Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Am Un Cv Beton
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
niceNslow
Salutare si bine v-am gasit,


De la primul subiect am sa incerc sa va plictisesc cu o problema de-a mea:

Momentan sunt manager la o firma din UK (firma de soft) si mi-a cam ajuns si mi ecutitul la os, din cauz agafelor nenunarate facute de bosii mei de peste canal. Plus taskurile care nu se afla in fisa postului, impinse pana la nesimtire (fara ca salarul sa creasca in vreun fel). Am un an de cand lucrez pt ei.. si am ajuns ca angajatii din subordine au salar mai mare ca mine...In fine.. (astea sunt o parte din motivept car evreau sa plec).

Stiu! O sa ziceti ca nu imi ajunge ce am si ca-s nesatul... Posibil.... Insa de la inceputul lunii septembrie am inceput sa-mi caut job. Am luat site-urile de joburi la rand, mi-am facut un super CV (fara gogosi) si am inceput sa aplic. 102 aplicari pt joburile care mi se potriveau si stiu sigur ca as fi facut fata, de la 4 septembrie pana astazi 25 oct. NU am fost chemat decat la un singur interviu.

Problema mea este urmatoarea: si prea tanar pt un manager? Am 27 de ani, casatorit... muncesc la caiera mea, sunt serios, sunt cu capu pe umeri.. si totusi nu am fost chemat de cat la un singur interviu (si aia m-au chemat ca se grabeau).

Voi cum ati resuit sa va angajat?
Cat timp v-a luta sa va gasiti jobul potrivit?
Mai am sanse sa fiu chemat la interviu, avand in vedere ca un anunt "traieste" 30 de zile?

Multzam fain

Cucu Mucu
Salut! De ce nu te gandesti la o afacere proprie? Ai know-how-ul, ai puterea tineretii, iar domeniul software-ului, cel putin initial nu cere investitii exorbitante! Incearca, cel putin pana gasesti un job mai bun, daca nu esti convins de reusita. Apoi o sa te indragostesti de noua ta ocupatie si o sa fie bine!
Bafta! Trage o vizita si pe la "afaceri si economie"poate gasesti ceva info utile si pe acolo!
niceNslow
din pacate nu am finante si nici nu am de und eface rost de comenzi. piata romaneasca e suprasaturata, iar ca sa export, imi trebe cineva afara sa-mi faca rost de comenzi.

multumesc oricum pt suport smile.gif
axel
Unde ai trimis CV-ul? [La firmele d]in Romania?
Cucu Mucu
Incearca si aici!
niceNslow
QUOTE (axel @ 25 Oct 2005, 11:37 PM)
Unde ai trimis CV-ul? [La firmele d]in Romania?

pai am luat site-urile de joburi la rand..(bestjobs, myjob... etc) oferte erau nelimitate, insa nu si disponibilitate sa ma asculte si pe mine careva.

Sa astept sa fac 40 de ani ca sa pot fi angajat si eu ca manager? Is prea tanar?
axel
Pai in romania oamenii obisnuiesc sa trimita CV-uri la plezneala. Se primesc 300-1000 de oferte per fiecare job, desi nici 10% nu ar avea calificarea minima necesara pentru jobul respectiv.
Asa ca sa nu te mire ca nu s-au obosit sa te cheme la interviu. Se zbat probabil in teancurile de CV-uri...
mutulica
conteaza mult ce scrii in cover letter. tre sa faci acolo un rezumat dragut, in 3 rinduri, care sa te califice pentru jobul la care aplici. hr-ii primesc tone de cv-uri si rar le aprofundeaza pe toate

pe de alta parte, e chiar curios ca nu ai ajuns la o intelegere cu britishii. ii stiam destul de rezonabili. oare frustrarea ta e indreptatita?
niceNslow
omul de legatura dintre mine si ei e tot un roman stabilit in UK. ca sa le cante in struna sefilor lui , m-o surghiunit pe mine... eu am luat-o de buna.. crezand ca in felul acesta o sa obtin o marire de salar, apreciere etc (facnd si taskuri ce nu erau in fisa postului). ce mi se pare tampenie e faptul ca a angajat el cu mana lui un programator pt o anumita tehnologie, si dupa o saptamana i-o dat de lucru cu totul altceva, in alta tehnologie. omul normal nu stia cum sa faca si acum sta si invata pe banii firmei. Salarul lui depaseste salarul meu. si nu produce nimic.. macar 2-3 luni.
mutulica
pai de ce te plingi de britishi?
probabil ca aia habar nu au ce a facut romansul de coleg de legatura al tau
Felina
niceNslow, un CV nu face 2 lei fara scrisoarea de intentie. Am facut aceeasi greseala cu ceva timp in urma, am trmist CVul pe toate anunturile pe care le-am gasit, dar fara scrisoarea de intentie, si nu mi-a raspuns nimeni. Nu intelegeam ce se intampla.

