Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dulceturi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
nefertiti-old
Vorbind cu fetele despre gutui, mi-a venit o idee. Sa postam (postati laugh.gif ) retete de diverse dulceturi sau gemuri, ca tot e toamna si sezon de asa ceva. smile.gif
Michelle
...poi,in afara de prune si gutui eu sincer nu stiu ce dulceata s-ar mai putea face...de struguri cred ca merge doar vin si compot...
un lucru clar pot sa va spun...am fost informata de cineva care lucreaza in domeniu ...nu cumparati gemuri din comert si chiar nici bulioane...anu asta nu prea s-au facut fructe si nici cu rosiile n-am stat prea bine asa ca fabricile de conserve falsifica la greu tot ce intra in borcanele lor ...de pilda toate gemurile de fructe contin pulpa de mar cu adaus de diverse chimicale sa para...fructe de padure,zmeura,capsuni,visine etc...pentru a produce la preturi accesibile sad.gif hh.gif
nefertiti-old
Pai nu trebuie doar retete din fructe de toamna.

Eu oricum o astept pe aia de gutui cu nuci si lamaie, ca Mara m-a facut curioasa! devil.gif

Si m-ar interesa una de nuci verzi, desi pt aia momentul e consumat anul asta. sad.gif
Sushi
am eu aia de nuci verzi de la dascalita dar trebe s-o caut!
Sushi
Fructe in rom (Rumtopf)
E o reteta traditionala nemteasca. Dureaza cam mult, aproape un an pina e gata dar merita.
Avem nevoie de un vas de ceramica inchis cu capac.
Cind apar primele fructe, astea sint capsunile, alegem fructe anatoase si frumoase, le spalam, le amestecam cu jumtatate greutatea lor in zahar, lasam o ora sa stea dupa care punem compozitia in vasul de ceramica si acoperim cu rom (54% alcool). Nivelul romului trebuie sa treaca cu 1 deget peste nivelul stratului de fructe. Inchidem vasul si-l punem la loc racoros. Din cind in cind controlam daca mai are destul lichid si daca a scazut se adauga rom tot asa, cit sa acopere de un deget.
Un strat de fructe are nevoie de circa 6 saptamini de stat ca sa fie gata.
Inainte de a adauga urmatorul strat de fructe vom amesteca ce este in vas cu o lingura curata.
In iunie/iulie adaugam visine, tot dupa aceeasi metoda.
In iulie/august piersici slapate, taiate in doua (fara simburi, desigur).
August/septembrie prune si zmeura.
Septembrie/octombrie pere (curatate de coaja, de seminte si taiate in bucati).
La aproimativ 4 saptamini de la depunerea ultimului strat de fructe se adauga o jumatate de sticla de rom.
Apoi se lasa citeva zile sa se odihneasca.
In noiembrie/decembrie fructele in rom sint gata.
Pofta buna!
Sushi
regret sincer numarul greselilor dar acuma serios ca n-am chef sa le corectez. Se intelege si asa sper...
Mara
Reteta a la mama mea de dulceata de gutui cu nuci si lamaie

Se curata gutuile si se dau pe razatoarea mare sau se taie cubulete (je prefera cubulete rolleyes.gif ). Avem nevoie de o farfurie adanca plina ochi cu gutui maruntite. Oparesti gutuile si le pui la scurs intr-o strecuratoare (altfel se inrosesc si nu mai e dulceata estetica). Pui intr-o cratita 1 kg zahar si 2-3 cani de apa si le lasi pana se leaga sirop. Se adauga fructele in sirop si se lasa la fiert, la foc mic, pana scade zeama. Se adauga nuci taiate (je le prefera mari) si o lamaie taiata feliute, cu tot cu coaja. Timp total: cam 2 ore.

Pese: vreau si eu sa gust!!! pls.gif
nefertiti-old
Aaaaa, e simpla reteta si suna bine, aia cu gutui cubulete o prefer si eu! Biiine, cand gasesc gutui promit sa incerc si gusti! laugh.gif
Mara
Sar-naaaaaaaa! mwah1.gif
nefertiti-old
Booon, am gasit si gutui, si nuci... acu' sa vedem ce-o iesi! ohyeah.gif
nefertiti-old
Raportez: misiune indeplinita!

