Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Loc In Camin
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
nefertiti-old
Daca e careva din Bucuresti si stie de vreun loc liber sau de cumparat intr-un camin studentesc, pls, spuneti-mi. O colega de-a mea are nevoie urgent!
Serenity
La Buc nu se rezolva cu 200- 300 de euro? tongue.gif
nefertiti-old
Ba da, dar tre' gasit locul intai. tongue.gif
Eclectic
Probabil cel mai bine ar fi sa vorbeasca direct cu administratorii de camine.
nefertiti-old
Pai o sa incerce maine dimineata, dar daca nu iese asa...
Eclectic
Sigur va gasi un administrator "binevoitor". wink.gif
simonsays
daca nu iese asa, nu iese deloc; nu misca nimic in camine fara stiinta administratorului sau a sefului de camin
alfa
Nefertiti eu sunt taran de oras municipal nebucurestean, tocmai asta ma duc sa fac maine sa ma cazez. Treaba sta in felul urmator intai de toate fata trebuie sa stie ce o asteapta. Stie care sunt conditiile? Eu sau cunoscutii cu panza de paianjen in frigider pana ne deschidem vreo fabrica de napolitane mai e, nu vindem locul.
Daca e hotarata sa stea in camin trebuie sa faca munca de teren zilele astea pentru ca acum se fac cazarile. Adica trebuie sa umble: le ia la rand: Grozavesti, Regie, Opera ( 6 Martie ) etc. Sa incerce cu administratorii. Daca jocurile sunt facute ceea ce nu cred cel mai simplu e sa cumpere locul. Multe camine sunt jalnice...o sa vada ea...-ce-i drept net este...-asa ca multi vand locul. Trebuie sa intrebe sau/si sa uite dupa mici afise cu locuri de fete `scoase la vanzare`. De obicei astea apar in camin sau in imprejurimi: se da numar de telefon etc. Dar repet saptamana asta si urmatoare trebuie sa se straduiasca pentru ca tranzactiile se fac cu destula rapiditate si mai tarziu nu mai gaseste.
mutulica
se merita?
alfa
Pe mine ma intrebi? Depinde. Sunt avantaje si dezavantaje. Avantajul e ca e mai ieftin si ca ai poate mai multe posibilitati de distractie. Dezavantajele sunt conditiile mizerabile si cam tot ce decurge din chestia ca esti la `gramada`.
Eu ma simt foarte bine dar cunosc persoane care nu ar putea sa stea acolo. Daca nu prea ai bani eu zic ca e o varianta acceptabila.
nefertiti-old
A stat in camin si anul trecut, stie cum este. Anul asta n-a mai prins loc, pentru ca s-au repartizat mai putine. Multe sunt 'in renovare'. De ce acum? pentru ca suntem in ROMANIA! Vrea sa cumpere un loc in camin, e singura solutie. Afise cu 'vanzari' nu sunt, pentru ca se tem. Sunt doar afise cu 'cumparari'. Inca n-a gasit nimic. Cateva zile a gasit unde sa stea. Dupa... Chirie nu isi permite.
alfa
O sa apara si cu vanzari stai linistita ca nu se teme nimeni. Spune-i `sa mearga pe teren` si sigur va gasi. Chiar daca nu va pune nimeni afise se duce si intreaba dar trebuie sa fie acolo cand se fac cazarile si in perioada imediat urmatoare. Acum abia au inceput cazarile deci saptamana asta si urmatoare trebuie sa caute tu cand vroiai sa apara afisele? Daca procedeaza asa nu are cum sa nu gaseasca Nefertiti iti garantez.
Marcus
Daca nu gaseste loc la camin (desi acum e perioada propice, trebuie doar sa caute), o solutie ar fi sa inchirieze o garsoniera impreuna cu o colega, ca sa imparta banii de chirie... intrucat am inteles ca singura nu-si poate permite. unsure.gif
alfa
Nefertiti e foarte-foarte simplu:
1. Cauta loc in camin cum am spus eu. Are 99% sanse sa-l gaseasca. Dar trebuie sa umble.
2. In caz ca nu gaseste face ce-a spus Marcus. Exista afise si pentru asa ceva.
surzi
Mai bine trateaza direct cu administratorul....mai devreme sau mai tarziu tot la el ajunge, cand va trebui sa-si plateasca caminul....de aici s-ar putea sa se trezeasca cu neplaceri, acesta dorindu-si partea. Preturile se invart cica in jurul sumei de 200 euro. O sa fie putin mai greu, Grozavesti C si D sunt in renovare, dar nu imposibil.
O sugestie.....sa evite pe cat posibil parterul: sobolani, gandaci mutanti, hoti.
alfa
Da si nu. Depinde de administrator. Uneori poti plati fara sa-ti ceara nici un act sau chiar poate plati colega.
Merg si C si D pentru ca altfel n-ar avea unde sa bage lumea. Au fost doar pe perioada vacantei in renovare asa cum au fost A si B anul trecut.
surzi
C si D sunt in renovare.....de asta e disperarea atat de mare. sleep.gif
alfa
Esti sigura? Nu pot sa cred...Pai si toate astea: teologia, filosofia etc unde se cazeaza?
surzi
Cazarile au fost facute anul asta in asa fel incat sa primeasca cat mai putini. La multe facultati nu s-a mai tinut cont de an, camerele fiind repartizate doar integralistilor, cateva anului 1 si cateva celor cu ajutor social foarte grav. Geografia nu a mai primit deloc in C, doar in A; cei de la Litere.... din D mutati in B si tot asa......asta cat priveste Grozavestiul, locuri fiind repartizate si in Leu, Bratianu, Poligrafi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.