Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iarna Nu-i Ca Vara
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
mutulica
ma uit la stiri si vad ca iar s-au blocat drumurile din cauza zapezii.
nu sunt nici 5 cm de zapada si totul e blocat. soferii injura puternic autoritatile, in timp ce cameramanul de la stiri ii filmeaza cum patineaza pe putina zapada cazuta (evident ca masina nu era echipata cu cauciucuri de iarna)

mergind cu masina intre resita si timisoara... am intilnit plin de carute si biciclete nesemnalizate, pietoni fara haine reflectorizante, etc.. toti pe mijlocul soselei

vi se pare normal ca oamenii astia sa dea vina pe autoritati atita timp cit ei sunt total nepregatiti pentru zapada?
este firesc ca restul comunitatii sa sufere din cauza unor sinucigasi sau inconstienti?
nefertiti-old
Asta cu zapada incepe sa semene cu inundatiile.
flori
Oaau a cazut zapada in Romania! Yaaap! As propune sa se circule numai cu sanii cu zurgalai pe timp de iarna! S-ar rezolva multe probleme in felul asta! Si chiar ar fi pitoresc! rofl.gif
mutulica
vai... ce dragutza propunere... as extinde-o in toata uniunea europeana...
ca si asa au o problema cu protectia mediului
edittha
Asa este : iarna nu-i ca vara" , dar ce frumos este cand zapada scartaie sub talpile bocancilor.Nu trebuie sa ne speriem de zapada care a inceput sa cearna .Decat ploi mai bine zapada .Poate daca se indura guvernul sa ne dea ceva la grevisti, o sa reusim sa vedem si noi zapada de pe partii , daca nu, o vedem pe cea de pe asfalt ohyeah.gif sad.gif
March
E buna si iarna asta . Daca era numai vara ne napadeau paduchii si alte lighioane ! tongue.gif
SORIN
Dar se pare ca nici iarna nu le mai face fata rofl.gif

Sorin.
Cucu Mucu
Parca nu ne-am obisnuit cu romanii. vine apa si ii ia casa, "'reati ai devil.gif de guvernanti, de ce nu ati oprit ma ploaia?Cum mai ajungem noi la birt pe noroiul asta?", vine iarna si ninge putin "iote ba astiaa, nu pun mana pa lopata sa ne dezapezeasca noua masinile, 'reati de guvernanti". Acum, nici cu hautoritatile nu mi-e rusine, dar nici asa...
flori
Ei ca parca lor tare le mai pasa! Poate sa urle poporul ce vrea ca ei isi vad de treaba lor "iarna ca si vara": la jecmanit tot ce se poate! Ce sa mai vb de senat unde-i un adevarat birlog de hibernare, atunci cind se plictisesc sa-si mai mareasca salariile sau vacantele si alte drepturi pe care si le mai inventeaza!
flori
La asa popor asa guvernanti! Iarna sa traiasca sa-i mai curete! Da cred ca nici Domna Iarna nu prea are sanse, ca Poporu se-ncalzeste cu alcoolul...Of! Bietii guvernanti saracii vor face colesterol si scleroza, cine stie daca vor face fata! Sa nu ne moara pin la primavara sau sa-i vezi ca ies din birlog galbeni ca turta de ceara!
Cucu Mucu
Oricum is portocalii. ohyeah.gif
mutulica
pare ca guvernul e de vina... pt problemele de trafic...

ei bine... ce sa mai zic de englezi, unde ninge din an in paste si la 5 cm de zapada se opreste orasul, se inchid scolile, se inchid o parte din institutii...
oare ar trebui sa facem la fel?

sau la nordici, unde iese soseaua de sub zapada mai putin de 4 luni pe an?
dojo
Well nu ma mai mira nimic. Ma distreaza ca de cate ori pica zapada astia sunt nepregatiti. De parca nu e logic ca de pe la sfarsitul lui octombrie sa se gandeasca la asta, ca doar in decembrie nu vine vara laugh.gif
edittha
Fiecare anotimp cu farmecul lui . Fiecare din noi si-ar dori ca iarna sa mearga la munte, la Sinaia sau o statiune din Elvetia , iar vara pe litoralul nostru sau la Marea Mediterana
Cucu Mucu
QUOTE
Fiecare din noi

