Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Muzica Si Imbracamintea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
black ice
Ce fel de muzica ascultati si in ce mod se reflecta acest lucru asupra garderobei voastre? Sau in ce mod se reflecta odata? smile.gif
genicon
Yeeees!!!! In sfarsit, a deschis si black ice un subiect nou!!!!!!!! 40.gif Ma simt onorat, avand in vedere ca e aici, la Muzica... smile.gif

Si hai sa fiu baiat bun acum si sa iti raspund - ma cam influenteaza muzica pe care o ascult, d p d v vestimentar. Adica... prin 98 eram si eu un tip obisnuit, normal, la casa lui... si abia atunci, din pacate (pt ca mi se pare tarziu) am descoperit adevarata muzica - hip hopul. Si am devenit fan - unul inrait.
Ei... si uite asa, tot interesandu-ma si afland cat mai multe despre acesti cantareti, vazand videoclipuri etc. am inceput si eu sa ma imbrac exact ca ei - haine largi in special, baticuri, sepci, nebunii... Acum nu cred sa mai am mai mult de 2 perechi de pantaloni mai stramti si deja mi se pare incomod sa ii port biggrin.gif Ce sa mai vorbim de costume sau camasi...
black ice
Garderoba mea e compusa in general din haine negre - blugi negri, tricouri negre si o haina de piele neagra. Astea sunt cele elegante. Spun asta deoarece am si tricouri cu...diverse inscriptii si imagini, mai mult sau mai putin recomandate pentru AP. biggrin.gif
A, era sa uit accesorile: cateva bratari din piele si cu tzepi pe o oarecare mana (in general dreapta, pe cealalta fiind ceasul), plus cateva medalioane diverse (cruce egipteana, craniu cu Guns'n'Roses, etc.).

De ce ma imbrac asa?
Simplu. Pe de o parte astfel simt ca ma integrez mai bine intr-un anumit grup si pe de alta parte imi plac privirile iscoditoare ale oameniilor care ma considera...ciudat, cel putin.

Am uitat sa spun: nu am plete.
cristoi
pai ce mai astepti??? tongue.gif Ar merge la fix cu costumatia ta !!!!
black ice
e vara wink.gif insa la toamna... biggrin.gif
Elle_G
eu cred ca se pune problema unei adaptari a stilului de imbracaminte la muzica, atunci cand e vorba de o cultura, vezi hh sau rock, de exemplu.
in rest, nu cred ca se pune problema... ce, vi-i imaginati pe fanii muzicii etno imbracandu-se in costume populare???

provocare... ce vestimentatie ar trebui sa aiba manelistii???
genicon
Ce vestimentatie sa aiba manelistii? biggrin.gif Buna intrebare...

Si, din pacate, nu prea stiu ce sa raspund la ea... Probabil ca manelistii aia adevarati, si aici ma refer la cei care nu au in cap altceva decat manele, deja se imbraca exact asa cum ar trebui sa se imbrace manelistii. Mai exact - in viziunea mea - trebuie sa aiba burta smile.gif , pantaloni de STOFA , o camasa bleu cu gulerul murdar, sau un tricou cu guler (gen camasa), in picioare sa aiba fie tenisi (sau orice pantof sport), fie celebrii pantofi de lac. Si, foarte importante accesorii: ghiuluri pe degete, un lant foarte gros la gat (de aur, scos peste camasa) si... celebra unghie mare de la degetul mic blink.gif Parerea mea! wink.gif
black ice
imaginea unui manelist cred ca e cam asa:

Bijuterii - Lant, ghiul si bratara de aur - mai mult de 1/2 din greutatea corporala
Freza - 2 parti gel, o parte par
Hainele - Cat mai stralucitoare si de prost gust
Camasa (alba sau neagra)
Pantaloni (preferabil negri)
Pantofi de lac
Vesta, manta sau capa
Mistinguett
Si care ar fi "costumul" unei maneliste? laugh.gif
oaspetele
QUOTE (black ice @ Jun 15 2003, 10:53 PM)
imaginea unui manelist cred ca e cam asa:

