Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cel Mai Frumos / Interesant Film Vazut In 2005
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Mihai
Pentru ca incet, dar sigur, se apropie sfarsitul anului, va invit la o serie de bilanturi, printre care si cele de genul 'Cel Mai Frumos / Cel Mai Interesant...'.

Si incepem cu cel mai interesant (frumos) film pe care l-ati vazut in 2005 (indiferent ca este vorba de un film din 1930 sau produs chiar anul acesta).

Asadar, care este filmul ce v-a impresionat cel mai mult anul acesta? smile.gif

In ceea ce ma priveste, sunt doua filme ce mi-au placut in mod deosebit.
Unul din 1957, Smultronstället (Fragii Salbatici), in regia lui Ingmar Bergman.
Cel de-al doilea este mai recent, din 1989, in regia lui Giuseppe Tornatore si se numeste Nuovo cinema Paradiso.

Viata, neimpliniri, retrospective, nostalgii, o nota de pesimism imbinata insa cu un 'ceva' ce da viata actiunii. Sa-i spunem optimism, ori un zambet... smile.gif

Insa vorbeam de un film si am amintit de doua... Cred ca voi alege Fragii Salbatici ca fiind cel mai placut film pe care l-am vizionat anul acesta.
hmm.gif Desi nici Cinema Paradiso nu e deloc departe... am timp sa ma razgandesc.
tikky
As spune ca "What dreams may come" (1998) este filmul meu medicament rolleyes.gif pentru anul acesta. Denise a scris o cronica foarte draguta acum ceva timp, nici nu va inchipuiti cu cata placere am citit-o.

(Denise - Jurnal de film)

Filmul l-am vazut din pura intamplare, este minunat cum reuseste sa combine emotia imaginii fixe si a celei in miscare. Este un film despre speranta si sinceritate si cred ca asta am apreciat cel mai mult.
Mihai
Dap, un alt film foarte dragut, cu un Robin Williams intr-un rol de zile mari... smile.gif
SORIN
When Father Was Away On Business

The Best smile.gif

Sorin.
edittha
In ultimul timp nu prea am mai avut timp de stat la tv la un film si nici de mers la cinema , doar la teatru dar saptamana aceasta am stat la tv si am urmarit cu drag Inelul Nibelungilor (The Ring of the Nibelungs) in regia lui Uli Edel. Sincera sa fiu , desi il ma vazusem pe DVD l-am urmarit totusi din nou cu acelasi interes.
Tinkerbell
Am vazut multe filme bune, unul care mi-a tras atentia de curand a fost Eternal Sunshine of a Spoteless Mind cu un alt fel de Jim Carrey si o minunata Kate Winslett.
Vi-l recomand, daca nu l-ati vazut inca.
Atentie la detalii, totul are mare importanta in intreg, e ca un puzzle. O sa va placa.
vermeer
Subscriu smile.gif... Eternal sunshine of the spotless mind (2004).
tikky
wub.gif Eternal sunshine...
user posted image
valentinu
Cel mai interesant film pe care l-am vazut in 2005 e Closer.
Fitzcarraldo
QUOTE (valentinu @ 5 Nov 2005, 11:37 AM)
Closer.

Ar fi interesanta o discutie pemarginea acestui film. Unii il considera capodepera, mie mi s-a parut jeg. In orice caz e umflat cu pompa.

Cel mai interesant film pe care l-am vazut eu (de vreo 8 ori ori pana acum) e Blow. Cel mai bun rol al lui Johnny Depp.

http://www.imdb.com/title/tt0221027/
Tinkerbell
Am vazut ca TVR1 a programat filmul de care vorbeam- "Eternal Sunshine of the Spotless Mind"- pentru joi, 10 nov, ora 21,00.
Nu ca as avea vreo fixatie, biggrin.gif ci pur si simplu e o ocazie sa vedeti ceva deosebit.
Asa fac eu cu prietenii mei, sunt mesager auto-numit -si dezinteresat- al tuturor stirilor pe care le cred importante pentru ei... wub.gif
Felina
Wicker Park
Un film realizat in 2004, excelent din punctul meu de vedere. O tema putin tratata, un joc al identitatii furate in numele iubirii.
ComicDiva
user posted image

biggrin.gif
Arlequine
ca mi-am amintit de tim burton...ma straduiesc cu inversunare sa nu ma uit la charlie and the chocolate factory, varianta de pe retea, tocma pentru ca e film de vazut la cinematograf cool.gif si nu mai vineeeeee mad.gif sa nu mai vorbesc de corpse bride biggrin.gif
Aramis
Astazi am revazut "What dreams may come", iar ieri "The eternal sunshine of the spotless mind"... Cred ca acestea doua sunt filmele care mi-au placut cel mai mult anul acesta. Amandoua mi'au tinut in fata televizorului fara a putea ghici ce va urma smile.gif
Serenity
Si mie mi-a placut mult Eternal Sunshine... si chiar vroiam sa-l amintesc aici. Un alt film interesant pe catre l-am vazut anul asta a fost The Butterfly Effect iar din zecile de filme pe care le-am vazut la cinema, merita mentionate doar doua: Hotel Rwanda si Cinderella Man. Poate o sa-mi mai amintesc si-o sa mai revin...
Mihai
Ii invit si pe ceilalti sa-si exprime preferintele referitoare la cel mai frumos film vazut in 2005 smile.gif
Zooey
hotel rwanda e probabil cel mai bun din ce am vazut anul asta. adica cel care m-a marcat cel mai profund.
surzi
`Life and Death of Peter Sellers` si `Dangerous Liaisons` versiunea 1988, film pe care l-am revazut a nu stiu cata oara cu aceeasi placere.
Michelle
QUOTE (surzi @ 29 Nov 2005, 02:35 AM)
`Life and Death of Peter Sellers` si `Dangerous Liaisons` versiunea 1988, film pe care l-am revazut a nu stiu cata oara cu aceeasi placere.

