtuala, intr-o modalitate care nu afecteaza sau raneste vreo persoana sau fiinta reala. De aceea sunt recomandate celor predispusi la agresivitate, pentru a o consuma pe o tinta imaginara. Astfel canalizate energiile respective, persoana agresiva isi pierde cu timpul interesul pentru agresiuni fizice. O alternativa din lumea in care traim ar fi sporturile care presupun aruncari (fotbal, tenis, tir, etc.)."

Din acel moment am incercat sa urmaresc ideea, sa observ cat de bine corespunde realitatii inconjuratoare. Trebuie sa spun ca ipoteza s-a cam confirmat, in situatiile pe care le cunosc. Sigur, nu poti generaliza asa usor, dar cel putin in cazurile pe care le cunosc shooting games au functionat ca o cale de descarcare a energiilor.

Dar parca mai bune au fost sporturile care presupun aruncari sau loviri. smile.gif

De curand cineva mi-a spus: "shooting games sunt nerecomandate persoanelor agresive, pentru ca le face si mai agresive, le pastreaza in atmosfera de agresivitate, solutia reala fiind cu totul alta decat practicarea jocurilor shooting."

Asa ca m-am gandit, ar fi un bun subiect de discutie. smile.gif
dojo
Nu ma bag la Shooter-e ca nu ma pricep, dar practic Karate Shotokan de 5 ani. Si zau ca nu mi-a crescut agresivitatea, dimpotriva. Inainte m-am batut cu tot ce misca pe lumea asta (am fost o tipa bataioasa, deh) ... Dupa ce am inceput sa caftesc in mod organizat colegii de la Karate mi-a trecut cheful de pocnit in viata "civila". Am avut deja de cateva ori ocazia de a reaspunde prin agresivitate unor agresari verbale sau fizice (chestie pe care as fi facut-o fara sa ezit cu multi ani inainte), si am ales sa intorc spatele si sa-mi vad de treaba.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.