Bijuterii - Lant, ghiul si bratara de aur - mai mult de 1/2 din greutatea corporala
Freza - 2 parti gel, o parte par
Hainele - Cat mai stralucitoare si de prost gust
Camasa (alba sau neagra)
Pantaloni (preferabil negri)
Pantofi de lac
Vesta, manta sau capa

plus ciorapi albi.
19.gif
Cain
oaspete, mi-ai luat vorba din gura !! biggrin.gif

"trebuie sa aiba burta , pantaloni de STOFA" > Coane, deja incepusem sa ma uit la mine, sa ma intreb daca sint si eu manelist.. bine ca nu mai continua descrierea ! laugh.gif

" Si care ar fi "costumul" unei maneliste?"> Fusta din material care imita pielea de leopard sau ghepard (cu pete, in orice caz, nu cred ca ele ar face deosebirea), ciorapi luciosi, pantofi "de lac" cu toc cui, o bluza, acolo - asta ca tinuta de zi. Tinuta de seara... da, ai ghicit, e aceeasi, completata cu o ciunga, mestecata cu gura deschisa, cu gingiile si cariile la vedere. Si de o posetuta, cam cum au fetitele de 6 ani cand se joaca de-a mama mare.
Mistinguett
Hei, am si eu o fusta cu pete de leopard - asta ma face manelista?? laugh.gif
Acum chiar ca nu o sa mai port fuste.
Elle_G
QUOTE (oaspetele @ Jun 16 2003, 07:43 AM)
QUOTE (black ice @ Jun 15 2003, 10:53 PM)
imaginea unui manelist cred ca e cam asa:

Bijuterii - Lant, ghiul si bratara de aur - mai mult de 1/2 din greutatea corporala
Freza - 2 parti gel, o parte par
Hainele - Cat mai stralucitoare si de prost gust
Camasa (alba sau neagra)
Pantaloni (preferabil negri)
Pantofi de lac
Vesta, manta sau capa

plus ciorapi albi.
19.gif

plus obligatoriu o masinutza care sa se asorteze la toate astea [vestitele aspiratoare], din care se vor auzi la maxim...ce oare??? MANELE
si, misti, uita de fusta de leopard...asta in cazul in care nu esti fan jungle wink.gif
genicon
Ok... am facut-o la misto cu manelistii (zic asta pentru a nu fi nevoit sa afirm ca "realitatea doare" biggrin.gif ). Haideti sa incercam sa "imbracam" si alt tip de fani. Cine vrea sa inceapa, cu ce stil de muzica doreste, este rugat sa inceapa. Haideti sa le stabilim pe toate si, cine stie, poate ne tragem si o casa de moda in viitor laugh.gif
Cynthia`
Mmmmm... Ce spuneti de hip-hop? blush.gif Eu sunt o mare fana a cestui stil de muzica, "imbracati-ma" si pe mine. tongue.gif Chiar sunt curioasa sa aflu cum se imbraca (sau cum ar trebui sa se imbrace) o FATA care asculta hip-hop.
genicon
In nici un caz cu tricou cu Parazitii... cand altii n-au tongue.gif

Hai sa iti zic eu cam cum vad imbracata o fata hip hop. Influentat de ce am vazut "afara" si ce am vazut aici, inauntru, exista doua posibile vestimentatii (nu stiu daca merg combinatii smile.gif )

1. In primul rand pentru ca voua va e mai usor sa va lasati parul lung, neaparat cornrows (codite d-alea impletite). Ochelari de soare mereu, niciodata negri. La gat un lant de argint, ceva mai gros, care sa aiba un... medalion sa-i zicem cu un cuvant (rap, F*ck etc). Un top scurt - d-ala din care se vede juma de sutien (in cazul in care se poarta). Fusta foarte scurta sau pantaloni mulati 3 sferturi sau foarte, foarte scurti (sti tu versul - "pantalonii domnisoarelor pe juma de b*ca")... In picioare, daca e fusta - pantofi cu toc cui, inalt (la tine nu mai e nevoie tongue.gif ) Deci... niste pantofi sport. Optional bijuterii pe degete, si oja niciodata rosie...