Eu vreau sa merg vara la munte, ca nu suport sa stau sa imi fierb creierii pe plaja la mare
Olaf
Pai exista o singura problema de care lumea nu tine cont: cand ninge, ninge peste tot (pe suprafete mari) iar curatarea se face secvential. Eu nu inteleg ce vor oamenii astia: sa nu aiba pic de zapada pe carosabil? Sa ninga numai pe langa? Sa fie cate o masina de deszapezire la fiecare doi kilometri de drum? E posibil? Sau daca nu, hai sa scoatem banu', sa instalam sisteme de incalzire in asfalt... Atunci o sa urle ca de ce platesc atata... Ei nu scot bani nici macar sa-si schimbe cauciucurile tocite la masini.
mutulica
de remarcat ce inseamna tari civilizate totusi. chiar daca iarna aproape nu isi face simtita prezenta in sudul frantei, tot poporul isi pune cauciucuri de iarna.
de ce? pai pentru ca daca fac accident si nu au cauciucuri de iarna (hmmm... si acolo e asfaltul mai degraba uscat) sunt considerati vinovati
iar asigurarile refuze sa plateasca daune masinilor neechipate cu cauciucuri de iarna ...

mai sa fie...

Kyklos
Pentru noi romanii venirea primei zapezii e o corvoada . Automobilele cu tonaj mare blocheaza drumurile . Drumarii nu-si fac treaba asa cum trebuie .
Dar totusi exista si un bine , gropile din micul Paris vor fii astupate de zapada . Macar iarna sa avem strazii fara gropii .
ducoro
QUOTE (mutulica @ 25 Nov 2005, 05:31 PM)
de remarcat ce inseamna tari civilizate totusi. chiar daca iarna aproape nu isi face simtita prezenta in sudul frantei, tot poporul isi pune cauciucuri de iarna.
de ce? pai pentru ca daca fac accident si nu au cauciucuri de iarna (hmmm... si acolo e asfaltul mai degraba uscat) sunt considerati vinovati
iar asigurarile refuze sa plateasca daune masinilor neechipate cu cauciucuri de iarna ...

mai sa fie...

Sa dea DOMNUL sa fie iarna iarna si vara vara ,iar restul sa-i obligam pe cei care ar trebui sa-si faca treaba. thumb_yello.gif
Kyklos
Cate accidente se intampla din cauza poleiului . Pe de o parte o vina o au si drumarii , inprastie material antiderapant dupa accident . Soferi nu adapteaza viteza la starea drumului si nu au cauciucuri de iarna, nu au deloc echipate masinile pentru conditiile de iarna .
mutulica
ieri a fost un accident in lant pentru care ... as considera vinovati drumarii.
in dreptul podetelor peste riuri sau canale de irigatii ar trebui puse avertizari de polei, si turnat des material antiderapant

in caz de polei poti sa pui ce cauciucuri vrei, chiar si de alea cu tinte de raliu (pierzi tintele pe asfalt in prima 100 de km) si daca nu esti avertizat de unde mama naibii sa stii sa reduci viteza
nefertiti-old
Deci, ieri a nins si a viscolit in Bucuresti si a miliona oara, tot orasul s-a blocat. Nu mai repet tot ce s-a intamplat aseara, presupun ca ati vazut pe la tv sau pe pielea voastra. Dar, azi dimineata constat ca faimosii alesi ai bucurestenilor iar nu au facut nimic. Aseara, boul de primar general nu a fost in stare decat sa spuna ca nu pot interveni cu utilaje decat dupa ce se retrag masinile din trafic (la ora 23 aseara inca erau sute de masini blocate in trafic). Intrebarea mea este de ce nu erau pregatiti sa intervina, pt ca avertizarea meteo a fost emisa si trimisa primariilor cu 24 de ore inainte?? In orice tara civilizata, azi dimineata am fi servit la micul dejun demisia primarului general, dar la noi nu... Mai mult, azi dimineata se circula tot asa de greu, am stat o jumate de ora in statie dupa un tramvai, pt ca se blocasera vreo 7 undeva spre ghencea si nu mai venea nici unul inapoi. Pe strazi e la fel de multa zapada ca si aseara, in statiile RATB la fel... Ma intreb cat ii mai tine nesimtirea?
mdA!
mda - io am facut 35 de minute cu autobuzul numai intre doua statii. cu totul, din berceni in lacul tei am ajuns in patru ore jumatate.