A iesit foarte buna, dulce-acrisoara, de la lamaie, iar samburii aia de nuca... wub.gif
dascalita
Acum faceti dulceata de prune cu miez de nuca!Un deliciu,multa rabdare!
2kg de prune,1 1/2kg zahar,miez de nuca intreg
Se scot samburii de la prune fara a le rupe decat un pic,apasati si iese samburele...(exersati un pic,nu-i greu!)
In locul samburelui se introduce miez de nuca.E putina migala aici... rolleyes.gif
Se face un sirop din 5 pahare de apa si zahar,se adauga prunele umplute cu nuci,se fierb cam o ora la foc potrivit.Se incearca siropul daca e legat ,picurandu-se sirop pe o farfurie rece.Se adauga vanilie(daca va place!)si se lasa sa se raceasca.Pofta buna!!!!
Eclectic
Ce fel de petale se pun in dulceata de trandafiri ? Uscate sau proaspete ?
Oiski-Poiski
Dascalito, mi-a plouat instantaneu pe tastatura laugh.gif
Da zi-mi tu mie , trebe sa amesteci intr-una in cratita aia cu siropul ? O ora intreaga ? unsure.gif
dascalita
Ei ,nu chiar intr-una!Din cand in cand si usor sa nu sfarami prunele!Se foloseste un vas care nu lasa sa se lipeasca dulceata,de exemplu...tuci!Acolo la tine banuiesc ca sunt cratite speciale...
dascalita
@barrie!Petale proaspete de trandafiri...numai de la trandafiri de dulceata tongue.gif infloresc prin mai/iunie...anu' asta ai pierdut sezonul!
Oiski-Poiski
Pai daca alearga dupa fluturi in loc sa stranga petale de trandafiri proaspete rofl.gif tongue.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (dascalita @ 1 Oct 2005, 11:13 PM)
Acolo la tine banuiesc ca sunt cratite speciale...

Hmmmm hmm.gif nu prea cred ca se potrivesc ale mele
Eclectic
Bine ca sunteti voi destepte. bop.gif harhar.gif

roflmao.gif
Thecook
Eu acuma am citit in prospectul de la masina de facut paine ca....face si dulceata !!! Cica se pune 500 gr. de fructe curatate si 500 gr. de zahar, alegi programul si 3 ore cat o amesteca si fierbe pregatesti borcanele si...gata ! ohmy.gif La anul cand vine sezonul capsunilor si caiselor o sa o incerc, ca dulceata de gutui si nuci nu-mi place. Adica dulceata de nuci nu stiu cum e ca n-am mancat niciodata si eu sunt cam asa cum zice proverbul asta nemtesc: "Was der Bauer nicht kennt, das frißt er nicht" , adicatelea in traducerea mea libera si personala :"Ce taranu' nu cunoaste, nu mananca" .
nefertiti-old
Cine stie sa faca dulceata de nuci verzi, poate pune reteta si aici. rolleyes.gif
dascalita
Dulceata de nuci verzi
120 de nuci
1kg zahar
1-2 lamai
750ml apa
Nucile se curata de coaja(cel mai bine sub apa,eviti colorarea mainilor hh.gif ).Se tin in apa rece pana se face siropul din trei pahare mari de apa si 1 kg zahar.Se aduna spuma de la sirop si se fierbe la foc mic pana se leaga un pic.Se pun nucile peste sirop,se lasa sa fiarba cam 30 minute la foc mic.Cu 10 minute inainte de a termina dulceta se adauga lamaile taiate (feliute, cubulete,cum doresti!).Pentru a fi sigur ca dulceata s-a legat bine,se pun cateva picaturi de sirop pe o farfurie rece.Daca nu curge...e bine!
Succes!
nefertiti-old
Multumesc, daca gasesc nuci o incerc si eu.
Nefertiti
Mara, în weekend am de gînd să reeditez dulceaţa aia de gutui! jamie.gif laugh.gif
Mara
Un borcan presupun ca o sa ia drumul Bucurestiului? rolleyes.gif
Nefertiti
rolleyes.gif
Mara
unsure.gif Asta inseamna ca da? pls.gif
Nefertiti
Ce dai? jamie.gif O plimbare în Herăstrău sau în Cişmigiu? wub.gif
Mara
Adina asta e cam santajista! devil.gif Cismigiu, ca-i mai mic, in Herastrau nu mai prinzi tu curand. laugh.gif
Nefertiti
S-a făcut! laugh.gif
Nefertiti
Am gasit o reteta simpatica, pe care s-ar putea sa o incerc.

Dulceata de prune cu nuci

Curatati de samburi 1 kg de prune si in locul samburilor puneti cate un miez de nuca presarat cu zahar praf si cu scortisoara. Fierbeti un sirop din 1,2 kg zahar si 500 ml apa. Cand siropul incepe sa se ingroase, adaugati zeama de la o lamaie si prunele umplute cu nuci. Fierbeti dulceata pana cand siropul se ingroasa din nou. Puneti dulceata calda in borcane si sterilizati-le dupa ce le-ati inchis ermetic, fie la bain-marie, fie in cuptorul incins, unde se mai lasa cel putin o ora dupa ce ati oprit focul. Si mai bine este sa fie lasate pana se racesc.
(sursa: Bucataria pentru toti)
andra_v
Ms. La anu. M-am trezit tarziu, nu mai sunt prune pe piata. Pe 12 sept. gaseam.
Energie
Imi place dulceata de visine. smile.gif
andra_v
Dulceata de nuci, sau de trandafir. Ori gemul de caise...
Imi place si dulceata de visine. Ori de cirese, in special cirese amare.
Cla
QUOTE(Energie @ 15 Feb 2008, 10:07 AM) *
Imi place dulceata de visine. smile.gif

Si miiie !! mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.