2. Cornrows de preferinta, daca nu parul prins strans intr-o coada la spate (ce urat e parul prins!). Un trening nici larg, nici stramt - atat ca sa arate ceva din forme... Si, in funtie de vreme, se poate adopta un tricou mulat care sa se vada prin bluza de trening deschisa. In picioare nelipsitii pantofi sport si... cam atat.

Acum tu alegi (sper sa fie varianta 1 biggrin.gif ) si dupa aia mai vorbim... Ce zici? Ma fac designer vestimentar? blink.gif
Cynthia`
Incep mesajul asta cu un: biggrin.gif ...fiindca mi-a placut mult ce ai scris tu si mi-ai pus zambetul pe buze (ca de obicei de altfel... )
Mmmmm... 1. Codite din-alea impletite,cornrows, la parul meu asa lung si bogat probabil mi-ar lua ore (daca nu zile) sa le fac, si asta daca nu le-as face singura! wink.gif 2. Mie nu-mi sta bine cu nici un tip de ochelari, din pacate... 3. Sa port F**K la gat nu m-ar lasa mama... 4. Bluze decoltate... cam am... Fusta scurta dah... Deci... io as putea sa ma imbrac pe jumate dupa stilul de muzica pe care il ascult... Najpa.
Varianta a doua o cunosc f bine, am adoptat-o (din pacate) si eu uneori dar acum nu-mi mai place.
Si da, recunosc, ai fi un designer vestimentar f bun. smile.gif
genicon
Tu pui intrebari... baga si raspunsuri tongue.gif Zi tu cum vezi "vestimentatia" hip hop pentru o fata. Astept cu nerabdare (ideal, chiar daca tu nu te imbraci asa.)
GExGE
Eu = Clubber

Vestimentatzia?
Tricouri cu 2-3 numere mai mari de obicei culori deschise, in special albe sau un maro f f f deschis si foarte simple ... eventual o dunga de sus in jos sau de la stanga la dreapta sau cu un text "sportiv".
Blugi foarte largi, negrii cu vipusca sau albastrii .. un abastru f inchis dar simplii ...
Parul: tepi normallll .. si multi wink.gif
Incaltaminte? ... Argintie sau alba cu albastru !
Sapca ceva ? .. neah ... mi`ar strica tepii wink.gif
Ochelari de soare ? .. Albastii deschisi .. de la Avanglion .. super houseri wink.gif

Cam atat ... eu prefer in special combinatzia de culori alb si albastru .....


aku` sincer ,,, de departe se cunoaste ce muzica ascult ???? ;p
Cynthia`
Mmmm.. ok.. O sa-ti zic cum vad eu imbracata o fata care asculta hip-hop.
In cap are o basca alba sau crem, trasa putin mai pe ochi, parca sa-i ascunda privirea. Parul e lasat liber (lung ori scurt, nu conteaza). In urechi are cercei din aia lungi, care atarna greu sau creole mari, machiajul nu f strident, cat se poate de natural (pe buze poate doar un luciu de buze si la ochi rimel negru). Unghiile lungi (manichiura frantuzeasca, nicidecum oja colorata), bratari fine din arigint , dar nu multe si fara inele. Ca bluza... un maieu cat mai decoltat de preferabil alb, negru sau albastru (nicidecum rosu sau verde!) sau chiar unul fara bretele, cu umerii goi. In jos... niste pantaloni scurti, sa i se vada fundu' (cum ai zis si tu) dar foarte josi, sa i se vada buricul si poate putin din bretelele de la bikini. De preferabil de blugi (pantalonii). Un tatuaj pe burtica langa buric sau in spate exact deasupra fundului (in nici un caz pe mana sau pe piept - yuck najpa). In picioare pantofi cu toc cui si varf ascutit (nu exagerat de ascutit) si daca se poate fara bretea la spate (si NU de lac). Ca accesorii... un lant MAI gros cu un medalion nu elegant poate cu putine pietre... (a lil' glamour). Mmmmm cam atat...
Mai e si la mine varianta romaneasca care (sper io) nu-i asa urata... Pantaloni largi de blugi negri sau albastri... Un top decoltat, care lasa buricul gol, binenteles, un lant discret la gat... gel in cap cat intra... bijuterii multe si.. "grele" pe degete si la maini, niste ochelari de soare poate sau o sapca intoarsa. Aaaa si neaparat guma (cu arome) ceoflaita in gura!
Descrierea mea e destul de apropiata de a ta... ai obs si tu, nu? smile.gif
Si GExGE, ca accesorii..? Nimic?
Genicon, spune-mi ce parere ai?!! Daca m-ai vedea pe mine odata imbracata asa, ai zice ca ascult hip-hop? blush.gif
Cynthia`
Aaaa... am uitat sa mentionez, imbracata varianta 1. blush.gif
GExGE
Akcesorii ? eu = mai nimik ... un lantzisor de aur f f finut ... aja ... ka sa fie .. in rest nimik ... absolut nimik ... poate pe viitor wink.gif desi ... astea r not my type ...