adica cel cu Glen Close ,John Malkovich si Michelle Pfeifer ? da,ala e intradevar un film de exceptie spoton.gif
Aragorn
Da, despre acela e vorba. Ma bag si eu in discutie pentru ca l-am revazut si eu anul acesta.
Acum, sincer sa fiu stateam si ma gandea la ce filme bune am vazut care sa fi aparut anul asta. Sunt 2 aparute pe care astept sa le vad cand voi avea timp si anume Lord of War cu Nicholas Cage si Two for the Money cu unul din preferatii mei: Al Pacino. smile.gif
Topicul vad ca indeamna sa impartasim care este CEL mai frumos/interesant film vazut in acest an. Dar asa cum si altii au spus mai multe... nici eu nu cred ca m-as putea limita la unul singur.
The Shawshank Redemption si The Green Mile ar fi cele mai interesante filme revazute in acest an. Daca imi mai aduc aminte de vreunul voi reveni.
tolstoievski
Un Log Dimanche de Fiancailles ( A Very Long Engagement), al lui Jeunet ... si 21 Grams, al lui Inarritu
tikky
A propos de "Un Longue Dimanche de Fiançailles": imaginile sunt reusite, povestea este frumoasa, dar modul in care este spusa m-a deceptionat putin. Nu mi s-a parut prea inspirata pastrarea formulei din Amélie, acea voce auctoriala care povesteste intamplarile si care face diferite comentarii pe parcursul filmului. Si pe urma, ca strain e foarte greu sa intelegi toate acele jocuri de cuvinte dificil de tradus din franceza in romana, sau in orice alta lb straina.
Leonardo
QUOTE (Mihai @ 3 Nov 2005, 06:54 PM)
In ceea ce ma priveste, sunt doua filme ce mi-au placut in mod deosebit.
Unul din 1957, Smultronstället (Fragii Salbatici), in regia lui Ingmar Bergman.
Cel de-al doilea este mai recent, din 1989, in regia lui Giuseppe Tornatore si se numeste Nuovo cinema Paradiso.

Viata, neimpliniri, retrospective, nostalgii, o nota de pesimism imbinata insa cu un 'ceva' ce da viata actiunii. Sa-i spunem optimism, ori un zambet... smile.gif

Insa vorbeam de un film si am amintit de doua... Cred ca voi alege Fragii Salbatici ca fiind cel mai placut film pe care l-am vizionat anul acesta.
hmm.gif Desi nici Cinema Paradiso nu e deloc departe... am timp sa ma razgandesc.

Coincidenta, zilele astea am pus mana pe dvd-ul cu Nuovo Cinema Paradiso, un film pe care-l vazusem cu ani in urma la video si ma impresionase profund. L-am revazut de doua ori in doua zile, e un film extraordinar de frumos, cu o muzica pe masura semnata Enio Morricone. Dintre actori cel mai cunoscut e Philipe Noiret care face un rol deosebit. As spune ca e un film plin de viata, un film pe care-l simti aproape tocmai din acest motiv. Merita vazut si trait. Oscar film strain, premiul juriului la Cannes, cateva premii Bafta. Din punctul meu de vedere 'pe bune'.
Are si votul meu la filmul anului 2005.

La fel ca Mihai nu ma pot hotari la unul singur si am in topul prefrintelor pe 2005 inca un film al lui Tornatore si tot vechi: '1900: Povestea pianistului de pe ocean'. E vorba despre un pianist exceptional ce isi traieste viata exclusiv pe un vapor transatlantic. Muzica cred ca e semnata tot de Morricone, actor cunoscut: Tim Roth (cel care e acum cu Coppola la Constanta pentru 'Tinerete fara tinerete').

Si ca sa-mi arat indecizia voi incheia cu alte doua filme vazute si placute pe 2005, ambele semnate de Terry Gilliam:
Brasil si Armata celor 12 maimute, ambele fictiuni, ambele mai vechi, ambele despre un viitor destul de innegurat al omenirii.

Pe Kusturica il las pentru la anul smile.gif
remote
QUOTE (tikky @ 2 Dec 2005, 01:50 PM)
A propos de "Un Longue Dimanche de Fiançailles": imaginile sunt reusite, povestea este frumoasa, dar modul in care este spusa m-a deceptionat putin...

Exact asta am simtit si eu despre Un Longue Dimanche de Fiançailles. Prea frantuzesc filmu' ca sa imi placa.

Anyways, anul asta l-am descoperit pe Aki Kaurismaki.
Tinkerbell
Pfui...mi-e greu sa ma decid.
Cred ca am sa aleg The Thin Red Line, da, da.
M-a impresionat cel mai mult dintre toate filmele pe care le-am vazut in 2005.
Mihai
QUOTE
Insa vorbeam de un film si am amintit de doua... Cred ca voi alege Fragii Salbatici ca fiind cel mai placut film pe care l-am vizionat anul acesta.
Desi nici Cinema Paradiso nu e deloc departe... am timp sa ma razgandesc.

Si m-am razgandit. smile.gif

Primele doua cele mai frumoase pe care le-am vazut anul acesta sunt Il Postino si Cinema Paradiso.

Urmeaza Fragii Salbatici, Reintoarcerea si, dupa cum amintea Leonardo, Legenda lui 1900. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.