Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:BRD Si Relatia Cu Clientii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Ovidius
Astazi deja mi s-a umplut paharul pe care scrie BRD. 50.gif
Merg de dimineata la ei ca sa ma interesez ce acte imi trebuie pentru deschiderea unui cont (pers juridica). Intreb la informatii si ma trimite tanti la biroul de consiliere. Mama, mama, ma gandesc eu, uite ca s-au mai civilizat si astia. Merg la biroul respectiv si intreb pe un nenea ce si cum. Amabil, ia doua formulare si imi marcheaza actele necesare. Nu termina bine ca-i suna telefonul. Se uita la numar si-mi zice: "Stati putin, e un client important". Cinci minute am stat si am ascultat ce tranzactii facea Dna Geta, asa se numea clientul ala tres important. Intr-un final, satisfacand-o pe Geta cu cursurile valutare, starea conturilor, starea vremii si alte alea, incheie convorbirea si isi indreapta atentia spre mine tinand neaparat sa-mi repete "era un client important". Deci eu nu eram decat un biet ciocoflender care a venit sa se milogeasca la el... Ma uit la el in ochi si-l intreb daca la ei clientii se impart in importanti si neimportanti, la care tipul imi raspunde "da, la fel ca la orice firma", iar eu il completez "ca la orice firma din Ro". Enervat, imi mai zice ceva in genul "daca nu-ti convine, poti sa pleci" (nu mai tin minte ce, ca eram deja nervos). Si am si plecat cu intentia sa nu mai trec prea des pe acolo.

Daca ar fi fost prima experienta de genul asta, as fi zis ca e o intamplare dar sa va povestesc ce-am mai patit si altadata:
1) Primesc acasa o scrisoare cum ca daca am nevoie de consiliere, sunt invitat in data de la ora de la ei la banca. Curios, imi gasesc un motiv si merg la ei. Intreb la informatii unde trebe sa merg si ma trimite la un ghiseu unde trebe sa stau la coada! blink.gif Dupa 15 min de stat la coada ii arat lu Geta casierita scrisoarea, iar ea imi zice ca da, daca am nevoie de ceva sa-i spun, dar scrisoarea a fost mai mult asa, de marketing. Deci tzeapaaaa.

2) Primesc de la ei un pliant cum ca si-au facut internet banking. Eu, percutez imediat. Intreb ce si cum si merg sa-mi fac internet banking-ul, care s-a dovedit a fi o mare gargara. Costa 1 euro pe luna, plus 50 de centi intretinerea contului (da, a trebuit sa-mi fac un cont nou, ca nu mergea pe contul in care primeam salariul). Ca sa fac transferuri trebuia sa transfer banii din contul de salariu in contul ala nou, si de acolo mai departe. Evident ca pentru fiecare tranzactie luau comision. In plus, o tranzactie dura cateva zile, ca sa nu mai vorbim de biroul care raspundea de chestia asta: cand aveam o problema stateam juma de ora la coada si juma de ora inauntru din cauza incompetentei care era acolo. Dupa vreo trei luni de nervi, am renuntat la gargara numita BRD-net, gargara care ma costa pe luna vreo 300.000 in plus.
nefertiti-old
Da, in general, la noi toate firmele preiau stilul balcanic. mad.gif

O colega de-a mea, s-a dus la Reiffs. Bank pt un credit. Ca sa ii ia in considerare si sumele din contractul de drept de autor, trebuie sa mearga cu respectivul contract la adm. financiara, sa ii puna aia o stampila pe el, cum ca e platit impozitul aferent. Pai, nene, in secolul 21, cand toti sunt informatizati, de ce sa te poarte pana in coltul opus al Bucurestiului pt o stampila???!!! Nu pot comunica ei cu finantele si sa verifice prin internet?? Ca de asta s-o fi inventat! Dar nu! La noi, degeaba avem informatizare, ca aceeasi cantitate de hartogaraie se printeaza si se plimba de ici-colo! E un lucru pe care io nu reusesc sa il pricep! mad.gif
Ovidius
QUOTE
E un lucru pe care io nu reusesc sa il pricep!

