Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cum Se Curata Pielea?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Sfaturile Musteriilor
Mara
Cum se curata urmele de pix de pe piele? Piele crem, pix albastru. laugh.gif No, am un portofel tare fain care s-a patat in geanta... si cu ce sa-l curat, ca mi-e ca daca experimentez ajung sa-l distrug de tot.

Sar-naaaa!
axel
Intrebarea nu este buna. Mai corect este: cum se curata pixul de pe piele?
Cred ca raspunsul corect este: nu se curata.
Mara
Nu e un raspuns bun, mai incearca! devil.gif tongue.gif
flori
Eu cred ca se curata cu ceva alcool! Dar daca nu reusesti atunci bea-l si uita... laugh.gif
Mara
Deci sa ma reprofilez pe spirt? ohmy.gif Nu mai bine incerc cu niscaiva Absolut? ohyeah.gif
Freesia
Cu...timpul ! laugh.gif
Oiski-Poiski
Prima data pui pe petele de la pix banda din aia transparenta de lipit .Si lipesti si tragi repede si repeti operatiunea .Asa se va mai duce ceva din pix.
Apoi cu grija daca e deschis la culoare cu zeama de lamaie, in rest cu un amestec de spirt si otet.

Iar daca ai stricat pielea nu raspund de nimic. tongue.gif
actionmedia
Depinde cat de recenta este pata.
Daca este foarte recenta, mai putin de 15 minute, se poate curata cu saliva. Incercati sa nu dati direct cu limba ci cu degetul sau si mai bine cu o guma de sters.
Pentru pete mai vechi (deja uscate) incercati o solutie tare (gen acetona)
Nu e indicat sa folositi acid clorhidric sau sulfuric, ca arde tot ohmy.gif , acizi usori gen acid citric sau otet mrege rolleyes.gif .
Aramis
Eu am o poseta de piele care e putin patata, am incercat cu o solutie speciala, cica, dar nu am avut nici un rezultat pozitiv cry.gif
passenger
daca pata e proaspata iese cu lapte...daca e veche- cu foarfeca tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.