Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sfaturi Practice, Gospodaresti -
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Sfaturile Musteriilor
March
Fara introducere direct la subiect :

Acum pe timp de iarna, cum sa scap de mucegai in baie( sus pe tavan, la colturi) si apoi sa-l previn ?

Tks
Felina
Se spala cu clor zona afectata - dar miroase, nu gluma. Apoi incerci sa tii locul cat mai aerisit, sa nu stea umed, ca la umezeala se inmultesc aia mici.
March
Problema e ca dupa ce fac baie si deschid imediat gemuletul ( sa iasa aburul), dupa un timp mucegaiul apare mai abitir !
Ovidius
Am auzit ca in Praktiker ar fi ceva vopsea lavabila anti mucegai. Apoi asa cum a zis Felina, trebe cat mai bine aerisit.
Felina
S-ar putea sa nu mai conteze acum. Incearca sa nu mai deschizi geamul si vei vedea ca apare si mai si decat daca l-ai deschide. tongue.gif

Incearca intai sa-l omori pe mucegai, da-i cu clor pe la nas si o sa fuga. Apoi mai vedem. biggrin.gif
actionmedia
Exista solutie anti mucegai (cred ca pe baza de clor). Cauta pe la magazine.
Sushi
Eu in ro am pus clor intr-un pulverizator si tot dadeam pe pereti de cum aparea. Dar iti trebuie masca pentru gura sau sa te legi cu o esarfa ca altfel te intoxici de zici ca ce-i aia!
Baga clor de cite ori vezi ca apare. Ca sa nu puta chiar asa tare, daca ai nari sfioase, baga domestos amestecat cu apa ca ala mai are si alte mirosuri in el, mai placute, din cite tin eu minte ca aici nu se mai gaseste, eu imi import din Croatia ca austriecii astia curata cu apa de ploaie vai de capul lor...
March
Multumesc la toti. Asa o sa fac. Cu toate ca clorul asta in afara de miros mai si pateaza rau de tot. Trebuie sa te imbraci cu un halta alb sau asa ceva !
Cucu Mucu
March, exista o solutie anti-mucegai, cum spunea si actionmedia. Chiar merge.
Sushi
QUOTE (March @ 17 Nov 2005, 05:47 PM)
Trebuie sa te imbraci cu un halta alb sau asa ceva !

Pai n-ai ceva toale de pe vremeacind erai mic sau ceva jerpelituri orisice pe care sa le poti arunca dupa ce termini sau sa le pastrezi pentru cind zugravesti...
March
Carmelita,
Uitandu-ma la avatarul tau mi-au venit ceva idei ! biggrin.gif
Sushi
Meiii fi atent nu te lua de nepotu' ca o'ncurci!!!
Cucu Mucu
Poli-sept este solutia si este foarte buna. Adresa astora de la policolor este pe B-dul Th. Pallady Nr. 51. Gata.
SORIN
Coane smile.gif Incalzeste baia bine, apoi deschide geamul si da drumu la apa calda!! Lasa geamul deschis pana dimineata....in plus exista o vopsea acrilica special pt. bai, de care nu se prinde mucegai-ul!!

Sorin.
March
Multumesc din nou la toti. smile.gif
Kyklos
Trebuie incalzita baia bine , deoarce pereti sunt reci , si de aceea apare mucegai .Si nu incerca sa deschizi gemuletul apare condensul , aerul rece de afara cu vapori nu prea se impaca .
contraste
March , acum am citit. Sunt si solutii antimucegai de cumparat la magazine cu profil chimic.
March
Cum scapi de o lacusta care a intrat in casa si ascunsa pe dupa mobila scoate niste zgomote sinistre pe intuneric ?
Kyklos
1.Dai foc la bucatarie , suni dupa aceea la 112
2.Chemi ASOCIATIA DE PROTECTIE A LACUSTELOR
3.Dai un telefon la o TELEVIZIUNE NATIOANALA pentru ca ai un concert interesant in bucatarie
4.Faci un CD care-l scoti dupa aceea la licitatie si banii i donez in scopuri caritabile ...razboiul din COREEA DE NORD 2009
March
Mai, am primit safturi d-astea mai inteligente ! Paregzamplu sa inchid geamurile si sa arunc o fiola cu Cyclon B !
mutulica
March
- mucegaiul - daca il ai... e o lupta continua... toate solutiile antimucegai au valabilitate determinata... dupa o vreme o iei de la capat
- lacusta... sau orice alt gandacel... moare de la sprayul anti gandaci rolleyes.gif
March
QUOTE (mutulica @ 28 Jul 2006, 10:26 AM)
March
-- lacusta... sau orice alt gandacel... moare de la sprayul anti gandaci  rolleyes.gif

