Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Addictive
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica > Cronica de Muzica
Mihai
Va invit sa ne delectam impreuna cu comentariile lui Aramis referitoare la muzica preferata, la melodiile indragite si albumele pe care le asculta cu placere.
Aramis
In sfarsit am o clipa libera si am poposit si in coltisorul acesta...
Poate ca ar fi bine sa explic de ce "Addictive". Surprinzator ( tongue.gif ) dar nu ma refeream la faptul ca as fi dependenta de muzica, departe de mine gandul asta (cel putin in acest moment), Addictive este numele unei melodii cantate de Faithles, ce face parte din soundtrack-ul filmului "Cruel Intentions", alaturi de Placebo - Every me and every you, sau Kristen Barry - Ordinary life (am pomenit numai aceste titluri in parte pentru ca nu am cd-ul alaturi de mine si nu as vrea sa gresesc vreun titlu, dar si pentru ca acestea sunt cel mai aproape de sufletul meu).
Addictive a fost si este una dintre melodiile pe care le'am ascultat de sute de ori, de fiecare data cu aceeasi placere si cu acelasi sentiment ciudat, putin hipnotic. Desi am melodia si in playlist-ul de pe winamp, parca nu are acelasi efect ca atunci cand o ascult la cd-player, o data cu restul cd-ului...

"Change around the words that you say, to suite me fine, make them mine
Listen to the voice in your head, it's makes no sense...
I'm addictive "

In mod bizar, amintirile ce ma leaga de Addictive sunt banale, un examen cu materia invatata pe ultima suta de metri, cu muzica urland in casti, cu buzele fredonand, cu gandul care nu urmarea semnele si cifrele din caiet, ci versurile si linia melodica... Si totusi... nu stiu, nu pot explica...

Data viitoare, Tudor Gheorghe!
Aramis
Tudor Gheorghe

Pentru a putea vorbi despre T.G. trebui sa ascult, in acelasi timp, o melodie de-a lui... oricare... sa fie Ludmila.
Nu am ales Ludmila intamplator, ci pentru ca este melodia mea preferata (dintre toate scoase de T.G.). Are un ritm usor sacadat (ritm ce ma duce cu gandul la melodiile populare rusesti) si un parfum... batranesc. Versurile imi aduc aminte de poeziile lui Tudor Arghezii.
As fi crezut ca am mai multe de spus, dar se pare ca m-am inselat. Nu stiu de ce, dar parca nu pot descrie de ce anume imi place atat de mult Ludmila, de ce anume este preferata mea, stiu numai ca are "ceva" ce alte melodii nu au.

Ce mai faci Ludmila ? In ce ploi te scalzi ?
Si-n ce iarba luneci cu genunchii calzi ... ?

Impletind aiurea , flori de mucava ,
Te-am iubit , Ludmila , foarte mult , ... cindva



Aramis
Linkin Park

Zilele trecute, rasfoind paginile hanului, am dat peste topicul “Guns’n Roses”. Cineva sustinea acolo ca pustimea din ziua de astazi nu asculta decat Linkin Park, Limp Bizkit etc... Pe buze mi’a venit urmatoarea replica „asa... si?”
Ascult L.P. de vreo 5 ani (parca atatia sunt...) am fost fana de la inceput (prin asta se intelege ca ascultam cu placere orice scoteau si ca incercam sa fac rost de albume in format mp3 daca aveam de unde sau cumparam albumul pe caseta... nu aveam bani de dat atunci pe cd-uri originale). Acum 3 ani un bun prieten mi-a dat pe un cd absolut tot ce scosesera baietii pana in acel moment (inclusiv melodiile scoase atunci cand se numeau Xero).
Am avut o perioada in care nu i-am ascultat mai deloc (nici nu stiu de ce... probabil lipsa de timp... de interes... ca doar ce’i prea mult strica). In ultimul timp, insa, am revenit la melodii care, spun eu, ma reprezinta intr-un fel sau altul: 1stpKlosr (albumul Reanimation), Breaking the habbit (Meteora) - melodia asta are o forta deosebita... ; Easier to Run (Meteora, din nou).

Intregul album Meteora, desi blamat ca fiind 100% comercial, mi-a fost foarte aproape de suflet... plus ca se asculta foarte bine cand mergi cu viteza pe o sosea goala smile.gif
Acum am site-ul lor deschis intr-o alta fereastra si ascult Believe me ... inutil sa mai spun ca imi place foarte mult, desi difera cu stilul cu care m'am obisnuit din partea lor.
In incheiere, ca sa respect o oarecare simetrie, ar trebui sa mentionez ca ascult si Guns’n Roses, Alice Cooper, Queen plus multe altele smile.gif

Linkin Park

user posted image
Aramis
Pendulum

Nici macar nu stiu ce gen de muzica abordeaza omuletii astia laugh.gif . Cine m'a corupt? Sora mea, ca de obicei... De fapt ea si inca un prieten sunt cele doua persoane care imi aduc in atentie, din cand in cand, formatii sau melodii care ajung sa ma fascineze la un moment dat. Cam asta a fost cazul si cu Pendulum. Melodia Slam ma face sa ma gandesc la Need For Speed, pare a se potrivi perfect cu jocul respectiv si imi da si o stare de energie, are darul de a pune un zambet pe fata mea si de a ma calma in momentele in care starea mea de spirit nu este una dintre cele mai grozave.
Cred ca am mai spus ca pentru a scrie despre o melodie sau despre o formatie, in general, este obligatoriu ca in acel moment din difuzoare se aud ceva care sa poarte semnatura formatiei respective smile.gif. S'a terminat Slam si am trecut la "Sounds of life", efectul este asemanator si, totusi, nu acelasi, evident...