insa ce m-a scos din minti in mod definitiv a fost cum am gasit bucurestiul in dimineata asta, in drum spre serviciu. faptul ca trebuia sa inventez trasee de a traversa in asa fel incat sa nu ma bag in apa pana'n gat.
asa in conditiile in care tot felul de muncitori umblau cu lopetile in spate de colo pana colo, dar unu n-ar fi strans zapada aia topita de pe trotuar sau de la marginea totuarelor, de parca pietonii ar fi senilati sau dotati din nastere cu cizme de cauciuc, si nu au nevoie sa circule si ei omeneste.
Balama
...ba`i fratilor...e teroare...cu mitici. rofl.gif .cum se depune mai mult omat. unsure.gif ..cum mitici intra in hh.gif panica...cei drept nici drumari nu-si fac datoria ,dar mitici nu sunt nici ei echipati cu cauciuri de iarna.....
Cla
Eu circul cu metroul.
Cine-i prost sa zgārie parbrizul masinii, s-o curete de zapada si gheata, e treaba lui.
(Vorbesc despre oamenii care locuiesc la noi, vecinii, sa nu se inteleaga gresit)
Daca intru in metrou repede (care e dupa colt), e imediat cald si pot sa ma plimb prin tot orasul.
N-am nevoie de loc de parcare, de Politie, de nimic. wink.gif

De unde stau eu pana in centrul orasului mi-ar trebui cu masina 1/2 ora.
Cu metroul fac 10 min. si nu ma enervez cu cautarea de loc de parcare.
Cucu Mucu
QUOTE (alexa @ 1 Mar 2006, 03:32 PM)
mda - io am facut 35 de minute cu autobuzul numai intre doua statii. cu totul, din berceni in lacul tei am ajuns in patru ore jumatate.

Eu am facut ieri, cand incepuse sa ninga (pe la 16) 2 ore din piata Victoriei pana la Europa cu masina.
Videanu, ce devil.gif sa faca, rade, ca doar nu a nins el. Sa facem o cheta sa ii luam o poarta, macar sa rada cu folos.
actionmedia
QUOTE (alexa @ 1 Mar 2006, 03:32 PM)
asa in conditiile in care tot felul de muncitori umblau cu lopetile in spate de colo pana colo, dar unu n-ar fi strans zapada aia topita de pe trotuar sau de la marginea totuarelor, de parca pietonii ar fi senilati sau dotati din nastere cu cizme de cauciuc, si nu au nevoie sa circule si ei omeneste.

Adevarul e ca dimineata era dezastru dar mai spre seara cam toate problemele s-au rezolvat, acum nu stiu daca din cauza topirii rapide a zapezii sau pentru ca oamenii de la salubritate si-au facut treaba. Oricum in statiile de autobuz erau culoare facute, canalele erau curatate si primeau apa de la zapada topita, carosabilul era aproape uscat. Bine, doar pe arterele principale.

Am vazut si eu ieri dimineata ca era zapada sau gheata pe unele strazi principale. Si sateam si ma intrebam de unde. Dar apropos de miticii de care vorbea balama, am vazut multi mitici mai dastepti decat toti care curatau trotuarul si aruncau zapada in strada, asa dis de dimineata. Nu mai vorbesc ca in jurul ASE-ului (vis-a-vis de Pizza Hut) era curatat tot trotuarul care are suprafata destul de mare. Foarte bine am zice, oameni muncitori. Doar ca nu era nici macar o gramajoara de zapada. Oare unde sa se fi dus toata acea zapada? Pai acolo am vazut stratul de zapada framantata pe mijlocul drumului. Ia uite cum se explica toate. Faceti legatura? Miticii arunca zapada pe mijlocul drumului si pe urma injura primaria ca nu curata soseaua. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, vorba cuiva de la radio sau de la TV, nu sunt sigur unsure.gif

Cat despre aglomeratia de acum 2 zile, de care am fost afectat si eu. De vina nu e nici zapada, nici autoaritatile. Problema este ca sunt foarte multe masini in Bucuresti. Si cum se inrautateste vremea, tot romanu scoate masina de la naftalina. Aglomeratie in Bucuresti este tot timpul. Acum fiind vizibilitate mica si carosabil acoperit cu zapada s-a circulat mai incet. Asta este. Ghinion. Dar atunci cand ninge, se nasoleste treaba oriunde in lume.

