Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Convenţia Hanului Runda 2
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
aburelius
Regulamentul jocului Convenţia

Scopul jocului:
Există două echipe:

Echipa 1, formată dintr-un număr relativ mare de participanţi (5-10) alege Convenţia. Aceasta este o regulă pe care trebuie să o respecte toate acţiunile echipei (în speţă răspunsurile la întrebările puse de Echipa 2). De exeplu, Convenţia ar putea fi "orice raspuns cuprinde o culoare". Dacă eşti întrebat "unde eşti?" poţi răspunde "într-un loc verde". O convenţie simplă se ghiceşte uşor...

Echipa 2, formată din doi jucători, trebuie să descopere Convenţia punând întrebări. Fiecare întrebare trebuie să aibă un adresant specificat.

Se alege un număr maxim de întrebări pe care Echipa 2 are dreptul să le pună. După consumarea lor, dacă nu a găsit Convenţia, Echipa 2 pierde jocul.

Toate răspunsurile celor din Echipa 1 trebuie să satisfacă această convenţie, în cazul unei erori, Echipa 2 câştigă.

Desfăşurarea jocului:

Echipa 1 dispune de un forum parolat unde se vor face propunerile de convenţii şi se va alege prin vot una singură.
Adresa forumului parolat al Echipei 1: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=SF&s=&f=124
Apoi jocul propriuzis poate începe pe acest topic. Echipa 2 pune întrebări adresate clar (nominal) membrilor din Echipa 1. Evitaţi situaţiile ambigue.
Răspunsurile vor cita (quote) întrebarea, ca să fie uşor de urmărit.

Anexa
Exemple de convenţie:
  • raspunsurile au număr par de cuvinte
  • răspunsurile conţin o cifră
  • răspunsurile încep întotdeauna cu un pronume
  • fiecare raspuns sa inceapa, pe rand, cu fiecare litera a alfabetului. altfel spus.. primul raspuns incepe cu A, al doilea cu B etc.
  • se folosesc pe rând zâmbăreţii în răspuns, în ordinea în care apar în listă
  • raspunsurile conţin un element care în mod evident nu are nici o legatură cu întrebarea (variantă: nume de păsări)
  • să conţină numele unui alt membru al echipei
  • raspunsurile sa contina substantive din campul lexical al Hanului. (Ancuta, poveste, vin, drumeti, cal, etc) - convenţia aleasă la Runda 1 biggrin.gif
  • ultimul cuvânt al primei propoziţii să conţină o literă gresită. (type error)
  • fiecare raspuns sa includa un cuvant din raspunsul anterior. primul răspuns face excepţie.
  • facem o frază lungă (ex: "La han lumea se distrează excelent jucând convenţia") şi fiecare răspuns să conţină un cuvânt din această frază, în ordine


Este un joc mai puţin al regulilor şi mai mult al jucătorilor. Oricine poate crea o Convenţie imposibil de identificat şi cu asta să câştige jocul. Dar farmecul acestui joc constă în a juca inteligent, cu umor, relaxare şi spontaneitate.


aburelius
Pentru Runda 2 s-au înscris deja:

Echipa1: aburelius, alexa, olaf, dea, contraste
Echipa2: n'ai-b'ai, Catalin

Mai asteptăm participanţi
Se mai pot negocia locurile

Felina
Eu as fi vrut tot in echipa 2. Se mai poate?
aburelius
n'ai-b'ai, treci tu la 1?
n'ai-b'ai
sigur, nici o problema, succes Felina si Catalin ! smile.gif
mothman
Daca mai e loc la echipa 1, m-as mai baga si eu smile.gif
aburelius
Cam asta ar fi:

Echipa 1: aburelius, alexa, olaf, dea, contraste, mothman, n'ai-b'ai

Echipa 2: Felina, Catalin


Să începem. Îi dau PM lui Mihai cu rugămintea să trimită Echipei 1 noua parolă. Între timp, gândiţi-vă la convenţii.
aburelius
S-a votat Convenţia.
Să purcedem! Aşteptăm întrebările.
Felina
aburelius: De la ce e inspirat nickul tau?

alexa: Ce faci cand te intalnesti cu un caine vagabond?

olaf: Care e diferenta dintre C si C++?

dea: Vrei sa faci un tur al manastirilor din Romania?

contraste: Iti place sa pictezi?

mothman: Ce fel de animale iti plac mai mult?

n'ai-b'ai: Ai?


( harhar.gif )
Olaf
QUOTE
olaf: Care e diferenta dintre C si C++?

Pai sunt mai multe diferente. La o prima vedere, C++ poate fi vazut ca un C care foloseste clase, dar practic este un limbaj diferit care are totusi multe elemente in comun cu C. Sunt o gramada de diferente, dar eu nu stiu decat cateva... De exemplu, codul C este mai "portabil" decat cel C++.
Catalin
aburelius: Cate intrebari avem voie sa punem ca sa descoperim conventia?

alexa: Ce muzica asculti?

contraste: In ce an te-ai nascut?

dea: Te cheama Andreea?

mothman: Ce intelegi prin paine?

n'ai-b'ai: Cate ore dormi in medie pe noapte?

olaf: 1+1=?
contraste
Felina
QUOTE
contraste: Iti place sa pictezi?

