Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fursecurile De Advent
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Oiski-Poiski
Sosire se numeste pe latina adventus
Deci Advent sunt cele patru duminici dinainte de Craciun.In fiecare duminica se mai aprinde o lumanare pana sunt patru si dupa amiaza se primesc musafiri care sunt serviti cu cafea si Plätzen (fursecuri) .
Exista zeci de retete , in masura timpului am sa scriu cateva.Poate mai stiu si altii.

Perinute de marmelada
Aluatul
300 gr faina
2 lingurite de praf de copt
125 gr zahar
1 pachetel zahar vanilat
50 gr de unt sau margarina moale
aroma de rom
2 oua


100 gr marmelada de prune
zahar praf

Din ingredientele de la aluat se face un .. aluat .Se impatura in folie si se pune la rece pentru vreo 30 minute.Apoi se intinde aluatul pe masa cam de 3 mm grosime (nu masa e de 3 mm ci perinutele laugh.gif ) si se taie forme ca de biscuiti .Jumatate din ele se pun pe o tava care inainte am acoperit-o cu hartie de pergament.In mijlocul perinutelor se pune putina marmelada si se acopera cu restul perinutelor .Se apasa putin marginile .
Se preincalzeste cuptorul si se coc la 200 °C cam 10 minute.
Se pune peste ele zahar pudra.
contraste
Dar inaintea Craciunului nu se tine post ?
Vad ca are oua...
Ca la ortodocsi incepe din noiembrie....
Si e luuuuuuuuuuuuuung....
Oiski-Poiski
Contraste nu stiu sa-ti raspund la intrebare, tot ce se poate ca se tine si aicea post dunno.gif
Insa ma indoiesc ca si in Romania tine toata lumea postul lung.Sau poate ma insel eu unsure.gif
Cine vrea le mananca inainte si cine nu dupa post.
Garantez ca sunt bune in orice caz rolleyes.gif
Sushi
Mie astami favorita smile.gif
Oiski-Poiski
Carmencito , tradu prefe al tau tongue.gif

Inca una

Caffe-Latte ( 25 bucati )

300 gr faina
150 gr unt
1 ou
3 linguri de cafea rece si tare
75 gr zahar
200 gr ciocolata alba (de fapt aici ii zice veiße Kuvertüre , oare pot sa zic ciocolata alba ? unsure.gif )m-am prins , nu-i zice cumva ciocolata menajera alba ?
50 gr frisca lichida


Se face un aluat din faina , unt,ou,cafea si zahar care se pune la rece pentru o ora.

Ciocolata alba se taie in bucatele .Se amesteca cu frisca si se topeste pe Baine marie .(adica se infierbanta apa intr-o cratita si in cratita aia se mai pune o cratita dar care sa nu ajunga in apa si in care se infierbanta ciocolata si frisca)
Se lasa la racit.
Aluatul se intinde cam de 3-4 mm grosime pe masa si se taie forme de flori dar cine nu are or fi bune si doar rotunde (6 cm marime)
Se coc la 175 ° C cam 15 minute.Se lasa la racit.
Crema se intinde pe jumate din ele si se acopera cu celelalte flori .
Thecook
Oiski, anul asta fac si eu fursecuri. Asa ca mai scrie aici ceva retete, sa fie simple, pentru incepatori, si sa fie testate de tine! Ca am gasit cateva retete si in reviste dar n-am nici o sansa sa-mi reuseasca.
Cla
QUOTE (Oiski-Poiski @ 22 Oct 2005, 01:40 PM)
Din ingredientele de la aluat se face un .. aluat.

Nici eu n-as fi zis-o mai bine rofl.gif rofl.gif
Am incercat "Nürnberger Lebkuchen", dar nu mi-au prea reusit sad.gif Am ajuns la concluzia ca mai bine le cumpar spoton.gif
Felina
Oiski, vreau si eu reteta la fursecurile pe care mi le-ai pus mie atunci in cutia aia frumoasa. Au fost cele mai bune fursecuri din viata mea! Pliz pliz!
Sushi
QUOTE (Felina @ 9 Oct 2006, 06:05 PM)
Oiski, vreau si eu reteta la fursecurile pe care mi le-ai pus mie atunci in cutia aia frumoasa. Au fost cele mai bune fursecuri din viata mea! Pliz pliz!

Io vreau fursecuri daca se poate, ti le platesc biggrin.gif
Felina
laugh.gif
Cla
Anul asta am primit de la 3 persoane fursecuri... hug.gif clapping.gif






... pâna acum. Nici nu mai stiu unde sa le pun... blink.gif






hmm... hmm.gif toata casa miroase a fursecuri, deja... 6.gif





... mi-e dor de mirosul de praf de vara rofl.gif

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.