Acuma nu vreau sa ii apar pe aia de la primarie, probabil ca au si ei partea lor de vina. Dar cred ca inainte de a pune totul in carca lor, cred ca ar trebui sa ne mai uitam si la ceea ce facem noi.
coconut
Chiar aşa... Eu am observat cele spuse de Actionmedia, dar puţin mai altfel. Ieri dimineaţă, pe strada unde se află grădiniţa, trotoarele erau curate, curăţate, doar carosabilul mustea de omăt blegos şi mocirlos... cu ceva tente de alb nerăscolit de nicio maşină a salubrităţii Capitalei! Carevasăzică se curăţaseră doar arterele principale gāndeam eu cu obidă..., cānd - deodată - ce să vezi? Īn faţa noastră maşina cu pricina: dotată cu lama cea vestită a-ntregului Prigoană īncepuse să ia la... goană blāndul strat călcat de roţile maşinilor cu atăta nepăsare (oare?). Trotoarele - cele curate, de mai adineaori - se transformă pe lamă ce trece-n mormane de zăpadă īmbuibată! Īn cabina camionului cele două resurse umane care curăţau de zor artera secundară se hlizeau fericite: uite ce le-am făcut ăstora: le-am pus zăpada-napoi īn ogradă, iar maşinile parcate pe margine le-am făcut... curte artificială, să nu mai poată pleca omul liniştit īn treaba lui!
Nu numai că trăim īn Romānia şi asta ne ocupă tot timpul, trăim īn ţara desenelor animate şi ele ne ocupă tot locul!
Oare nu există utilaje care să adune şi zăpada mocirloasă īmpinsă doar cu lama aceea de te-nghite cu roţi cu tot?! Sau contribuabilii, mitici sau nu ( e drept că mitologia are tot felul de personaje interesante-n gaşca ei), nu plătesc primăriile să cureţe īntr-adevăr străzile?
Nu ştiu de ce, dar cred că avem de-a face cu un fel de joc; care pe care? Miticii pe salubritate sau salubritatea pe mitici?!
unsure.gif
nefertiti-old
QUOTE (coconut @ 2 Mar 2006, 11:02 AM)

Nu ştiu de ce, dar cred că avem de-a face cu un fel de joc; care pe care? Miticii pe salubritate sau salubritatea pe mitici?!
unsure.gif

Aici ai mare dreptate. thumb_yello.gif


In plus, actionmedia nu pot sa nu te contrazic. E drept ca sunt mult prea multe masini in Bucuresti, dar e la fel de drept ca in orasele din lumea civilizata utilajele de deszapezire ies in strada la juma' de ora dupa ce incepe sa ninga, nu la 12-20 de ore, ca la noi. In conditiile in care exista avertizare meteo clara pt Bucuresti, venita cu 24 de ore inainte, ei nu au iesit decat dupa 20 de ore sa curete strazile. Exista un singur cuvant care sa denumeasca asta: mizerupism. Iar cand spui ca s-au curatat statiile de autobus si tramvai, e valabil probabil doar pt centru.
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 11:12 AM)
E drept ca sunt mult prea multe masini in Bucuresti, dar e la fel de drept ca in orasele din lumea civilizata utilajele de deszapezire ies in strada la juma' de ora dupa ce incepe sa ninga, nu la 12-20 de ore, ca la noi.

Ba pardon, eu te contrazic. Marti, cand a nins abundent aveam treaba in oras. Am luat un taxi. Era ora 4.De la Piata 1 Mai si pana la Scala am facut 1 ora. Pe calea Victoriei se circula bara la bara cu viteza melcului. Chiar in drepata taxiului mergea cu aceeasi viteza (ba poate chiar mai incet) un utilaj de deszapezire. Presupunand ca ii ia o ora sa strabata toata calea Victoriei pe o banda. Si presupunand ca sunt 2000 de strazi in bucuresti cu o medie de 3 benzi fiecare si ca avem 100 de utilaje disponibile, in cate ore se va face curaternie? Raspuns corect 60. Ei bine, nu cred ca primaria are 100 de utilaje. Asa ca sa o lasam mai moale cu criticile. Indiferent daca intervine cu o de la primul fulg sau la 12 ore dupa ce sta ninsoare, rezultatul e aproximativ acelasi. Asta din cauza ca Bucurestiul este foarte aglomerat.

Si sunt convins ca in orice tara civilizata se confrunta cu aceeasi problema. Poate ca ei au mai multe utilaje. Sau poate ca in acele tari civilizate oamenii nu stau cu coada pe sus si cand ninge nu isi scot bolidul pe strada de frica sa nu ii topeasca ninsoarea.

Coconut. Cea mai rapida modalitate de a curata carosabilul este cea cu lama. Nu stiu de vreun alt utilaj care sa o adune. Oricum ar fi ineficient pentru ca dupa fiecare km probabil ca ar trebui sa plece sa descarce.
Din cate stiu dupa ce este adunata pe margine, vin baietii cu lopetile si o incarca in remorci. (asta daca este prea multa).
Acuma hai sa fim corecti. Eu nu cred ca au umplut tot trotuarul cu zapada. Probabil au adunat-o pe margine undeva.
nefertiti-old
QUOTE (actionmedia @ 2 Mar 2006, 02:45 PM)
Si presupunand ca sunt 2000 de strazi in bucuresti cu o medie de 3 benzi fiecare si ca avem 100 de utilaje disponibile, in cate ore se va face curaternie? Raspuns corect 60. Ei bine, nu cred ca primaria are 100 de utilaje. Asa ca sa o lasam mai moale cu criticile.

