Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Am Si Eu Niste Intrebari...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
niceNslow
Salutare,

Am si eu mai multe intrebari:

1. ce inseamna Trade Marketing
2. Ce inseamna FMCG?
3. Care sunt parametri de calitate ai distributiei?
4. Care sunt canalele de distributie pentru FMCG?
5. Ce intelegeti prin distributie numerica? dar prin distributie ponderata?

Tin de distributie, comert, vanzari en-gros.. .etc (trade)

As dori ca doar cei care stiu exact ce inseamna aceste lucruri sa raspunda aici.

Multumesc.
actionmedia
FMCG inseamna Fast Moving Consumer Goods. Cu alte cuvinte cam tot ce se consuma dupa o perioada scurta de timp si trebuie inlocuite, gen deteregent, sapun, pasta de dinti, sampon etc.

La celelalte intrebari nu sunt prea sigur de raspunsuri desi banuiesc cam ce inseamna fiecare. Dar pentru ce itit trebuie? Referat ceva sau in vederea unei angajari?
Mara
Trade Marketing, din ce-mi aduc aminte, consta in dezvoltarea de parteneriate intre producatori si distribuitori, cu scopul de a satisface mai bine cererea pentru o gama de produse si de a-si creste rentabilitatea, desigur.

niceNslow
Incerc sa imi fac o cultura generala in domeniul admin afacerilor si de fiecare data cand aud un termen nou, imediat il sutudiez.
contraste
Bine ai venit pe site niceNslow !
welcome.gif
actionmedia
QUOTE (niceNslow @ 9 Nov 2005, 05:13 PM)
Incerc sa imi fac o cultura generala in domeniul admin afacerilor si de fiecare data cand aud un termen nou, imediat il sutudiez.

Ai incercat cu Google?
Aici pe forum o sa gasesti multa lume binevoitoare dar mi-e teama ca la terminologie de afaceri prea putini se pricep.
niceNslow
am incercat pe google insa... niet

Multumesc oricum pt urarile de bun venit si celor care au raspuns smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE (niceNslow @ 9 Nov 2005, 04:13 PM)
Salutare,

Am si eu mai multe intrebari:

Salut! Cred ca aici vei gasi toate informatiile de care ai nevoie cu privire la marketing, termeni si definitii.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.