oricum .. urasc aurul .. ma refer in special a bratarile si lanturile groase ... chiar nu`mi plak ... prefer in schimb pe cele subtiri .. cele finute ... dar si argintul .. de data asta mai greu wink.gif

si ochelarii de soare sunt un accesoriu nu ? (deci am zis de ei) ....

altceva .. cam atat ...


deci eu am zis ce e in cazul meu ... nu vestimentatia unui clubber in general ... notati asta undeva ! ;p !
RoXie
Eu ascult muzica house,rock si techno si de curand am descoperit ca genul Avril Lavigne ma reprezinta f mult si am inceput sa profit de chestia asta si sa ma imbrac ca atare.
Asta nu inseamna k o copiez deshi cu totii copiem pe cate cineva dak e sa o laum drept...
Mi-am creat propriul meu stil,insa mai e mult pana il voi definitiva!
Dar modul in care ma imbrac acum,mai comod si mai sport este cel in care ma simt cel mai bine,eu insami! biggrin.gif
genicon
Da, Singuratiko, ai cam pus punctul pe i wink.gif De ce ma imbrac eu in haine largi, de ce caut disperat tricouri si pantaloni cu cateva numere mai mari? Pentru ca imi place... dar daca nu as fi ascultat muzica pe care o ascult, daca nu i-as fi vazut pe cei care o canta imbracati astfel, poate nu mi-ar mai fi placut. Deci... intr-un fel sau altul (constient sau inconstient) copiem. Cel mai urat e cand... sa zicem un manelist poarta haine largi sa para rapper, sau blugi taiati si tricouri negre sa para rocker. Asta e o copie nesimtita... 50.gif

George - dupa cum ti-ai descris tu vestimentatia, daca te-as fi vazut pe strada, te-as fi admirat ca esti hip hopper (ca si asa nu prea ma uit la adidasi tongue.gif ) Acum sa nu crezi ca am ceva cu cei care asculta alte genuri... Voiam sa iti spun de fapt ca imbracat asa pari mai mult hh-er. Mai ales la fondurile de care dispunem noi, romanii- cam 0 pentru accesorii smile.gif

Cynthia - daca te-as vedea imbracata asa, as zice ca esti r&b-ista tongue.gif Nu de alta, dar ne sti orasul, si cred ca sti cate hip hopperite sunt prin el. Asa ca nu te speria, este foarte de bine. Btw... cand o sa te vad imbracata asa?
GExGE
genicon - am uitat sa precizez ceva .... vestimentatia unui houser/clubber este foarte asemanatoare cu cea a unui hh ... daca nu chiar identice ... si se pot confunda ... si inca ceva .. intotdeauna houserii s`au inteles f bine cu hh wink.gif ... am dreptate ???
genicon
Orasul din care sunt eu este atat de mic incat... nu stiu daca poti sa ma crezi, exista foarte putini hh-eri sau houseri totali. Si cand zic asta ma refer la houseri ca tine sau hip hopperi ca mine. Cel putin houseri nu cunosc... poate stie Cynthia, dar ma indoiesc. Asa ca nu pot sa iti raspund la intrebare bazandu-ma pe experienta. Dar daca este aceeasi vestimentatie, e clar ca se inteleg f bine smile.gif
Oricum, eu nu prea sunt de acord cu "dusmaniile" dintre stiluri dar este ceva cu care trebuie, vrand-nevrand, sa ne obisnuim, daca nu reusim sa schimbam nimic...
Cynthia`
Genicon... 6.gif George e din acelasi oras cu noi.. tongue.gif Si da, ai dreptate, inafara de el nu mai cunosc pe nimeni sa asculte house la noi in oras.
Io... r&b-ista...? sad.gif
Cand o sa ma vezi imbracata asa? Cand o sa am corpul potrivit pentru o asa imbracaminte. (Si mai trebuie convinsa si mama... wink.gif )
genicon
Hehehe, daca e din acelasi oras, ma mir ca nu l-am vazut inca... tongue.gif Dar tu de unde sti atatea despre el? Ma inseli? tongue.gif