Tks . M-am gandit si io la un spray din asta. Da' pentru lacusta cred ca trebuie sa dau juma' de tub. Sper sa nu se ingrase cu substanta !
Felina
Hai maaa... nu omora lacusta, pliiiiz! Ca tot vine sfarsitul saptamanii si e cald, lasa in camera respectiva geamul deschis larg si perdeaua la o parte. va iesi singura daca nu simte miscare/pericol. smile.gif
Sushi
io as muta mobila si-as scoate-o de acolo si i-as da drumul afara.
Kyklos
As chema hingherii rofl.gif
Fantasee
March ... se spune ca Ioan Botezatorul manca lacuste spoton.gif dar mai bine ignora gangania pana pleaca de plictiseala.
Serios, spray-ul antigandaci te va afecta mai tare pe tine. Exista cursele acelea Raid, atrag ganganiile inauntru si gata.
Cla
As prinde-o cu paharul si zbrrr pe geam.
Daca nu se lasa prinsa, a avut ghinion. Da-i cu fixativ de par si nu mai zburda evil.gif
March
Coane Cla,
Am sa aranjez cu nepoata mamei Omida sa-ti trimita vreo doua lacuste pe sub pat. laugh.gif Si atunci sa vii sa-mi ceri un sfat ! tongue.gif
Cla
Nu-i bai, esti binevenit, March smile.gif
Acum vreo 2 ani am avut un paianjen maaare in camera care m-a muscat de 2 ori.
L-am vazut si nu mi-o fost mila, l-am zdrobit cu portmoneul laugh.gif

Sa stii ca nu fac misto de tine; dar chiar asa de rau enerveaza?

Hai serios: eu n-as incerca cu chimicale ca acolo mai si dormi.
M-as pune la pânda s-o prind si s-o arunc afara, ce naiba sa-i faci...

edit: am intrebat-o pe prietena mea ce ar face ea. Rezultat:
"As lasa-o sa moara de foame" rofl.gif
Michelle
ce minca lacustele?
Sushi
QUOTE (Michelle @ 28 Jul 2006, 09:29 PM)
ce minca lacustele?

pai supica, felul doi si desert... ma gandesc... daca e mai rotunjoara sare peste desert wink.gif
Cla
QUOTE (Michelle @ 28 Jul 2006, 09:29 PM)
ce minca lacustele?

Cereale, iarba, de-aia n-au africanii ce papa.
Michelle
atunci sa puna niste momeala cu musli pe pervaz in camera unde se afla animala,sa iasa din cuib laugh.gif
Cla
Azi a fost un reportaj la TV ca se manânca gânganiile astea.
Cui i-o priit - treaba lui.
Fac si eu Müsli mâine dimineata, dar fara chestii de-astea smile.gif

Lui March i-as zice sa cheme israelienii, dupa ce au distrus tot, au ratat si lacusta tongue.gif
Blakut
Cat am fost in practica la Galati, in camin, se urcau gandacii pe mine noaptea in pat si intrau tot felul de ganganii dubioase ca sa se lipeasca de neon. La un moment dat a intrat un paianjen mare in camera. Pana dimineata nu am mai gasit picior de insecta in camera. Evident, nu am omorat paianjenul.

Incearca si tu, adu alt animal care sa manance lacusta. wink.gif
March
Da. Un cameleon ar fi bun. Mi-am adus aminte ca in camerele de hotel din unele tari africane de pe coasta de est au cate doi trei in fiecare camera . Stau atarnati de tavanul camerei si ...la lucru ! Nu ramane nici o insecta sau tantar !

wasp
Poti incerca si cu o iguana. E la fel de eficienta. Desi nu o prea vad tropaind sa prinda lacusta rofl.gif
Nefertiti
Am intrebat si in Poiana, intreb si aici: stie careva din Bucuresti un instalator? Si un nene care sa stie sa puna plinta? Heeelp! pls.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.