Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:La Rascruce De Credinte
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2
Marcus
As vrea sa propun spre dezbatere urmatorul aspect, cu care sigur ne-am intalnit de multe ori si pe care as vrea sa-l lamurim, daca se poate:
Care a fost prima religie, cum s-a nascut ea, si cum s-a ajuns ca pe Pamant sa existe ulterior mai multe religii? Si nu in ultimul rand, este bine si corect ca s-a ajuns la acest fapt?

Intrebare suplimentara (bonus S.F. tongue.gif ): Daca admitem existenta unor civilizatii extraterestre, credeti ca si ei cred in aceiasi Divini ca si noi, au alti Divini sau sunt atei? Raspundeti bazandu-va pe "vocea interioara", intuitia. smile.gif

Ca o mentiune, nu doresc ca acest topic sa ajunga o rafulare de citate biblice, unele mai kilometrice decat altele, ci doresc sa ascult propriile dvs opinii.
Bolt
Eu cred asa :
1. A fost o creatie primordiala perfecta.
2. Ulterior decade. Nu discut motivele aici.
3. D-zeu vine in sprijinul creaturilor Sale care nu mai erau astfel legate de El.
4. Urmare a acestui lucru, prin pedagogia primita, se instituie prima metoda de relegare (religie) terestra.
5. Numele ei ? Probabil dumnezeism, salvatorism...sau mai sigur crestinism (ii spunem noi azi).
6. Conform exercitarii liberului arbitru si a acceptarii consecintelor acestui fapt unii aleg dumnezeismul, altii nu, altii il aleg dar modificat.
7. Iaca si noile religii.
8. Nu este bine si corect ca s-a ajuns la acest fapt.
9. Eu sunt sigur de existenta altor civilizatii extraterestre.
10. Am ferma convingere ca si ei "cred in aceeasi divini" ca si noi dar o fac din alta perspectiva si-n alte circumstante.
smile.gif
mărăcine
Se spune adesea ca semnificatia cuvantului religie este de "re-legare", de restabilire a relatiei cu spiritualul. E un lucru foarte intelept, felul in care asemenea cuvinte se formeaza in limba. Omul a simtit nevoia de a avea religie in momentul in care trairea nemijlocita a lumii spirituale nu a mai fost pentru el posibila, atunci cand a "coborat" din aceasta lume. Primele forme de religie de aici au aparut, si ele erau pe potriva acelor timpuri. Din ele ne-au mai ramas astazi numai franturi, care nu mai sunt insa adecvate epocii pe care o traim. Nu gasesc nici un rost in a stabili care a fost "prima", desi cred ca prima mare religie cunoscuta este vechiul hinduism, care mai are doar o reflectie seaca in cel de astazi.

Nu vad nici un motiv pentru a admite existenta unor fiinte extraterestre, in sensul in care sunt ele imaginate de majoritatea oamenilor astazi. Fiinte extrapamantesti exista, dar nu intr-un corp fizic, si cele mai accesibile omului poarta denumirea de ingeri.
Grabillion
Cand vrem sa gasim un raspuns bun si adevarat la o intrebare
este mai intelept sa ne uitam in jur decat la stele si lucruri care nu se pot vedea si nici intelge
asa cum sunt cele care ne inconjoara si le cunoastem.

Asa si la aceasta intrebare.

Inainte de religie a fost cuvantul. Oare cine a invat pe om sa
vorbeasca asa de inteligent si mai ales cu cuvinte care au
o semnificatie milenara !

Daca se citeste biblia se poate vedea ca oamenii, desi de mii de ani scrisa,
se puteau tot asa de bine si intelept ca si in ziua de azi, desi "epoca de piatra"
nu era prea departe. Acuma, avand in vedere ca nu exista inca NICI O DOVADA pentru tragerea
omului din maimuta, ci dimpotriva, numai dovezi care arata imposibilitatea
si numai niste teorii fara cap si coada si nesustinute de nici o dovada stiintifica
( a se citi despre darwinism si dovezile care nus exista)
sa ne intrebam oare cum de oamenii stiau sa se articuleze extrem de
intelept si spiritual .

Oare poate omul de la sine sa invete sa vorbeasca fara ajutor ?
Cele cateva dovezi, copii crescuti in izolare totala sau fara a fii invatati de cineva, arata ca omul
nu poate invata sa vorbesca de la sine.

In plus anumite triburi izolate arata ca ingeniozitatea si inventivitatea
nu sunt inascute doar ca noi suntem oameni, ci necesita o anumita precunoastere cu
care se poate incepe.

Pentru aceasta precunoastere nu ar ajunge poate nici sute de mii de ani
pentru ca omul sa dezvolte de la sine vorbitul si scrisul, lucruri extrem de
spirituale, caci nu este vorba de o sageata sau de un cutit.

Au existat niste fiinte inainte de om, care au fost un fel de animale cu mers in doua
picioare insa acestia au murit cum au murit si dinozaurii, pentru ca acum pamantul
era pregatit sa accepte oamenii si de aceea a fost facut Adam.

Desi pare contrariu Bibliei, nu este, pentru ca cine poate spune ca Moise nu a spus cel spuse
in mod spiritual si nu literal ?
Moise nu a vorbit doar ca taranul Ilie, si se poate cel putin banuii ca nu totul trebuie luat literal.
Ceea ce este statornic are nevoie de gandire si planuire buna, care si la Dumnezeu
e la fel ca si pe pamant. D-zeu putea sa faca pamantul in 1 secunda, insa acesta nu ar fii durat.
De aceea au fost si la inceput animale uriase si plante uriase, pentru a
pregatii pamantul , pentru a-l face fertil si prelucra prin dinozauri si
ingrasamintele lor naturale.

Caci de ce sa faca "natura" de la inceput ceva asa de urias cind se stie doar
ca ce e mic are mult mai mare sanse de supravietuire ?

Totul este facut dupa un plan vesnic a lui Dumnezeu si dupa Legea vesnicca,
gandita bine si pusa prin Cuvant in aplicare.

Asa cum noi intii gandi si dupa aia facem asa si Dumnezeu ca doar suntem copiii Lui.
Asa cum un copil are nevoie de educatie asa si Adam, primul om si restul a avut
nevoie de educatie. Alfabetul si cifrele au fost date de D-zeu.
La fel si religia ! D-zeu, ca Tata, a invatat personal prin vocea pe care o auzea
Adam si altii pe acestia adevarata religie.

Lui Adam i s-a dat vorbirea si intelegerea de la D-zeu caci altfel cu cine ar fii vorbit D-zeu ?
De aceea cuvintele au o insemnatate adanca, caci vin de la Dumnezeu.
Oare cata insemnatate spirituala are cuvantul internet si computer facute de oameni ?

Numai animalele stiu tot ce le trebuie pt. a traii, noi ca oameni trebuie
sa fim invatati 18 ani pentru a ne maturiza.

Oamenii de la sine, nu ar fii ajuns nici la stadiul de maimuta fara a fii invatati
de Dumnezeu.

Iar extraterestrii nu exista in afara de cei care au forma de oameni si traiesc
pe toate planetele..si care deci sunt oameni asa cum suntem noi.
Nimeni nu a fost vreodata aici si nici nu va putea venii caci in afara
de faptul ca exista centura radioactiva Van Allen in jurul pamantului
o fiinta nu poate traii fara fluidul vietii al planetei de care apartine si deci
nici nu poate sa-si paraseasca planeta lui.

In afara de asta, putand vedea si calatorii in spirit cui ii trebuie nave spatiale
in afara de noi, care nici macar pe luna nu am putut ajunge ( a se studia pozele de la
Apollo missions... in afara de 1000 de impsibilitati, cel putin lipsa de stele din toate pozele de la NASA, nu numai de
la Apollo trebuie cred sa bata la ochi. )

Cineva vrea sa ne faca sa credem in aliens si alte minciuni luciferice care la
prima vedere par foarte logice si corecte, dar cu argumente bune se poate
vedea, pentru cine nu este orb, ca desi pare nu este asa)

Si asta va zice unul care 15 ani a fost convins de existenta extraterestrilor. Fiecare
face greseli.






flori
Omul, dându-şi seama de finitudinea lui şi a lumii în care trăieşte, ştie că depinde de cineva, spre care îşi orientează cunoaşterea şi iubirea. Fiul ştie că depinde de un tată pe care, chiar dacă nu l-ar cunoaşte, îl caută în mod spontan să-i poată manifesta dorinţa de a trăi împreună cu el. Aici trebuie căutată originea religiei, ca relaţie între individ şi Fiinţa supremă de care depinde.
"Ne-ai făcut Doamne pentru tine şi neliniştit este sufletul nostru până se va odihni în tine", spunea Sfântul Augustin. Această nelinişte, această căutare pe care omul o simte mai mult sau mai puţin conştient, îl face să tindă spre ceva deasupra lui, spre un ideal pe care să-l admire, căruia să-i jertfească şi prin care să ajungă la plenitudinea fiinţei sale. De aceea, cred ca originea credintei sta in om am fost programati de Creator sa traim in legatura spirituala cu El. Fiecare stie in subconstient ca depindem de forta care ne-a creat si pe care noi o numim Dumnezeu. Parerea mea este ca pina si ateii cred in subconstient dar se razvratesc deoarece se simt subjugati de aceasta forta si vor sa fie liberi...
thunder
QUOTE (mărăcine @ 27 Oct 2005, 11:07 AM)
Nu vad nici un motiv pentru a admite existenta unor fiinte extraterestre, in sensul in care sunt ele imaginate de majoritatea oamenilor astazi. Fiinte extrapamantesti exista, dar nu intr-un corp fizic, si cele mai accesibile omului poarta denumirea de ingeri.

- nu prea e locul pt. o asemenea discutie sau intrebare, dar totusi la baza ei sint formulate si niste aberatii in diferite credinte (dogme), ca de ex. in dogma oficiala crestina, cum ca nu exista civilizatii extraterestre, tocmai pt. ca recunoasterea acestui fapt le-ar darima "edificiul' prin care ei vor sa impuna crestinismul si pe Iisus ca "unici distribuitori ai adevarului" nu numai pe planeta asta, dar si in intreaga Creatie.

- astfel, pun totusi intrebarea, la care te invit pe tine sa gasesti un loc unde sa raspunzi: "de unde pina unde si de ce nu vezi nici un motiv sa exista si alte civilizatii extraterestre?"

- trebuie sa recunoastem ca o asemenea intrebare si problematica constituie un pct. de rascruce pt. multe (diferente intre nenumarate) religii (credinte). thumb_yello.gif

PS. Stiai ca pina si ingerii (se mai) incarneaza/intrupeaza ? wub.gif
Bolt
@thunder :
QUOTE
"de unde pina unde si de ce nu vezi nici un motiv sa exista si alte civilizatii extraterestre?"

Imi cer scuze pt. ca raspund neintrebat, dar m-am cam saturat sa citesc crestini care nu stiu Biblie dar pretind contrariul. EXISTA ALTE CIVILIZATII EXTRATARESTRE. SCRIE ASTA-N BIBLIE.
QUOTE
Stiai ca pina si ingerii (se mai) incarneaza/intrupeaza ?

Corect.
Thelma
QUOTE (thunder)
Stiai ca pina si ingerii (se mai) incarneaza/intrupeaza ?

Ok, dar asta nu e cumva o 'decadere' din drepturile lor?
thunder
QUOTE (Thelma @ 29 Oct 2005, 12:43 PM)
QUOTE (thunder)
Stiai ca pina si ingerii (se mai) incarneaza/intrupeaza ?

Ok, dar asta nu e cumva o 'decadere' din drepturile lor?

- nuuu, de loc. Din contra, ei isi asuma o misiune spirituala, cu acordul si chiar sustinerea (impulsul) lui Dumnezeu.
thunder
QUOTE (Bolt @ 29 Oct 2005, 09:49 AM)
@thunder :
QUOTE
"de unde pina unde si de ce nu vezi nici un motiv sa exista si alte civilizatii extraterestre?"

Imi cer scuze pt. ca raspund neintrebat, dar m-am cam saturat sa citesc crestini care nu stiu Biblie dar pretind contrariul. EXISTA ALTE CIVILIZATII EXTRATARESTRE. SCRIE ASTA-N BIBLIE.

- sintem pe lista publica, deci orice interventie este cel putin "legala", daca nu si bine venita, sau avenita uneori, dar "legala". smile.gif

- la ce pasaje te referi cind spui ca e scris si in biblie ?
mărăcine
QUOTE (thunder)
- astfel, pun totusi intrebarea, la care te invit pe tine sa gasesti un loc unde sa raspunzi: "de unde pina unde si de ce nu vezi nici un motiv sa exista si alte civilizatii extraterestre?"

A spune ca nu vezi nici un motiv pentru a admite ceva nu inseamna ca negi acel lucru, ci ca nu gasesti nici un temei suficient de convingator pentru afirma existenta sa. Este posibil sa existe extraterestrii, eu personal nu cred, cred mai curand ca e o iluzie creata prin transpunerea caracteristicilor unor fiinte "extra-fizice" in plan material.
thunder
QUOTE (mărăcine @ 31 Oct 2005, 12:05 PM)
QUOTE (thunder)
- astfel, pun totusi intrebarea, la care te invit pe tine sa gasesti un loc unde sa raspunzi: "de unde pina unde si de ce nu vezi nici un motiv sa exista si alte civilizatii extraterestre?"

A spune ca nu vezi nici un motiv pentru a admite ceva nu inseamna ca negi acel lucru, ci ca nu gasesti nici un temei suficient de convingator pentru afirma existenta sa. Este posibil sa existe extraterestrii, eu personal nu cred, cred mai curand ca e o iluzie creata prin transpunerea caracteristicilor unor fiinte "extra-fizice" in plan material.

- hmmm ... iti dai seama ca toata dogma oficiala crestina este "dinamitata" daca este confirmata existenta extraterestrilor ? wub.gif

- orice om lucid realizeaza ca la atitea miliarde de sisteme solare exista si viata si civilizatii .. si, deci, evident, si nenumarate cai spirituale ("religii"). Cine stie si citi (ca) Iisus, mai mici sau mai mari ca El ...

- astfel, nu cred ca are importanta care religie ar fi fost prima, ci care e acum cea vie si necesara si integrata in sistemul de intelegere al actualei epoci. Umanitatea acum nu are nevoie de prima religie, ci ce aceea care e vie si potrivita acestei epoci. Orice are o nastere, are si o moarte ... deci si o religie. Din acest motiv, Fii lui Dumnezeu se intrupeaza din cind in cind, pt. a "regenera" LEGEA DIVINA (DHARMA UNIVESRALA) si aduc (reveleaza) o noua cale, sau o regenereaza pe (una dintre) cele existente, dar care au ajuns in adormire, sau moarte, ca un cadavru. Iisus nu a inviat numai oamenii, ci si invatatura spirituala iudaica. La fel si la a doua venire, El va reinvia "cadavrul" crestinismului ce a ajuns sa nu mai dea roadele pt. care a fost revelat umanitatii de catre El si discipolii Sai ... dar nu numai crestinismul va pati/primi asta, ci toate marile religii ale planetei. Peste nu putini ani, umanitatea, de pretutindeni, va vedea si simti cum aceste religii (c ai spirituale) vor redevenii vii si eficiente ... tocmai prin actiunea divina si eficienta a marilor spirite divine, care, intr-o epoca anterioara le-au si revelat/emanat. wub.gif Cine are urechi de auzit, sa auda, caci alaturi de Iisus, ii veti "vedea" si pe alte mari spirite divine precum Moise, Buddha, Krishna, Ilie, etc ... si alaturi de Ei .. multe spirite divine, special intrupate pt. a indeplini planul divin al lui Dumnezeu pt. aceasta planeta. wub.gif Nu mai e mult ... dar pina atunci ... dupa cum spun si profetiile, la multe teste vor fi supuse popoarele si oamenii personal. sorry.gif

PS. Cine vrea sa ascunda acest adevar, ca exista si alte civilizatii extraterestre ? rolleyes.gif
Clopotel
Draga Thunder,
Bine te-am regasit... wub.gif
QUOTE
- hmmm ... iti dai seama ca toata dogma oficiala crestina este "dinamitata" daca este confirmata existenta extraterestrilor ? 

Aiurea... asta e o scornire de-a ta... Inseamna ca ori nu cunosti dogma ortodoxa ori ai alte ganduri...... Ca sa te lamuresti, iti spun ca dogma ortodoxa nu se bazeaza pe existenta sau inexistenta extraterestrilor.... Pur si simplu, daca extraterestrii ar exista, ei ar avea un singur Dumnezeu, acelasi ca si al nostru... Omul, nu are pretentia ca ar cunoste toata lucrarea lui Dumnezeu, sau ma rog, sunt unii care pretind asta, dar e treaba lor.... Oricum, chiar daca ar exista extraterestrii, acest lucru nu ar schimba cu nimic credinta si dogma ortodoxa, ca sunt independente una de alta....
Apoi sa nu uitam cuvintele Mantuitorului:
"Datu-mi-s'a toata puterea în cer si pe pamânt. Drept aceea, mergând, învatati toate neamurile, botezându-le în numele Tatalui si al Fiului si al Sfântului Duh" (Mt. 28, 16-19).
Aceasta inseamna, fara putinta de tagada, ca daca exista un singur Dumnezeu, exista si un singur cer, si de asemenea exista o singura "putere", care i-a fost data "toata" lui Iisus si nu sa o imparta cu altcineva... Deci orice om care este pe pamant, va fi si este sub puterea lui Iisus, indiferent daca se inghina la alti zei, iar extraterestrii daca exista, si ei vor muri si vor ajunge in cer, iar acolo, tot Iisus este stapanitor, conform vorbelor Lui, si conform credintei ca exista un singur Dumnezeu si o singura Imparatie (cer).
De asemenea, asemenea lui Iisus, nu mai poate fi altcineva, caci nu exista doua tronuri de-a drepta Tatalui, si de asemenea nu exista doi sau trei "prin care s-au facut veacurile" ci numai unul, Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos...
Iar Stefan, fiind plin de Duh Sfânt si privind la cer, a văzut slava lui Dumnezeu si pe Iisus stând de-a dreapta lui Dumnezeu.
Si a zis: Iată, văd cerurile deschise si pe Fiul Omului stând de-a dreapta lui Dumnezeu!


2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile;
3. Care, fiind strălucirea slavei şi chipul fiinţei Lui şi Care ţine toate cu cuvântul puterii Sale, după ce a săvârşit, prin El însuşi, c*răţirea păcatelor noastre, a şezut de-a dreapta slavei, întru cele prea înalte,
4. Făcându-Se cu atât mai presus de îngeri, cu cât a moştenit un nume mai deosebit decât ei.
5. Căci căruia dintre îngeri i-a zis Dumnezeu vreodată: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut"; şi iarăşi: "Eu Îi voi fi Lui Tată şi El Îmi va fi Mie Fiu"?
6. Şi iarăşi, când aduce în lume pe Cel întâi născut, El zice: "Şi să se închine Lui toţi îngerii lui Dumnezeu".
7. Şi de îngeri zice: "Cel ce face pe îngerii Săi duhuri şi pe slujitorii Săi pară de foc";
8. Iar către Fiul: "Tronul Tău, Dumnezeule, în veacul veacului; şi toiagul dreptăţii este toiagul împărăţiei Tale.
9. Iubit-ai dreptatea şi ai urât fărădelegea; pentru aceea Te-a uns pe Tine, Dumnezeule, Dumnezeul Tău cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtaşii Tăi".
10. Şi: "Întru început Tu, Doamne, pământul l-ai întemeiat şi cerurile sunt lucrul mâinilor Tale;
11. Ele vor pieri, dar Tu rămâi, şi toate ca o haină se vor învechi;
12. Şi ca un pe un veşmânt le vei strânge şi ca o haină vor fi schimbate. Dar Tu acelaşi eşti şi anii Tăi nu se vor sfârşi".
13. Şi căruia dintre îngeri a zis Dumnezeu vreodată: "Şezi de-a dreapta Mea până când voi pune pe vrăjmaşii tăi aşternut picioarelor Tale"?
14. Îngerii oare nu sunt toţi duhuri slujitoare, trimise ca să slujească, pentru cei ce vor fi moştenitorii mântuirii?

(Evrei)
Acestea toate sunt scrise in Biblie, negru pe alb, nu le-am inventat eu... A le contrazice, inseamna a contrazice Biblia, nu pe mine. Sau poate, unii nu iau in serios Biblia, si atunci e alta poveste care nu ma priveste pe mine...
Prin urmare, existenta sau inexistenta extraterestrilor, nu ar trebui sa preocupe in mod special credinciosii ortodocsi, caci ei ar trebui sa fie preocupati de ceea ce ii indeamna Biblia: „Rugati-va neincetat" (I Tes. 5, 17), si atunci nu mai au timp sa cugete la extraterestrii, ozneuri, klingonieni etc... smile.gif
thunder
QUOTE (Clopotel @ 6 Nov 2005, 10:22 AM)
Draga Thunder,
Bine te-am regasit... wub.gif

- bine te-am regasit. wub.gif

QUOTE
QUOTE
- hmmm ... iti dai seama ca toata dogma oficiala crestina este "dinamitata" daca este confirmata existenta extraterestrilor ? 

Aiurea... asta e o scornire de-a ta... Inseamna ca ori nu cunosti dogma ortodoxa ori ai alte ganduri...... Ca sa te lamuresti, iti spun ca dogma ortodoxa nu se bazeaza pe existenta sau inexistenta extraterestrilor....

- e o logica banala, simpla si eficienta. Fii atent !

