Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Creme Romanesti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Din Secretele Frumusetii
Oiski-Poiski
De mult timp folosesc creme pentru fata din RO pentru ca gasesc ca la un pret acceptabil primesc calitate buna.
Am folosit de la Gerovital insa nu era destul de grasa pentru pielea mea uscata.
Am trecut la Elmiplant si Gerocossen de care sunt multumita.
Cand am fost ultima data acolo mi-am cumparat de la Elmiplant Blossom insa nu am deschis-o inca ca incepusem altceva.
Ce folositi voi ?
nefertiti-old
Eu folosesc de vreo 10 ani o crema pe baza de laptisor de matca, nu are nici o chimicala in ea. E super, mai ales pentru ten uscat, dar nu numai.
In rest, mai cumpar cate un l'oreal sau nivea, dar mai mult de fitze, ca ma atrag cum arata sau cum miros. De folosit nu prea le folosesc, tot aia de care spuneam e baza. spoton.gif
Mara
Gerovital Plant: crema zi, crema noapte, gel ochi, demachiant, tonic. biggrin.gif Si eu sunt fan creme romanesti, nu de alta, dar am incercat multe soiuri si tot la astea am revenit. Ma rog, n-am avut Clinique, Chanel etc., ci din astea mai accesibile. L'Oreal, de exemplu, pe mine m-a dezamagit crunt si la creme, dar si la produse pentru par.
anuena22
Eu folosesc crema revitalianta de la Elmiplant si laptele demachiant de la aceeasi firma. Sunt multumita de ele. Lotiunea tonica si gelul de curatare sunt cele din gama Garnier Pure.
Anamaria25
Eu folosesc de foarte mult timp produse naturale romanesti, spre exemplu pentru fata folosesc o crema pe baza de argila, de la aslaskin, de care sunt foarte multumita....chiar functioneaza! O recomand tuturor celor care apreciaza un produs bun!
Serenity
Si eu m-am dat in ultima vreme pe produsele made in Ro sau pe cele pe care le gasesti la magazinele naturiste pentru ca...

1. Sunt mai bune (de ex. am fost mult mai multumita - poate am mai spus asta, ca i-am facut o reclama acerba tongue.gif - de laptele demachiant cu musetel de la Farmec sau cel de la Aslavital decat de L'oreal, care era extrem de gras, sau Garnier, care pe langa faptul ca avea un gust oribil daca ajungeai cu el si pe buze, mi s-a parut foarte prost.)
2. Sunt mai ieftine (demachiantul de la Farmec cred ca e in jur de 6 RON tongue.gif )
3. Contribui la dezvoltarea si incurajarea comertului romanesc, asa sa ne-ajute Dumnezeu! cool.gif rofl.gif
michele1980
Salutare!
Un prieten din romania mi-a vorbit despre produsele de la Aslaskin. Recent am incercat si eu samponul revitalizant multimineral. Nu am decat cuvinte de lauda. Am auzit de asemenea ca Anti-wrinkle Cream with Clay face minuni ptr ten...iar acum in prag de primavara pielea mea chiar are nevoie de asa ceva wink.gif A incercat cineva creme ptr fata de la www.aslaskin.com ?
Tyra
Folosesc creme anticelulitice romanesti: TIS acum, dar am folosit inainte alta pe baza de galbenele. I am uitat numele, dar o sa va zic cum imi amintesc.

De asemenea folosesc uleiuri de corp Herbagen... Nu pot sa le laud foarte foarte tare, sunt doar ok.

michele1980
Parca as incerca totusi Anti-wrinkle Cream with Clay ...imi place descrierea de pe site, ca ar contine tot felul de uleiuri naturale si extracte de plante dunno.gif ...de cand mi-am descoperit niste linii in coltulul ochilor parca am innebunit hh.gif .De aceea eram curioasa daca a mai incercat cineva crema
dascalita
Gerovital,toata gama, de multa vreme!Cremele de maini le tot schimb,dar tot de la Plafar le iau,ba cu aloe vera,calendula...hidratante vara si nutritive iarna!
Mara
Dasca, ce gama ai si de cine sunt produse, Bucuresti sau Cluj?
contraste
Farmec - Cluj.
Atunci le-am descoperit si eu draga MARA, cand am fost la aeroport acum vreo 7 ani.
Mara
Intreb pentru ca auzisem ca formula originala e in cremele celor din Bucuresti.

Oricum, eu de ceva vreme am trecut pe Elmiplant si vad ca pielea mea se impaca bine cu ele.
contraste
Da, reteta este de la Buc., vine de la Ana Aslan.
Gerovitalul si ASLAVITALUL.
Dar acesta este fabricantul.
Eu insa folosesc creme de firma.
Atunci am luat toata gama, inclusiv argile-masca si fiole de gerovital.
Asa, pur si simplu....
Aramis
Concluzia ar fi ca cele care au folosit cremele de la Ana Aslan sunt multumite de ele. Eu am cumparat pentru cineva L'Oreal Revitalift si nu am observat absolut nici o ameliorare la nivelul fetei asa ca ma bate gandul sa ofer ceva din gama A.A. cu argila.
nefertiti-old
L'orealul de la noi e foarte prost. ohyeah.gif
Tyra
Nu stiu de ce se intampla asta cu majoritatea produselor straine care vin in Ro, incep sa se produca si aici si se schimba reteta...

Ma intreb daca e doar o strategie de fidelizare a clientului (oferind produs f bun la inceput) ca mai apoi sa reduca costurile si calitatea sa se deterioreze... sau se intampla ceva pur si simplu... hmm... nu cred ca ni se pare noua pt ca intr adevar, aceleasi produse fabricate in tara de origine sunt mult superioare.

Se intampla oare numai la noi sau si in alte tari se cam schimba reteta dupa ce productia se muta in tara respectiva?
nefertiti-old
Ideea este ca sunt produse pentru Europa de Est si le fac la o calitate mai slaba, ca sa aiba costuri mai mici. Asta am auzit eu... nu stiu cat e de adevarat, pt ca nu e o varianta oficiala, ca ar iesi scandal, probabil.
Felina
QUOTE (Tyra @ 9 May 2006, 12:27 AM)
Ma intreb daca e doar o strategie de fidelizare a clientului (oferind produs f bun la inceput) ca mai apoi sa reduca costurile si calitatea sa se deterioreze...

Asta a fost si senzatia mea! Cel mai bun exemplu - dar off-topic - e ciocolata poiana, care a fost excelenta la inceput, apoi s-a prostit ingrozitor, n-a mai ramas decat reclama de ea. La polul opus - Pantene si-a pastrat calitatea. Sunt doar impresiile mele, nu e nimic oficial. tongue.gif
Aramis
Cremele Ana Aslan nu sunt bune... Cel putin asta e impresia care mi-au lasat-o mie sad.gif
dascalita
Eu folosesc acum Gerocosen ,crema hidratanta si imi place!
mutulica
QUOTE (nefertiti @ 9 May 2006, 10:33 AM)
Ideea este ca sunt produse pentru Europa de Est si le fac la o calitate mai slaba, ca sa aiba costuri mai mici. Asta am auzit eu... nu stiu cat e de adevarat, pt ca nu e o varianta oficiala, ca ar iesi scandal, probabil.

macar sunt scumpe ca naiba
nefertiti-old
Pai sunt scumpe, ca sa lase impresia ca si calitatea e cea occidentala.

Aramis, esti prea tanara sa folosesti produse Aslan. tongue.gif
Felina
Aramis, produsele Aslan sunt ca cele Gerovital, unele persoane nu le tolereaza iar celorlalte le face foarte bine. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.