Are minimum 300 de utilaje, asa ca, pardon. Daca vrei musai aflu exact cate are. wink.gif

Si ma scuzati ca am indraznit sa critic actuala guvernare incapabila. Singura solutie e mutarea din Bucuresti sau emigrarea. Ca aici nu prea mai ai ce face. Io tot sper sa se schimbe ceva, da' ciuciu. Vad ca nici la nivel de mentalitate nu se schimba nimic, asa ca va las pe voi sa laudati edilii si guvernantii.
mutulica
intimplarea este ca ... am fost pe drum prin sud, cu masina, si m-a prins aceasta iarna tirzie...
ce am observat:
- toti soferii se baga in intersectii, fara nici un rationament, fiecare incurca pe fiecare, blocheaza circulatia, nu pot da inapoi pt ca cei din spate ii urmeaza, si apoi toata lumea claxoneaza
- la semafoare aratam ca un idiot pt ca nu scoteam botul la masina mult in intersectie
- de cite ori am lasat pe vreunul de pe strada secundara sa iasa in aglomeratie, sau am dat prioritate la cei ce vroiau sa intre in trafic ma claxonau la greu cei din spate
- politistii au alte treburi, si in general sunt depasiti, plus ca ... probabil s-au saturat sa tot piarda procesele cu cei pe care ii amendeaza (cei mai multi au pile si avocati meseriasi)

asta e general, ninsoarea doar agraveaza starea de fapt care exista la noi. in plus, pe ninsoare devine si mai evident ca:
- majoritatea masinilor sunt echipate cu cauciucuri de formula 1, care patineaza la prima ploaie, nu mai vorbim de zapada
- f multi au o problema in a se misca cu mai mult de 30 km/ora dar ramin pe banda a doua.
- pentru ca ... nu vad!!! nu au instalatii de dezaburire la geamuri si se uita printr-un ochi mic de geam dezghetat

iar daca e sa comparati cu situatia din alte tari... ei bine
- in UK se opreste traficul la 5 cm de zapada
- in Germania curatatul strazilor secundare cade in sarcina locatarilor (clar, primaria se ocupa de arterele principale), si daca nu au loc de masina cuiva o ridica scurt, si vai de capul lu ala de a parcat aiurea. iar locurile de parcare costa ca naiba
- si in Germania si in Austria, la o ora dupa ce incepe sa ninga zdravan autostrada arata ca naiba, cu polei si zapada intarita, cu accidente in lant, intre timp apar utilajele care curata soseaua, destul de bine as spune. Chiar si in astfel de tari, zapada cade cu nesimtire in urma utilajului care curata soseaua, si se depune la loc, creind in continuare probleme
- in Franta cum ninge cum e ambuteiaj, ca la noi, diferenta e ca la ei soselele sunt curate, dar apar si la ei claxoane aiurea si lipsa de respect in intersectii
- Nordicii sunt in general pregatiti, dar la ei e stare de fapt, si atunci cind drumurile sunt blocate de zapada o trateaza ca pe o stare de fapt

parerea mea? dam prea usor vina pe autoritati si mai mult incurcam decit ajutam, facem din tintar armasar, si ne plingem nejustificat de mult. in timpul asta, cei de la drumuri, in loc sa lucreze sistematic, alearga dintr-un loc in altul, acolo unde sunt solicitati peste rind de cite o pila importanta...
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 02:49 PM)
Are minimum 300 de utilaje, asa ca, pardon. Daca vrei musai aflu exact cate are. wink.gif

Abia astept sa aflu cate utilaje are primaria
nefertiti-old
Pai in seara aia minunata a iesit Murgeanu in direct pe un post tv si a spus ca au in teren 300 si ceva. Nu stiu unde in teren, pe Ghencea sau pe Dinamo... a uitat sa mentioneze. wink.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2006, 11:47 AM)
Pai in seara aia minunata a iesit Murgeanu in direct pe un post tv si a spus ca au in teren 300 si ceva. Nu stiu unde in teren, pe Ghencea sau pe Dinamo... a uitat sa mentioneze. wink.gif