- "Numai prin Mine se ajunge la Tatal". Iisus nu s-a mai intrupat niciodata nicaieri. Pe acei extraterestri cine ii salveaza, caci Iisus si biblia nu a ajuns la ei ? Daca exista mii si mii de civilizatii extraterestre, inseamna ca de aia si-a batut joc Dumnezeu, ca nu le-a trimis si lor un IIsus, sau pe IIsus. Crestinismul dogmatic isi aroga daca nu unicitatea, cel putin superioritatea fata de celelalte religii doar pt. ca ei il au pe Iisus .. ei si numai ei. Cum "dovedesc" ei asta ? Prin tot felul de sofisme. Dovada lor este biblia. E ca si cum as scrie eu o bliblie pe care o numesc sfinta, in care afirm ca: "doar eu sint Messia si toti care au fost inainte, erau de la satana. Iisus era un om, sau un mic intermediar al meu si de fapt pe mine ma asteapta umanitatea si ca de fapt EU sint .. bla bla bla". Si cind ma intreba cineva cum dovedesc eu asta, ii trimit sa citeasca biblia mea. Daca ma intreaba de ce ar folosi acea biblie ca dovada, le amintesc ca e sfinta .. samd. Sofisme ... ma invirt in cerc.

QUOTE
Pur si simplu, daca extraterestrii ar exista, ei ar avea un singur Dumnezeu, acelasi ca si al nostru... Omul, nu are pretentia ca ar cunoste toata lucrarea lui Dumnezeu, sau ma rog, sunt unii care pretind asta, dar e treaba lor.... Oricum, chiar daca ar exista extraterestrii, acest lucru nu ar schimba cu nimic credinta si dogma ortodoxa, ca sunt independente una de alta....

- si acei extraterestri de ce v-ar crede pe voi crestinii, daca ei nu au biblia sfinta si nici Iisus nu a trecut pe la ei ... insa au alta carte (invatatura) si alt Fiu al lui Dumnezeu ? hh.gif

QUOTE
Apoi sa nu uitam cuvintele Mantuitorului:

- considera ca sint un extraterestru si nu dau doi bani pe biblia ta si "mintuitorul" tau si spusele lui. "Cuvintele mintuitorului meu extraterestru spun altceva". Ce facem, ne certam al cui e mai mare sau autentic ? Dovezile si argumentele crestinului dogmatic nu au nici o valoare intr-un mediu obiectiv, logic, rational si cu bun simt. La mai orice intrebare care vi se spune voi veniti cu "citate". Astea sint sofisme, nu dovezi.

QUOTE
"Datu-mi-s'a toata puterea în cer si pe pamânt. Drept aceea, mergând, învatati toate neamurile, botezându-le în numele Tatalui si al Fiului si al Sfântului Duh"[/color] (Mt. 28, 16-19).
Aceasta inseamna, fara putinta de tagada, ca daca exista un singur Dumnezeu, exista si un singur cer, si de asemenea exista o singura "putere", care i-a fost data "toata" lui Iisus si nu sa o imparta cu altcineva...

- asta e viziunea crestina. Viziunea extraterestra e alta. Nu al tau e mai bun si mai mare, ci al lor. Ia citeste tu BagavatGita sa vezi ca acolo Krishna spune lucruri si mai mari decit ale lui Iisus. Ei si ce ?!

- daca i-a fost data toata lui IIsus, inseamna ca tot El e "seful" si pe alte planete. Cum se face ca nu e asa ?

QUOTE
Deci orice om care este pe pamant, va fi si este sub puterea lui Iisus, indiferent daca se inghina la alti zei, iar extraterestrii daca exista, si ei vor muri si vor ajunge in cer, iar acolo, tot Iisus este stapanitor, conform vorbelor Lui, si conform credintei ca exista un singur Dumnezeu si o singura Imparatie (cer).

- esti naiv daca crezi ca Dumnezeu ar gindi cu mintea ta. smile.gif Un Dumnezeu da, o Imparatie insa ... NU ! Poate doar daca te referi la "Imparatia Cerurilro din noi". sorry.gif

QUOTE
De asemenea, asemenea lui Iisus, nu mai poate fi altcineva, caci nu exista doua tronuri de-a drepta Tatalui, si de asemenea nu exista doi sau trei "prin care s-au facut veacurile" ci numai unul, Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos...

- vezi, ce ziceam eu, sofisme peste sofisme. Dincolo de asta, Iisus ba e Fiul ba e Dumnezeu. Hotariti-va odata ! unsure.gif Cum sta Dumnezeu unicul pe doua tronuri ? unsure.gif

QUOTE
Acestea toate sunt scrise in Biblie, negru pe alb, nu le-am inventat eu... A le contrazice, inseamna a contrazice Biblia, nu pe mine. Sau poate, unii nu iau in serios Biblia, si atunci e alta poveste care nu ma priveste pe mine...

- sofisme.

QUOTE
Prin urmare, existenta sau inexistenta extraterestrilor, nu ar trebui sa preocupe in mod special credinciosii ortodocsi, caci ei ar trebui sa fie preocupati de ceea ce ii indeamna Biblia:  „Rugati-va neincetat" (I Tes. 5, 17), si atunci nu mai au timp sa cugete la extraterestrii, ozneuri, klingonieni etc...

- cind vor veni acei extraterestri malefici ce vor sa subjuge planeta si umanitatea, sau chiar s-o distruga, atunci sa va vad cit de eficienta e rugaciunea voastra.

- nu e vorba de a cugeta, ci pur si simplu de a da publicitatii dovezile clare care exista cu miile. Exista chiar supozitii ca la virf, umanitatea este deja condusa din umbra de anumiti extraterestri, ce si-au luat (facut) forme (corpuri) umane ... si care pregatesc calea/terenul pt. invazia ce va urma. jamie.gif Faptul ca sinteti dezbinati cu totii, face deja parte din planul lor. Cind vor ataca, multe din armatele diverselor tari vor fi anihilate sau epuizate inainte de a putea riposta invaziei planetare. SF ?! .. poate ! VOm trai si vom vedea. thumb_yello.gif
Clopotel
Draga Thunder,
Recunosc ca eu nu aud voci, de aceea nici nu te contrazic si nici nu sunt de acord cu existenta extraterestrilor...
QUOTE
- "Numai prin Mine se ajunge la Tatal". Iisus nu s-a mai intrupat niciodata nicaieri. Pe acei extraterestri cine ii salveaza, caci Iisus si biblia nu a ajuns la ei ? Daca exista mii si mii de civilizatii extraterestre, inseamna ca de aia si-a batut joc Dumnezeu, ca nu le-a trimis si lor un IIsus, sau pe IIsus.
Astea sunt supozitii de-ale tale, si pecand de la ele faci scenarii incepand cu 'daca'. Pai daca exista extraterestrii, o fi avand grija Dzeu. si de ei, ca doar e milostiv... Am indeplinit noi toate poruncile Lui si acum murim de grija extraterestrilor?
QUOTE
- si acei extraterestri de ce v-ar crede pe voi crestinii, daca ei nu au biblia sfinta si nici Iisus nu a trecut pe la ei ... insa au alta carte (invatatura)
E treaba lor daca cred sau nu, sa stea la ei acasa si sa se roage neincetat, cum bine i-o fi povatuit si pe ei Dzeu. smile.gif Oricum sunt si multi pamanteni care nu cred in Iisus, atunci ce sa mai vorbim de extraterestrii...
QUOTE
- asta e viziunea crestina. Viziunea extraterestra e alta. Nu al tau e mai bun si mai mare, ci al lor. Ia citeste tu BagavatGita sa vezi ca acolo Krishna spune lucruri si mai mari decit ale lui Iisus. Ei si ce ?!
E treaba ta daca tu crezi in Krishna si nu in Iisus, in ceea ce esti imbracat, in aceea vei fi judecat.... Eu cred in adevarul Bibliei caci ea a fost insuflata de Duhul Sfant si-L marturiseste pe Dzeu. Bagavat Gita pe cine marturiseste si cu a cui putere?
QUOTE
- daca i-a fost data toata lui IIsus, inseamna ca tot El e "seful" si pe alte planete. Cum se face ca nu e asa ?

Da' tu de unde sti ca nu e asa? Sa nu-mi spui ca niste voci ti-au spus secretul...Iarta-ma , glumesc... , dar ce spui e un scenariu Sf, cum bine ai spus...
QUOTE
- cind vor veni acei extraterestri malefici ce vor sa subjuge planeta si umanitatea, sau chiar s-o distruga, atunci sa va vad cit de eficienta e rugaciunea voastra.

Noi sa ne rugam din inima, cu credinta la Dzeu. Nadejdea noastra e la El. Iubitorul de oameni nu ne va lasa pana la sfarsit, asa cum nu a lasat nici pe evrei in mana egiptenilor, despartind chiar marile si facand minuni...
De cine ne vom teme, avand pe Dzeu. cu noi ?
gypsyhart
QUOTE
De cine ne vom teme, avand pe Dzeu. cu noi ?


De adevar?
Clopotel
Draga Gypsyhart,
E absurd ce intrebi... Cum sa te temi de adevar daca Dzeu. iti e alaturi? ohmy.gif
Daca tu simti asa ceva, ca adevarul ti-ar provoca vreo temere...,atunci..., nu stiu ce sa zic...Roaga-te mai mult! wub.gif

Domnul este luminarea mea si mântuirea mea; de cine mă voi teme?
Domnul este apărătorul vietii mele; de cine mă voi înfricosa?
Când se vor apropia de mine cei ce îmi fac rău, ca să mănânce trupul meu;
Cei ce mă necăjesc si vrăjmasii mei, aceia au slăbit si au căzut.
De s-ar rândui împotriva mea ostire, nu se va înfricosa inima mea;
De s-ar ridica împotriva mea război, eu în El nădăjduiesc.
Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi căuta: să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vietii mele,
Ca să văd frumusetea Domnului si să cercetez locasul Lui.
Că Domnul m-a ascuns în cortul Lui în ziua necazurilor mele; m-a acoperit în locul cel ascuns al cortului Lui;
Pe piatră m-a înăltat. Si acum iată, a înăltat capul meu peste vrăjmasii mei.
(Ps.26)
gypsyhart
@Clopotel
Asa este, absurd....
thunder
QUOTE (Clopotel @ 7 Nov 2005, 08:50 AM)
Draga Thunder,
Recunosc ca eu nu aud voci, de aceea nici nu te contrazic si nici nu sunt de acord cu existenta extraterestrilor...

- te sfatuiesc sa incerci sa auzi vocea sufletului, nu a mintii. Pe masura ce o vei auzi mai plenar, vei auzi glasul inimii si al lui Dumnezeu. Nu poti ... asta e ...

QUOTE
- "Numai prin Mine se ajunge la Tatal". Iisus nu s-a mai intrupat niciodata nicaieri. Pe acei extraterestri cine ii salveaza, caci Iisus si biblia nu a ajuns la ei ? Daca exista mii si mii de civilizatii extraterestre, inseamna ca de aia si-a batut joc Dumnezeu, ca nu le-a trimis si lor un IIsus, sau pe IIsus.
Astea sunt supozitii de-ale tale, si pecand de la ele faci scenarii incepand cu 'daca'. Pai daca exista extraterestrii, o fi avand grija Dzeu. si de ei, ca doar e milostiv... Am indeplinit noi toate poruncile Lui si acum murim de grija extraterestrilor?

QUOTE
QUOTE
- si acei extraterestri de ce v-ar crede pe voi crestinii, daca ei nu au biblia sfinta si nici Iisus nu a trecut pe la ei ... insa au alta carte (invatatura)
E treaba lor daca cred sau nu, sa stea la ei acasa si sa se roage neincetat, cum bine i-o fi povatuit si pe ei Dzeu. smile.gif Oricum sunt si multi pamanteni care nu cred in Iisus, atunci ce sa mai vorbim de extraterestrii...

- exista extraterestri care nu numai ca , cred in Iisus, ci il si urmeaza, sub o alta forma si cu o alta invatatura, specifica conditiilor lor existentiale. Iisus este un maestru spiritual al multor lumi fizice si subtile, chiar daca nu se "lauda" ca El este Unicul, sau ca El e cel mai mare. "Crestinii" au ajuns sa se laude cu El. Ca si El si alaturi de El sint nenumarate alte spirite divine, dar fiecare vede ce poate.

- a crede in Iisus nu inseamna ce fac 99,999% din crestini, adica sa-L aibe pe buze sau in creier, ci sa-l aibe in suflet. Daca L-ai avea acolo, ai CUNOASTE ADEVARUL si nu te-ai mai indoi de el. Cum eu vad bine ca nu cunosti/accepti o multime de adevaruri, pot spune fara nici cea mai mica clipire ca Iisus nu e cu adevarat in sufletul tau (ma adresez in general, acelui asa zis crestin). Messia nu a venit si vorbit asa cum se asteptau s-o faca cei care il asteptau. La fel se petrec evenimentele si in ziua de azi. Voi, cei care il asteptati pe Iisus, asteptati de fapt o imagine propria a unui iisus de carton pe care l-ati construit in mintea si dogma voastra. Cind El se va manifesta, veti suprapune imaginea voastra de carton si veti vedea ca difera si il veti renega si chiar "rastigni" asa cum au facut acum 2000 de ani iudeii cu Messia al lor, Iisus. Asa cum sinteti siguri pe voi ca detineti adevarul si cartea sfinta si stiti cine e si cine nu e pacatos, pagin, samd ... si mai ales stiti voi cum este sau va fi Messia ... la fel au facut/gindit si fariseii de acum 2000 de ani. Cu f. putine exceptii, fariseii (dogmaticii) L-au renegat pe Iisus, au respins Adevarul. E un fenomen normal, firesc, ciclic. Toti cei care sinteti in ipostaza dogmaticului (fasireului) crestin rugati-va la Dumnezeu sa fiti diferiti de multimea celro ca voi si sa va deschida inima si sufletul pt. ca la momentul cuvenit, sa va ridicati deasupra conditiiei la care sinteti si deasupra dogmelor rigisde si sterile in care este incastrata "invatatura oficiala crestina".

- asta este adevarata rascruce de credinte, rascrucea din fiecare din voi/noi, momentul in care spiritul alege eliberarea sau continua sa fie incastrat in limite/dogme/falsuri.

QUOTE
QUOTE
- asta e viziunea crestina. Viziunea extraterestra e alta. Nu al tau e mai bun si mai mare, ci al lor. Ia citeste tu BagavatGita sa vezi ca acolo Krishna spune lucruri si mai mari decit ale lui Iisus. Ei si ce ?!

E treaba ta daca tu crezi in Krishna si nu in Iisus, in ceea ce esti imbracat, in aceea vei fi judecat....

- 1. eu nu am spus ca nu as cred in Iisus, sau in Krishna.

- 2. eu nu il exclud nici pe Iisus nici pe Krishna (ar fi si culmea)

- 3. daca Ei sint unul linga altul, actionind mereu impreuna, de ce nu as participa si eu la aceasta "echipa divina cosmica" ? wub.gif Alaturi de Iisus au fost 12 apostoli si mai multi discipoli.

- 4. sint imbracat in Adevar, altii in dogme. Asa ca, da, dupa aceasta "imbracaminte" vom fi judecati. smile.gif Tu te crezi aparat de aura lui Iisus ? Eu ma cred aparat de aura lui Iisus dar si a lui Krishna. Deci, de doua ori cistigat. spoton.gif

QUOTE
Eu cred in adevarul Bibliei caci ea a fost insuflata de Duhul Sfant si-L marturiseste pe Dzeu.

- sofisme. Cine a spus ca biblia e inspirata divin de la un cap la altul ?

QUOTE
Bagavat Gita pe cine marturiseste si cu a cui putere?

- pe Dumnezeu. Cu a Lui putere.

QUOTE
QUOTE
- daca i-a fost data toata lui IIsus, inseamna ca tot El e "seful" si pe alte planete. Cum se face ca nu e asa ?

Da' tu de unde sti ca nu e asa?

- am informatii din teren. Sint abonat la Cosmic Newsletter ! sorry.gif

QUOTE
Sa nu-mi spui ca niste voci ti-au spus secretul...Iarta-ma , glumesc... , dar ce spui e un scenariu Sf, cum bine ai spus...

- vom trai si vom vedea ... cine mai apuca. smile.gif

QUOTE
QUOTE
- cind vor veni acei extraterestri malefici ce vor sa subjuge planeta si umanitatea, sau chiar s-o distruga, atunci sa va vad cit de eficienta e rugaciunea voastra.

Noi sa ne rugam din inima, cu credinta la Dzeu. Nadejdea noastra e la El. Iubitorul de oameni nu ne va lasa pana la sfarsit, asa cum nu a lasat nici pe evrei in mana egiptenilor, despartind chiar marile si facand minuni...

- cu rugaciunea voastra nu ati face nimic daca nu s-ar afla printre voi cei alesi, cei care sa stie cum si unde sa actioneze si mai ales, de unde sa iar "arma" cu care sa apere planeta. sorry.gif

Adanc sub stanci mi-am ingropat nava, asteptand vremea când omul va fi liber.
Deasupra navei, am ridicat un semn sub forma unui leu cu cap de om.
Acolo sub acel chip se odihneste nava mea,
Spre a fi scoasa când nevoia o va cere.
Afla, omule, ca departe, în viitor, invadatori vor veni din adancul spatiului.
Atunci să va treziti voi, cei ce aveti înţelepciune.
Scoateti nava mea şi invingeti-i cu usurinta.


QUOTE
De cine ne vom teme, avand pe Dzeu. cu noi ?

- Il ai ? Daca L-ai avea, cum de nu vezi adevarul ? wub.gif
thunder
QUOTE (Clopotel @ 7 Nov 2005, 02:36 PM)
Draga Gypsyhart,
E absurd ce intrebi... Cum sa te temi de adevar daca Dzeu. iti e alaturi?

- pai asta era si ideea, ca neavind acces la Adevar, cum poti crede ca Dumnezeu e alaturi de tine ? Tu faci un alt sofism. " eu il am pe Dumnezeu alaturi de mine, deci cunosc adevarul, iar adevarul imi spune ca Dumnezeu e alaturi de mine, deci, iata, ciclul (sofismul) e complet".

- o singura necunoscuta in ecuatia asta darima tot edificiul ei. Cunosti macar si o mica parte din Adevar ? NU ! Atit cit cunoasti tu din TOT ce exista in aceasta Creatie, din Adevarul Infinit si cosmic, TOT ATIT e si Dumnezeu cu tine, si tu cu El. Realizeza ca in momentul in care esti (fuzionat) cu Dumnezeu, partea fuzionata din tine cu El iti releveaza acea parte din Adevarul Cosmic. Chiar si asa zisele "adevaruri" la care spui acum ca ai acces nu iti sint oferite de (fuziunea cu) Dumnezeu, ci de o dogma, sterila si moarta. Doar Dumnezeu e VIU. Atit timp cit Dumnezeu este cuprins ca SPIRIT in acea invatatura/carte, invatatura aceea este vie. Ceea ce a ajuns acum din invatatura este "litera moarta", pt. ca lipseste spiritul din ea. "Litera ucide, spiritul (lui Dumnezeu) da viata" spune un aforism al intelepciunii.

- priveste sincer in inima ta, in trecutul tau si vezi cite din ideile si "filozofia" ta este venita din trairea si experimentarea (practica) ta si cita din texte/spusele altora ?

QUOTE
Daca tu simti asa ceva, ca adevarul ti-ar provoca vreo temere...,atunci..., nu stiu ce sa zic...Roaga-te mai mult!

- sfatul e valabil si pt. tine. Daca efecte nu sint, inseamna ca trebuie sa schimbi ceva ... afla ce. wub.gif
Clopotel
Draga Thunder,
Intai de toate iti multumesc pt. raspuns si pt. sfaturi... Din cat te cunosc, stiu ca vorbesti sincer si din suflet...
Totusi, da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine in toate...., si sper, ca nici tu nu ai pretentia ca toti sa creada ce spui ca pe adevarul absolut...
QUOTE
- pai asta era si ideea, ca neavind acces la Adevar, cum poti crede ca Dumnezeu e alaturi de tine ? Tu faci un alt sofism. " eu il am pe Dumnezeu alaturi de mine, deci cunosc adevarul, iar adevarul imi spune ca Dumnezeu e alaturi de mine, deci, iata, ciclul (sofismul) e complet".

Eu zic asa: Ca avand pe Dzeu. alaturi de mine, cunosc ca sunt in Adevar... Nu am afirmat ca eu si cunosc tot Adevarul caci aceasta nu se poate la cat de pacatos sunt... Nu este nici un sofism la mijloc...
QUOTE
Cunosti macar si o mica parte din Adevar ? NU !
Daca tu sustii ca stii mai bine decat mine ce cunosc, eu nu o sa te dezamagesc contrazicandu-te....smile.gif
QUOTE

QUOTE
Daca tu simti asa ceva, ca adevarul ti-ar provoca vreo temere...,atunci..., nu stiu ce sa zic...Roaga-te mai mult! 

- sfatul e valabil si pt. tine. Daca efecte nu sint, inseamna ca trebuie sa schimbi ceva ... afla ce.
Evident ca sfatul e valabil si pt. mine, si pt. noi toti.... Daca efecte nu sunt (de mine vorbesc) nu inseamna nicidecum ca trebuie sa schimb Calea, ci trebuie sa ma indrept pe mine pe Calea cea Dreapta... Problema este la vointa mea si la mica mea credinta si nu la dogma ortodoxa...
QUOTE
- exista extraterestri care nu numai ca , cred in Iisus, ci il si urmeaza, sub o alta forma si cu o alta invatatura, specifica conditiilor lor existentiale.
Pai vezi..., nu ti-am spus eu ca Iisus ii judeca si pe ei?! Tu ziceai ca aia nu au auzit de El.... Dar daca zici ca si aia sunt drept credinciosi, atunci eu ma bucur sa aud asta .... Dar sunt si yoghini printre ei?...smile.gif
QUOTE
- 1. eu nu am spus ca nu as cred in Iisus, sau in Krishna.
- 2. eu nu il exclud nici pe Iisus nici pe Krishna (ar fi si culmea)
Eu nu zic aici nimic de la mine, Il las tot pe Iisus sa vorbeasca..., iata ce zice pt. cei aflati in situatia ta:
Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!
Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî si pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi si pe celălalt îl va dispretui; nu puteti să slujiti lui Dumnezeu si lui mamona.

QUOTE
- cu rugaciunea voastra nu ati face nimic daca nu s-ar afla printre voi cei alesi, cei care sa stie cum si unde sa actioneze si mai ales, de unde sa iar "arma" cu care sa apere planeta. 