..nici ei laugh.gif
Michelle
...adevarul e ca in ultima vreme au tot angajat personal...care de care mai afon,care de care mai pe pile(caci salariile sunt monstruos de mari pentru cit de proasta le este prestatia!!!)...iar la unele banci...nici conducerea nu e mai prejos...habar n-au cum opereaza propriile lor programe...un alt exemplu este BCR care abunda in specimene ca cele de mai sus
...la polul opus insa se afla ING Bank...dar acolo nu orice firma isi poate deschide cont! jamie.gif
Mara
Am lucrat cam un an jumatate cu Raiffeisen Bank si ziua in care ma hotaram sa merg la banca era din start o zi proasta pentru moralul meu. Ce folos ca ma inarmam cu rabdare... pai ca sa retrag niste bani trebuia sa stau intai la coada la front desk ca sa mi se puna stampila pe formularul de retragere, apoi la casierie la alta coada, la un loc cu persoanele fizice!, ca sa retrag banii! Dura cam o ora statul la cozi! Si deh, dupa ce esti obisnuit sa lucrezi cu Abn Amro, unde plecam fluierand din banca in maxim 5 minute, o ora de stat la cozi e cam mult! Sa nu mai spun ca daca aveam de facut o plata externa ca ma plimbam pe la 2-3 persoane... Plus ceva tare ciudat: astia sunt multitalentati! Adica fiecare om la ei face de toate, ceea ce mi se pare absurd. Ok sa stie ce se intampla in banca, dar sa fie azi la casierie, apoi la front desk si alta data la credite?!

Referitor la comisioanele BRD, are un prieten o vorba: iti iau banii numai cand te apropii de ATM! laugh.gif

BCR??? Ooh, BCR Leasing sunt niste vechi "prieteni" la cat ne-am certat acum un an... va sfatuiesc sa nu lucrati cu ei, in special daca aveti vreo cerinta mai "deosebita", cum ar fi terminarea anticipata a unui leasing. Eu n-am intalnit nici macar la raiffeisen asa adunatura de incompetenti! mad.gif

Tot la capitolul PF, am solicitat o calculatie pentru un credit de nevoi de la Volksbank si BankPost... eeh, au incercat sa ma expedieze la modul cel mai stupid cu putinta, mai ca mai aveam putin si ma uitam in oglinda sa vad daca arat chiar atat de proasta precum cred ei. Asa ca le-am explicat de ce rationamentul lor e ridicol si le-am spus ca nu ma intereseaza sa lucrez cu banci care nu-si instruiesc corespunzator angajatii. wink.gif
dead-cat
banking in RO e ca o excursie in timp la inceputurile bankingului cvasi-modern.

nici draq nu-ti sta la ghiseu sau la un fonctionaras sa deschida un cont. asta se face prin posta. evtl. la semnat mergi in persoana, daca nu-ti ofera posta o metoda de stabilirea a identitatii.


ios- curios cind o sa vad in RO filala de-alu RBS, Deutsche Bank, Dresdener Bank sau Barclays.

Ovidius
QUOTE
Plus ceva tare ciudat: astia sunt multitalentati! Adica fiecare om la ei face de toate, ceea ce mi se pare absurd.

Sa vezi tu ce ochi am facut eu la BCR, cand acum vreo 3 ani, portarul zicea sa-l intreb pe el de credite, ca imi spune ce si cum se face. Poate ca vroia chiar sa-mi deschida cont laugh.gif

QUOTE
...la polul opus insa se afla ING Bank...dar acolo nu orice firma isi poate deschide cont!

Am trecut de cateva luni pe ING. Pana acum s-au prezentat super bine. Astept insa sa apara internet bankingul. ...sper sa nu fie ca ala de la BRD unsure.gif
ausländer
Problemele mele legate de BRD:
1. Brd-net merge ca naiba. Nu e singurul site cu conexiune securizata pe care intru, dar parca asta merge cel mai incet.
2. Anul asta am asteptat 2 luni ca sa incasez un cec, pentru ca trebuia trimis inapoi in US ca sa fie confirmata emiterea lui de banca respectiva. Ma gandesc totusi ca asta nu ar fi trebuit sa ia mai mult de 2 saptamani, dar pana se mai scarpina putin functionarii BRD cu mana dreapta dupa urechea stanga, mai trec alte 7 saptamani.

Cu toate astea, nu m-am hotarat sa folosesc alta banca. Dar pe viitor s-ar putea sa iau in considerare si existenta altor institutii bancare.
grx1us
Am trecut si pe la BancPost, si pe la BCR, Reiffeise. Acum sint la BRD. Sa vedem pina cind.
Am lucrat de citeva ori cu Unicredit si mi/au parut seriosi. sa vedem cum vor evolua lucrurile
axel
Dar marile concerne financiare internationale cum ar fi Citi Group sau JP Morgan Chase, nu activeaza prin Romania?
Mistinguett
Ba da, dar din cate stiu eu doar pentru conturi de afaceri.
simonsays
si pana la urma care ar fi ok pentru PF ? sa aiba si ATM-uri, si I-Banking, sa poti plati utilitatile si alte facturi prin htetepe, si care sa nu perceapa comision pt transferurile interne ?
axel
ihi ohyeah.gif
Mistinguett
Si sa-ti dea si 50% dobanda, nu? rofl.gif
axel
Misti, faci sa para ca e o utopie/gluma cerinta lui john, de parca banca ta nu-ti ofera respectivele chestii tongue.gif
Mistinguett
Din pacate, in Romania este o utopie. Si daca n-ai observat, simon nici n-are pretentia la dobanda, pentru ca stie el ce stie. laugh.gif
Am avut de-a face cu bancile romanesti acum vreo 3 ani si nu e o experienta care o voi uita curand.