Gata cu Pendulum, winampul a selectat "dor di tini", fara zahar. Ironici mai sunt omuletii astia... Si totusi, linia melodica exista, iar vocile lor sunt placute, cel putin asa spun eu, iar gusturile nu se discuta tongue.gif ( nu? ).

Zilele astea am ascultat destul de mult si Fatboy Slim .
"slash dot dash" ma amuza, pentru ca imi aminteste de un festival de teatru "DOT", iar ritmul se potriveste de minune cu atmostera festului smile.gif
"Wonderful night" o asociez cu cea mai buna prietena a mea, plina de energie si mereu gata sa danseze si sa se distreze... deci wonderful night biggrin.gif
"North west three" o fredonam zilele trecute, e hipnotica (stiu ca am mai folosit acest atribut si cu o alta ocazie), mai ales refrenul "we went to see the sun go down on primrose hill".
user posted image
Aramis
Zilele astea sunt melancolica, asa ca mi-am facut un cd cu melodii care sa reprezinte starea mea de spirit.
Damien Rice - the blowers daughter
vita de vie - ganduri (zilele trecute am fost l aun concert de'al lor si mi-a placut la nebunie)
luna amara - rosu aprins, asociez melodia asta cu o anumita etapa din viata mea smile.gif
tudor gheorghe - ludmila
un vals din Amelie
tamale, o melodie pe care am auzit-o o data intr-o piesa de teatru
phoenix - fluier in cer
Aramis
Noi obsesii:
Ocean's 12 - the a la menthe
vita de vie - imi pasa wub.gif
phoenix - pasarea de foc smile.gif

E o noua stare, o schimbare si de data asta sigur m-am intors acasa.
De data asta imi pasa...
Ma trezesc si zambesc azi m-am asezat din nou cu mine la ceeasi masa...
De data asta imi pasa. Acum chiar imi pasa...si motivul esti tu.
E o noua cale si se pare ca de data asta drumul s-a oprit acasa
Si n-am sa ma pierd si n-am sa ma-ntorc si nu am sa ma las din nou furat de ceea ce m- apasa.
De data asta imi pasa. Acum chiar imi pasa...
Cand peste visele mele vor sta lucruri grele am sa uit de ele
Le voi pune in zale si voi pune petale peste visele tale
Fiindca-mi pasa... si motivul esti tu.

Fiindca-mi pasa... si motivul esti tu.
Aramis
Trec printr-o faza Vita de vie + orice se potriveste cu starea mea de spirit, stare de spirit care ar fi ceva in genul " wub.gif ", numai ca nu ascult melodii de dragoste siropoase (nu-i asa ca nu va asteptati la asa ceva? tongue.gif )

Mai nou am 2 melodii preferate Nightwish - astral romance (2001 remix) si marillion - neverland, pe care le recomand din toata inima wink.gif
Aramis
Vasco Rossi - Senza Parole (dar nu am si un fiat in dotare, dar suna bine si in masinuta mea wink.gif )
Katana - Pentru tine draga biggrin.gif
Aramis
Bebe - Siempre me quedara

Cómo decir que me parte en mil
las esquinitas de mis huesos,
que han caido los esquemas de mi vida
ahora que todo era perfecto.
Y algo mas que eso,
me sorbiste el seso y me decian del peso
de este cuerpecito mio
que se ha convertio en rio.
de este cuerpecito mio
que se ha convertio en rio.

Me cuesta abrir los ojos
y lo hago poco a poco,
no sea que aun te encuentre cerca.
Me guardo tu recuerdo
como el mejor secreto,
que dulce fue tenerte dentro.

Hay un trozo de luz
en esta oscuridad
para prestarme calma.
El tiempo todo calma,
la tempestad y la calma,
el tiempo todo calma,
la tempestad y la calma.

Siempre me quedara
la voz suave del mar,
volver a respirar la lluvia que caera
sobre este cuerpo y mojara
la flor que crece en mi,
y volver a reir
y cada dia un instante volver a pensar en ti.
En la voz suave del mar,
en volver a respirar la lluvia que caera
sobre este cuerpo y mojara
la flor que crece en mi,
y volver a reir
y cada dia un instante volver a pensar en ti

De vreo 2 zile am melodia asta pe repeat si nu ma mai satur de ea. Vocea fetei este teribila, sau, in fine, asa mi se pare mie smile.gif
Totusi, am senzatia ca este o melodie de despartire...
Aramis
In momentul de fata in casti imi canta (desi, poate, cuvantul cel mai potrivit ar fi URLA) Cylsoud - get drill and work. Nu ma pot hotara daca melodia imi place sau nu. Cert e ca imi aminteste de o vara de acum 4 ani cand, la Costinesti fiind, in fifecare seara ieseam cu prietenele la discoteca, preferand muzica house. Ce ascult acum e foarte asemanator cu ce ne placea atunci plus ca ma face sa ma gandesc, cu un zambet atarnat in coltul gurii, ca ar fi frumos sa re-editam macar o data la 2-3 luni cate una din serile alea de dans nebun... Ce nu ma pot decide este daca refrenul imi place la nebunie sau ma streseaza la culme.

Ma mai gandesc smile.gif
Aramis
Bliss- Kissing si Bliss - Wish you were here. Asta ascult in noaptea asta. De ce? Pentru ca, desi e vara, parca ar fi o seara mohorata si rece de toamna tarzie.
Aberez smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.