OK. A precizat cumva daca toate sunt utilaje cu lama?
Serios acum. Cred ca ar fi interesant ca demers jurnalistic sa stim si noi. Cate utilaje are, la cati km de strazi, ca sa vedem si noi cam care este capacitatea si cam care ar fi productivitatea. Sa constate ca e naspa afara si ca e aglomerat poate sa constate tot roamnul. Un jurnalist adevarat ar trebui sa faca cercetari si sa ne spuna de ce. Declaratiile lui Murgeanu, Videanu, Gigi Becali sau Patriarhul Teoctist sunt neimportante. Important este sa stim cum se intampla chestia asta. Cati muncitori sunt, cum sunt repartizati, cate utilaje, de ce nu reusesc sa curete, s.a.m.d. Asta cred ca ii intereseaza cu adevarat pe romani. Dar banuiesc ca un astfel de demers ar fi costisitor.
Constat in ultima vreme ca se fac stiri "senzationale" cu bugete "senzational de mici" doar asa ca sa se afle in treaba. Nu mai conteaza informarea corecta a oamenilor ci doar audienta realizata cu cat mai putini bani. sad.gif
nefertiti-old
Domle, a uitat omul sa spuna daca-s cu lama, daca-s cu zimtzi, cu oarece rulmenti or asa ceva. Da' las' ca vede el! Nu pt ca nu-si face treaba, ci pt ca nu da detalii d'astea relevante cand apare la teve!

Ma leshi cu subterfugii d'astea?! S-a scris de un milion de ori cate utilaje sunt, cu cine sunt incheiate contracte samd. Da' am uitat ca presa e de vina pt tot ce nu misca in tara asta. Proasta pot sa fiu ca tot uit, domle, mereu si mereu uit!
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2006, 12:08 PM)
S-a scris de un milion de ori cate utilaje sunt, cu cine sunt incheiate contracte samd.

Daca e asa, atunci Catalin Radu Miroase sau care mai prezinta pe la TV ar putea sa ne mai aminteasca si noua la oamenii de rand cam cate utilaje este si sa ne spuna ce face utilajele ale ain momentul in care el este acolo in viscol si transmite cu o voce efectiv infrigurata despre cat de aglomerat este Bucurestiul.

Eu nu am spus ca presa este de vina. Spun doar ca presa nu isi face treaba tongue.gif Si inainte de a arata cu degetul spre altii ar reporterii ar trebui sa se uite in ograda lor. Nu am mai vazut de mult o stire calumea.
nefertiti-old
QUOTE (actionmedia @ 3 Mar 2006, 12:25 PM)

Daca e asa, atunci Catalin Radu Miroase sau care mai prezinta pe la TV ar putea sa ne mai aminteasca si noua la oamenii de rand cam cate utilaje este si sa ne spuna ce face utilajele ale ain momentul in care el este acolo in viscol si transmite cu o voce efectiv infrigurata despre cat de aglomerat este Bucurestiul.


Inca o dovada de tampenie. De ce sa iti spuna in direct un reporter cate utilaje sunt? El relateaza un fapt si atat. Asta la modul general vorbind. Desi, daca ma gandesc bine, ca in seara aia am butonat stirile peste tot, macar pe unul dintre posturi tot s-a spus un numar de utilaje si chiar apropiat de realitate. Ma rog, daca realitate se poate numi ceea ce iti spun cei de la primarii.

Mie mi-e foarte clar ca tu nu poti fi obiectiv. Nu esti in stare sa admiti ca cei de acum nu sunt cu nimic mai buni decat cei dinaintea lor. Am crezut si eu in ei pana la un moment dat, dar faptele demonstreaza ca i-am creditat cu prea mult. Asta e...

In plus, tu incerci sa porti discutiile de aici ca si cum ai fi la Filosofie. Numai ca astea sunt chestii mai ancorate in realitate, nu merge cu filosofeala. wink.gif
actionmedia
Eu cred ca pentru tine a devenit deja o problema personala. Esti subiectiva si esti anti putere oricine ar fi. Ai vrea sa fiu si eu asa. Eh, uite ca nu sunt.

Cat despre filosofeala. Cel mai mult filosofeaza aia care vorbesc la modul general: "guvernatii" e prosti, e numai vina lor, noi nu avem nici o vina, sa plece toti din tara sa ne lase singuri sa ne spalam cu ea pe cap.