Draga Thunder tu crezi ca acum oamenilor de invazia extraterestrilor aia rai le pasa? Cand oamenii se omoara intre ei in razboaie si tot felul de rautati, ce sa mai faca extraterestrii aia aici? Eu nu stiu despre ce "arma" secreta vorbesti tu, dar eu merg pe mana lui Iisus, care zice din nou:
De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiti pentru sufletul vostru ce veti mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veti îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana si trupul decât îmbrăcămintea?
Apoi in alt loc zice:
Dar vă spun vouă, prietenii Mei: Nu vă temeti de cei care ucid trupul si după aceasta n-au ce să mai facă.
Vă voi arăta însă de cine să vă temeti: Temeti-vă de acela care, după ce a ucis, are putere să arunce în gheena; da, vă zic vouă, de acela să vă temeti.
Nu se vând oare cinci vrăbii cu doi bani? Si nici una dintre ele nu este uitată înaintea lui Dumnezeu.
Ci si perii capului vostru, toti sunt numărati. Nu vă temeti; voi sunteti mai de pret decât multe vrăbii.
Si zic vouă: Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, si Fiul Omului va mărturisi pentru el înaintea îngerilor lui Dumnezeu.
Iar cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, lepădat va fi înaintea îngerilor lui Dumnezeu.

Crezi tu ca vreun credincios se teme de vreo moarte?! Singura temere este ca, din cauza firii noastre slabe, in momentele grele sa nu ne fie zdruncinata credinta...
QUOTE

QUOTE
De cine ne vom teme, avand pe Dzeu. cu noi ?

- Il ai ? Daca L-ai avea, cum de nu vezi adevarul ?

Eu nadajduiesc ca Il am, si stiu ca Acesta este chiar Adevarul.... Aceasta este singura certitudine pe care o mai am in viata...
Nu sunt vrednic sa spun ca L-as avea pe Dzeu. ci doar ca nadajduiesc ca El sa se milostiveasca de mine in clipele de cumpana si sa-mi dea credinta mare...
thunder
QUOTE (Clopotel @ 7 Nov 2005, 08:44 PM)
Draga Thunder,
Intai de toate iti multumesc pt. raspuns si pt. sfaturi... Din cat te cunosc, stiu ca vorbesti sincer si din suflet...
Totusi, da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine in toate...., si sper, ca nici tu nu ai pretentia ca toti sa creada ce spui ca pe adevarul absolut...

- stau uneori si ma uit crucit la ce spun unii si altii. blink.gif Ori nu isi au o linie a lor, ori uita ce spun mai devreme, ori nu fac corelatii intr-o afirmatie sau alta .. ori cine stie ce mai e ...

- si daca eram messia, puteam sa am pretentii ? Evident ca nu am pretentii, pt. ca stiu cum e cu saminta care cade pe soluri diferite. smile.gif

QUOTE
QUOTE
- pai asta era si ideea, ca neavind acces la Adevar, cum poti crede ca Dumnezeu e alaturi de tine ? Tu faci un alt sofism. " eu il am pe Dumnezeu alaturi de mine, deci cunosc adevarul, iar adevarul imi spune ca Dumnezeu e alaturi de mine, deci, iata, ciclul (sofismul) e complet".

Eu zic asa: Ca avand pe Dzeu. alaturi de mine, cunosc ca sunt in Adevar... Nu am afirmat ca eu si cunosc tot Adevarul caci aceasta nu se poate la cat de pacatos sunt... Nu este nici un sofism la mijloc...

- de ce crezi ca toti care fac aceste sofisme sint constienti de ceea ce fac ?

- priveste mecanismul: "Ca avand pe Dzeu. alaturi de mine". De unde pina unde supozitia asta ? E linga tine ca vrei tu, ca vrea El sau ca .. asa e de felul lui, aproape de copii Lui ? Pai si fata de criminal, de fariseu, de sectant, de inchizitor .. etc se afla El.

- "cunosc ca sunt in Adevar... ". Presupui, nu cunosti. Cine e pacatos, acela nu cunoaste Adevarul, caci cine cunoaster adevarul, nu are cum sa (mai) fie pacatos. Adevarul e dincolo de dualitate, de pacat, el te duce dincolo de lumea imanenta, el e poarta catre Dumnezeu, este insasi Dumnezeu. Nu faptul ca tu zici din gura ca ar fi linga tine face ca asta sa fie real, ci ca tu il traiesti, iar cine il traieste, nu greseste.

- si inca un lucru pe care nu il cunosti, pt. ca Adevarul nu e in tine, suficient. Tu nu esti un pacatos, nu asta e natura ta. Tu esti fiul Tatalui Ceresc iar natura ta este de origine divina, esenta din esenta Lui .. ca d'aia se si numeste tatal tau. Doate prostia, limtarea si necunoasterea Adevarului te face orb la propria ta esenta divina. Si pt. ca zici ca vezi (Adevarul), ca il ai linga tine, d'aia nu il vezi cind apare si ramii in continuare orb.

Joh 9:40 Unii din Fariseii cari erau lîngă el, cînd au auzit aceste vorbe, I-au zis: ,,Doar n'om fi şi noi orbi!``
Joh 9:41 ,,Dacă aţi fi orbi``, le -a răspuns Isus, ,,n'aţi avea păcat; dar acum ziceţi: ,Vedem.` Tocmai de aceea, păcatul vostru rămîne.``


- acum vezi cit de cit sofismul in care te mentii ?

QUOTE
QUOTE
QUOTE
Daca tu simti asa ceva, ca adevarul ti-ar provoca vreo temere...,atunci..., nu stiu ce sa zic...Roaga-te mai mult! 

- sfatul e valabil si pt. tine. Daca efecte nu sint, inseamna ca trebuie sa schimbi ceva ... afla ce.

Evident ca sfatul e valabil si pt. mine, si pt. noi toti.... Daca efecte nu sunt (de mine vorbesc) nu inseamna nicidecum ca trebuie sa schimb Calea, ci trebuie sa ma indrept pe mine pe Calea cea Dreapta... Problema este la vointa mea si la mica mea credinta si nu la dogma ortodoxa...

- cine are credinta nu are nevoie de religie, dogma samd. Problema e ca aceasta dogma nu intareste adevarata credinta, ci credulitatea. Daca ai avea perceptii subtile (paranormale) ai vedea ca energia subtila a credintei e una, iar a credulitatii e alta ... si daca ai "verifica" un asa zis credincios, ce fel de energii preponderente are el in aura, vei spune precum IIsus: "putina credinta e in oamenii acestia". Asta nu mai e teorie ... e practica.

QUOTE
QUOTE
- exista extraterestri care nu numai ca , cred in Iisus, ci il si urmeaza, sub o alta forma si cu o alta invatatura, specifica conditiilor lor existentiale.
Pai vezi..., nu ti-am spus eu ca Iisus ii judeca si pe ei?! Tu ziceai ca aia nu au auzit de El.... Dar daca zici ca si aia sunt drept credinciosi, atunci eu ma bucur sa aud asta .... Dar sunt si yoghini printre ei?...:

- ai auzit numai ce ai vrut/putut. Partea cu altii nu Il cunosc nu ai auzit-o ?

- yoga asa cum e revelata pe Terra difera ca si practica spirituala fata de alte planete, la fel si alte cai spirituale si "religii". Adevarul si principiile divine ramin aceleasi.

- yoghinul autentic se inclina la fel si in fata lui Babaji, si a lui Shiva, Krishna cum si a lui IIsus. La fel si crestinul autentic, hindusul autentic samd. Fiinta spirituala autentica nu compara usile, ci priveste dincolo de ele si vede aceiasi locatie de dincolo de usa: Dumnezeu.

QUOTE
QUOTE
- 1. eu nu am spus ca nu as cred in Iisus, sau in Krishna.
- 2. eu nu il exclud nici pe Iisus nici pe Krishna (ar fi si culmea)
Eu nu zic aici nimic de la mine, Il las tot pe Iisus sa vorbeasca..., iata ce zice pt. cei aflati in situatia ta:
Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!

- Iisus spune multe, dar ce putin inteleg sarmanii oameni. sad.gif

- pornesti cu o idee prosteasca si cretinoida cum ca unul e divin si altul de malefic. unsure.gif De ce ? Pt. ca esti "setat" de dogmele penibile in care ai trait. Deci te invirti in aceleasi penibile sofisme. Eu te intreb, cine are interesul sa-l numeasca si priveasca pe un Fiu al lui Dumnezeu drept mamona ? Cine a facut asta acum 2000 de ani ? Fariseii, orbii, prostii, viperele, napircile samd ? mad.gif

- Dumnezeu are o multime de Fii treziti si mereu alaturi de EL. Unii sint mai "mari", altii mai "mici" ... dar cu totii sint treziti si relee divine prin care fiintele din Manifestare pot ajunge la Dumnezeu. Iisus si Krishna sint doar unii dintre Ei. A-i compara, sau a spune ca unul a mai mare ca celalalt, sau unul e cel mai mare, samd .. e o prostia la care se preteaza fiintele handicapate inglobate intr-o stare de habotnicie si fanatism crud. Ei au actionat ca Fii lui Dumnezeu si separat si impreuna. Cind umanitatea a auzit de Iisus si apropiatii Lui, Krisna a fost alaturi de El, chiar daca avea un alt nume. La fel si cind Krishna s-a manifestat, Iisus a fost alaturi de El, chiar daca avea un alt nume. O sa spui, de unde stiu eu asta ? Ei bine ... stiu. Ca s-a numit Petru, Ioan sau altfel, nu mai conteaza... cert insa e ca daca studiem traditiile vedem si facem conexiuni inteligente. Ilie a pregatit calea lui Iisus, sub incarnarea sa de Ioan Botezatorul, Iisus o va pregati pe a lui Petru, la vremea cuvenita. Apocalipsa vesteste venirea celor doi si modul in care unul pregateste calea celuilalt. Alte texte prezinta venirea unui Messia .. si mai putin ideea ca cineva i-ar pregati calea. Cu toate acestea, toate profetiile amintesc de un Rege, de un Luptator divin ... fiecare dindu-i (prezentindu-l cu un) nume. Cine are urechi de auzit sa auda ...

QUOTE
Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî si pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi si pe celălalt îl va dispretui; nu puteti să slujiti lui Dumnezeu si lui mamona.

- ii pui in antagonie, dar Ei sint alaturi. A spune ca mamona de Krishna e o timpenie la fel de mare cum ar spune un fanatic hindus ca Iisus e mamona.

QUOTE
QUOTE
- cu rugaciunea voastra nu ati face nimic daca nu s-ar afla printre voi cei alesi, cei care sa stie cum si unde sa actioneze si mai ales, de unde sa iar "arma" cu care sa apere planeta. 

Draga Thunder tu crezi ca acum oamenilor de invazia extraterestrilor aia rai le pasa?

- in prostia lor nu le pasa, dar si pt., ca acolitii satanei le-au distras atentia de la adevaratele probleme.

QUOTE
Cand oamenii se omoara intre ei in razboaie si tot felul de rautati, ce sa mai faca extraterestrii aia aici? Eu nu stiu despre ce "arma" secreta vorbesti tu, dar eu merg pe mana lui Iisus, care zice din nou:

- lasa ca stiu eu despre ce "arma" e ... si e suficient. sorry.gif

- dezbina si stapineste iti spune ceva ?

QUOTE
De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiti pentru sufletul vostru ce veti mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veti îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana si trupul decât îmbrăcămintea?

- asta e o referire la atitudinea extremist materialista a unora si nu o pazire a gliei personale. Sa te vad eu pe tine, ce mai viata religioasa vei avea, daca vei ajunge sclav in propria ta tara, casa, planeta etc.

- citeste mai atent si inteligent afirmatiile lui Iisus. Intr-o parte spune "cine taie cu sabia de sabie va fi taiat", deci lasa sabia jos, iar in alta spune cine are o sabie sau citit, sa-l ia ca are nevoie de el.

QUOTE
Crezi tu ca vreun credincios se teme de vreo moarte?! Singura temere este ca, din cauza firii noastre slabe, in momentele grele sa nu ne fie zdruncinata credinta...

- da, sint sigur ca 99,999% din asa zisii credinciosi se tem de moarte (a fizica).

QUOTE
Eu nadajduiesc ca Il am, si stiu ca Acesta este chiar Adevarul.... Aceasta este singura certitudine pe care o mai am in viata...
Nu sunt vrednic sa spun ca L-as avea pe Dzeu. ci doar ca nadajduiesc ca El sa se milostiveasca de mine in clipele de cumpana si sa-mi dea credinta mare...

- ai nevoie si de un discernamint mai mare, nu numai o asa zisa credinta. Credinta fara discernamint trezeste si manifesta fanatismul si habotnicia. Stiai asta ? wub.gif
Clopotel
Draga Thunder,
Desi nu mi-am dorit sa intru in vreo disputa de idei cu tine, totusi ceea ce afirmi pe aici ma face sa intervin...
QUOTE
- "cunosc ca sunt in Adevar... ". Presupui, nu cunosti. Cine e pacatos, acela nu cunoaste Adevarul, caci cine cunoaster adevarul, nu are cum sa (mai) fie pacatos.

Eu spun una si tu rastalmacesti alta.... Eu am spus ca sunt in Adevar nu ca as cunoste Adevarul... Nu stiu daca sesizezi diferenta, ca e importanta... Apoi tu spui ca eu presupun acolo unde eu zic "cunosc"... Pai daca toti am pleca de la ideea ca automat interlocutorul minte in afirmatii si numai noi stim care este adevarul mai ales in ceea ce-l priveste pe interlocutor, am ajunge la haos generalizat...
Apoi tu spui ca "cine e pacatos nu cunoaste Adevarul" (lucru cu care sunt de acord, doar cu precizarea ca nu cunoaste tot Adevarul), si apoi induci ideea ca tu cunosti Adevarul, de unde putem deduce ca tu te consideri a nu fi pacatos, adica esti fara de pacat... Aceasta pana si cel mai neinformat crestin poate sa-ti spuna ca e un gand de la diavol, care te indeamna sa te consideri fara de pacat, caci fara de pacat a fost numai Unul, Iisus Hristos....,si pacatuiesti chiar gandindind ca esti fara de pacat...
Prin urmare eu cunosc ca sunt in Adevar, si nu ca as cunoaste Adevarul, si am certitudinea afirmatiilor mele...
Ce am spus trebuie inteles ca atare si nu facand speculatii, caci poti fi pe drumul catre Dzeu. fara a-L cunoaste pe Dzeu. Dar sigur nu poti sa fi pe calea care nu duce la Dzeu. si sa afirmi ca Il cunosti pe Dzeu.
Eu nu am nu stiu ce pretentii de preamarire de la mine cum ca L-as cunoaste pe Dzeu. dar stiu sigur ca sunt pe calea cea Dreapta si Adevarata... In acest sens afirm ca sunt in Adevar... Si asta nu o spun ca sa ma laud ci doar ca principiu..
QUOTE
Tu nu esti un pacatos, nu asta e natura ta. Tu esti fiul Tatalui Ceresc iar natura ta este de origine divina, esenta din esenta Lui .. ca d'aia se si numeste tatal tau. Doate prostia, limtarea si necunoasterea Adevarului te face orb la propria ta esenta divina. Si pt. ca zici ca vezi (Adevarul), ca il ai linga tine, d'aia nu il vezi cind apare si ramii in continuare orb.
Ba eu sunt pacatos, si inca unul mare, si sunt asa nu pt. ca asta ar fi natura mea, ci pt. ca eu, in ratacirile mele "am ales" sa fiu asa... Aceasta nu contesta natura divina a fiecaruia, ci vine si spune ca omul, ispitit de michiduta, sau de propriile orgolii, cade singur in pacat... Intelegi... nu diavolul este principalul vinovat pt. pacatele noastre, ci noi ca ne-am lasat ispititi de el... De aceea, la Judecata, nu te poti apara dand vina pe diavol...
Apoi eu nu am spus niciodata ca "vad" Adevarul, ci ca stiu sigur ca sunt pe calea Adevarului... Nu stiu de ce nu intelegi deosebirea... Adevarul poate sa fie langa mine, dar aceasta nu este obligatoriu sa-L si "vad", lucru intamplat chiar Sfintilor Apostoli, care cu Adevarul langa ei, si in stransa legatura cu ei, nu L-au cunoscut imediat, si unii nici mai tarziu... Si atunci eu ce pretentie sa am de la un pacatos ca mine?!
QUOTE
- cine are credinta nu are nevoie de religie, dogma samd. Problema e ca aceasta dogma nu intareste adevarata credinta, ci credulitatea. Daca ai avea perceptii subtile (paranormale) ai vedea ca energia subtila a credintei e una, iar a credulitatii e alta ... si daca ai "verifica" un asa zis credincios, ce fel de energii preponderente are el in aura, vei spune precum IIsus: "putina credinta e in oamenii acestia". Asta nu mai e teorie ... e practica.
Satana are mai mult decat credinta, are certitudinea ca exista Dzeu. si asta nu-l face cu nimic mai bun... Asa ca ce spui tu ca cel ce are credinta nu are nevoie de religie, este o afirmatie gratuita si parut buna tie, insa ea poate fi usor demolata daca te gandesti putin... Dogma daca este Adevarata si inteleasa corect atunci nu numai ca intareste adevarata credinta, dar te si duce la mantuire, si asta au demonstrat-o practic Sf. Parinti..., nu doar cu vorbele...
Daca tu cauti perceptii "paranormale" este problema ta si aceasta nu este ca a fi paranormal te apropie de Dzeu., ci este pt. slava desarta, caci Dzeu. nu cere de la om sa fie paranormal, caci daca omul are smerenie si dreapta credinta, Dzeu. ii deschide ochii, fara ca omul sa doreasca in mod special asta... Nici Sfintii Apostoli nu au fost paranormali, si totusi, fara ca ei sa vrea, au fost rapiti in Duh, si au vazut lucruri nevazute de omul obisnuit... Dar ei nu au cautat paranormalul, sau sa citeasca aure si alte chestii din astea, carora eu nu le contest existenta, ba chiar le confirm existenta, numai ca in marea lor parte, aceste capacitati paranormale, vin de la diavol, si nu de la Dzeu., caci Dzeu. nu are nevoie de om ca sa fie paranormal ca sa-L vada. Un exemplu concret ca am dreptate sunt vrajitoarele, care unele dintre ele au chiar capacitati paranormale reale, si totusi ele sunt uneltele satanei si nu ale lui Dzeu...
QUOTE
- pornesti cu o idee prosteasca si cretinoida cum ca unul e divin si altul de malefic.

Eu nu am afirmat ca Krisna ar fi malefic, am spus doar ca nu poate fi la fel ca Iisus, Fiul lui Dzeu. si Dzeu. adevarat din Dzeu adevarat.. Asta am afirmat... La fel afirm si despre Kali, de ex... la care multi yoghini se inchina, si asta este idolatrie pe bune, caci i se inchina lui Kali ca si lui Dzeu.... Iar Kali, numai Dzeu nu e...
Daca in afirmatiile tale te bazezi pe Spalding atunci e nasol rau...
QUOTE
Credinta fara discernamint trezeste si manifesta fanatismul si habotnicia. Stiai asta ? 

Evident ca stiu si nici nu ma poate acuza cineva de fanatism sau habotnicie, decat gratuit... Pot fi acuzat de dogmatism, dar asta nu e rau deloc, caci a fi dogmatic pe o cale dreapta inseamna sa respecti cu sfintenie Calea cea dreapta...
Mai usor de inteles ar fi sa faci comparatia cu un matematician, care se straduieste sa se mentina in afirmatii si demonstratii pe linia matematicii si nu sa vine el cu niste pareri negandite si necercetate... Acel matematician este tot dogmatic si bine face, ca nu se autoamageste nici pe el, dar nici pe altii...
bishop
@thunder

QUOTE
... cert insa e ca daca studiem traditiile vedem si facem conexiuni inteligente. Ilie a pregatit calea lui Iisus, sub incarnarea sa de Ioan Botezatorul, Iisus o va pregati pe a lui Petru, la vremea cuvenita. Apocalipsa vesteste venirea celor doi si modul in care unul pregateste calea celuilalt.

Iisus pregateste venirea lui Petru? Nu inteleg. Poti detalia?
thunder
QUOTE (Clopotel @ 8 Nov 2005, 01:11 PM)
Draga Thunder,
Desi nu mi-am dorit sa intru in vreo disputa de idei cu tine, totusi ceea ce afirmi pe aici ma face sa intervin...

- trebuie sa recunoasti macar ca si asta e o forma de a te tine viu, in alerta si bun ... la ceva. smile.gif
QUOTE
QUOTE
- "cunosc ca sunt in Adevar... ". Presupui, nu cunosti. Cine e pacatos, acela nu cunoaste Adevarul, caci cine cunoaster adevarul, nu are cum sa (mai) fie pacatos.

Eu spun una si tu rastalmacesti alta....

- exact asta iti spun si eu tie si altora, asa ca, nu mai deazvolt aceleasi idei. tongue.gif

QUOTE
Apoi tu spui ca "cine e pacatos nu cunoaste Adevarul" (lucru cu care sunt de acord, doar cu precizarea ca nu cunoaste tot Adevarul), si apoi induci ideea ca tu cunosti Adevarul, de unde putem deduce ca tu te consideri a nu fi pacatos, adica esti fara de pacat... Aceasta pana si cel mai neinformat crestin poate sa-ti spuna ca e un gand de la diavol, care te indeamna sa te consideri fara de pacat, caci fara de pacat a fost numai Unul, Iisus Hristos....,si pacatuiesti chiar gandindind ca esti fara de pacat...

- eu am prezentat problema la nivel de principiu. Pacatul nu poate fi facut daca cunosti/traiesti adevarul. E ca si atunci cind fiind lumina, nu poti fii intuneric.

QUOTE
Prin urmare eu cunosc ca sunt in Adevar, si nu ca as cunoaste Adevarul, si am certitudinea afirmatiilor mele...