De ex., ca sa deschizi un cont si sa tii banii in banca fara sa-i misti o vreme, nu numai ca nu-ti dau dobanda la ei, dar platesti de vreo 3 ori mai mult decat o casuta de valori. Nici nu mai tin minte ce era de platit, dar se aduna o suma fantastica si total ridicola pentru faptul ca vroiai un cont pur si simplu. Ghici ce optiune e de preferat. (Nota: era vorba de un cont in valuta, nu lei - probabil ca regulile difera).

E adevarat ca progreseaza serviciile bancare intr-un an cat la altii (aia din lumea a 3-a) in 10 dar mai au de recuperat vreo 100 de ani la momentul asta.

Insa ce experienta superba e sa intri intr-un vault de-ala cu casute de valori! e exact ca pe vremea lui Pazvante, cu 2 cheite, iar camera este, fara nici un fel de gluma, un monument al arhitecturii.

Pe mine ma topeste chestia asta cu computerizarea - primeam factura printuita si apoi o chitanta de mana cu stampile si semnaturi. Pazvante, cum ziceam.
simonsays
no, si cand ma trezesc, e trecut de ceea ce se numeste indeobste "dimineata"; scot banii de la soseta ascunsa sub cratita din camara, stau 4 ore la sectia financiara, sa platesc impozitul pe proprietate, inca doua ore la posta (pttr) pentru romtelecom, si, cu tot cu deplasarea la sediul connex, pentru plata facturii si deblocarea abonamentului, inca o ora jumate. in pu*a mea, fiti mai optimisti ! ...
Cucu Mucu
Eu am lucrat initial cu BCR, dar aveau numai babe de-alea comuniste nef...ericite, care incepeau sa tipe daca te punea dracu sa te duci la ora 9 la banca(aia e ora de cafea, dom'le). Apoi cu Raiffeisenul, vai de mama lor, banca de scara debloc, eu daca eram neamt nu le dadeam numele sa isi bata joc de el. Acum lucrez cu Transilvania, si vreau sa spun ca sunt destul de operativi. Si oarecum au profesionisti. Sa vedem pana cand, ca la noi minunea dureaza 3 zile.
@dead-cat
Am auzit niste zvonuri cum ca RBS ar fi interesati de ceva investitii in est, in special in Romania. Da Doamneee!
simonsays
Nu cred ca are asa mare importanta brandul din afara, cat slujbasii de aici... si reprezentantul direct al societatii financiare in RO. Si, desi ne plangem ca romanii sint cacanari, si "strainii", cand se vad ajunsi pe .. mioriticul nostru plai, devin la fel de coruptibili. O fi ceva in aer, in apa...
March
Titlul acestui topic este un fel de invitatie la reclama negativa la adresa acestei banci si poate provoca si ceva panica printre depunatorii mai slabi de inger !
axel
Crezi?
simonsays
daca panica respectiva ar afecta negativ banca, ar fi un lucru bun ! crezi ca e mai bine daca taci, sau daca spui, sa nu se tepuiasca si altii ? oricum, nu cred ca acei clienti care pot zgudui o banca, asteptau topicul asta de pe han ... biggrin.gif
nefertiti-old
QUOTE (March @ 25 Sep 2005, 11:34 AM)
Titlul acestui topic este un fel de invitatie la reclama negativa la adresa acestei banci si poate provoca si ceva panica printre depunatorii mai slabi de inger !

Astia-s tot fraierii care, in general, pun repede botul la reclamele la jocuri piramidale, de exemplu! ohyeah.gif
March
Dupa cum observati titlul a fost schimbat. Acum suna cu totul altfel ! Asa ca sesizarea mea a ramas fara obiect tongue.gif
simonsays
da, io-r fi tremurat cuiva nadragii ca se trezeste cu procese ohyeah.gif
Cucu Mucu
Panica iti este provocata de toapele de la ghiseu, cand vezi pe mana cui ajung banii tai, nu de un topic pe un forum.
Felina
Poveste cu BRD. Vreau sa-mi maresc limita de creditare, dat fiind ca salariu meu se marise substantial fata de perioada deschiderii contului de credit. Bineinteles ca ei nu fac asta automat. Trebuie multe hartoage.

