Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Civilization Iv ...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
MIA
Pe mine unul, trebuie sa marturisesc, Civilization 1 a fost primul joc pe calculator care de-a dreptul m-a imbolnavit, hehhe ... taman prin '92 . smile.gif

Acuma tocmai a aparut Civilization 4 - ultimul din serie. L-a jucat careva ( cit de cit ) ? Ce parere aveti ?
Eventuali ... amatori de un multiplayer mic prin email ? wink.gif
actionmedia
Mai, ce sa zic, si eu sunt fan Civilisation. Eram in liceu cand a aparut Civ 1 si il jucam pe la scoala, pe vremea aia acasa aveam un calculator compatibil Spectrum, CIP nu stiu cat 99 parca. Care mergea in BASIC si incarcam jocuri de pe caseste audio. La scoala aveam un 286 imbunatatit si eram calare pe el toata ziua.
L-am redescoperit mult mai tarziu, prin 2001-2002 cand am inceput ca caut jocuri din acelea vechi, de DOS, am o intreaga colectie acasa.
Civ II l-am jucat foarte putin pentru ca apucasem sa joc mai intai Civ III si fata de ultima versiune Civ II mi s-a parut mult mai slab.

In ultima vreme am jucat si Civ IV. Mi se pare foarte interesant. Are multe elemente noi fata de versiunile anterioare, in special Civic-urile mi se par foarte misto. Conceptul e foarte bun. Ai mult mai multe combinari, mult mai multe forme de organizare.

Faptul ca s-a renuntat la impartirea fortei unei unitati in defensiva si ofensiva, mi se pare foarte bine. Acum aceeasi unitate o poti folosi cam cu aceleasi rezultate si in ofensiva si in defensiva. Cum sunt de exemplu sulitarii sau pikemanii care sunt la fel de eficienti si in ofensiva (de exemplu contra trupelor calare). Asta te ajuta sa eviti mai bine situatia neplacuta ca dusmanul sa iti distruga improovmentul terenului si in acelasi timp detii initiativa.

Este oarecum derutant pentru ca multe din "minuni" si-au schimbat efectele fata de versiunile precedente. Dar e oricum mai interesant asa cum e acum.

Oricum sunt multe chestii diferite dar care mie mi se pare ca il face mult mai realist decat versiunile anterioare.

Cat despre jocul prin email sunt interesant, dar nu am incercat sa vad daca se poate.
dead-cat
civilization pe spectrum? unsure.gif

actionmedia
QUOTE (dead-cat @ 16 Feb 2006, 05:37 PM)
civilization pe spectrum? unsure.gif

rofl.gif

Nuuu. Ziceam ca acasa aveam doar spectrum, nu puteam sa joc civilization decat la scoala.
Scuze pentru neintelegere.

rofl.gif
MIA
QUOTE (actionmedia @ 16 Feb 2006, 06:23 PM)
Oricum sunt multe chestii diferite dar care mie mi se pare ca il face mult mai realist decat versiunile anterioare.

Ce nu mi-a placut in Civ4 e faza ca muncitorii sunt unitati cam nefolositoare pina le tot descoperi tehnologii pentru a putea sa lucre ceva ... sorry.gif

Asta incetineste teribil inceputul de joc si cred ca, drept efect si al acestui aspect, nu am prea vazut pe tare multi pe www.civfanatics.com sa aiba victorii pe nivelul Divinitate. rolleyes.gif
actionmedia
QUOTE (MIA @ 3 May 2006, 04:51 PM)
Ce nu mi-a placut in Civ4 e faza ca muncitorii sunt unitati cam nefolositoare pina le tot descoperi tehnologii pentru a putea sa lucre ceva ... sorry.gif

Eh, aici e secretul sa coordonezi productia cu stiinta, adica sa iti iasa tehnologia la timp ca sa il pui pe muncitor sa lucreze. Daca ai prea multi munctiori sau ii produci prea devreme, s-ar putea sa te confrunti des cu problema asta. Desi dupa descoperirea rotii si mai tarziu a caii ferate le poti da de lucru multe ture la rand. De obicei, muncitorii mei nu mai au ce face abia in era spatiala si atunci e bine pentru ca incep sa misune spioni care distrug improovmenturile, iar daca ai destui muncitori care stau degeaba rezolvi problema intr-o singura tura.
Dar cam aceeasi problema exista si in civ 3 doar ca acolo aveai si ceva probleme cu poloarea in era industriala si era musai sa ai vreo 20 de muncitori care sa curete repede poluarea.
In civ4 nu mai ai poluare decat de la bomba atomica.

Pe "divinitate" sunt cativa care au castigat din cate am vazut eu si cu ajutorul muncitorilor care erau pusi sa taie padurile si sa accelereze astfel productia.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.