- asta incercam sa-ti prezint. Ce numesti tu Adevar nu este Adevar in tot ceea ce intelegi si traiesti tu efectiv din El, motiv pt. care faci anumite greseli de percepere si interpretare. Faptul ca tu spui ca esti in Adevar nu iti acorda "infaibilitatea" unei proaste (eronate) intelegeri, deci a nu fi in Adevar. Te pastrezi in cercul mental al sofismelor. E ok, e alegerea ta si te-ar putea conduce undeva. Fie si mai un (mare) esec daca te-ar conduce, tot este bine pt. ca in acel moment vei putea iesi din iluzie. Grav este sa ramii in iluzie, nu sa dai piet cu ea si sa fii "bulversat". Cum spunea si Einstein: "constientizarea prostiei (limitei) noastre este prima sclipire de geniu''. smile.gif

QUOTE
Ce am spus trebuie inteles ca atare si nu facand speculatii, caci poti fi pe drumul catre Dzeu. fara a-L cunoaste pe Dzeu. Dar sigur nu poti sa fi pe calea care nu duce la Dzeu. si sa afirmi ca Il cunosti pe Dzeu.
Eu nu am nu stiu ce pretentii de preamarire de la mine cum ca L-as cunoaste pe Dzeu. dar stiu sigur ca sunt pe calea cea Dreapta si Adevarata... In acest sens afirm ca sunt in Adevar... Si asta nu o spun ca sa ma laud ci doar ca principiu..

- nu ramine decit sa verifici in timp, autenticitatea principiului si a modului in care te-ai integrat in el.

QUOTE
QUOTE
Tu nu esti un pacatos, nu asta e natura ta. Tu esti fiul Tatalui Ceresc iar natura ta este de origine divina, esenta din esenta Lui .. ca d'aia se si numeste tatal tau. Doate prostia, limtarea si necunoasterea Adevarului te face orb la propria ta esenta divina. Si pt. ca zici ca vezi (Adevarul), ca il ai linga tine, d'aia nu il vezi cind apare si ramii in continuare orb.
Ba eu sunt pacatos, si inca unul mare, si sunt asa nu pt. ca asta ar fi natura mea, ci pt. ca eu, in ratacirile mele "am ales" sa fiu asa... Aceasta nu contesta natura divina a fiecaruia, ci vine si spune ca omul, ispitit de michiduta, sau de propriile orgolii, cade singur in pacat... Intelegi... nu diavolul este principalul vinovat pt. pacatele noastre, ci noi ca ne-am lasat ispititi de el... De aceea, la Judecata, nu te poti apara dand vina pe diavol...

- omul ceea ce gindeste asta este (devine). Daca gindesti ca esti un pacatos, cu energiile mizeriei si ale pacatului rezonezi si te scalzi. Vrei sa-ti demonstrezi umilinta si smerenia in fata ta si a altora ? Ok, atunci invoca energiile umilintei si smereniei, nu ale pacatului. Cei ce se tot detransfigureaza cu afirmatii de genul: "sint un pacatos, sint un vierme", etc etc fac cea mai mare nebunie, incarcindu-si aura si subconstientul cu aceste idei si imagini malefice, nocive si josnice.

QUOTE
Apoi eu nu am spus niciodata ca "vad" Adevarul, ci ca stiu sigur ca sunt pe calea Adevarului... Nu stiu de ce nu intelegi deosebirea... Adevarul poate sa fie langa mine, dar aceasta nu este obligatoriu sa-L si "vad", lucru intamplat chiar Sfintilor Apostoli, care cu Adevarul langa ei, si in stransa legatura cu ei, nu L-au cunoscut imediat, si unii nici mai tarziu... Si atunci eu ce pretentie sa am de la un pacatos ca mine?!

- cind esti pe cale vezi Adevarul. Nu vedeti plasa care vi s-a intins ? Vi se afiseaza un model standard.

QUOTE
QUOTE
- cine are credinta nu are nevoie de religie, dogma samd. Problema e ca aceasta dogma nu intareste adevarata credinta, ci credulitatea. Daca ai avea perceptii subtile (paranormale) ai vedea ca energia subtila a credintei e una, iar a credulitatii e alta ... si daca ai "verifica" un asa zis credincios, ce fel de energii preponderente are el in aura, vei spune precum IIsus: "putina credinta e in oamenii acestia". Asta nu mai e teorie ... e practica.
Satana are mai mult decat credinta, are certitudinea ca exista Dzeu. si asta nu-l face cu nimic mai bun... Asa ca ce spui tu ca cel ce are credinta nu are nevoie de religie, este o afirmatie gratuita si parut buna tie, insa ea poate fi usor demolata daca te gandesti putin...

- eu prefer sa gindesc si mai ales sa simt mult. Credinta adevarata, si nu certitudinea este o realitate subtila ce face legatura intre spiritul tau si spiritul lui Dumnezeu. Prin credinta devii UNA cu Dumnezeu. Daca gindesti mai mult decit putin vezi de ce satana nu are credinta, ci certitudine. Credinta e o rezonanta, e o realitate subtil energetica ce face ca si la nivel de constiinta si energtic subtil sa apara ca un soi de "legatura", conexiune, "cordon ombilical" prin care tu ca fiinta esti conectat la Dumnezeu. satana a rupt acest cordon, a rupt aceasta credinta. Credinta adevarata (aia care nu o aveti multi care va laudati ca o aveti) este total diferita de a crede ca exista Dumnezeu, mai ales la nivel teoretic, ci de a avea si trai in acest "simbion" al creatorului, creaturii si cordonul ombilical, precum este mama in legatura cu fatul din ea. Aia e CREDINTA ADEVARATA. Si pt. ca asta va lipseste, d'aia nici nu vedeti/simtiti/traiti multe multe adevaruri. Tot prin acest "cordon" vine si intuitia divina, simtirea divina si adevarul (discernamintul) elevat/superior.

QUOTE
Dogma daca este Adevarata si inteleasa corect atunci nu numai ca intareste adevarata credinta, dar te si duce la mantuire, si asta au demonstrat-o practic Sf. Parinti..., nu doar cu vorbele...

- eu ma indoiesc ca acei parinti au atins formele de mintuire pe care i le atribuiti voi, dar chiar si asa, vorbele lor nu va schimba cu nimic pe voi. Nu se vede decit o anentizare si credulizare in masa. O alienare sufleteasca si mentala in decrimentul unei asa zise "credinte" si set de dogme.

QUOTE
Daca tu cauti perceptii "paranormale" este problema ta si aceasta nu este ca a fi paranormal te apropie de Dzeu., ci este pt. slava desarta, caci Dzeu. nu cere de la om sa fie paranormal, caci daca omul are smerenie si dreapta credinta, Dzeu. ii deschide ochii, fara ca omul sa doreasca in mod special asta...

- esti si tu deja specialist in ce vrea Dumnezeu ? Nu realizezei absurdul afirmatiei tale ? Spui mai sus ca esti un pacatos si ca nu cunosti adevarul dar acum indraznesti sa spui ca "(nu) asta cere Dumnezeu". Ai ajuns sa afli tot ce vrea/cere Dumnezeu ?

- ai habar ce e o putere paranormala, dpdv tehnic ? Pe scurt. Cind la nivelul structrurii astrale (si uneori nu numai aici) are loc o purificare a nadisurilor si centrilor de forta, cit si o dinamizare (trezire) suficienta, prin acea zona va circula un anume aflux de energii subtile ce vor favoriza aparitia puterilor paranormale conexe cu acea zona (din microuniversul fiintei). Practica spirituala purifica corpul fizic si cele subtile, le treste si le dinamizeaza prin aportul de energie subtila intermediate de tehnicile spirituale practicate. Chiar si rugaciunea poate avea aceste efecte, uneori ceva mai lent, alteori mai rapid, dupa cum este si karma si zestrea spirituala a acelei fiinte, cit si menirea (misiunea) sa spirituala. Deci aceste puteri paranormale pot apare si fara sa le cauti/ceri, ci ca si forma de rezultat si al autenticitatii practicii tale spirituale. Aceste pot apare pas cu pas, si in timp chiar amplifica, rafina etc.

- pina si smerenia sa stii ca este o putere paranormala, d anumite pdv. Nu se ajunge asa de usor la ea. La fel si la credinta, iubire, intuitie etc. Paranormalul este efectul, nu instrumentul sau tinta unui cautator spiritual autentic. Faptul ca ale pot apare poate sa fie un cadou divin, un ajutor, un instrument, dar si un test pt. tine, fata de modul in care vei folosi acel instrument. E ca si cum ai primi o masina cadou, dar tu prost si ingimfat, spui ca mergi in continuare pe jos. smile.gif Dincolo de asta, e alegerea ta.

QUOTE
Nici Sfintii Apostoli nu au fost paranormali, si totusi, fara ca ei sa vrea, au fost rapiti in Duh, si au vazut lucruri nevazute de omul obisnuit...

- nu mai vorbi prostii ca nu ai de unde sa stii ca nu aveau puteri paranormale. Ca nu au spuis sau nu au lasat sa se inteleaga e altceva. Nici nu ai cum sa fii un intermediar al lui Dumnezeu daca nu este trezita in tine o anume forta spirituala, o anume energie subtila si nu ai trezite si dinamizate, purificate structurile subile necesare pt. intermedierea subtil energetica si de constiinta pe care o faci acolo unde esti. Acesti intermediari nu aduc cuvinte (goale) oamenilor, ci cuvinte pline de energia divina a lui Dumnezeu, iar aceasta umplere nu o poti face daca nu ai aceasta pregatire subtila a structurilor launtrice. Tu nu ai habar cine iti vorbeste pt. ca te uiti la carcasa cuvintelor si nu la continutul lor.

- a "fi rapit in duh", in limbaj initiatic este a ti se modifica nivelul de vibratie al unor "module launtrice" si trecerea lor pe o vibratie specifica cliseelor akashice sau a unor lumi subtile paralele si astfel "vezi nevazutele". Sint nevazute pt. ca vibratia ta difera de cea a lumilor in care se afla acele "nevazute". Nimic misterios, doar o "banalitate" tehnica pt. un initiat. Asta iti poate fi si tie la indemina daca te-ai trezi spiritual si ai avea acces la anumite puteri paranormale. Asa zisa putere paranormala este de fapt constientizarea unei anumite inzestrari launtrice si a mecanismului care sta in spatele functionarii ei. Nimic religios sau mistic in asta, ci doar stiinta/cunoastere superioara.

QUOTE
Dar ei nu au cautat paranormalul, sau sa citeasca aure si alte chestii din astea, carora eu nu le contest existenta, ba chiar le confirm existenta, numai ca in marea lor parte, aceste capacitati paranormale, vin de la diavol, si nu de la Dzeu.,

- bati cimpii. Daca ai inteles ce am spus mai sus, intelegi si de ce si cum ii bati. spoton.gif

QUOTE
caci Dzeu. nu are nevoie de om ca sa fie paranormal ca sa-L vada.

- hehe, ba tocmai ca e nevoie. Ca sa poti receptiona o emisie in UUS, trebuie sa-ti modifici modulul de receptie de la obisnuitele tale UL si UM la UUS. Pt. majoritatea oamenilor aceasta trecere/depasire este precum o putere paranormala. Intelege cine poate ...

QUOTE
Un exemplu concret ca am dreptate sunt vrajitoarele, care unele dintre ele au chiar capacitati paranormale reale, si totusi ele sunt uneltele satanei si nu ale lui Dzeu...

- cutitul nu este nici bun nici rau. La fel si puterile paranormale. Intentia cu care le folosesti poate fi rea sau buna. Intelege cine poate ...

QUOTE
QUOTE
- pornesti cu o idee prosteasca si cretinoida cum ca unul e divin si altul de malefic.

Eu nu am afirmat ca Krisna ar fi malefic, am spus doar ca nu poate fi la fel ca Iisus, Fiul lui Dzeu. si Dzeu. adevarat din Dzeu adevarat..

- vezi, asta e o aberatie si o scorneala stranie, o imbirlgatura mentala. "Dzeu. adevarat din Dzeu adevarat"

- acel nu poate fi este o afirmatie ce isi are ca sursa DEMONII si lumea demoniaca, de la un demon adevarat din demon adevarat. ohyeah.gif

- cine esti tu sa spui ca nu poate fi ? Heii, milioane de oameni spun CA ESTE .. nu poate, ci CHIAR ESTE.

QUOTE
Asta am afirmat... La fel afirm si despre Kali, de ex... la care multi yoghini se inchina, si asta este idolatrie pe bune, caci i se inchina lui Kali ca si lui Dzeu.... Iar Kali, numai Dzeu nu e...

- idolatria asta e in mintea ta, slaba deocamdata. Acei aspiranti (nu neaparat yoghini) o adora si se inchina si se roaga la Kali asa cum o fac crestinii cu F. Maria. E insa o mica diferenta. F. Maria este ub spirit divin. Kali este o Putere Cosmica divina. Difera atit calitativ cit si cantitativ. Maria e cel mult un val, pe cind Kali e un ocean din cele 10 care formeaza oceanul cosmic universal al Energiei Supreme a lui Dumnezeu, deci a 10-a parte din Duhul Sfint, daca e s-o "cintaresti" matematic, dar de fapt este una dintre cele 10 fete (fatete) cu care Duhul Sfint se manifesta in lume, si anume, aceea de Timp. Tot ce e in legatura cu Timpul, inseamna Kali. Asa cum Timpul devoreaza totul, la fel Kali devoreaza tot e ce perimat, vechi si stricat, pt. a face loc unei noi creatii/nasteri. Ce tot bateti cimpii si va dai "experti" in tot felul de domenii la care sinteti doar niste sarmani ageamii ? wink.gif De ce vrei sa pareti ridicoli si penibili in fata unor oameni, care au atit cunoasterea dar si macar posibilitate ade a se informa si afla adevarul si sa vada ca bateti cimpii ? Vezi bine ca eu nu intru in detalii picante despe multe realitati oculte mai mult sau mai putin universale, tocmai pt. a nu parea prea exagerat sau "superior". De ce imi ridici mingea la fileu ? wub.gif Facem echipa si nu stiu ?

QUOTE
Daca in afirmatiile tale te bazezi pe Spalding atunci e nasol rau...

- pe asta de unde ai mai scos-o ? Esti expert si in "thunder" ? smile.gif Ca o paranteza, parerea mea despre Spalding este ca este un scriitor genial in felul lui, dar un impostor dpdv strict initiatic. "Povestile" lui sint inventate, dara pe baza unor studii f. f. atente si bine documentate inainte. Ele contin amestecuri de realitati si fantasme ce dau culoare unor informatii initiatice. De asta insa nu-si dau seama prea multi ... si chiar si eu am picat in plasa povestilor lui cu multi multi ani in urma .. dar nu pt. mult timp. Acum pot "digera" ce e real si ce e imaginar in ce scrie el in acele carti. Acum 15 ani ... mai putin. smile.gif

QUOTE
QUOTE
Credinta fara discernamint trezeste si manifesta fanatismul si habotnicia. Stiai asta ? 

Evident ca stiu si nici nu ma poate acuza cineva de fanatism sau habotnicie, decat gratuit...

- eu nu te acuz, eu prezint un principiu universal valabil. Daca il intelegi bine, daca nu ... iarasi bine.

QUOTE
Pot fi acuzat de dogmatism, dar asta nu e rau deloc, caci a fi dogmatic pe o cale dreapta inseamna sa respecti cu sfintenie Calea cea dreapta...

- eronat. Calea cea dreapta nu e ceva inchistat, ci ceva permeabil, pt. ca, surpriza, Infinitul nu poate sa apara, sa se manifeste intr-un cadru limitat, dogmatic. Orice dogma, indiferent de cit de sofisticata ar fi ea, este limitata. Dumnezeu e infinit. Nu poti ajunge la Infinit daca pastrezi o atitudine limitata.
thunder
QUOTE (bishop @ 8 Nov 2005, 05:11 PM)
@thunder

QUOTE
... cert insa e ca daca studiem traditiile vedem si facem conexiuni inteligente. Ilie a pregatit calea lui Iisus, sub incarnarea sa de Ioan Botezatorul, Iisus o va pregati pe a lui Petru, la vremea cuvenita. Apocalipsa vesteste venirea celor doi si modul in care unul pregateste calea celuilalt.

Iisus pregateste venirea lui Petru? Nu inteleg. Poti detalia?

- nu stiu daca e locul, dar, pe scurt:

QUOTE
Mt 16:18  Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru (Greceşte: Petros.), şi pe această piatră (Greceşte: petra.) voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.


QUOTE
VESTIREA NOULUI IERUSALIM

      ...Se aude glas cu tărie care strigă: cine va vorbii pentru Mine? Iată suflu duh de trezire peste popoare să trezesc duhul descoperilor peste înţelepţii pămîntului, ca să ştie că Eu sînt Dumnezeu, Vin să netezesc cărările, vin să curaţ pămîntul şi să-l adap apoi, ca să răsară peste el iarbă nouă şi grasă şi să hrănesc încă o dată mulţimile. Vin curînd şi plata Mea este cu Mine. Nimic nu îndeplinesc fără să descopăr taina Mea proorocilor. Ierusalime, care omori pe prooroci şi nimiceşti pe cei trimişi ai Mei; iată, vin să mă desăvîrşesc. Să audă popoarele şi limbile că vin cu Ierusalimul cel de Sus să-l aşez pe pămînt şi să pun în mijlocului lui cele scrise în Carte. Vin să aleg iaraşi Ierusalimul.

      Iată glasul Domnului pe pămînt; scrie şi dă de ştire ce grăieşte Domnul:

      Duhurile lui Dumnezeu suflă peste pămînt şi cine se încumetă să-Mi tulbure planurile? Să vină să lupte cu Mine,să vină să judece între Mine şi via Mea. Vai celor ce numesc Lumina întuneric şi întunericul Lumină, care zic amarului dulce şi dulcelui amar. Vine Domnul şi munţii se clatină şi nimiceşte Babilonul. O, cum ai căzut tu din cer, tu care ziceai că-ţi aşezi sălajul în muntele Meu cel sfînt. Iată vine după tine un rege cu dreptatea Mea şi ochii celor care văd nu vor mai fi închişi. Cei slabi la inimă întăriţi-vă şi nu vă temeţi. Eu voi merge înaintea unsului Meu şi voi zdrobii încuietorile cele de fier, că dintr-un ţinut de departe chem un om să îndeplinească planul Meu.

- la sfirsitul fiecarei epoci un spirit divin preia conducerea si coordonarea spirituala pe o anume zona a Manifestarii. In ceea ce priveste Terra, ea a trecut prin Epoca Pestilor, care simbolizeaa dupa cum stiti, crestinismul ... si intra in Epoca Varsatorului, sau Epoca Inimii dupa altii. Spiritul divin manifestat acum 2000 de ani in (prin) "omul" Petru, este un spirit f. inalt al acestei Creatii, care a venit alaturi de IIsus la prima venirea, dar si in altele anterioare, cit si la a 2-a venire a lui IIsus. El a purtat diferite nume si a avut diferite misiuni spirituale si personalitati, iar in cea care se asteapta sa se manifeste El va purta diferite nume, functie de religia care l-a profetit. Profetiile converg in multe directii, chiar daca apartin diferitelor religii. Dpdv crestin, El este prezentat drept "Cuvintul lui Dumnezeu". Asa cum Ioan a pregatit calea lui Iisus, la fel Iisus va pregati calea lui Petru. Asta e "viziunea" (parerea, intuitia) mea.

QUOTE
    11. Apoi am vazut cerul deschis si iata ca s-a aratat un cal alb! Cel ce sta pe el, se cheama "Cel credincios" si "Cel adevarat" si El este Cel care judeca si Se lupta cu dreptate.
    12. Ochii Lui erau stralucitori ca para focului; capul il avea incununat cu multe cununi imparatesti si purta un nume scris, pe care nimeni nu-l stie, decat numai El singur.
    13. Era imbracat cu o haina muiata in sange. Numele Lui este: "Cuvantul lui Dumnezeu".
    14. Ostile din cer Il urmau calari pe cai albi, imbracate toate cu in subtire, alb stralucitor si curat.
    15. Din gura Lui iesea o raza orbitoare de lumina ca o sabie ascutita, ca sa loveasca Neamurile neascultatoare cu ea, pe care le va carmui cu fermitate cu un toiag de fier. Si am stiut ca El va calca cu picioarele teascul vinului maniei aprinse a atotputernicului Dumnezeu.
    16. Pe haina si pe coapsa avea scris numele acesta: "Imparatul imparatilor si Domnul domnilor".

- nu intru in simbolistici si analogii si comentarii, asa ca ... intelege fiecare ce poate ...
Clopotel
Draga Thunder,
QUOTE
Daca gindesti ca esti un pacatos, cu energiile mizeriei si ale pacatului rezonezi si te scalzi. Vrei sa-ti demonstrezi umilinta si smerenia in fata ta si a altora ?

Interpretezi atat de haotic totul incat si tu singur daca-ti pui cap la cap ideile o sa te apuce groaza...
Deci dupa tine, a recunoaste ca esti pacatos inseamna a-ti recunoaste umilinta si smerenia in fata ta si a altora? Asta ai inteles tu din crestinism? Sfantul Apostol Pavel cand spune: Vrednic de credinta si de toata primirea e cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătosi, dintre care cel dintâi sunt eu, dupa tine inseamna ca avea o falsa smerenie si se lauda lui Timotei si oamenilor?!
Draga Thunder, desi nu sunt paranormal ca tine, am inteles totusi cel mai elementar lucru, cum ca smerenia este catre Dzeu. si nu catre tine sau catre oameni... Ca smerenia se face din suflet si nu e un exercitiu intelectual... Ca cel ce se smereste cu adevarat nu joaca un teatru ieftin, caci pe cine vrei sa pacalesti?
Cine sesizează progresul păcătuieste groaznic, pentru că asa e progresul duhovnicesc: nu poate fi măsurat, nu-i pot fi făcute diagrame. Sa îi bănuiam pe sfinti că sunt prefăcuti? Cum poate să spună Sfântul Apostol Pavel că e cel dintâi dintre păcătosi? Dar mă uitam la sfintii din Vietile Sfintilor. Ce viată au avut! N-au făcut nimic rău de mici si ziceau că-s păcătosi, si atunci unde era progresul?