Vreau sa aud stiri obiective, ce e asa rau in asta?
nefertiti-old
Te inseli iar. Ti-am aratat ca nu functioneaza unele lucruri. Mii de oameni au fost blocati in trafic, din cauza prosstei administrari a orasului si tu vii si spui, ca o floare, ca nu e adevarat. Esti genul de om care imi arata o hartie alba si imi spune ca e neagra. A discuta cu tine e ca si cum as da singura cu capul intr-un zid. Deja ma obosesti... Crezi ce vrei, comanda-le incompetentilor care te conduc o statuie - vezi ca e liber soclul lui Lenin la Casa Presei -, amageste-te singur la infinit si basta. Repeta in fiecare seara cand te culci: "Traiesc in cea mai civilizata tara, in cea mai civilizata capitala si sunt condus de cei mai destepti si competenti politicieni!" Bafta! thumb_yello.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2006, 12:58 PM)
Te inseli iar. Ti-am aratat ca nu functioneaza unele lucruri. Mii de oameni au fost blocati in trafic, din cauza prosstei administrari a orasului si tu vii si spui, ca o floare, ca nu e adevarat.

Pai asta e problema ca nu ai aratat. Doar ai facut o afirmatie.
Eu te intreb: Pe ce te bazezi cand spui ca de vina e "proasta administratie"? Vino cu argumente. Arata-mi ca s-ar fi putut face si alfel, mai bine. Nu e suficient sa arati cu degetul, asta spun eu, iar daca spun asta nu inseamna ca vreau sa le fac statui si te rog sa incetezi cu aceste atacuri la adresa mea.

QUOTE
Esti genul de om care imi arata o hartie alba si imi spune ca e neagra.


Nu e adevarat. Lucrurile nu sunt atat de simple.
Vezi mai sus postarea lui mutulica, poate mai inveti si tu cate ceva.
calfa
QUOTE (mutulica @ 19 Nov 2005, 08:15 PM)
ma uit la stiri si vad ca iar s-au blocat drumurile din cauza zapezii.
nu sunt nici 5 cm de zapada si totul e blocat. soferii injura puternic autoritatile, in timp ce cameramanul de la stiri ii filmeaza cum patineaza pe putina zapada cazuta (evident ca masina nu era echipata cu cauciucuri de iarna)

QUOTE (mutulica@3 Mar 2006 @ 12:23 PM)
iar daca e sa comparati cu situatia din alte tari... ei bine
- in UK se opreste traficul la 5 cm de zapada


Asta asa, pe post de motto. smile.gif

nefertiti si actionmedia, cred ca v-ati ambalat prea mult, si nu merita. Va rog, mai bine luati aminte ca ... "iarna nu-i ca vara" ... si evitati sa va adresati unul altuia. Multumesc. smile.gif
actionmedia
Subiect inchis pentru mine. Nefe, eu nu am luat-o personal, sper ca nici tu.
coconut
Coconut. Cea mai rapida modalitate de a curata carosabilul este cea cu lama. Nu stiu de vreun alt utilaj care sa o adune. Oricum ar fi ineficient pentru ca dupa fiecare km probabil ca ar trebui sa plece sa descarce.
Din cate stiu dupa ce este adunata pe margine, vin baietii cu lopetile si o incarca in remorci. (asta daca este prea multa).
Acuma hai sa fim corecti. Eu nu cred ca au umplut tot trotuarul cu zapada. Probabil au adunat-o pe margine undeva.


Uite, o să te uimesc dacă o să-ţi povestesc că pe strada mea a venit o altă societate (nu Apanova) care are un tractoraş micuţ cu o lopăţică ce adună ca o furnicuţă pămāntul scos de buldozer, deci nu-i mare lucru să vină un utilaj mai micuţ īn urma lamei celei mari şi hidoase şi să-mpingă mormanul aruncat īnapoi pe trotuar... Poate visez eu frumos, dar cred că există tot felul de utilaje şi de invenţii care să facă posibilă convieţuirea civilizată īntr-o capitală europeană.
Īn ziua de 28 februarie toţi bucureştenii au cunoscut iadul īntoarcerii acasă (sau Golgota īntoarcerii acasă - R. Pilcher?) şi - mai ales - iadul recuperării copiilor de la grădiniţă! Este foarte stresant să ştii că-ţi laşi progenitura să tremure de frica rămānerii-n grădi!... Dar probabil că autorităţilor locale nu le pasă de cea ce simt şoferii amatori şi cu atāt mai puţin copilaşii lăsaţi īn grădiniţe cu orele-n plus faţă de ora de program! sad.gif
Dar, cel mai bine ar fi să fie colectată zăpada şi topită chiar, apoi apa rezultată aruncată pe cāmp. Nu e mare brānză, iar cāmpia are nevoie de multă apă! Dar ce ştiu eu?! dunno.gif
Am să vă mai "povestesc" cum, cei care trebuie să aibă grijă de curăţenia oraşului, n-o fac! Eram pe una din arterele principale ale faimoasei şi fanariotei noastre Capitale, aşteptam la semafor, īn stānga făcea acelaşi lucru o maşină REBU... La un moment dat cel din dreapta s-a dat jos: ghiciţi de ce? Să arunce sub maşina de gunoi (care ştiţi că are ditamai coşul īn spinare!) o coajă de banană! mad.gif Cam ăştia sunt cei care au grijă de curăţenia oraşului! Frumos exemplu de urmat! Cred că multora dintre noi le lipseşte amenda care să le usture buzunarele şi să le redea vederea (să vadă mai bine unde trebuie aruncate gunoaiele!). sad.gif
nefertiti-old
QUOTE (coconut @ 3 Mar 2006, 01:38 PM)
Golgota īntoarcerii acasă [/i]- R. Pilcher?) şi - mai ales - iadul recuperării copiilor de la grădiniţă! Este foarte stresant să ştii că-ţi laşi progenitura să tremure de frica rămānerii-n grădi!...