Imi place si o fac in mai multe feluri. Caci pictura nu este numai culoare si pensula.

Catalin contraste: In ce an te-ai nascut?

M-am nascut intr-un an par, cu o zi para, si o luna ...impara.
Du-te in urma cu doua zile (pare) si vei vedea.
Dea
QUOTE (Felina @ 21 Nov 2005, 08:27 PM)
dea: Vrei sa faci un tur al manastirilor din Romania?

Nici nu stiu pe care dintre cele trei variante s-o aleg.. toate imi par interesante.. cred ca mai bine sun un prieten.
Dea
QUOTE (Catalin @ 21 Nov 2005, 10:59 PM)
dea: Te cheama Andreea?

da smile.gif
Olaf
Catalin
QUOTE
olaf: 1+1=?


smile.gif
2 (doi)
aburelius
QUOTE (Felina)
aburelius: De la ce e inspirat nickul tau?

Intuiţia nu este o forţă care se propagă asemenea undelor seismice. Nu se poate vorbi despre echilibru în sistemele critice.

Edit: color=red
aburelius
QUOTE (Catalin)
aburelius: Cate intrebari avem voie sa punem ca sa descoperim conventia?
Se poate răspunde afirmativ sau neconform realităţii, după caz. Echipa 2 va analiza situaţia din cât mai multe puncte de vedere.
n'ai-b'ai
QUOTE
n'ai-b'ai: Cate ore dormi in medie pe noapte?


catalin, vreo 7-8 ore, tin neaparat sa-mi fac somnul de frumusete smile.gif
n'ai-b'ai
QUOTE
n'ai-b'ai: Ai?


Felina, din cate vad echipa a doua a rundei a doua a adoptat aceeasi strategie ca echipa a doua a rundei intai yawn.gif
mdA!
Felina
QUOTE
Ce faci cand te intalnesti cu un caine vagabond? 

Pe-aici sunt suficient de multi oameni care imi cunosc povestea dar e clar ca intotdeauna trebuie sa explici niste detalii, pentru ca intregul sa fie perceput corect si astfel, asteptarile sa nu fie neconforme cu logica.
mdA!
Catalin
QUOTE
Ce muzica asculti?

Greu de spus, ca nu prea mai apuc sa ascult muzica. Pe vremuri as fi spus simplu ca ascult rock, dar s-au mai schimbat lucrurile. Pe scurt, la mine in calculator gasesti blackmore's night, iron maiden, loreena Mc'Kennitt, Leonard Cohen, Tom Waits, System of a Down, Lake of Tears, Tudor Gheorghe, Parazitii, Dido, Cradle of Filth etc.
mothman
QUOTE (Felina)
Ce fel de animale iti plac mai mult?


Pai, chiar n-am idee unde as putea gasi astfel de lucruri. Cel mai bine e sa ai incredere in tine. Parerea mea.

QUOTE (Catalin)
Ce intelegi prin paine?


I-am ascultat toata ziua, dar nu cred ca pot trage inca vreo concluzie.
aburelius
hei, echipa cu ghicitul în stele, cum stăm?
aveţi nevoie de ceva? un pahar cu apă? biggrin.gif
ce-aţi zice de o limită de timp, să zicem două zile...
Felina
laugh.gif Eu asteptam sa raspunda toata lumea! laugh.gif

Deci urmeaza setul al doilea de intrebari. Putintica rabdare va rugam!
Dea
a raspuns toata lumea smile.gif

Felina, Catalin.. nu va mai jucati cu noi?
cry.gif
aburelius
Eu zic,
Marţi seară Runda2 se încheie.
Are cineva obiecţii?
Felina
Scuze, scuze pentru intarziere, personal am fost cam departe de Han!

Sa-mi incerc norocul. Conventia e ceva de genul: "Se raspunde la intrebare conform realitatii, sau fara nici o legatura cu intrebarea."