Acest dar al lui Dumnezeu de a ne vedea cum suntem nu ne lasă să vedem progresul. Dacă te uiti în urmă, nu-ti vine să crezi cât ai progresat. Dacă te uiti înainte, te apucă groaza, căci vezi că nu ai făcut nimic, pentru că - oameni buni - să faci lucruri simple este greu. Lupta cu păcatul, la fel. Zici: de acum nu mai păcătuiesc; e asa de simplu, e cel mai simplu lucru si, de aceea, e si asa de greu, că dacă n-ar fi simplu, ar fi usor. Lucrurile complicate sunt foarte usoare, le iei de colo, le iei de dincolo, faci si tu ceva complicat si merge repede. Lucrul simplu este imposibil. Asa că progresul să nu ne preocupe!

Nu ne interesează cât progres am făcut, ci ne interesează ce păcate am făcut astăzi: să le mărturisesc, să-mi pară rău pentru ele, să doresc din tot sufletul să nu le mai fac si să-mi doresc să fiu cu Dumnezeu si să mă vindece. S-ar putea ca El să îngăduie să rămân, asa, cu un păcat până când mă voi smeri. Ce stim noi? E o lucrare mare. Nu umblati după progres, nu asta contează, ci să ne mutăm gândul de la păcat la Dumnezeu - aceasta este lupta adevărată! Pocăinta înseamnă să te lepezi de păcat, nu să fii obsedat de păcat; să te bucuri că Dumnezeu te iubeste asa păcătos, dar nu ca să rămâi păcătos. Mutându-ti atentia la Dumnezeu uiti păcatul. Vine vremea când te iartă Dumnezeu si nu-ti mai aduce aminte de ceea ce ai făcut rău, dar păcatul rămâne înaintea noastră pururi. Păcat nu e numai să nu faci răul, ci si să nu faci binele. Avem de lucru! Asa că, să nu ne pierdem energia cu socoteala: nici câte mătănii am făcut, nici de câte ori am zis: „Doamne, Iisuse Hristoase…”. Nu înregistrarea succesului contează, căci de ce nu mai vreau să păcătuiesc? Ca să fiu fericit, ca să fiu cu Dumnezeu, să ne mutăm atentia la El.

QUOTE
- eu ma indoiesc ca acei parinti au atins formele de mintuire pe care i le atribuiti voi, dar chiar si asa, vorbele lor nu va schimba cu nimic pe voi. Nu se vede decit o anentizare si credulizare in masa. O alienare sufleteasca si mentala in decrimentul unei asa zise "credinte" si set de dogme.
Faptul ca te indoiesti de unele certitudini ar trebui sa-ti dea de gandit... Si faptul ca apreciezi la intamplare credintele oamenilor la fel... Cum ar fi sa-ti spuna cineva: Thunder esti un ratacit... si doar atat, fara sa-ti aduca doar un singur argument... Asa e simplu de spus orice, dar e si productiv sau folositor cuiva?
QUOTE
ai habar ce e o putere paranormala, dpdv tehnic ? Pe scurt. Cind la nivelul structrurii astrale (si uneori nu numai aici) are loc o purificare a nadisurilor si centrilor de forta, cit si o dinamizare (trezire) suficienta, prin acea zona va circula un anume aflux de energii subtile ce vor favoriza aparitia puterilor paranormale conexe cu acea zona (din microuniversul fiintei). Practica spirituala purifica corpul fizic si cele subtile, le treste si le dinamizeaza prin aportul de energie subtila intermediate de tehnicile spirituale practicate.
Pe cine crezi tu ca preocupa puterile paranormale cand e vorba de Dzeu. ? Poate tu nu pricepi ca e vorba de Dzeu. Creatorul a tot si toate, si ca nimic nu Ii e cu neputinta... Tu te preocupi de nadishurile tale, si pt. asta pierzi zile in tot felul de pozitii ciudate si privind la yantre, in loc sa te rogi cu adevarat la Dzeu. Tu chiar crezi ca Dzeu. care te-a facut pe tine, nu poate doar cu o nimica toata "sa-ti purifice toate nadisurile" daca de asta ar fi nevoie ca sa comunice cu tine? Eu nu vreau acum sa zic ceva rau de yoga cu toate ramurile ei... Pur si simplu nu mai ma intereseaza, caci yoga, in primul rand, abate atentia omului de la Dzeu. si o trimite catre om insusi, si prin aceasta considera ca omul ar avea sau ar merita sa aibe si puterea si controul asupra propriului sine... Nu mai asculta vorbele yoghinilor caci si Eva tot ascultand vorbele cuiva a cazut in pacat... Sa ne aducem aminte de o ramura din yoga, foarte la moda si acum, kamasutra.... Unde este fecioria atat de placuta lui Dzeu. in aceasta kamasutra? Si culmea, sunt yoghini care afirma sus si tare ca prin kamasutra te poti mantui.... Auzi ratacirea intruchipata?
QUOTE
- pina si smerenia sa stii ca este o putere paranormala, d anumite pdv. Nu se ajunge asa de usor la ea.

Sunt de acord ca la smerenie nu se ajunge usor, ba chiar foarte greu, dar ca sa spui ca e si o chestie paranormala e cam exagerat, nu crezi? Dupa mine a fi smerit nu este o stare de constiinta considerata suficienta, pt. ca omul smerit cu adevarat niciodata nu va sesiza despre el isusi ca este smerit, caci in acel moment inceteaza a mai fi smerit.... Prin asta vreau sa spun ca niciodata un om nu va putea fi suficient de smerit, privind dinspre interior si in raport cu Dzeu. Si tu crezi ca pt. asta e nevoie sa te preocupe purificarea nadusurilor? smile.gif
QUOTE
- a "fi rapit in duh", in limbaj initiatic este a ti se modifica nivelul de vibratie al unor "module launtrice" si trecerea lor pe o vibratie specifica cliseelor akashice sau a unor lumi subtile paralele si astfel "vezi nevazutele". Sint nevazute pt. ca vibratia ta difera de cea a lumilor in care se afla acele "nevazute". Nimic misterios, doar o "banalitate" tehnica pt. un initiat. Asta iti poate fi si tie la indemina daca te-ai trezi spiritual si ai avea acces la anumite puteri paranormale.

Daca tu te consideri initiat si daca pt. tine "a fi rapit in duh" nu mai reprezinta nici un secret atunci banuiesc ca ai si controlul asupra acestei stari...Daca vrei eu spun ca ai dreptate, ca sa nu te demoralizez, numai ca pt. oricine altcineva eu spun ca "rapirea in duh" se face de catre Duhul Sfant cu cugetare dumnezeiasca si nu cu vointa omeneasca....Daca cineva afirma ca este "rapit in duh" ori de cate ori doreste el, este ca si cum ar afirma ca Dzeu. este sub controul sau, ori aceasta gandire este mai satanica decat satana... Desi Dzeu. asculta dorintele oamenilor in rugaciuni, totusi El singur stie de ce are omul cu adevarat nevoie, si aceea ii da, dupa cum e si felul fiecaruia, si prin aceste daruri se afla si rapirea in Duh, pe care omul nu o ia cu propria lui voie cand vrea omul, ci cand doreste Dzeu.
QUOTE
- cine esti tu sa spui ca nu poate fi ? Heii, milioane de oameni spun CA ESTE .. nu poate, ci CHIAR ESTE.

Si alte milioane care spun ca nu este... Oare numarul oamenilor care marturisesc ceva este relevant? "Astfel vor fi cei de pe urmă întâi si cei dintâi pe urmă, că multi sunt chemati, dar putini alesi."

QUOTE
Acei aspiranti (nu neaparat yoghini) o adora si se inchina si se roaga la Kali asa cum o fac crestinii cu F. Maria. E insa o mica diferenta. F. Maria este ub spirit divin. Kali este o Putere Cosmica divina. Difera atit calitativ cit si cantitativ. Maria e cel mult un val, pe cind Kali e un ocean din cele 10 care formeaza oceanul cosmic universal al Energiei Supreme a lui Dumnezeu, deci a 10-a parte din Duhul Sfint, daca e s-o "cintaresti" matematic, dar de fapt este una dintre cele 10 fete (fatete) cu care Duhul Sfint se manifesta in lume, si anume, aceea de Timp. Tot ce e in legatura cu Timpul, inseamna Kali. Asa cum Timpul devoreaza totul, la fel Kali devoreaza tot e ce perimat, vechi si stricat, pt. a face loc unei noi creatii/nasteri. Ce tot bateti cimpii si va dai "experti" in tot felul de domenii la care sinteti doar niste sarmani ageamii ? 
Imi pare rau ca tu o compari pe Sfanta Fecioara Maria, Imparateasa Cerului si a pamantului, cu Kali, ba mai si spui ca kali ar fi deasupra... Ma rog... nu mai zic nimic...
QUOTE
De ce vrei sa pareti ridicoli si penibili in fata unor oameni, care au atit cunoasterea dar si macar posibilitate ade a se informa si afla adevarul si sa vada ca bateti cimpii ? Vezi bine ca eu nu intru in detalii picante despe multe realitati oculte mai mult sau mai putin universale, tocmai pt. a nu parea prea exagerat sau "superior". De ce imi ridici mingea la fileu ?  Facem echipa si nu stiu ?
Wow... sunt coplesit de atata "cunostere", numai ca eu tot cu Dzeu. Tatal, Fiul si Sfantul Duh doresc sa fiu....
QUOTE

QUOTE
Pot fi acuzat de dogmatism, dar asta nu e rau deloc, caci a fi dogmatic pe o cale dreapta inseamna sa respecti cu sfintenie Calea cea dreapta...
- eronat. Calea cea dreapta nu e ceva inchistat, ci ceva permeabil, pt. ca, surpriza, Infinitul nu poate sa apara, sa se manifeste intr-un cadru limitat, dogmatic. Orice dogma, indiferent de cit de sofisticata ar fi ea, este limitata. Dumnezeu e infinit. Nu poti ajunge la Infinit daca pastrezi o atitudine limitata.

Ca tu esti in eroare zice chiar Mantuitorul:
Strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă şi puţini sunt care o află (Matei 7:14) Vezi dara ca si poarta e strampta si calea e ingusta si nicidecum lejera sau cu larghete infinita asa cum gresit sustii tu... Sper ca nu ai pretentia sa te cred pe tine mai intai de Mantuitorul Iisus Hristos...
Dar...poate ca e mai bine ca fiecare sa ramana cu ale sale... Faca-se voia Domnului!
IoanV
Dialogul acesta nu va duce nicaieri pt. ca iar se infrunta 2 cai spirituale, a devotiunii si a cunoasterii. Ceea ce conteaza este doar onestitatea, modestia celor care le parcurg, constientizarea faptului ca oricit de aproape credem ca suntem de Dumnezeu, nu suntem mai aproape de El decit de ceilalti oameni, ori ca e vorba de iubire ori de intelegere a lor. Si cind nu prea reusim sa ii intelegem pe ceilalti, dar ii judecam dovedim ca suntem departe de adevarata cunoastere. La fel si cu iubirea, nu putem si nu iubim mai mult pe Dumnezeu decit ii iubim pe ceilalti.
Faptul ca unii ataca pe cei aflati pe o alta cale e o dovada ca ei insisi nu au ajuns la punctul de intilnire a diverselor cai de evolutie spirituala.
Va recomand sa nu ii judecati pe cei pe care nu ii intelegeti, altfel consumati inutil timp si energie, mai bine rugati-va pentru ei si pt. voi ca sa ii puteti intelege.
mărăcine
QUOTE (IoanV)
Dialogul acesta nu va duce nicaieri pt. ca iar se infrunta 2 cai spirituale, a devotiunii si a cunoasterii.

Sa zicem ca-n cazul lui Clopotel e limpede ca pune cel mai mult pret pe devotiune, pe smerenie, dar ce te face sa crezi ca thunder urmeaza o cale a cunoasterii? Eu nu pot sa numesc "cunoastere" ceva ce conduce la afirmatii de acest gen:

QUOTE (thunder)
- orice om lucid realizeaza ca la atitea miliarde de sisteme solare exista si viata si civilizatii .. si, deci, evident, si nenumarate cai spirituale ("religii"). Cine stie si citi (ca) Iisus, mai mici sau mai mari ca El ...

Despre un asemenea enunt se poate spune cel mult ca se bazeaza pe o idee de probabilitate gresit inteleasa. De altfel eu am un alt termen pentru aceasta conceptie: "speculatie".
IoanV
Intr-un fel ai dreptate. Face si afirmatii pe care nu le poate verifica. Poate cindva va intelege ca anumite argumente de acest gen sunt irelevante. Totusi el afirma ca aceasta e calea lui, spun din ce am mai discutat. Eu nu vreau sa il contrazic pt. ca nu stiu mai bine decit el in ce ape se scalda sau care este nivelul real al cunoasterii lui.
thunder
QUOTE (mărăcine @ 9 Nov 2005, 01:35 PM)
QUOTE (IoanV)
Dialogul acesta nu va duce nicaieri pt. ca iar se infrunta 2 cai spirituale, a devotiunii si a cunoasterii.

Sa zicem ca-n cazul lui Clopotel e limpede ca pune cel mai mult pret pe devotiune, pe smerenie, dar ce te face sa crezi ca thunder urmeaza o cale a cunoasterii? Eu nu pot sa numesc "cunoastere" ceva ce conduce la afirmatii de acest gen:

QUOTE (thunder)
- orice om lucid realizeaza ca la atitea miliarde de sisteme solare exista si viata si civilizatii .. si, deci, evident, si nenumarate cai spirituale ("religii"). Cine stie si citi (ca) Iisus, mai mici sau mai mari ca El ...

Despre un asemenea enunt se poate spune cel mult ca se bazeaza pe o idee de probabilitate gresit inteleasa. De altfel eu am un alt termen pentru aceasta conceptie: "speculatie".

- tot speculatie e si a afirma contrariul, ca nu exista alta civilizatie in afara celei de pe Terra. Logica si bunul simt e mult mai in favoarea speculatiei mele decit celei ale tale sau cel care spune ca nu mai e nimic in afara de ce e pe Terra.

- apropos, dar cind va invit sa lasati teoriile la o parte si sa-L cunoasteti pe Iisus prin voi insiva, ce e ... indemn la cunoastere sau la devotiune ? sorry.gif
thunder
- daca tot ai ales sa ma tratezi in mod dusmanos, iti raspund si eu ca atare. hh.gif

QUOTE (Clopotel @ 9 Nov 2005, 12:21 PM)
Draga Thunder,
QUOTE
Daca gindesti ca esti un pacatos, cu energiile mizeriei si ale pacatului rezonezi si te scalzi. Vrei sa-ti demonstrezi umilinta si smerenia in fata ta si a altora ?

Interpretezi atat de haotic totul incat si tu singur daca-ti pui cap la cap ideile o sa te apuce groaza...

- groaza il apuca pe cel care nu intelege.

QUOTE
Deci dupa tine, a recunoaste ca esti pacatos inseamna a-ti recunoaste umilinta si smerenia in fata ta si a altora?

- a recunoaste ca ai limite este o atitudine neutra fata de Dumnezeu, fata de subconstintul tau, fata de sufletul tau. A te numi pacatos, inseamna a-ti aplica si atrage asurpa ta energiile specifice fiintei care pacatuieste, deci energiile pacatului. E ca si cum dupa ce ca esti shiop, iti mai pui in spate citeva greutati pt. ca in prostia ta, nu iti este suficient ca vezi ca esti shiop. A te numi pacatos, ezoteric vorbind, este o actiune ucigasa asupra sufletului, pe care il impovarezi cu mintea ta, cu gindurile tale, cu energiile subtile ale lor ... ca sa nu mai zic ca subconstientul prea in mod automat aceea ce tu in mod constant il alimentezi. Ca tu sau cei ca tine nu realizeaza acest mecanism subtil continuati in acest mod, nu arata decit CRASA IGNORANTA in care vreti sa va mentineti. Este libertatea si alegerea voastra, dar nu mai impuneti nici macar teoretic limitele voastre altora.

QUOTE
Asta ai inteles tu din crestinism?

- din care crestinism ? AL tau ? Al penticostalilor ? Al martorilor ? Al cui ?! Ai cumva impresia ca eu TREBUIE sa "inteleg" ABERATIILE altora ?! Ce crezi ca trebuie sa fie, "secta ta vs secta mea" ? Eu am "relatie" cu Iisus, nu cu aberatile cu "iz oficial" asa zis crestine. Ce e rau in asta ? E "rau" ca nu fac ca voi, sa-l mentin pe Iisus intr-o cutie de carton ? Sau ca Il vad si in traiesc printr-o relatie directa, si nu cu in isus de carton ? mad.gif

QUOTE
Sfantul Apostol Pavel cand spune: Vrednic de credinta si de toata primirea e cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătosi, dintre care cel dintâi sunt eu, dupa tine inseamna ca avea o falsa smerenie si se lauda lui Timotei si oamenilor?!

- texte si iar texte .. fade si fara viata. Presupunind ca traducerea e buna si cuvintul folosit e "pacatos", una e sa spui si sa traiesti acea stare de smerenie si alta e sa o spui din virful buzelor, ca da bine la dosar. spoton.gif

QUOTE
Draga Thunder, desi nu sunt paranormal ca tine, am inteles totusi cel mai elementar lucru, cum ca smerenia este catre Dzeu.

- a fi paranormal nu e mare lucru, a fi intelept este. Cunoasterea e putere ... iar necunoasterea conduce la pacat si cadere.

- smerenia nu este o "ceva fata de ceva". Smerenia e o stare pe care o traiesti in tine insuti. Daca tu vrei sa o indrepti fata de Iisus, Dumnezeu samd .. e o alegere a ta. La fel si iubirea. Nu e nevoie sa iubeti pe cineva, ci sa traiesti o iubire, asa zis "fara obiect" ... daca intelegi ce e asta. Daca nu ... cum crezi ca poti sa discuti cu mine lucruri atit de "neintelese" pt. tine ? hh.gif

QUOTE
si nu catre tine sau catre oameni... Ca smerenia se face din suflet si nu e un exercitiu intelectual... Ca cel ce se smereste cu adevarat nu joaca un teatru ieftin, caci pe cine vrei sa pacalesti?

- a te numi pacatos nu e un act de smerenie, ci un act inconstient. Te pacalesti pe tine insuti, crezind ca daca repeti papagaliceste ce spune unul esti in mod automat si smerit.

QUOTE
Cine sesizează progresul păcătuieste groaznic, pentru că asa e progresul duhovnicesc: nu poate fi măsurat, nu-i pot fi făcute diagrame. Sa îi bănuiam pe sfinti că sunt prefăcuti? Cum poate să spună Sfântul Apostol Pavel că e cel dintâi dintre păcătosi?  Dar mă uitam la sfintii din Vietile Sfintilor. Ce viată au avut! N-au făcut nimic rău de mici si ziceau că-s păcătosi, si atunci unde era progresul?

- presupunind ca toti acestia au fost niste sfinti. Priveste acum la tine. Esti tu in masura sa rostesti cuvintele lor, ai tu trairea lor launtrica ? Ce iti spune tie afirmatia: "farisei orbi, fatarnici ... morminte varuite pe afara si inauntru pline de mortaciuni" ? Fatarnicia celor care pe afara spun una, dar in launtrul lor e alta ... iti este cunoscuta ?

- daca ai fi cu adevarat smerit, nici macar nu te-ai certa aici cu mine sau cu altii ... ci ai fi manifestat smerenia ... si umilinta. Dar asa .. iti dai in petec ... e adevarat, de ceva timp mai mult decit alta data. Uite asa .. incepem sa cunoastem abisurile unora dintre noi.

QUOTE
Acest dar al lui Dumnezeu de a ne vedea cum suntem nu ne lasă să vedem progresul. Dacă te uiti în urmă, nu-ti vine să crezi cât ai progresat. Dacă te uiti înainte, te apucă groaza, căci vezi că nu ai făcut nimic, pentru că - oameni buni - să faci lucruri simple este greu. Lupta cu păcatul, la fel. Zici: de acum nu mai păcătuiesc; e asa de simplu, e cel mai simplu lucru si, de aceea, e si asa de greu, că dacă n-ar fi simplu, ar fi usor. Lucrurile complicate sunt foarte usoare, le iei de colo, le iei de dincolo, faci si tu ceva complicat si merge repede. Lucrul simplu este imposibil. Asa că progresul să nu ne preocupe!

- calea/viziunea ta.

QUOTE
QUOTE
- eu ma indoiesc ca acei parinti au atins formele de mintuire pe care i le atribuiti voi, dar chiar si asa, vorbele lor nu va schimba cu nimic pe voi. Nu se vede decit o anentizare si credulizare in masa. O alienare sufleteasca si mentala in decrimentul unei asa zise "credinte" si set de dogme.
Faptul ca te indoiesti de unele certitudini ar trebui sa-ti dea de gandit... Si faptul ca apreciezi la intamplare credintele oamenilor la fel... Cum ar fi sa-ti spuna cineva: Thunder esti un ratacit... si doar atat, fara sa-ti aduca doar un singur argument... Asa e simplu de spus orice, dar e si productiv sau folositor cuiva?

- asta o fac direct si indirect multi, de ani de zile .. si printre ei si tu. Asa zisa "intimplare" este doar faptul ca tu nu cunosti ce cunosc eu, atit.