Acum revin cu un sfat pentru tine si pentru vestimentatia aia... Cu corpul nu am ce sfaturi sa iti dau, decat poate sa te uiti in oglnida tongue.gif Las ca scanez eu niste poze, gasesc una si cu tine, sa vada toata lumea cat de exagerate sunt femeile din ziua de azi smile.gif Asa, revenind la sfat - pentru a o convinge pe mama ta, cea mai buna metoda este sa strangi tu banut cu banut pentru vestimentatia respectiva, si sa intri imbracata asa in casa. O sa vada si mama ta ca iti sta bine, bagi si faza cu "asa se poarta acum, mama", iesim in oras (il luam si pe George, sa-l cunosc si eu) si ne luam bataie de la rockerii lu' Andreea smile.gif
Cynthia`
Hehehe... de-as putea io sa te insel... (si sper sa te gandesti la asta in sensul pozitiv... adik cum ma gandesc si io... wink.gif )
Mah... pe George il stiu de pe internet si asa, inafara internetului nu ne-am intalnit niciodata. Dar ne intelegem de minune si e super de treaba!
Daca as intra pe usa asa imbracata n-as mai iesi din casa (gandeste-te ca mai e si tata si frate-miu), pot sa-i spun mamei mele orice de genu' "asa se poarta acum, uite cat de bine imi sta... Nu imi afecteaza cu nimic gandirea... pot sa-mi port si singura de grija, pot chiar sa fiu mai atenta de-acum incolo!" Neh... nimic n-o sa ma ajute. Fiindca ai mei sunt de parere ca o astfel de imbracaminte este pt "scena", pt oameni care nu au nimic in cap (prosti) care vor sa atraga prin aspectul fizic si.. ATAT. Crezi ca mie imi place tot timpul sa ma imbrac in haine largi sau... nu stramte?! Acum 2 ani mi-am cumparat (tot asa, strans banut cu banut de mine) niste pantaloni negri stramti, eleganti care aratau f bine pe mine. N-am avut voie sa-i port si in fiecare seara ma certam cu ai mei si ii imploram sa ma lase sa-i port ca aratam chiar bine in ei. Am inceput sa-i iau pe furis, la onomastici sau chefuri organizate doar intre prieteni, nicidecum in oras unde puteam sa intalnesc lume noua si unde un strain ar fi putut zice (in conceptia alor mei) "ce fund frumos are fata aia, cum pot s-o lase parintii ei sa poarte asa ceva la varsta asta?". Pana in cls IX-a eu nu aveam voie sa ma machiez sau sa-mi fac unghiile cu oja. O singura data m-am machiat intr-a 8-a la balul bobocilor, si atunci cu implorari si rugamiti pe langa ai mei. In fine... acum sunt mai dezghetati la minte dar tot mai comenteaza uneori. De ex tatalui meu nu-i place cand am buricul gol. Si uneori, cand nu mananc mult (cum fac de obicei tongue.gif ) am abdomenul f frumos si eu sunt de parere (si sper ca nu sunt singura) ca arat f bine. Dar ai mei cred ca ma imbrac vulgar si ca nu e potrivit pt varsta mea. Nici mie nu-mi place uneori sa exagerez dar din cand in cand imi place sa fiu... mai.. sexy... wink.gif (cu buricu' gol)
Dar... ca sa n-o mai lungesc mult... o sa incerc genicon sa ma imbrac aproape asa.. (daca nu chiar asa..) blush.gif
Si cum adica sa ne luam bataie de la rockerii Andreei? Ihmmmm... Paduchii aia? Sa fim seriosi... Si sa ne luam noi de ei... mmm... nu merita efortu'. tongue.gif
Jubi



Io ma abonez aici.