Astept raspuns.
aburelius
Felina, asta e evident, bravo. Dar care-i regula? biggrin.gif
Felina
Inca un set de intrebari:

aburelius: Care e capitala Romaniei?

alexa: Mai stai?

olaf: Care este enuntul conventiei?

dea: Cand ne intalnim?

contraste: Mai esti suparata pe mine?

mothman: Esti ateu?

n'ai-b'ai: Ce iti place mai mult la Han?
mdA!
Felina
QUOTE
alexa: Mai stai? 


da, pana la zece, cand s-o termina emisiunea de_difuzarisit, si poate la ora aia scap si io spre casa.. adica spre bere, ca sa imi revin, si apoi la mine-n pat.
Catalin
M-as miza la o speculatie: cei care raspund "in doi peri", fara legatura cu intrebarea pe care o citeaza, raspund la o intrebare anterioara, la care altcineva a raspuns "in doi peri"


De exemplu alexa a raspuns "Pe-aici sunt suficient de multi oameni care imi cunosc povestea dar e clar ca intotdeauna trebuie sa explici niste detalii, pentru ca intregul sa fie perceput corect si astfel, asteptarile sa nu fie neconforme cu logica." la intrebarea cu cainii vagabonzi in timp ce mai sus lui aburelius i-a fost adresata intrebarea "De la ce e inspirat nickul tau?".
aburelius
Catalin, frumos dar nu e asta. Dacă ar fi asta am fi pierdut jocul, pentru că există destule contraexemple.
mothman
QUOTE (Felina)
mothman: Esti ateu?


NU ! Mai de graba agnostic. Cu alte cuvinte, ma declar in imposibilitatea de a avea vreo certitudine in privinta Divinitatii.
aburelius
QUOTE (Felina)
aburelius: Care e capitala Romaniei?

Bucureştiul
Olaf
QUOTE (Felina @ 28 Nov 2005, 12:39 PM)
olaf: Care este enuntul conventiei?

hmm.gif Cred ca s-ar putea scrie carti intregi despre probleme de genul asta. Avem ca exemple pentru asta dictionarul roman-englez, cateva carti de botanica, doua volume de poezie, si lista ar putea continua.
Dea
QUOTE (Felina @ 28 Nov 2005, 01:39 PM)
dea: Cand ne intalnim?

m-ai inteles gresit.. deocamdata nu stiu unde vreau sa ajung.. nu stiu nici ce caut..
oricum, inainte de a afla pe ce cale s-o apuci trebuie sa-ti dai foarte bine seama unde te afli.
aburelius
deci cum facem? arătăm cărtile?
Olaf
Stai sa raspunda si Contraste si n'ai-b'ai... unsure.gif
n'ai-b'ai
QUOTE
n'ai-b'ai: Ce iti place mai mult la Han?



Hanul Ancutei e un ecosistem care are ca unitate trofica sentimentul, imi place sa-i urmaresc evolutia smile.gif
aburelius
Convenţia era:
Dacă ora este impară (de exemplu: între 13:00 şi 13:59) răspunsul este absurd şi fără legatură cu întrebarea. Dacă nu, răspunsul este direct şi banal.

Echipa 1 câştigă. Felicitările, masa şi dansul în timpul Rundei 3 wink.gif

Aşteptăm înscrierile pentru Runda 3!
mdA!
woot_jump.gif uiiiiiiiiiiiiiiiii
noh, castigaram ! castigaram! castigaram!
deci, echipa doi da de baut?!

io ma inscriu tot la secretosi. tongue.gif
aburelius, exista vreun numar maxim de inscrieri intr-o echipa sau alta? laugh.gif ca io m-am lipit de partea asta a baricadei ..tongue.gif
aburelius
nu văd ce-ar fi rău să stai cât vrei la echipa 1

da' mă, jocul e al nostru, îl facem cum vrem. câtă vreme nu se ceartă lumea, să iasă o varză...
s-ar putea chiar să se mai schimbe câte ceva pe parcurs, nu-i nimic bătut în cuie

şi io vreau tot la echipa 1
aburelius
QUOTE (alexa)
aburelius.. si totusi nu trebuia sa asteptam si raspunsul lui contraste?


şi aşa zisesem că luni seară să se termine. n-a cerut nimeni explicit "prelungiri" biggrin.gif

s-ar putea să trebuiască o regulă chiar aici
ce-ar fi dacă am fixa o limită de timp exactă? să zicem o saptamână de la votarea convenţiei
Dea
da, aburelius, o saptamana imi pare un termen ok.

si eu vreau sa ma joc.. daca nu se baga nimeni la echipa 2, o sa ma sacrific eu. pana atunci insa, zic echipa 1 smile.gif
n'ai-b'ai
si eu vreau la echipa doi smile.gif
mdA!
hei, cum mai ramane cu_conventia?
gata?! v-ati plictisit? nu mai sunt doritori? io vreau sa ma joooooc!
aburelius
echipa1: alexa, aburelius
echipa2: Dea, n'ai-b'ai

ne mai trebuie oameni
mdA!
laugh.gif aburelius, daca nu se mai gasesc oameni si tot suntem doi la doi, propun sa facem o conventie incrucisata.. roflmao.gif
superoferta! doi intr-unul!
Dea
si io vrrreau sa ma joc!!..
trebuie sa facem putina reclama conventiei.. nu cred ca nu mai vrea nimeni smile.gif
aburelius
am nişte idei sub ţeastă biggrin.gif, să mă mai eliberez pe la serviciu, că n-am timp
între timp, mai daţi şi voi sfoară-n ţară
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.