QUOTE
QUOTE
ai habar ce e o putere paranormala, dpdv tehnic ? Pe scurt. Cind la nivelul structrurii astrale (si uneori nu numai aici) are loc o purificare a nadisurilor si centrilor de forta, cit si o dinamizare (trezire) suficienta, prin acea zona va circula un anume aflux de energii subtile ce vor favoriza aparitia puterilor paranormale conexe cu acea zona (din microuniversul fiintei). Practica spirituala purifica corpul fizic si cele subtile, le treste si le dinamizeaza prin aportul de energie subtila intermediate de tehnicile spirituale practicate.
Pe cine crezi tu ca preocupa puterile paranormale cand e vorba de Dzeu. ? Poate tu nu pricepi ca e vorba de Dzeu. Creatorul a tot si toate, si ca nimic nu Ii e cu neputinta... Tu te preocupi de nadishurile tale, si pt. asta pierzi zile in tot felul de pozitii ciudate si privind la yantre, in loc sa te rogi cu adevarat la Dzeu. Tu chiar crezi ca Dzeu. care te-a facut pe tine, nu poate doar cu o nimica toata "sa-ti purifice toate nadisurile" daca de asta ar fi nevoie ca sa comunice cu tine?

- bati cimpii. Tu nu pricepi ca si eu si altii nu preferam sa fim ca niste PUTUROSI care asteapta sa li se dea totul pe tava .. si pasim si noi catre Dumnezeu ? Pozitii ciudate ? Pai ciudat esti tu daca nu le intelegi. A pregati candela de ulei tocmai asta inseamna, a-ti pregati fiinta subtila pt. intilnirea cu "Mirele". Candela simbolizeaza structurile subtile ale fiintei. Prin practica spirituala, candela se si curata dar se si umple cu "ulei", energia subtila necesare "arderii" luminii launtrice. Ehe ... degeaba exista biblia aia .. daca nu se intelege nici 10 % din ea ... sad.gif

QUOTE
Eu nu vreau acum sa zic ceva rau de yoga cu toate ramurile ei...

- nici nu ai putea, ca te-ai face de tot risul curcilor. ohyeah.gif

QUOTE
Pur si simplu nu mai ma intereseaza, caci yoga, in primul rand, abate atentia omului de la Dzeu.

- bati cimpii. Eu insumi sint un ex, ca mi-a condus atentia la Dumnezeu .. si nu numai atentia, ci si sufletul. wub.gif

QUOTE
si o trimite catre om insusi, si prin aceasta considera ca omul ar avea sau ar merita sa aibe si puterea si controul asupra propriului sine...

- habar nu ai de yoga si te apuci sa vorbesti de ea. Sinele nu e una cu Ego. Sinele e ceea ce Iisus numeste Imparatie Cerurilor din noi/voi.

QUOTE
Nu mai asculta vorbele yoghinilor caci si Eva tot ascultand vorbele cuiva a cazut in pacat... Sa ne aducem aminte de o ramura din yoga, foarte la moda si acum, kamasutra.... Unde este fecioria atat de placuta lui Dzeu. in aceasta kamasutra? Si culmea, sunt yoghini care afirma sus si tare ca prin kamasutra te poti mantui.... Auzi ratacirea intruchipata?

- stii ce, bati cimpii in prostia ta. Nu mai asculta tu prostiile dogmatice ale popilor si asculta vocea lui Iisus. O vei auzi in suflet .. dupa ce il vei trezi.

QUOTE
QUOTE
- pina si smerenia sa stii ca este o putere paranormala, d anumite pdv. Nu se ajunge asa de usor la ea.

Sunt de acord ca la smerenie nu se ajunge usor, ba chiar foarte greu, dar ca sa spui ca e si o chestie paranormala e cam exagerat, nu crezi?

- nu. Eu stiu ce vorbesc ... dar tu crezi in continuare dogmele tale.

QUOTE
Dupa mine a fi smerit nu este o stare de constiinta considerata suficienta, pt. ca omul smerit cu adevarat niciodata nu va sesiza despre el isusi ca este smerit, caci in acel moment inceteaza a mai fi smerit.... Prin asta vreau sa spun ca niciodata un om nu va putea fi suficient de smerit, privind dinspre interior si in raport cu Dzeu. Si tu crezi ca pt. asta e nevoie sa te preocupe purificarea nadusurilor?

- stii vorba aia: "ce stie taranul ce e sofranul"?

QUOTE
QUOTE
- a "fi rapit in duh", in limbaj initiatic este a ti se modifica nivelul de vibratie al unor "module launtrice" si trecerea lor pe o vibratie specifica cliseelor akashice sau a unor lumi subtile paralele si astfel "vezi nevazutele". Sint nevazute pt. ca vibratia ta difera de cea a lumilor in care se afla acele "nevazute". Nimic misterios, doar o "banalitate" tehnica pt. un initiat. Asta iti poate fi si tie la indemina daca te-ai trezi spiritual si ai avea acces la anumite puteri paranormale.

Daca tu te consideri initiat si daca pt. tine "a fi rapit in duh" nu mai reprezinta nici un secret atunci banuiesc ca ai si controlul asupra acestei stari...Daca vrei eu spun ca ai dreptate, ca sa nu te demoralizez, numai ca pt. oricine altcineva eu spun ca "rapirea in duh" se face de catre Duhul Sfant cu cugetare dumnezeiasca si nu cu vointa omeneasca....

- bati cimpii asa cum ii bate si un copil de gradintia cind ii vorbeste de matematica asistentului universitar.

QUOTE
Daca cineva afirma ca este "rapit in duh" ori de cate ori doreste el, este ca si cum ar afirma ca Dzeu. este sub controul sau, ori aceasta gandire este mai satanica decat satana... Desi Dzeu. asculta dorintele oamenilor in rugaciuni, totusi El singur stie de ce are omul cu adevarat nevoie, si aceea ii da, dupa cum e si felul fiecaruia, si prin aceste daruri se afla si rapirea in Duh, pe care omul nu o ia cu propria lui voie cand vrea omul, ci cand doreste Dzeu.

- ce stii tu ce e duhul si "rapidea in duh" ... unsure.gif

QUOTE
QUOTE
- cine esti tu sa spui ca nu poate fi ? Heii, milioane de oameni spun CA ESTE .. nu poate, ci CHIAR ESTE.

Si alte milioane care spun ca nu este... Oare numarul oamenilor care marturisesc ceva este relevant? [color=blue]"Astfel vor fi cei de pe urmă întâi si cei dintâi pe urmă, că multi sunt chemati, dar putini alesi."

- tocmai de aceea, numara pe cei de o seama cu tine .. si vezi cite milioane sinteti. Nu iti da de gindit asta ? Ca sinteti multi ...

QUOTE
QUOTE
Acei aspiranti (nu neaparat yoghini) o adora si se inchina si se roaga la Kali asa cum o fac crestinii cu F. Maria. E insa o mica diferenta. F. Maria este ub spirit divin. Kali este o Putere Cosmica divina. Difera atit calitativ cit si cantitativ. Maria e cel mult un val, pe cind Kali e un ocean din cele 10 care formeaza oceanul cosmic universal al Energiei Supreme a lui Dumnezeu, deci a 10-a parte din Duhul Sfint, daca e s-o "cintaresti" matematic, dar de fapt este una dintre cele 10 fete (fatete) cu care Duhul Sfint se manifesta in lume, si anume, aceea de Timp. Tot ce e in legatura cu Timpul, inseamna Kali. Asa cum Timpul devoreaza totul, la fel Kali devoreaza tot e ce perimat, vechi si stricat, pt. a face loc unei noi creatii/nasteri. Ce tot bateti cimpii si va dai "experti" in tot felul de domenii la care sinteti doar niste sarmani ageamii ? 
Imi pare rau ca tu o compari pe Sfanta Fecioara Maria, Imparateasa Cerului si a pamantului, cu Kali, ba mai si spui ca kali ar fi deasupra... Ma rog... nu mai zic nimic...

- pai taci daca nu cunosti. E ca si cum ai spune ca valul e mai mare decit marea. sad.gif Chiar ca ati ajuns la rascruce ...

QUOTE
QUOTE
De ce vrei sa pareti ridicoli si penibili in fata unor oameni, care au atit cunoasterea dar si macar posibilitate ade a se informa si afla adevarul si sa vada ca bateti cimpii ? Vezi bine ca eu nu intru in detalii picante despre multe realitati oculte mai mult sau mai putin universale, tocmai pt. a nu parea prea exagerat sau "superior". De ce imi ridici mingea la fileu ?  Facem echipa si nu stiu ?
Wow... sunt coplesit de atata "cunostere", numai ca eu tot cu Dzeu. Tatal, Fiul si Sfantul Duh doresc sa fiu....

- macar sa fii 1% din cit crezi ca esti .. si ar fi un adevarat miracol si reviniment spiritual pt tine. Priveste la tine, cita "smerenie" emani in jurul tau. In starea ta fanatica numai cu Ei nu esti ...

QUOTE
Ca tu esti in eroare zice chiar Mantuitorul:

- bati cimpii .. si ai ajuns sa musti si sa latri precum ceilalti fanatici ! sad.gif
Clopotel
Draga Thunder,
QUOTE
- daca tot ai ales sa ma tratezi in mod dusmanos, iti raspund si eu ca atare.

Constat cu regret ca tot postul tau anterior pleaca de la aceasta idee, cum ca eu te-as trata dusmanos.
Nici vorba de asa ceva... Imi cer iertare daca vreo vorba de-a mea te-a facut sa crezi astfel. Avand in vedere, ca totusi nu vorbim de doar cateva zile sau luni, si ca am avut multe discutii, unele chiar de pe aceleasi pozitii,.. deci dupa toate astea, cum crezi tu ca as putea sa fiu dusmanos, si mai ales cu tine. Chiar am precizat ca stiu ca vorbesti sincer si de buna credinta.
Dar da-mi voie sa am si eu punctul meu de vedere, care intamplator nu seamana cu al tau....Si tu ai avut atacuri dure (de fapt tu le-ai inceput) la adresa ortdocsilor, dar fara a aduce argumente, ci numai ca zici ca tu esti initiatul si noi prostii... Ok... eu sunt prost, dar ceilalti? Sfintii Parinti au fost si ei prosti? Si iata, s-au mantuit urmand ortodoxia care inseamna Adevarat..., si au facut aceasta fara a fi preocupati de nadishuri sau asane. Ti-am zis ca am facut si eu yoga si stiu la ce te referi. E adevarat ca nu ajunsesem in stadiul sa aud voci, dar, zic eu, depasisem un anumit stadiu...
Ok... nu mai insist, si nici nu o sa comentez raspunsurile tale din mesajul precedent caci realizez ca le-ai dat suparat fiind pe mine...
Te rog inca odata sa ma ierti si sa intelegi ca scopul meu nu este sa supar pe cineva, dar consier ca e normal ca fiecare sa-si spuna parerea sau convingerile lui.

O precizare indraznesc sa mai fac: din punctul meu de vedere, cand ma refer la crestinism, ma refer la crestinismul adevarat si original care se traduce ortodox, si este bazat exclusiv pe Biblie si pe Sfintii Parinti care au implinit-o.
Te rog sa ma ierti si sa intelegi ca nu am nimic cu tine ci doar e o lupta de idei, dar si de argumente, si te rog sa intelegi ca eu sunt prost si pacatos, si nu e nici rusine si nici rau sa recunosc asta, si de aceea evit sa folosesc cuvintele mele si uneori spun vorbele Parintilor, dar precizez asta, ca sa se stie...Eu nu am pretentia de a fi inventat ceva, sau ca' L-as fi prins pe Dzeu de picior'...
mărăcine
QUOTE (thunder)
- tot speculatie e si a afirma contrariul, ca nu exista alta civilizatie in afara celei de pe Terra. Logica si bunul simt e mult mai in favoarea speculatiei mele decit celei ale tale sau cel care spune ca nu mai e nimic in afara de ce e pe Terra.

Ti-am mai zis o data ca nu afirm contrariul, ci pur si simplu sunt sceptic cata vreme nu cunosc nici un fel de dovada credibila pentru asta. Motivele pentru care am acest punct de vedere sunt numeroase, dar nu stau sa le-nsir aici.

QUOTE (thunder)
- apropos, dar cind va invit sa lasati teoriile la o parte si sa-L cunoasteti pe Iisus prin voi insiva, ce e ... indemn la cunoastere sau la devotiune ?  sorry.gif

E polologhie. Cine cauta sa-L cunoasca pe Christos - si nu pe Iisus, pentru cine intelege diferenta - nu o face prin vorba, ci prin fapta. Cata vreme n-ai ajuns acolo toate indemnurile pe care le dai nu-s decat simple afirmatii retorice.
thunder
QUOTE (Clopotel @ 11 Nov 2005, 09:41 AM)
Draga Thunder,
QUOTE
- daca tot ai ales sa ma tratezi in mod dusmanos, iti raspund si eu ca atare.

Constat cu regret ca tot postul tau anterior pleaca de la aceasta idee, cum ca eu te-as trata dusmanos.

- asa si este si e neintimplator.

QUOTE
Dar da-mi voie sa am si eu punctul meu de vedere, care intamplator nu seamana cu al tau....Si tu ai avut atacuri dure (de fapt tu le-ai inceput) la adresa ortdocsilor, dar fara a aduce argumente, ci numai ca zici ca tu esti initiatul si noi prostii...

- daca ti s-a parut ca as fi atacat cu ceva sau pe cineva, acel ceva este FALSUL, MINCIUNA si LUPII (in haine de pastori/oi). Ca sa pui ca eu atac ortodocsi e o timpenie CRASA avind in vedere faptul ca de N ori am luat apararea sistemului ortodox vs cel catolic sau altele, aratind ca dpdv al autenticitatii sale este mult mai aproape de adevar decit celelalte iar aceasta se vede f. usor prin modul in care Dumnezeu dovedeste prin alegerea venirii Luminii Sfinte de Paste la Mormintul Sfint. Asta nu inseamna ca fariseii si hotii care au semanat neghina in invatatura/biserica crestina nu trebuie demascati si astfel credinciosul de rind sa nu mai fie manipulat, prostit si deviat pe cai laturalnice. Am adus MEREU argumente LOGICE, RATIONALE si de bun simt si mai ales si INITIATICE in afirmatile mele, pe cind tu sau alti fanatici prezentati drept "argumente" citate si iar citate, adica sofisme. La ora actuala este "razboiul" pe tarimul informatiei, in care se duce o lupta intre ADEVAR si MINCIUNA (eroare). Eu ma consider un luptator pt. si alaturi de Adevar ... nu al dogmelor si citatelor. Va veni o vreme, dupa ce lupta va fi cistigata de ADEVAR, cind lupta va trece pe tarimul paranormal, si dupa ce acolitii satanei vor pierde lupta si acolo, se va trece la lupta in plan fizic, asa cum prevede si Apocalipsa .. si nu numai ea. Toti fanaticii si habotnicii o vor lua pe coaja, pas cu pas ... iar unii se vor trezi, iar cei "mai rezistenti" si excesiv de demonizati vor merge alaturi de satana in focul (temnita) care li se pregateste.

- asta este adevarata RASCRUCE de credinte, adica a sosit momentul trierii, al cernerii griului de neghina.

- initiat sint si asta e o realitate pe care tu sau altii nu o puteti tagadui. Nu stiti pina la ce nivel poate fi aceasta initiere a mea, teoretica si practica si nici nu ma intereseaza ca tu sau altii s-o intelegeti sau s-o acceptati. Am demonstrat-o si o pot demonstra oricind, dar nu asta face obiectul "muncii" mele aici. Asta nu face ca automat ceilalti sa fie prosti, ci doar neinitiati, sau profani, dar nu e vina nimanui, decit cel mult a lor ca au ales sa fie sau sa ramina asa. Daca faci egalitatea intre ignoranta si necunoastere cu prostie, e treaba ta. Este o scara a valorilor pe care sintem asezati cu totii indiferent ca vrem sau nu, ca acceptam sa nu .. pt. ca ea nu tine de dorinta/vointa nostra, ci de "cintarirea" in ochii lui Dumnezeu. Ca spirite divine, ca fii ai Lui sintem cu totii egali, insa ca si pliere pe aceasta scara a valorilor sintem diferiti. Sint miliarde de spirite mai jos pe aceasta scara a valorilor, dar si miliarde deasupra. Sa ma frustez/bucur pt. asta ?! Sau sa urmez sa ma dezvolt spiritual si sa urc si eu alaturi de fratii mei mai mari, pe treptele superioare ? Pot alege sa-i iau ca modele, sa le urmez sfaturile invataturile si exemplul .. sau sa merg ca prostul de unul singur, pe "calea mea" ... sau sa aleg una anume. Em am ales mai multe cai si exemple demne de urmat, avind ca MOTTO: Adevarul !

- Te oftici/frustezi ca eu as putea fi superior, initiat sau undeva mai sus pe scara ? Daca atita poti .. atita faci/traiesti. Vrei sa arati altora ca de fapt eu raspindesc minciuna/eroarea si tui adevarul ? Ok, hai la lupta daca te tin curelele ! Sa INVINGA ADEVARUL si Fii Luminii !!!

QUOTE
Ok... eu sunt prost, dar ceilalti? Sfintii Parinti au fost si ei prosti? Si iata, s-au mantuit urmand ortodoxia care inseamna Adevarat..., si au facut aceasta fara a fi preocupati de nadishuri sau asane. Ti-am zis ca am facut si eu yoga si stiu la ce te referi. E adevarat ca nu ajunsesem in stadiul sa aud voci, dar, zic eu, depasisem un anumit stadiu...

- nu mi-am propus sa "cern" si sa disec afirmatiile "parintilor" si sa-i confirm sau infirm. Asta o va face cine si cind e necesar si divin integrat. Insa, a ma infoia ca un curcan ca mari maestri yoghini au atins starea de eliberare/mintuire practicind yoga, cind eu sint lamentabil in practica si intelegerea mea, ar fi o dovada de PROSTIE in IMBECILITATE. O fi yoga buna, dar atit timp cit eu nu o practic (corect) ea nu va aduce roade (benefice/divine) in mine.

- ce ma intereseaza pe mine ca acei asa zisi parinti au ales o cale proprie, mai slaba si mai putin inteligenta, dp meu dv, care nu imi da explicatii si intelegerea realitati inconjuratoare .. deci nepotrivita pt. felul meu de a fi si exista ?! Daca ei au ales ca fie orbi in drumul lor, sau sa nu foloseasca "armementul din dotare", trebuie sa fiu si eu ca ei, cind calea si personalitatea mea e alta, una a CUNOASTERII si nu a "orbecaiirii devotionale" ? Nu contest, se ajunga la Dumnezeu si prin devotiune, dar cea sincera, nu cea fatarnica si fariseica. Asta e o rascruce de credinte. Uni aleg una, altii alta. Eu oricind pot demonstra PRACTIC ca ceea ce spun este AUTENTIC, iar daca nu e autentic, tot PRACTICA imi va aduce in planul constiintei, deci ORICIND imi pot reaseza sistemul de valori in cazul in care ar avea scapari sau erori, pe cind dogmaticul, fanaticul si habotnicul ramine mereu incastrat in aceleasi limite ... pt. ca el nu are un sistem de valori real, palpabil, obiectiv ... ci un set de reguli si teorii moarte.

QUOTE
O precizare indraznesc sa mai fac: din punctul meu de vedere, cand ma refer la crestinism, ma refer la crestinismul adevarat si original care se traduce ortodox, si este bazat exclusiv pe Biblie si pe Sfintii Parinti care au implinit-o.

- sa fii sanatos, mergi unde te duce valul ... dar ia aminte ca cine seamana vint, culege furtuna .. si daca nu e sustinut de voia divina, de Adevar, de Dumnezeu ... va fi culcat la pamint. Daca totusi este ... el va matura totul in cale, pt. ca alaturi de el se afla Dumnezeu. sorry.gif

PS. "Nu am venit sa aduc pacea .. ci sabia ... "
thunder
QUOTE (mărăcine @ 11 Nov 2005, 12:32 PM)
QUOTE (thunder)
- apropos, dar cind va invit sa lasati teoriile la o parte si sa-L cunoasteti pe Iisus prin voi insiva, ce e ... indemn la cunoastere sau la devotiune ?  sorry.gif

E polologhie. Cine cauta sa-L cunoasca pe Christos - si nu pe Iisus, pentru cine intelege diferenta - nu o face prin vorba, ci prin fapta. Cata vreme n-ai ajuns acolo toate indemnurile pe care le dai nu-s decat simple afirmatii retorice.

- daca am ajuns sau nu acolo si sub ce forma, la ce nivel ... o poate vedea/simti numai cine a ajuns la rindul lui. Chiar si numai cititnd aceste cuvinte ... ce au sau nu incarcatura subtila specifica acelei fiinte ca a ajuns sau nu la acea realitate despre care vorbeste. Asta da caracterul de viu sau mort ale unor cuvinte. Cine are .. simturi ... sa simta. wub.gif
IoanV
QUOTE (thunder)
apropos, dar cind va invit sa lasati teoriile la o parte si sa-L cunoasteti pe Iisus prin voi insiva, ce e ... indemn la cunoastere sau la devotiune ?
Prin noi insine nu prea putem. Cu ajutorul Duhului Sfint poate... Daca vrea el sa stea cu mine si sa ma conduca la Hristos, o sa-l cunosc asa cum cunosti pe cineva traind impreuna cu el. In concluzie indemnul tau este spre ratacire pe o asa-zisa cale a cunoasterii, pt. ca doar prin noi insine nu il putem cunoaste prin Iisus.

Distinctia nu am facut-o eu pt. prima data ca sa o explic. Stii bine ca e veche si motiv de poticnire pt. cei care nu ii pot intelege pe cei din cealalta tabara.
gypsyhart
Raspund aici unui mesaj de la Clopotel de pe topicul Sufletul- Muritor sau Nemuritor, pentru ca se incadreaza mai bine aici.

QUOTE
(Clopotel)
QUOTE
(gypsyhart) 
QUOTE
(Clopotel) 
Tot dogma se cheama ce aveti voi, numai ca o impartaseste o singura persoana, adica tu, si nu mai multi...


Cel putin in acest caz stiu cine este responsabil pentru ea.


Am inteles...vrei sa stii cui trimiti vreo eventuala reclamatie...

Este vorba de lucruri care ne stau in putere si lucruri care sunt peste puterile noastre. Ce folos ca exista teoreme in matematica daca eu nu le'am inteles (inca)?