Sa incep cu toalele categoria "vise nerealizabile".
Jubi


P`astia ii am eu manca-i-ar mama...
NoMemory
eu o pun pe mama sa imi cumpere haine ... de la Magazinul de haine virtual
DarkAngel
eu sunt fata si ascult rock.. ...
deci ma imbrac astfel:
1. Blugi (ruptzi)
2. Ghete
3. Tricou... negru.. cu sau fara inscriptii (Metallica, Sepultura...)
4. accesorii: inele -10, bratari cu tepi, diferite chestii la git..cranii.. si chestii degenul asta.....
5. Camasha.....

ahtiu ca stilul meu vestimentar se aseamana mai mult cu a unei punkeritze..... dar.....defapt eu ascult DOOM, BLACK si GRIND CORE.....
DarkAngel
eu imi iau hainele si accesoriile de la ROCK SHOP.....
Serenity
Hmmm.. la mine nu cred ca gusturile in materie de muzica mi-au influentat stilul vestimentar. Faptul ca exista o concordanta intre felul in care ma imbrac si muzica pe care o ascult a rezultat din felul meu de-a fi. Nu cred ca m-as imbraca intr-un anumit fel doar din spirit de turma. Mi se pare oarecum ciudat fenomenul asta.. sau, hai sa nu spun ciudat, interesant smile.gif

P.S: Astept sa vad interventia unui manelist rofl.gif 6.gif
YOo
yo sunt hhop-er (de prin '95), dar sa ma imbrac pe "stil" nu am reusit decat de prin 2000
incoace sad.gif ... ca de asta e ...da' tot e bine ca am reusit, nu?
cum ma imbrac? ... pai uite asa:
1. - bandana, sapca, palarie(ca Snoop wink.gif ) ... sau combinatii intre ele
2. - tricou, maiou, hanorac, geaca .... deasemenea combinatii (toate xxl, se intelege smile.gif )
3. - blugi (lungi sau 3 sferturi) (depinde de anotimp)
4. - adidasi tip gheata (bk, nike, adidas)
5. - lant gros shi lung (76cm) + medalion personalizat: YOo (de argint batut cu pietre, ... pt cei interesati
... NU este scump, deci incercati...)
6. - daca vreau sa fiu mai sportiv (desi nu prea am timp) .... trening xxl (gen Emin3m)
.... cam asa.... dar acu' sa nu credeti ca ma pot imbraca non-stop asa (din pacate unii mai shi
lucreaza ... shi e mai greu sa-i faci pe sefi sa inteleaga cultura hh biggrin.gif )
loredaria
In general muzica nu imi influenteaza stilul vestimentar mai degraba o face starea de spirit. Ma imbrac cu ce imi sta bine si cam exclud din garderoba fustele.
cutkiller
Ce credeti despre mine?
ComicDiva
Singurul mod in care muzica pe care o ascult mi-a influentat imbracamintea este faptul ca mi-am luat o bratara pe care scrie staind (trupa mea preferata). Atat. Mai mult filmele care-mi plac ma influenteaza. (am un tricou cu star wars, un hanorac su spiderman, un tricou cu Spike din Buffy biggrin.gif )

Astea fiind spuse... am o prietena care cred foarte mult in legatura dintre rock si imaginea de rock. De curand am mers la un concert vama veche si m-a pus sa merg jumatate de ora pe ploaie ca sa se intoarca acasa sa se schimbe in hainele ei "rock".

I really hate her sometimes... 50.gif
Mara
Eeeee, vremurile de odinioara, maica... cand aveam vreo 15 ani eram fan Guns', deci tricouri inscriptionate cu ei, blugi rupti (doar pe la genunchi, eram totusi in 91-92 laugh.gif ), apoi a venit epoca de suflet - hippie, cu blugi evazati, camasi largi si inflorate, bocanci in picioare... wub.gif si evident cu the Doors si Led Zeppelin in urechi. Acum am ajuns sa ma imbrac "business" sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.