Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Moon Over Bourbon Street
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica > Cronica de Muzica
Mihai
Va invit sa ne delectam impreuna cu comentariile denisei referitoare la muzica preferata, la melodiile indragite si albumele pe care le asculta cu placere. smile.gif
denise
Muzica… Atunci cand imi place o melodie prefer sa o ascult atent, sa nu fac altceva in timpul asta, rareori este doar o muzica de fundal, las totul si trec intr-o alta lume. Stau cu privirea pierduta si nu aud altceva decat acele acorduri iar prin fata ochilor imi trec imagini care nu au legatura cu ce se afla in jurul meu. Nu pot asculta linistita muzica la serviciu, in autobuz – sunt prea multe care ma distrag, plus ca risc sa cobor la o alta statie. Nu pot face conversatie daca se aude muzica buna. Imi amintesc ca am avut o perioada, prin liceu, cand orice cantec mi-l imaginam dansat pe gheata, coregrafia fiind desigur stabilita de mine. Altadata cream propria mea varianta de clip.. . Dar de cele mai multe ori muzica (cea care imi place) este extrem de personala - spune ce as vrea sa spun eu, imi aminteste de intamplari, de senzatii, conversatii, carti, persoane cunoscute sau simpli trecatori, sau cum ma simt atunci cand ma gandesc la cineva sau ceva anume, amintiri placute sau fantome din trecut. Este un amestec ciudat de sunet, versuri, imagini, senzatii.
Sunt melomana? Nu cred – nu sunt destul de obiectiva, tocmai pentru ca totul are un accent atat de personal, totul se raporteaza la mine. Ma pricep la muzica? Deloc –nu pot interpreta o partitura, recunosc notele scrise, cateva vagi amintiri despre tonuri si semitonuri, octave ... si cam atat. Voce? Cei din jur spun ca ca e placuta, dar ma feresc sa cant de fata cu cineva, sunt constienta ca nu reusesc coordonez vocea cu ‘urechea’ si nici suflu nu prea am. Daca as fi vrut sa cant? Nu. Sa compun? Nu, nu cred ca as fi reusit, nu la nivelul la care as fi vrut eu. Nu sunt decat o ascultatoare atenta, sesizand, nici eu nu stiu cum, falsetul, platitudinile, dar deobicei 'traind' muzica, avand cateva preferinte de-o viata (da, Sting - si nu numai) , altele de-o vara, ascultand amestecat Gilespie, Sting, Tori Amos, Queen, Maria Tanase, Chopin, Segovia, Metallica, Iris, Brel, Edith Piaf sau doar o singura melodie a unui interpret - adica din toate cate putin, fara sa ma pricep la nimic in mod special – doar ce mi se potriveste in acel moment.
Concluzia- (da stiu, puteam sa trec direct la asta) - nu voi face critica, sunt prea subiectiva. Voi scrie doar daca anumite versuri sau acorduri m-au atins, nu neaparat cea mai buna melodie ascultata in acea zi, probabil cea mai ‘gustata’ la momentul respectiv, cea care a 'vorbit'- mie si pentru mine.
denise
Da… Sting
.
Seara, oboseala, stare fizica de rau, dar stiu ca alta e cauza, zi in care toti din jur sunt inversunati, discutii despre bani, strigate, reprosuri, nervi, oricat ai incerca sa nu le auzi, sa te izolezi, trec dincolo de zidul pe care l-ai ridicat cu atata grija, desi nu participi, nu esti subiect, esti spectator ...
In sfarsit acasa, liniste … vreau sa uit.. un prieten vechi – muzica... stiu ce ma poate ajuta; totul dispare, totul e indepartat, insignifiant…

If blood will flow when flesh and steel are one
Drying in the colour of the evening sun
Tomorrow's rain will wash the stains away
But something in our minds will always stay
Perhaps this final act was meant
To clinch a lifetime's argument
That nothing comes from violence and nothing ever could
For all those born beneath an angry star
Lest we forget how fragile we are

On and on the rain will fall
Like tears from a star like tears from a star
On and on the rain will say
How fragile we are how fragile we are

On and on the rain will fall
Like tears from a star like tears from a star
On and on the rain will say
How fragile we are how fragile we are
How fragile we are how fragile we are


… putin trista, dar acum e bine … mi-am amintit ce e important si ce nu …
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.