QUOTE
si in momentul in care le verifici, dogmele inceteaza a mai fi dogme?

Da.
QUOTE
Ai indoieli?

Vizavi de faptul ca "am dogme"? Nu.
QUOTE
Cum sa te lauzi? Cne se lauda? Exista oameni care se lauda cu dogmele?
A...daca te referi la faptul ca unii precizeaza dogma ce o urmeaza si care este punctul ei de vedere, aceasta nu e lauda, ci e ceva normal si de bun simt, ca sa afle interlcutorii al carui punct de vedere il aud...

Lauda inseamna sa pui un lucru mai presus de altul, sa spui "acesta e superior, celalalt este inferior". Tu nu faci asta in ceea ce priveste calea ortodoxa? Oricum ideea de baza este daca ceea ce prezinti vine din trairea ta personala. Caci, uite ca sa folosesc exemplul tau cu matematica, una este sa rezolvi tu o problema si alta e sa iei de'a gata rezolvarea de la altii mai "destepti".
QUOTE
QUOTE
 
QUOTE

Uite un alt exemplu: Ca sa inveti pasii de dans ai nevoie de un profesor, dar el nu iti poate da placerea de a dansa.


Eu ma asteptam sa dai un exemplu mai bun, nu mai rau... Pai ca sa ajungi ca sa ai placerea de a dansa, si placerea asta o ai numai daca dansezi corect, trebuie ca profesorul ala sa te invete mai intai corect dansul, adica intai teoria, adica dogma, si apoi practica...

Placerea de a dansa o ai dinainte de a cere lectii de dans. Ea se poate amplifica ce'i drept in momentul in care inveti si pasi si ii executi in mod corect. Deh, asa e cand vorbeste "mintea"....

QUOTE
QUOTE
 
Daca unul incearca sa il controleze pe celalalt, adica o relatie stapan/sclav se ajunge la dezechilibru.

Pai asta am zis si eu dar tu nu ai fost de acord... Cand iubesti mult, dar ratiunea nu are capacitatea de a face fata, iubirea intuneca ratiunea si ajungi sa faci rau cand de fapt vrei sa faci bine... De aceea se mai spune ca iubirea e oarba, caci asa si e..Ea trebuie calauzita de ratiune, dar daca ratiunea nu este bazata pe o dogma adevarata, tot la groapa te duce...


Pai tu ai spus, si spui si acum, ca sentimentele sa fie calauzite de ratiune. Si ratiunea cine o controleaza?

QUOTE
QUOTE
 
Poti spune ca adevarul este ortodox?


Ce vrei sa spui? Ce nu intelegi? Pai nu am aratat ca adevar inseamna ortodox si invers?Tu intrebi ceva de genul: poti spune ca albastru este blue? Da este...

Hmm...
Daca tot ai pornit cu DEX, ia sa vedem ce scrie la ADEVAR si ce scrie la ORTODOX.

ADEVẮR, adevăruri, s.n. 1. Concordanţă între cunoştinţele noastre şi realitatea obiectivă; oglindire fidelă a realităţii în gândire; ceea ce corespunde realităţii, ceea ce există sau s-a întâmplat în realitate. ◊ Adevăr obiectiv = conţinutul obiectiv al reprezentărilor omului, care corespunde realităţii, lumii obiective, independent de subiectul cunoscător. Adevăr relativ = reflectare justă, însă aproximativă, limitată a realităţii. ◊ Loc. adv. Într-adevăr sau în adevăr = în realitate, de fapt. 2. Justeţe, exactitate. Viitorul a confirmat adevărul calculelor sale. – Lat. ad + de + verum.

ORTODÓX, Ă, ortodocşi, -xe, adj. 1. Care ţine de biserica creştină răsăriteană, de ortodoxie, care este conform cu doctrina acestei biserici; (despre persoane) care este adept al ortodoxismului. ♦ (Substantivat) Persoană de religie creştină răsăriteană. 2. Conform cu principiile tradiţionale ale unei doctrine, ale unei dogme etc., considerată ca fiind singura adevărată; (despre oameni) care urmează cu fermitate (sau dogmatic) o asemenea doctrină. – Din ngr. orthódoxos, lat. orthodoxus, fr. orthodoxe.

De la mine se vad diferit cei doi termeni.....

Ce vreau sa spun este ca adevarul nu este monopolul cuiva. Daca exista o singura "sursa" care mai si spune ca ea este singura sursa a acestuia, sa fii sigur ca este ceva necurat la mijloc...E chestie de bun simt....





Clopotel
Draga Gyspsyhart,
QUOTE
Este vorba de lucruri care ne stau in putere si lucruri care sunt peste puterile noastre. Ce folos ca exista teoreme in matematica daca eu nu le'am inteles (inca)?

Repet, nu e problema ca nu le-ai inteles, ca se intampla oricui sa nu inteleaga uneori lucrurile din prima, problema este cand zici ca lucrurile nu sunt bune sau false doar pt. ca nu le intelegi...
QUOTE

QUOTE
si in momentul in care le verifici, dogmele inceteaza a mai fi dogme?

Da.

ohmy.gif Wow... cu asta m-ai terminat... ohmy.gif Cum adica? O dogma inceteaza a mai fi dogma cand Gypsyshart o intelege?! Asta e logica de pe Axton? Adica odata ce ai priceput matematica, dogma matematicii isi inceteaza existenta.. Da' ce-i faci, o devorezi cu totu'?!
QUOTE
Oricum ideea de baza este daca ceea ce prezinti vine din trairea ta personala. Caci, uite ca sa folosesc exemplul tau cu matematica, una este sa rezolvi tu o problema si alta e sa iei de'a gata rezolvarea de la altii mai "destepti".

Tu uiti unde suntem aici.....Realizezi ca suntem pe un forum?! Ok... atunci X pune o intrebare iar Y raspunde.... Ce raspunde Y nu are importanta daca a trait Y sau Z experienta respectiva, important este ca acel raspuns sa fie exact si trait de cineva, in cazul de fata Z. Scopul a fost atins, adica X a primit un raspuns corect care il va ajuta.... Ca vii tu si contesti ca Y nu a trait practic acel raspuns, este total irelevant si neproductiv... Daca mergem pe logica asta nu am mai afla niciodata aproape nimic....
QUOTE
Placerea de a dansa o ai dinainte de a cere lectii de dans. Ea se poate amplifica ce'i drept in momentul in care inveti si pasi si ii executi in mod corect. Deh, asa e cand vorbeste "mintea"....
Aici te inseli, si e chiar periculos ce spui... Uneori lucrurile trebuie facute bine de la inceput, altfel...risti sa nu te mai poti indrepta niciodata...
Iar daca nu "dansezi" corect, "dansul dupa ureche" devine repede chin caci incorectitudinea duce la afectiuni serioase, si numai placute nu sunt...
QUOTE
Pai tu ai spus, si spui si acum, ca sentimentele sa fie calauzite de ratiune. Si ratiunea cine o controleaza?

Nu, eu am spus ca actiunile sa fie calauzite de ratiune, nu sentimentele... E o mare diferenta... Actiunile daca sunt calauzite de o ratiune alterata profund de sentimente pot avea efecte negative desi intentiile sunt bune... Sincer nu inteleg ce nu intelegi aici... Nu cunosti cazuri practice? Nu ti s-a intamplat? E de bun simt sa intelegem ca, actiunile ca sa fie bune, se cere un minim de obiectivitate in analizarea lor... O minte dominata de sentimente numai obiectiva nu poate fi....
QUOTE
Daca tot ai pornit cu DEX, ia sa vedem ce scrie la ADEVAR si ce scrie la ORTODOX.

Draga Gypsyhart, ce tot de faci ca nu intelegi? Tu cauti intelesul cuvantului ORTHO in dictionarul limbii romane? Oare nu stii ca acest cuvant este de origine greaca si acolo trebuie cautat intelesul lui... In limba greaca ORTHO inseamna ADEVAR, Corect etc... In limba romana cuvantul adevar nu poate fi inlocuit cu ortho ca nu are de ce, in schimb invers se poate, caci ortho se traduce prin adevarat
Iata, ca sa te mai lamuresti odata:
orthodox
1581, from L.L. orthodoxus, from Gk. orthodoxos "having the right opinion," from orthos "right, true, straight" + doxa "opinion, praise," from doxein "to seem." As the name of the Eastern Church, first recorded in Eng. 1772; in the sense of branch of Judaism, first recorded 1853.

Luat din OnlineEtymologyDictionary
QUOTE
De la mine se vad diferit cei doi termeni.....

Pai daca stai in Salamba Sirsasana normal ca le vezi pe toate cu sus-n jos smile.gif
QUOTE
Ce vreau sa spun este ca adevarul nu este monopolul cuiva. Daca exista o singura "sursa" care mai si spune ca ea este singura sursa a acestuia, sa fii sigur ca este ceva necurat la mijloc...E chestie de bun simt....

Pai cine a pretins ca Ortodoxia ar fi monopolul cuiva.... Adevarul exprimat prin Biblie se numeste Ortodoxie.... Nu e vorba de monopol ci este vorba de a recunoaste adevarul acolo unde e...
Daca avem o vaza alba pe o masa, si teoria care afirma ca vaza aceea este alba am botezat-o X, iar teoria care afirma ca vaza aceea este albastra am botezat-o Y, iar alta teorie care zice ca e verde o botezam cu Z, vezi dar ca avem trei teorii diferite X,Y,Z.... A afirma ca teoria X este cea adevarata si corecta inseamna monopol de adevar sau ca ar fi ceva necurat la mijloc....?! E democratie, poti alege foarte bine si variantele Y sau Z, asa cum se si intampla... Care e problema... dar sa spui ca X nu e adevarat si corect, in schimb Y sau Z ar fi, aceasta este intr-adevar o lipsa de "chestie de bun simt" smile.gif






gypsyhart
@Clopotel
QUOTE
Repet, nu e problema ca nu le-ai inteles, ca se intampla oricui sa nu inteleaga uneori lucrurile din prima, problema este cand zici ca lucrurile nu sunt bune sau false doar pt. ca nu le intelegi...

Pai daca nu le'ai inteles/ trait, de unde stii care sunt bune si care sunt false? Care este criteriul de a stabili acest lucru?

QUOTE
Wow... cu asta m-ai terminat...  Cum adica? O dogma inceteaza a mai fi dogma cand Gypsyshart o intelege?! Asta e logica de pe Axton? Adica odata ce ai priceput matematica, dogma matematicii isi inceteaza existenta.. Da' ce-i faci, o devorezi cu totu'?!

Adevar netrait= dogma
Adevar trait= adevar pur si simplu.
QUOTE
Tu uiti unde suntem aici.....Realizezi ca suntem pe un forum?! Ok... atunci X pune o intrebare iar Y raspunde.... Ce raspunde Y nu are importanta daca a trait Y sau Z experienta respectiva, important este ca acel raspuns sa fie exact si trait de cineva, in cazul de fata Z. Scopul a fost atins, adica X a primit un raspuns corect care il va ajuta.... Ca vii tu si contesti ca Y nu a trait practic acel raspuns, este total irelevant si neproductiv... Daca mergem pe logica asta nu am mai afla niciodata aproape nimic....

Pai daca Y nu a trait practic acel raspuns de unde stie ca este "un raspuns corect"? Si daca nu l'a trait, oare nu este un "raspuns mort"?
QUOTE
Aici te inseli, si e chiar periculos ce spui... Uneori lucrurile trebuie facute bine de la inceput, altfel...risti sa nu te mai poti indrepta niciodata...
Iar daca nu "dansezi" corect, "dansul dupa ureche" devine repede chin caci incorectitudinea duce la afectiuni serioase, si numai placute nu sunt...

Daca nu ar exista "placerea dansului" si impulsul de a dansa dinainte, nu ai merge sa ceri lectii, si sa te perfectionezi. Daca aceasta nu exista de la inceput fie nu vei cere ajutorul unui dansator mai bun, fie nu vei dansa niciodata cu adevarat. Mintea in acest caz e doar un instrument. Ea nu iti poate da acea "placere" de care spun. Dar tu poti spera in continuare

Later Edit: Am dat send inainte sa fi terminat de scris. Revin
QUOTE
O minte dominata de sentimente numai obiectiva nu poate fi....

Iar o "inima" dominata de "ratiune" nu mai obiectiva nu poate fi.

QUOTE
Pai cine a pretins ca Ortodoxia ar fi monopolul cuiva.... Adevarul exprimat prin Biblie se numeste Ortodoxie.... Nu e vorba de monopol ci este vorba de a recunoaste adevarul acolo unde e...

Si adevarul exprimat in alte scrieri cum se numeste? (In romana, nu in greaca!)



saldora
QUOTE (gypsyhart @ 14 Nov 2005, 02:59 PM)
QUOTE
O minte dominata de sentimente numai obiectiva nu poate fi....

Iar o "inima" dominata de "ratiune" nu mai obiectiva nu poate fi.

Ratiunea este Inima.
thunder
QUOTE (IoanV @ 12 Nov 2005, 08:54 PM)
QUOTE (thunder)
apropos, dar cind va invit sa lasati teoriile la o parte si sa-L cunoasteti pe Iisus prin voi insiva, ce e ... indemn la cunoastere sau la devotiune ?
Prin noi insine nu prea putem. Cu ajutorul Duhului Sfint poate... Daca vrea el sa stea cu mine si sa ma conduca la Hristos, o sa-l cunosc asa cum cunosti pe cineva traind impreuna cu el. In concluzie indemnul tau este spre ratacire pe o asa-zisa cale a cunoasterii, pt. ca doar prin noi insine nu il putem cunoaste prin Iisus.

- tu inca nu ai habar cine esti tu cu adevarat, ce inseamna acest "eu insumi", sau "prin voi insiva" dar iti place sa traiesti in teorii sterile si fade. Ok, e alegerea ta, surzenia ta. Eu am vorbit pt. cei ce au urechi de auzit. Si eu si multi altii L-am intilnit pe Iisus in Spirit si in Duh ... si nu numai. Sint alaturi de El mai mult si mai complex si mai plenar decit milioane de asa zisi crestini. In ce masura este EL alaturi de mine si la ce nivel, DOAR El stie cu adevarat, insa pt. o fiinta cu adevarat spirituala aceasta apropiere si sustinere a Lui se poate vedea si mai ales simti din incarcatura subtil energetica pe care o au mesajele/expunerile mele, mai ales cele in care vorbesc de El, ii prezint actiunile si faptele si comentez pe marginea afirmatiilor si actiunilor Lui, din modul EVIDENT in care ma raportez la El ca si exemplu si model divin dar si ca maestru/invatator spiritual, ca si FRATE mai mare al meu/nostru, ca si intermediar divin pe care Dumnezeu ni l-a trimis in lumea asta de cacaO. In "vocea" mea, in cuvintele mele poti vedea/simti greutatea/goliciunea/sustinerea pe care o aduce Iisus, Adevarul Suprem. Nu orbii pot vedea lumina, nu surzii pot auzi flautul fermecat ...

- asa cum il poti cunoaste pe Iisus, "face to face", la fel poti cunoaste si Duhul Sfint, si chiar pe Dumnezeu. Totul e sa fii pregatit pt. asta. Cine asteapta ca preotul, biserica sau biblia sa i-L arate pe Dumnezeu e un sarman copil ratacit ...

QUOTE
Distinctia nu am facut-o eu pt. prima data ca sa o explic. Stii bine ca e veche si motiv de poticnire pt. cei care nu ii pot intelege pe cei din cealalta tabara.

- faptul ca te pui intr-o tabara opusa arata multe despre tine si cine te sustine, din fericire nu sint numai tabere opuse, mai sint si tabere diferite ce tin de nivelul diferit de constiinta, fara a fi neaparat opuse, chiar daca cei din nivelele inferioare nu ii inteleg si accepta pe cei din nivelele superioare. Succes ... in cresterea ta ! wub.gif
thunder
QUOTE (saldora @ 16 Nov 2005, 01:03 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 14 Nov 2005, 02:59 PM)
QUOTE
O minte dominata de sentimente numai obiectiva nu poate fi....

Iar o "inima" dominata de "ratiune" nu mai obiectiva nu poate fi.

Ratiunea este Inima.

- si inima e ficatul, ficatul e calciiul, iubirea de vointa, gindirea e ... ce o mai fi. Ce ar fi sa lasam Inima sa fie Inima si Ratiunea sa fie Ratiune, Intuitia sa fie Intuitie samd ? wub.gif
saldora
QUOTE (thunder @ 18 Nov 2005, 05:47 AM)
QUOTE (saldora @ 16 Nov 2005, 01:03 PM)
Ratiunea este Inima.

- si inima e ficatul, ficatul e calciiul, iubirea de vointa, gindirea e ... ce o mai fi. Ce ar fi sa lasam Inima sa fie Inima si Ratiunea sa fie Ratiune, Intuitia sa fie Intuitie samd ? wub.gif

Daca lasam asa precum spui, incep divergentele precum ca ratiunea vrea una si inima altceva, si care dintre ele e la putere... Cand am scris cu litere mari Ratiunea si Inima le-am dat sensul de Unitate.
IoanV
Thunder, se pare ca nu poti discuta la subiect fara referiri la persoane. La fel de bine pot spune si eu ca tu habar n-ai de anumite lucruri, etc. Dar asta nu e discutie, e cearta. In discutie oamenii se orienteaza asupra problemelor, nu asupra semenilor. Desi scrii de mult pe forum cred ca nu ai inteles cum se pune problema.
In piata oamenii pot si sa se certe, asta insa e sub demnitatea mea. In general ei merg sa discute probleme diverse, cu voce tare. Daca 2 persoane discuta se pot aduna si altii pe linga ei ca sa discute sau pot doar sa-i urmareasca. In orice caz discutia inseamna a te adresa interlocutorului, pe problema in discutie. Tu vii si spui ca afirmatiile tale nu sunt adresate doar celui cu care discuti ci tuturor (cine are urechi..., surzii...). Asta inseamna situare in 2 planuri, odata esti partener de discutie, iar in planul 2 esti orator in piata. Imagineaza-ti acum cum este un orator in piata care face in timpul discursului dialog. Nu mai face nici una bine.
Daca te adresezi cuiva (la superioritatea pe care ti-o asumi) nu vii si ii spui intr-un limbaj de forta ca e ignorant si daca nu ar fi asa ar intelege. Ignorant este profesorul care, de ex. la copii de gimnaziu le pretinde sa rezolve problemele cu viteza folosind derivata deplasarii. Are dreptate prof., se poate, dar sarcina nu e potrivita. Deci daca vrei sa ajuti pe cineva ofera-i informatia care crezi tu ca ii este utila si abtinete de la al judeca. E mult mai decent, practic si intr-adevar de folos.


Sincer, nici nu mai aveam chef sa iti dau replica, dar unele afirmatii nu sunt clare. Sfintul Simeon Noul Teolog spune ca scopul vietii crestine este dobindirea Duhului Sfint. Prin el vin celelalte, cel putin la crestini.
QUOTE
Cine asteapta ca preotul, biserica sau biblia sa i-L arate pe Dumnezeu e un sarman copil ratacit ...
Sau cine nu este capabil sa inteleaga rostul lor si a tainelor crestine este un sarman copil nestiutor .... Ti-am mai spus ca judeci ce nu cunosti, te priveste, dar nu duce si pe altii in eroare.
Eu nu m-am pus in nici o tabara, tu ma tot pui ici colo desi crezi, nu ma cunosti, nu pari a intelege nici pt. ce ma lupt. Insa asa cum am mai mentionat, nu am sa te las sa ataci calea ortodoxa fara a interveni. Pina la urma vezi bine ca tu esti cu atacul si punerea limitelor altor credinte, care nu sunt conforme cu convingerile tale, eu apar aici.
Succes si in cresterea ta, si la mai multa intelegere.
thunder
QUOTE (IoanV @ 18 Nov 2005, 11:27 AM)
Thunder, se pare ca nu poti discuta la subiect fara referiri la persoane.

- priveste subiectul: "la rascruce de credinte". Asta se refera si la ideea de cai spirituale, in sensul acutal al evenimentelor si epocii in care ne aflam, in sensul ca a sosit momentul ca trierea sa se faca, autenticul sa fie triat de nonautentic, viul de mort si superiorul de inferior ... darse refera si la ideea de credinta a fiintei, de crez al sau, de orientare personala, de cale spirituala aleasa, cit si de modul in care aplici/practici invatatura si practica acelei cai. Este pt. toti o rascruce de drum, atit in viata personala cit si in cea a acestei planete. In acest context, cum poti discuta tu despre aceste aspecte fara sa faci referiri personale ? unsure.gif

- daca tu privesti viata si un forum in general ca pe un podium unde se urca cineva si vorbeste (in van), iar ceilalti huiduie, aclama sau tac nepasatori, apoi se urca altul si tot asa ... fara sa existe un dialog direct, o interactionare directa ... inseamna ca NU AI INTELES care e necesitatea unei comunitati si nici ce este VIATA.

QUOTE
La fel de bine pot spune si eu ca tu habar n-ai de anumite lucruri, etc.

- daca ai inteligenta necesara si o cunoastere superioara prezinta argumente alaturi de acest "habar nu ai". Eu sint corect si franc si nu umblu cu aluzii si aberatii dogmatice (afirmatii netraite cum bine zicea cineva aici), ci argumentez fiecare afirmatie a mea. Alaturi de aberatiile pe care le-ai sustinut, ai facut si aluzii cum ca altii ce nu sint ca tine, in speta cei care sint/cred ca mine sint rataciti, ca tu ai fi in tabara celor drepti, celor divini, celor autentici .. iar noi astialalti, am fi cei in greseala, pacat si prostie si nestiinta. Faptul ca nu ataci direct persona nu te face mai putin mizerabil de cel care face atac la persoana, cu atit mai mult cu cit iti lipsesc argumentele sau folosesti ca argument ineptii si teorii moarte, netraite. Inteleg asta e "credinta" ta. Eu nu am spus ca esti ratacit, ca esti DEMONIAC (in tabara celalta), cu toate ca la fel de usor putem spune si noi "cei diferiti de tine" ca esti ratacit doar pt. ca diferi de noi si de credinta noastra.

