Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Arme Pro Sau Contra
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Mrs. Rogers
M-am uitat azi la stiri la romani si 2 stiri earu cu incidente in legatura cu 2 posesori de arme. Mi s-a parut foarte ciudat, n-am stiut ca armele sunt atat de raspandite in Ro.
Subiectul armelor s-a dezbatut si pe alte topice dar nu cred ca exista inca un topic dedicat exclusiv armelor.
Fitzcarraldo
Ghici cum am votat ?
axel
Cand ai zis de SUA ai uitat sa mentionezi si de Canada wink.gif
Mrs. Rogers
Ti-am mai spus o data ca nici pepper spray nu avem voie sa posedam, daramite arme? ohmy.gif tare insistent mai esti .... tongue.gif
mutulica
in orice tara sunt permise armele de vinatoare, si intr-o masura mai mica armele de autoaparare
axel
QUOTE (toxic @ 23 Oct 2005, 08:21 AM)
Ti-am mai spus o data ca nici pepper spray nu avem voie sa posedam, daramite arme? ohmy.gif tare insistent mai esti .... tongue.gif

Esti prost informata. Ti-am si demonstrat asta.
Poate ar fi mai bine sa te mai uiti de cateva ori pe pagina la care ti-am dat link smile.gif
exergy33
toxic

QUOTE
Ti-am mai spus o data ca nici pepper spray nu avem voie sa posedam, daramite arme?


Toxic , nu te supara dar in Canada orice cetatean de virsta majora , fara cazier si sanatos psihic poate solicita permis de port-arma.
Pe baza acestui permis el poate cumpara orice model de arma stipulat prin lege , care este trecut la categoria armelor permise sa fie detinute de persoane civile.

Daca vrei sa te convingi inainteaza si tu o astfel de cerere. cool.gif

exergy33
Mrs. Rogers
Nu vreti sa va deschideti voi un topic separat cu "impresii despre Canada "? biggrin.gif
Si apropo, am votat cu liberalii , unul dintre motive e ca liberalii sunt impotriva liberalizarii armelor. devil.gif biggrin.gif
SORIN
Am un var care din cand in cand se mai si trezeste....nu are cazier si e baiat bun cand e treaz!

Dati fratilor arme liber si lu varu-meu si la altii de teapa lui si Ungaria o sa primeasca pe tava Transilvania fara nici un pui de Roman pe teritoriul ei.

Si inca ceva...daca se poate, nu dati arme de autoaparare...dati fratilor de alea de asault, gen Mag, Mini-Mi, Neghev si cat mai multe rachete anti tanc gen Law M-72....sa vedeti atunci distractie ohyeah.gif

Toxic...arme de alea de "barbati" si nu ca al de muierile cu praf de piper si bate de shock!

Sorin.
Antont
Pro
SORIN
Coane....iti recomand:

user posted image

ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.
exergy33
toxic

Revin pe tema obtinerii permiselor de detinere de arme (firearms ) in Canada.

QUOTE
Of the over 7.1 million firearms currently registered:


6.84 million firearms are registered to individuals
236,000 firearms are registered to businesses
43,300 firearms are registered or recorded to public agencies & museums

Individual Licence Refusal and Revocation
15,965 firearms licences have been refused or revoked by Chief Firearms Officers for public safety reasons between December 1, 1998 and September 30, 2005.


6,119 applications have been refused
9,846 firearms licences have been revoked.
Note: Reasons why firearms licence applications have been refused or licences revoked include: a history of violence, mental illness, the applicant is a potential risk to himself, herself or others, unsafe firearm use and storage, drug offences and providing false information.

Canadian Firearms Registry On-line


Restul informatiilor le puteti citi gasi la adresa :
http://www.cfc.gc.ca/media/program_statistics/default_e.asp

Statistica este una de data recenta , ultimele informatii sint cele de pe 30 sept 2005.

exergy33
Mrs. Rogers
Cum spunea cineva, nu exista tara fara permis de arme. Exista vanatori, exista oameni cu meserii cu risc crescut care primesc permis, etc .
Insa in Canada , portul armelor nu este liberalizat . Mai sus spuneai ca e sufiecient sa ai 18 ani si sa fii fara cazier ca primesti arma. NIci vorba... cool.gif
Imi pare rau cand oameni care n-au trait in Canada , au pareri vehemete asupra situatiei de aici. La 18 ani nici in cazino nu ai voie sa intri si exista multe baruri in care nu te lasa sa intri.
Cu toate ca am 30 de ani de multe ori cand ma duc la beer store imi cer sa ma identific . Nici macar alcolul nu-l poti cumpara decat din 2 lanturi de magazine devil.gif . Nu e ca in SUA sau Europa ca iei vinul de la alimentara .Daramite armele !!!! ohmy.gif ohmy.gif
N-ai voie sa bei alcool pe strada , in masin a, in tren , in parc ...mergi la iarba verde fara bere ... Regulile sunt mult mai stricte aici .....
Canada e total diferita de SUA si ma bucur ca e asa.
SORIN
QUOTE
Cu toate ca am 30 de ani de multe ori cand ma duc la beer store imi cer sa ma identific . Nici macar alcolul nu-l poti cumpara decat din 2 lanturi de magazine  . Nu e ca in SUA sau Europa ca iei vinul de la alimentara .Daramite armele !!!! 
N-ai voie sa bei alcool pe strada , in masin a, in tren , in parc ...mergi la iarba verde fara bere ... Regulile sunt mult mai stricte aici .....


Dupa cele afirmate mai sus, n-am sa ma mir ca esti acuzata chip Troll sad.gif

Inca ceva...daca in State, mai mult de juma de populatie au arme, Federatia de state al Canadei nu e departe....doar un sfert detin asa ceva!!

Sorin.

ps. am fost pe la voi o data si betivu de varu-meu a baut pana a facut pipi public mai peste tot. Ar fii interesant sa ma contrazici si pe mine, Toxic......dar cu toata simpatia ai trecut regula!!!

Regards....


Sorin.
Mrs. Rogers
Sorin, despre ce troll vorbesti? Am impresia ca vizez , sa sun la 9595 wink.gif
calfa
QUOTE (SORIN @ 23 Oct 2005, 08:22 PM)
QUOTE
Cu toate ca am 30 de ani de multe ori cand ma duc la beer store imi cer sa ma identific . Nici macar alcolul nu-l poti cumpara decat din 2 lanturi de magazine  . Nu e ca in SUA sau Europa ca iei vinul de la alimentara .Daramite armele !!!! 
N-ai voie sa bei alcool pe strada , in masin a, in tren , in parc ...mergi la iarba verde fara bere ... Regulile sunt mult mai stricte aici .....


Dupa cele afirmate mai sus, n-am sa ma mir ca esti acuzata chip Troll sad.gif

Inca ceva...daca in State, mai mult de juma de populatie au arme, Federatia de state al Canadei nu e departe....doar un sfert detin asa ceva!!

Sorin.

ps. am fost pe la voi o data si betivu de varu-meu a baut pana a facut pipi public mai peste tot. Ar fii interesant sa ma contrazici si pe mine, Toxic......dar cu toata simpatia ai trecut regula!!!

Regards....


Sorin.

Ai dreptate. Si pana vom lamuri problema, subiectul va fi inchis.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.