Nu prea inteleg eu ce fel de manager esti? Project Manager? In general pe un asemenea post nu se angajeaza oricine, e nevoie de ceva experienta, cativa ani bunicei. De ce vrei musai manager? De ce nu doar ca inginer? Intreb si eu.

Edit: Inca o chestiune... nu ar trebui sa te intereseze cat castiga colegul (de asta in occident salariile sunt confidentiale). Tu trebuie sa stii sa apreciezi cat valoreaza munca ta si sa ceri cat consideri ca faci. Asta e singurul lucru pe care trebuie sa-l faci. Nu esti multumit cu ce ti se ofera, ai doua posibilitati: ori cauti in alta parte munca pe banii pe care-i vrei, ori iti revizuiesti parerea despre cat valoreaza munca ta. smile.gif
Leonardo
poate ca CVul e prea beton. smile.gif
poate ca trebuie sa-l faci mai flexibil si sa aplici diferit pentru diferite joburi. supracalificarea dauneaza la fel ca si subcalificarea. In CV nu trebuie sa-ti pui totul pe tava ci sa raspunzi cerintelor postului cat mai bine.

doi la mana poate ca ar trebui sa vezi joburi care-ti ofera perspectiva unei evolutii rapide chiar daca incepi de pe o pozitie mai joasa.

sfat: poate ca e bine sa aplici direct la firmele care au posturi tentante pentru tine si nu numai prin intermediul firmelor de joburi.
niceNslow
Mi-am facut scrisoare de intentie faina. Am lucrat in presa scrisa si radio multi ani si stiu cum sa imbrobodesc omul. daca m-as duce la un interviu.. jobul e al meu... pt ca stiu sa vorbesc si stiu ce sa intreb si ce sa fac... adica nu sunt pe langa deloc... am cunostinte si aptitudini manageriale bune (au zis-o altii cu care am colaborat, si nu aveau obligatii)

Probabil ca sunt supracalificat.. mai ales ca mi-am trecut in cv faptul ca am administrat un buget imens de cand sunt manager ~200.000 euro (in cv am pus "peste 70.000 euro.. suma finala fiind confindetiala"

Nu mai stiu ce sa fac

Toata lumea zice sa am rabdare. As avea rabdare.. insa de pe 4 septembrie de la prima aplicare si pana acum nu am fost chemat decat la un sg interviu... la o firma obscura.

cam cat dureaza, pana cheama oamenii astia la interviuri?

Ionut

PS: multumesc celor care mi-au raspuns...

edit later: imi vine sa pun cv-ul pe public, sa isi dea lumea cu parerea. altfel nu mai vad cum sa rezolv problema sad.gif
mutulica
200k euro... nu e o suma prea mare... pt un manager de proiect...
stiu citiva care lucreaza cu 200 mil euro

apoi conteaza si bugetul, dar si numarul de oameni coordonati sau subordonati

si mai e ceva super important. spui ca stii sa imbrobodesti omul. cred ca aici ai o problema. poate ca ei se simt imbroboditi si de aia nu primesti feedback, pt ca nu vor sa vorbeasca cu tine.
la fel de bine, daca imbrobodesti pe cineva, si nu esti tu insuti, creezi niste asteptari. chiar daca te angajeaza, ajungi la conflicte, si la sfirsit tot tie o sa iti pice prost.

daca ai aplicat pentru joburi de top chiar tre sa ai rabdare. acolo deciziile se iau greu, si procesul de selectie dureaza. pune-te in papucii angajatorului. trebe sa fie convins ca persoana pe care o instaleaza pe post chiar face fata... si asta nu e usor. increderea se cistiga greu

dead-cat
daca la 102 apply-uri vine un zero feedback atunci CV-u n-are cum sa fie asa grozav. refa-l!

apai 200K nu-i bas as mult. in capitalism e bugetul pe 1 an pentru vreo 3-4 oameni (fara achizitii etc) ceea ce nu-i chiar asa impresionant daca ala ce-ti citeste CV-u e din capitalism.

si apoi io n-as trimite CV-uri peste tot, ci numa la firmele unde chiar ma intereseaza, iar pentru alea mi-as face un CV customizat pentru pozitia respectiva.

la unii feedbackul dureaza si 2 luni mad.gif
Cucu Mucu
Ioi ce vaca sunt! Azi e luni! laugh.gif Rog sa nu ma bagati in seama azi! laugh.gif
Michelle
QUOTE (mariusc2 @ 31 Oct 2005, 02:04 PM)
Ceri prea putin - te rog frumos - ce manager accepta sa lucreze pe 200 de coco? Baga si tu 800 - 1000 sa ai de unde sa negociezi! In prima instanta valoarea iti este data de cat ceri pentru serviciile prestate! Eu unul nu  mi-a lua manager care vrea 200 de euro!

mariusc2...cred ca ai inteles gresit...el spunea ca a administrat un buget de 200000 euro ,nu ca cere salar 200 de euro wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.