- traim vremurile rascrucilor de credinte (ce inspirat a fost cel care a deschis acest subiect) si e momentul in care se triaza aceste credinte. Aceasta triere nu o fac cei ca tine, ca mine sau x si y de pe aici ... ci Dumnezeu si Fii Sai divini, cel ce este un AUTENTIC Intermediar divin, nu un troglodit al unei religii sau alta, care in FANTISMUL si HABOTNICIA lui crede ca el este cel ales si cel care are adevarul de partea sa. Aceasta triere nu se face pe sub pat, pe sub poduri, ci in vazul lumii. Luminarea nu se pune sub pat, ci se aseaza pe masa ... ai uitat ?

- cind am spus ca NU AI HABAR am spus-o in cunostinta de cauza atit dpdv teoretic, cit si practic. Nu mai bate cimpii cu teorii INEPTE despre cum poate fi apelat si gasit Iisus, caci arati INCA ODATA ca nu L-ai gasit nici cit negru sub unghie. Eu nu fac propadanda aici pt. o dogma sau alta, pt. o religie sau alta, pt. o "tehnica" sau alta ... ci pur si simplu am invitat pe cei ce au urechi de auzit sa-L caute pe Iisus DIRECT, in inima lor, apelindu-L acolo, fara intermediari si alte dogme INEPTE. Nu ai nevoie de credinta (religie) pt. a-L cauta/gasi pe Iisus ... si nici nu trebuie sa fii crestin sau hindus, yoghin sau ateu pt. a avea vreun merit suplimentar in aceasta cautare/gasire, ci doar sa fi sincer si pur in cautarea ta (interioara). Si eu si alti citeva sute de (ex)atei sintem martori ai acestui fapt. Ca eu am folosit o metoda la inceput, ca m-a ajutat o tehnica sau alta, e prea putin important pt. altul sau pt. mine la acest moment. O fiinta cu sufletul deschis/trezit poate vedea/simti si chiar compara in ce masura este Iisus prezent in mine, in sufletul meu, in actiunile mele, in afirmatile si mesajele mele ... si cit in ale tale sau ale altor dogmatici/habotnici. Nu va trimit la biserica, la dogme, la preoti, la yoga sau alte traditii pagine ... ci in si la sufletul vostru. Numai trezirea sufletului va mai poate "lumina" in aceste vremuri catre Adevar si catre Dumnezeu. Daca credeti ca veti gasi pe Iisus sau pe Dumnezeu in(tre) peretii unei biserici, in straiele si coroana unei prea(ne)fericit, in cuvintele lor moarte, netraite si false, mergeti acolo, caci va meritati soarta si "mentorii".

QUOTE
Dar asta nu e discutie, e cearta.

- ce faci tu nu e discutie, ci e incercarea de impunere a unei dome moarte, sterile si fade, netraite ... cit si tendinta catre denigrare, calomnie si dezbinare a fratilor intr-o credinta sau alta. Reciteste mesajul tau INEPT si rautacios, venit din "inaltul" minuscului cer al fanaticilor (fatarnicilor ce una spun dar alta traiesc), mesaj pe care am sa-l comentez pas cu pas.

QUOTE
Prin noi insine nu prea putem. Cu ajutorul Duhului Sfint poate...

- si eu si alte mii de persoane spunem ca SE POATE si prin noi insine !

- Duhul Sfint nu e ceva ce este exterior fiintei, ci este si in noi insine. Asta nu prea pricepeti voi cei dogmatici si teoreticieni de mina 5-a. Tot ceea ce este in Cosmos (Creatie) exista in egala masura si in Microcosmosul fiintei noastre. Dumnezeu este in noi, prin Scinteia Divina care a pus-o (nascut-o) in fiecare spirit/suflet. Fara aceasta Scinteie Divina nu am putea fi VII. Aceasta Scinteie Divina este ceea ce Iisus numea: "Imparatia Cerurilor din noi". La fel se regaseste si Duhul Sfint. Atit Scinteia divina cit si Duhul Sfint din noi trebuie TREZITE, caci numai prin intermediul lor putem avea Acces la Dumnezeu, la starea de indumezeire, la lumea transcendenta a lui Dumnezeu si chiar sa-l cunoastem "personal" pe Dumnezeu. O asa zisa manifestare exterioara a Duhului Sfint (Energia Suprema a lui Dumnezeu) trezeste si dinamizeaza Duhul Sfint si Scinteia Divina din noi, si numai dupa aceasta trezire launtrica se petrec tot felul de transformari spirituale, inclusiv aceasta posibilitate de "contactare" a lui Iisus si a altor Fii ai lui Dumnezeu. Cine e un puturos notoriu, un neputincios sa stea si sa astepte Duhul din afara, daca nu actioneaza pt. a trezi in el insusi aceasta Putere Divina Personala. Cine vrea sa nu astepte para malaiata sa faca ce spunea Iisus: "cere si ti se va da, bate si ti se va deschide". Nu ai Duhul Sfint trezit in tine, nu-i bai, apeleaza-L pur si sincer pe Iisus si ti-l va trezi EL si in masura puritatii si sinceritatii tale, vei avea parte de o intilnire si relatie DIRECTA si PERSONALA cu Iisus. Intelege cine poate .. aude ... cine merita.

QUOTE
Daca vrea el sa stea cu mine si sa ma conduca la Hristos, o sa-l cunosc asa cum cunosti pe cineva traind impreuna cu el.

- cine a ajuns sa-l cunoasca pe ministru, stie ca poate avea acces la el atit direct, cit si prin intermediul secretarului sau. Ba mai mult, cunoscind pe ministru, ai mai apoi acces si la sectretar, chiar daca inainte nu aveai acces la el si la posibilitatile lui. Ce spui tu arata ca nu ai acces nici la ministru nici la secretarul sau ... deci nici la Iisus nici la Duhul Sfint, motiv pt. care eu am precizat ca bati cimpii si nu ai habar de ce vorbesti. Daca exista vreo "cearta" aici ea nu poate fi decit in masura in care tu nu te poti abtine sa ii judeci pe altii pe care nu ii cunosti si habar nu ai despre ce vorbesti, dar totusi vorbind pe un ton autoritar si concluzionar: "tu cel autentic si benefic, ei cei in eroare si malefici". Nu pt. ca te afli in locul in care esti acum dpdv spiritual esti o fiinta din celalta tabara, ci pt. modul in care te raportezi la ceilalti, dogmatic, infatuat, superior si unic distribuitor al adevarului, dezbinator si denigrator.

QUOTE
In concluzie indemnul tau este spre ratacire pe o asa-zisa cale a cunoasterii, pt. ca doar prin noi insine nu il putem cunoaste prin Iisus.

- "in concluzie" ... superiorul si invatatul ioanv ne ofera inteleapta-i concluzie: cei care l-au gasit pe Iisus precum mine, sintem niste ratatici pt. ca nu bijbiim prin intunericul si mocirla unor dogme sterile si moarte, fiind orbi precum invatatul ioanv.

- in "concluzia" mea, cei ca ioan sa mearga pe calea lui, cei cu sufletul trezit sa aleaga calea sufletului.

QUOTE
Distinctia nu am facut-o eu pt. prima data ca sa o explic. Stii bine ca e veche si motiv de poticnire pt. cei care nu ii pot intelege pe cei din cealalta tabara.

- din nou atac la grup de persoane cu mult mai grav decit un asa zis atac la persoana. Apropos, faptul ca iti spun ca habar nu ai nu e un atac la persoana, ci o "concluzie", cu atit mai mult ca ofer si argumente pt. afirmatia mea. Daca mai vrei cearta si dezbinare incearca pe un forum hindus, sau, de ce nu, pe unul mason. ohyeah.gif

QUOTE
In discutie oamenii se orienteaza asupra problemelor, nu asupra semenilor. Desi scrii de mult pe forum cred ca nu ai inteles cum se pune problema.

- desi scrii putin, nici nu citesti nimic. Stii ce e fatarnicul ? Cel care in fata iti spune/cere una, dar in spate cere/crede alta. Numindu-i pe altii ratatici, sau aflati pe calea ratacirii tu orientezi "dialogul" nu spre probleme, ci spre acei oameni. Cind ii judeci si ii plasezi in "tabara cealalta" vorbesti de oameni, nu de probleme. Cel care nu intelege esti tu, si anume ca un om, un forum, un grup de oameni nu sint precum o copie la xeros, precum niste sectanti handicapati, care repeta in cor aceiasi slova. Nu gindim si nu vorbim ca tine iar tu nu esti un ex. pt. mine sau alti 99% din colegii de forum. Sintem la rascruce de credinte (drumuri) iar cei ca tine orientaza oamenii catre o directie, cei ca mine ii orienteaza catre alta. Cine are sufletul trezit, cine are un minim de bun simt, de intuitie si ghidare spirituala din partea ingerilor sau/si a lui Dumnezeu simte care din noi vorbeste din traire proprie si din comuniunea subtila dintre sufletul lor si al realitatilor prezentate (Iisus, Duhul Sfint .. Dumnezeu, etc). Eu urmaresc sa vorbesc inimilor si sufletelor oamenilor, nu mintii sau dogmelor. Tocmai de aceea stiu ca mereu stirnesc "furtuni" acolo unde ma manifest, pt. ca cei care traiesc in mintea lor nu pot simti si percepe mesajul adresat inimii si sufletului, de unde si neputinta lor de a prelua ceva din cele spuse .. iar alte neghine ale lor ii face sa fie rai, rautaciosi, razbunatori, ranchinosi si virulenti cu cei ca mine, cu mesajul nostru. Asta e adevarata rascruce ... si ce alege fiecare ... aia va culege.

QUOTE
In piata oamenii pot si sa se certe, asta insa e sub demnitatea mea. In general ei merg sa discute probleme diverse, cu voce tare. Daca 2 persoane discuta se pot aduna si altii pe linga ei ca sa discute sau pot doar sa-i urmareasca. In orice caz discutia inseamna a te adresa interlocutorului, pe problema in discutie. Tu vii si spui ca afirmatiile tale nu sunt adresate doar celui cu care discuti ci tuturor (cine are urechi..., surzii...). Asta inseamna situare in 2 planuri, odata esti partener de discutie, iar in planul 2 esti orator in piata. Imagineaza-ti acum cum este un orator in piata care face in timpul discursului dialog. Nu mai face nici una bine.

- asta e viziunea ta limitata. Aici sintem precum in "piata de spiritualitate", la rascruce de credinte, unde discutam unii cu altii, direct, dar si in plen, din moment ce e o lista publica. E firesc sa ne adresam si celor din jur, nu numai celui in cauza. Ce face si ce nu face bine nu esti tu in stare de judeci ... mai ales sa judeci pt altii. Si la noi ca si in cazul altor forme de dialog sau oratorii, invatatura (adevarul) cade pe soluri diferite, precum saminta din pilda semanatorului. D'aia puncta atit de des Iisus ideile formulate prin "cine are urechi de auzit" ... pt. a atentiona ca este spus ceva important si ca neintimplator unii vor intelege (mai mult sau mai putin), altii nu. Daca tu esti cel care expune aici adevarul si eu si altii sintem "surzii" de care vorbesti, asta e ... dar nu se schimba cu nimic acest principiu al nivelului de constiinta care da si gradul de intelegere al unei fiinte la care face apel aceasta afirmatie a lui Iisus, si uneori si eu. Te deranjeaza ca o folosesc si eu uneori ? Asta e problema ta ...

- vedem insa ce "demn" esti tu cind jignesti milioane de oameni numindu-i rataciti doar pt. ca nu sint ca tine si nu "vad" lucrurile ca tine. Dar nu-i bai ... vei culege ce ai semanat ...

QUOTE
Daca te adresezi cuiva (la superioritatea pe care ti-o asumi) nu vii si ii spui intr-un limbaj de forta ca e ignorant si daca nu ar fi asa ar intelege. Ignorant este profesorul care, de ex. la copii de gimnaziu le pretinde sa rezolve problemele cu viteza folosind derivata deplasarii. Are dreptate prof., se poate, dar sarcina nu e potrivita. Deci daca vrei sa ajuti pe cineva ofera-i informatia care crezi tu ca ii este utila si abtinete de la al judeca. E mult mai decent, practic si intr-adevar de folos.

- de ce nu respecti propriile sfaturi ? De ce judeci si jignesti milioane de oameni numindu-i rataciti ? De ce crezi ca ii numea Iisus pe cei ce meritau (erau): orbi, fatarnici, farisei, nebuni, pui de vipere, napirci, morminte varuite .. si cite si mai cite "indecente" de acest tip ? Faptul ca spun ca habar nu ai e o nimica toata pe linga ce spune Iisus. Basca, eu mi-am si argumentat ideile si motivul pt. care spun ca nu ai habar. Daca ai fi fost un autentic practicant spiritual te-as fi "provocat" si la o "argumentare practica", dar cum pe acest tarim inca mai mult mult de lucrat ... ne rezumam la teorii. rolleyes.gif Totusi, sa stii ca fiintele cu sufletul deschis vor putea compara si simti care dintre noi se afla mai mult in voia divina si ale cui cuvinte sint pline de viata si de spiritul lui Dumnezeu, de Adevar ... hranindu-le sufletul .. chiar si peste 1-2-3-4-5 ani ... (daca acest forum va ramine in picioare) cind vor citi aceste cuvinte si mesaje ale noastre. wub.gif

QUOTE
Sincer, nici nu mai aveam chef sa iti dau replica, dar unele afirmatii nu sunt clare. Sfintul Simeon Noul Teolog spune ca scopul vietii crestine este dobindirea Duhului Sfint. Prin el vin celelalte, cel putin la crestini.

- cine citeste printre cuvinte vede ce e de vazut. Dpdv ezoteric, am contrazis eu ceva din ce spune acest Simeon ? Aceasta "dobindire" este de fapt o trezire launtrica, nu o acumulare exterioara. Daca acest Duh vine din exterior, El nu face decit sa trezeasca Duhul Sfint din tine. Oricum, aceasta formulare generalista cu "Duhul Sint" este limitata si incompleta. Energia Suprema (Duhul Sfint) este compus din infinite "subansamble" si fatete. Acolo unde fiinta ta launtrica este pregatita, el va opera modificari si treziri si abia dupa aceea transformarea spirituala apare in fiinta. Aceste Energii pot fi accesate si in forma personalizata, dar si impersonale, folosind tehnici adecvate. Chiar si rugaciunea este intr-un anume fel spus o "tehnica". Este tehnica de a nu face nimic singur si a astepta pomana (gratia) divina. Unii oameni prefera sa capate acel ceva prin munca proprie, prin efort personal ... alti imbina si efortul personal si cererea (rugaciunea).

- In cazul in care acest Simeon a trait cu adevarat Duhul Sfint in el nu a facut aceasta afirmatie pt. un asa zis duh sfint aflat in exteriorul fiintei sale, ca pe o dobindire din exterior, ci ca pe o trezire (dobindire d)in interior. Aceasta trezire gradata aduce tot felul de haruri divine (puteri paranormale) in fiinta cautatorului spiritual, inclusiv trezirea spirituala ultima.

QUOTE
QUOTE
Cine asteapta ca preotul, biserica sau biblia sa i-L arate pe Dumnezeu e un sarman copil ratacit ...
Sau cine nu este capabil sa inteleaga rostul lor si a tainelor crestine este un sarman copil nestiutor .... Ti-am mai spus ca judeci ce nu cunosti, te priveste, dar nu duce si pe altii in eroare.
Eu nu m-am pus in nici o tabara, tu ma tot pui ici colo desi crezi, nu ma cunosti, nu pari a intelege nici pt. ce ma lupt. Insa asa cum am mai mentionat, nu am sa te las sa ataci calea ortodoxa fara a interveni. Pina la urma vezi bine ca tu esti cu atacul si punerea limitelor altor credinte, care nu sunt conforme cu convingerile tale, eu apar aici.

- eu nu atac calea, ci dogma INEPTA a indiferent cui DOGMATIC si FANATIC, de INDIFERENT ce religie (zice ca) urmeaza. Tu nu intelegi pt. ce "lupt" eu pt. ca pt. tine Adevarul este o teorie, nu o traire si d'aia nu poti simti si pricepe ce fac eu sau altii ca mine. Cu ce si unde am atacat eu "calea ortodoxa" numai in mintea ta apare. Adevarul calca ca un TAVALUG toate ineptiile si dogmele unora si altora ... asa ca ... iesi in fata sa te vad cit se manifesta adevarul in tine si cu tine. spoton.gif

- invatatura lui Iisus, adica Adevarul ... e una. Ce au preluat unii si altii din ea ... vedem in ce a rezultat din asta. Sute de asa zise credinte si religii cu caracter crestin. Se acuza unii pe altii ca nu sint autentici si se prezinta ca fiind unicii distribuitori ai adevarului. Daca ar exista adevarati crestini, ar fi UNITATE si nu dezbinare si ar fi O SINGURA RELIGIE crestina, nu zeci sau sute. satana si acoliti lui cit si dogmele inepte pe care le urmati v-au adus in stadiul de dezbinare si orbire spirituala. Cine vede/simte adevarul nu are cum sa se afle in tabere diferite si sa ramina dezbinati. Lumea inteleptilor (Adevarului) e comuna ! La ora actuala, SINGURA SANSA a crestinului este sufletul sau si relatia directa dintre sufletul sau si sufletul si spiritul lui Iisus. Numai asa mai poate trezi adevarul in el si astfel sa-l vada si in afara lui.

- priveste in mesajele tale cine a vorbit de tabere si a facut catalogari. Ti se pare ca Adevarul si voia divina e de partea ta si ca esti vreun aparator al adevarului ? Hai si lupta pt. adevarul tau ! Sa TRIUMFE cel ce e cu adevarat MESAGERUL Adevarului. Viii cu viii, mortii cu mortii. Tu indreapta-i pe oameni catre dogmele tale inepte, catre biserica si preoti, eu catre relatie directa si personala cu Iisus.

QUOTE
Succes si in cresterea ta, si la mai multa intelegere.

.... zise iarba catre segoia. rolleyes.gif

- asemenea si tie ! wub.gif
mutulica
QUOTE
Daca ar exista adevarati crestini, ar fi UNITATE si nu dezbinare si ar fi O SINGURA RELIGIE crestina, nu zeci sau sute. satana si acoliti lui cit si dogmele inepte pe care le urmati v-au adus in stadiul de dezbinare si orbire spirituala. Cine vede/simte adevarul nu are cum sa se afle in tabere diferite si sa ramina dezbinati.


si totusi... daca stai sa te uiti la ei... la crestini... vei descoperi ca fiecacre in felul sau crede sincer in spiritualitate, si cred in Dumnezeu, atit ca din alt punct de vedere
Biblia e cam aceeasi, traducerile doar diferea... cred ca de acolo apare si rascrucea ... un fel de lost in translation
thunder
QUOTE (saldora @ 18 Nov 2005, 11:18 AM)
QUOTE (thunder @ 18 Nov 2005, 05:47 AM)
QUOTE (saldora @ 16 Nov 2005, 01:03 PM)
Ratiunea este Inima.

- si inima e ficatul, ficatul e calciiul, iubirea de vointa, gindirea e ... ce o mai fi. Ce ar fi sa lasam Inima sa fie Inima si Ratiunea sa fie Ratiune, Intuitia sa fie Intuitie samd ? wub.gif

Daca lasam asa precum spui, incep divergentele precum ca ratiunea vrea una si inima altceva, si care dintre ele e la putere... Cand am scris cu litere mari Ratiunea si Inima le-am dat sensul de Unitate.

- da, atit timp cit Inima si Ratiunea nu sint trezite complet si intim fuzionate ele pot avea rolul de conducator. Cu toate acestea, chiar daca ele devind UNA, actioneaza si separat. Priviti la tandemul furculita si cutit. Uneori actioneaza una, alteori alta, alte ori ambele. La fel si INIMA si Ratiunea. wub.gif
thunder
QUOTE (mutulica @ 19 Nov 2005, 08:33 AM)
si totusi... daca stai sa te uiti la ei... la crestini... vei descoperi ca fiecacre in felul sau crede sincer in spiritualitate, si cred in Dumnezeu, atit ca din alt punct de vedere
Biblia e cam aceeasi, traducerile doar diferea... cred ca de acolo apare si rascrucea ... un fel de lost in translation

- crede in ideea de spiritualitate, nu in spiritualitatea propriuzisa, caci pe asta trebuie s-o gasesti/urmazi mai intii. A confunda dogmele cu spiritualitatea este precum ai spune ca femeia e la fel cu o papusa gonfrabila. ohyeah.gif

- si altii cred in Dumnezeu si nu sint crestini.

- dezbinarea nu vine numai de la traducere si proasta/diferita intelegere a textului, ci la nivelul de constiinta diferit. Intelepti ce au urmat cai si religii diferite vad adevarul in orice text spiritual autentic si au o lume comuna, fiind in unitate unii cu altii. Dezbinarea, oriunde se manifesta, are ca obirsie pe satana care nu doreste ca adevarul sa triumfe si unitatea sa-l detroneze. Unitatea conduce la UNIC, la Dumnezeu. Cine urmareste in mod insistent dezbinarea, sa nu uite asta. A nu se confunda cu "dezbinarea" pe care o aduce adevarul in noianul de erori/minciuni. Nu am venit sa aduc pacea, ci sabia ... este o sabie a UNITATII sub semnul Adevarului si nu al dezbinarii (luptei). sorry.gif
mutulica
conceptul de UNIC exista, si daca ne uitam, indif de religie, dogma, regulament de functionare, etc... peste tot e vorba de aceeasi divinitate, doar profetul si canalul de comunicare e diferit...

ca unii mai asteapta pe Mesia, ca altii l-au descoperit in persoana lui Isus, ca asiaticii au un concept ceva mai diferit....este chiar esenta spiritului diferit al nostru. nu stim cine are dreptate... si nici nu stiu daca ma intereseaza sa dau cuiva dreptate sau nu
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.