Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rapsodii De Toamna
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Oiski-Poiski
Cred ca v-am intrebat ce anume va place vara si ar fi timpul sa va intreb ce a place toamna.
Mie nu-mi place deloc pentru ca
- cand ploua toamna in Germania nu se mai termina
- urasc umbrelele (cand ploua nu le ai , cand o ai la purtator rasare soarele)
- e frig si umed
- masinile te stropesc de sus pana jos cu balta pe langa care ai trecut ca si pieton cuminte
- incep depresiile

mai exista si alte motive dar mi-e prea lene sa le caut

Exista careva la care ii place toamna ? devil.gif
Marcus
Pai are si parti bune toamna... de exemplu pe o vreme respingatoare poti da randament mult mai bun la munca decat pe vreme calda, cand esti tentat sa mai bei o bere, sa mai trandavesti un pic... smile.gif

Oricum eu astept rapsodiile de iarna. smile.gif Vreau zapada! laugh.gif
N.V.
Mie imi place toamna... cu ploaia si cu ceata ei cu tot, cu castanele ei prajite, cu frunzele ingalbenite care fosnesc usor pe carare cand te plimbi printre ele, nici sufocat de caldura soarelui de vara nici paralizat de cele 5 straturi de haine pe care esti nevoit sa le porti iarna ca sa nu intri in hipotermie.
Cu iarna in schimb, e o alta poveste... da' mai astept trei luni ca sa o scriu. wink.gif
Oiski-Poiski
Daca ploua cu galeata nu mai pot sa aud frunzele fosnind pe carare cry.gif cry.gif cry.gif
Saptamana care a trecut a fost cea mai frumoasa saptamana de toamna in zece ani de cand stau eu aici cry.gif .
carrad
QUOTE (Oiski-Poiski @ 27 Sep 2005, 07:56 AM)
Daca ploua cu galeata nu mai pot sa aud frunzele fosnind pe carare cry.gif cry.gif cry.gif

dar le poti auzi lipaind laugh.gif

mie imi plac zilele insorite de toamna, cand, daca stai la umbra te frisonezi un pic, dar cand iesi in soare simti cum ti se incalzeste sangele devenit aproape reptilian. biggrin.gif

dar imi plac si ploile de toamna care aduc promisiunea frigului purificator al iernii....imi place mai ales sa stau in casa, infasurata intr-o patura atunci cand ploua toamna...

si imi place ca toamna isi revarsa natura tot rodul parguit de-a lungul verii...

si imi place ca acum se fac pregatirile de iarna: muraturi, ultimele gemuri...alea, alea

si imi place ca sunt nascuta candava la sfarsitul verii, in aproape toamna smile.gif
skysurfer
Desi recunosc ca sunt un indragostit de iarna, recunosc ca imi place fiecare anotimp atata timp cat isi pastreaza caracteristicile.
Toamna, e draguta in felul ei. Pare molcoma, vine incet, la inceput doar se ingalbenesc frunzele, apoi cad, apoi devin un covor caramiziu, bate vantul incet si ploua linistit. Nu mai e toamna de alta data, acum din pacate, cand ploua ploua cu picaturi mari, neincetat de parca vrea sa termine din prima zi toata treaba pe care o are de facut. Imi place mirosul de frunze arse si imi aduc aminte cu placere de vremurile cand asistam la culesul viei, la facerea mustului, la pusul muraturilor, la facutul gemului de prune si a dulcetei de gutui cu nuci, pe care o degustam cu placere cand veneam de la scoala. Uneori te descumpaneste vremea mohorata, insa mie chiar imi vine sa zburd de fericire, sa alerg, sa calc la propriu in baltoaca. Mi-ar placea sa stau pe malul unui lac si sa pescuiesc si afara sa ploua linistit. Nu stiu cand o sa am timp de asa ceva, insa mi-ar placea o cabanuta din lemn pe malul unui lac unde sa pescuiesc si sa stau impreuna cu sotia mea langa un foc.
Imi place toamna pentru ca ma pregateste de anotimpul meu preferat: iarna. Abia astept un topic si pt iarna, atunci cand o fi momentul. Sper sa fie o toamna clasica, linistita si scurta ca sa nu ne prinda Craciunul cu ploi.
Serenity
Nu mi-a placut toamna niciodata (cu exceptia zilelor insorite si calde, desigur, care in ultimii ani au fost atat de putine incat nu merita mentionate). De pe vremea cand, intr-o ploioasa si cleioasa zi de 15 septembire, mama m-a pus un sortulet albastru cu volanase peste rochita si doua fundite albe in par. De pe vremea cand ma taram spre scoala cu o pereche de pantaloni luati pe sub fusta, cu un ghiozdan mai mare decat mine umplut cu creioane colorate si lipici si cu o umbrela pe care abia o puteam cara.
Toamna, in capul meu, a fost mereu asociata cu sfarsitul vacantei si inceputul scolii. Cu trezitul de la ora 7, cu frigul care te cuprinde cand dai plapuma la o parte, cu plecatul de-acasa pe bezna, cu ploaia marunta si infinita.
Mai nou e asociata cu restantele, cu drumurile cu personalul care parca nu se mai termina, cu frigul si mizeria de pe tren, cu frigul din casa, cu hainele din ce in ce mai groase si ferestrele din ce in ce mai des inchise.

Sunt meteo-dependenta si zilele intunecate de tomana mereu m-au prost dispus.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.