Poi nu intelegeti, domnu' (sau doamna unsure.gif ) ca nu e de vina primariili, ci al' de sus, ca ne da zapada in februarie si ne si anunta??!
coconut
QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2006, 01:45 PM)
QUOTE (coconut @ 3 Mar 2006, 01:38 PM)
Golgota īntoarcerii acasă [/i]- R. Pilcher?) şi - mai ales - iadul recuperării copiilor de la grădiniţă! Este foarte stresant să ştii că-ţi laşi progenitura să tremure de frica rămānerii-n grădi!...

Poi nu intelegeti, domnu' (sau doamna unsure.gif ) ca nu e de vina primariili, ci al' de sus, ca ne da zapada in februarie si ne si anunta??!

Fără domnu' sau doamna, Coconut şi atāt, dragă Nefertiti. M-am hotărāt să fiu de genul neutru pentru că am avut destule neplăceri īn forumurile unde am declarat cu seninătate că-s fumeie!

ohyeah.gif
Vezi, m-am dat de goooool... hh.gif

P.S. Anunţ important pentru ţară: Conform datelor trimise prin satelit, de 8 martie 2006 va ninge iar īn Capitala Romāniei! Acum sunt anunţate! ohyeah.gif
milimetru
Te-ai dat de gol de cīnd ai pomenit de iadul recuperării odraslei de la grădiniţă. Cīţi bărbaţi se gīndesc īn primul rīnd la treaba asta atunci cīnd sīnt īnzăpeziri? Poate că o fi vreunul, dar e cam greu de găsit!
coconut
QUOTE (caa @ 3 Mar 2006, 02:05 PM)
Te-ai dat de gol de cīnd ai pomenit de iadul recuperării odraslei de la grădiniţă. Cīţi bărbaţi se gīndesc īn primul rīnd la treaba asta atunci cīnd sīnt īnzăpeziri? Poate că o fi vreunul, dar e cam greu de găsit!

Păi eu văd unul... Caa ohmy.gif
LINICA
Cred ca imi voi lua cizme de cauciuc in sacosa. Asa baltaraie in Bucuresti zilele acestea... sad.gif
nefertiti-old
QUOTE (mutulica @ 3 Mar 2006, 11:23 AM)


parerea mea? dam prea usor vina pe autoritati si mai mult incurcam decit ajutam, facem din tintar armasar, si ne plingem nejustificat de mult.

Eu am vazut mai tarziu ce ai scris aci.
Deci, in ce priveste miticismele din Bucuresti, ai perfecta dreptate. Aproape toti care se trezesc la volanul unei masini se comporta ca pe feuda lor si li se rupe de regulile de circulatie. Sa fereasca sfantul pe vreun ardelean care nimereste cu masina printre ei, ca va avea parte de toate injuraturile si claxoanele posibile, pt ca nu face ca ei. Dar de ce s-a ajuns aici? Pt ca militistii de la circulatie sunt prea ocupati sa asculte manele prin crasmele de pe traseu si nu isi fac treaba.

In rest, nu cred ca dam vina prea repede pe autoritati. Eu ii injur doar cand sunt situatii deosebite, cum a fost cea de acum cateva zile. N-a fost o ninsoare oarecare, a fost un viscol anuntat, repet anuntat. Si, pusca mea, m-am saturat sa tot aud ca nu au utilaje destule. Ok, nu au un milion de masinarii, da' cate le au sa faca bine sa le scoata. Iar de data asta pana si eu au avut o jena si nu au mai scos scuza asta la interval. Pur si simplu au zis ca o sa iasa cu ele dupa ce pleaca lumea cu masinile de la picnicurile din intersectii.

Iar daca la altii se poate mai bine, la noi de ce nu? Asta ma enerveaza, de fapt... balcanismele in care ne tot pierdem.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.