Ma duc la un ghiseu, explic problema, iar doamna cea draguta din spatele ghiseului imi face telefonic intrarea la biroul de vizavi. La biroul de vizavi e cineva inauntru. Cum nu am primit un numar de ordine, ma asez undeva langa usa, sa nu vina altii si sa se aseze inaintea mea, asa cum bine se obisnuieste in mult iubita noastra tara. Astept in picioare langa usa jumatate de ora.

La un moment dat se aseaza in spatele meu doi domni bine care vorbesc despre primarie si afaceri cu grau. In cateva minute iese si clientul din birou, se iveste si doamna functionara a bancii in usa biroului, ma ocoleste elegant cu privirea si ii invita in birou pe cei doi domni din spatele meu. Cei doi domni elegant imbracati se conformeaza chemarii si ma ocolesc mai putin elegant. Usa e pe cale sa se inchida in fata mea iar eu stau inmarmurita cu ochii larg deschisi. In ultima clipa indraznesc sa prind glas si sa-ntreb stapana biroului eu cu ce am gresit de am fost perfect ignorata. Doamna cea eleganta si stapana biroului imi raspunde foarte rece, asa cum ii sta bine unei adevarate stapane, ca domnii sunt de la primarie si ca aveau programare inca de dimineata, dupa care inchide usa.

Eu stau sa pleznesc de nervi. Ma intorc sa ma plang la doamna draguta de la birou. Aceasta mai da un telefon, dupa care imi spune foarte spasita si dezamagita de colega, ca nu poate face nimic. Intreb un paznic unde se poate face o reclamatie. Il pufneste rasul si ma intreaba daca vreau sa-l reclam pe el. Mai departe nu mai stie.

Ma intorc la servici ca pauza imi expirase demult. Dar n-am stare. Ma confesez colegilor si unul se ofera sa vina cu mine. El stia unde se adreseaza plangerile intr-o banca. Mergem la biroul 'stapanei'. O intrebam cine ii este superiorul si unde poate fi gasit. Ne spune si plecam in cautarea sefei 'stapanei'. Suntem primiti foarte bine. Ni se da o coala de hartie si ceva de scris. Scriem impreuna plangerea. Apoi ma intreaba daca doresc ca aceasta plangere sa ramana doar in firma sau sa fie atasata la dosarul angajatei. Aleg sa ramana la dosarul angajatei.

Dupa care este chemata 'stapana'. I se aduce la cunostinta ca are o plangere scrisa. La care 'stapana' incepe sa se dezvinovateasca, caci vedeti, erau domnii de la primarie si nu putea sa-i refuze. Dupa care catre mine 'Si inca odata scuze...'. Ma aprind din nou 'Care inca o data? ca n-am primit decat priviri si cuvinte arogante, nicidecum vreo scuza!'. In sfarsit, plecam cu plangerea la alt birou unde se inregistreaza asa ceva, primim un numar de inregistrare si o copie a plangerii. Plecam satisfacuti. Pe scari in jos ne intalnim cu 'stapana', care ne arunca din eleganta dumneaei un 'Asa sa va ajute Dumnezeu!' mai putin elegant, la care ne pufneste rasul.

Inapoi la servici am fost dezaprobata de majoritatea colegilor.
mutulica
de la o vreme am decis sa ma port ca un occidental... ma scol ca un bastan si plec sa fac cumparaturile. umplu cosul la billa. merg la casa, si dupa ce scaneaza fata ceea la greu... dau cardul. ghinion, connection error, malfunction, code error... si la sfirsit ma trimite madam la plimbare... "tinere, daca n-ai bani, stai dom'le acasa, nu veni sa ne incurci pe noi"
cei de la coada se uita la mine ca la un infractor.. gata, nu mai sunt un occidental. sunt un pirlit de romanas cu prea multe beshini la cap. si fara o letzcaie, desi convins ca sta bine la cont...
ghinion, nu pot cumpara nici benzina fara cash...

imi amintesc ca.. mai am un card, de la alta banca... he he, ce bine sa nu pui toate oole in acelasi cosh... dar... ghinion... si astialalti upgradeaza sistemul...

folosesc cardul in euro. noblese oblige.... ce mai conteaza ca am comisionul pina in tavan. dar vai... nici asta nu merge. f*ck
plec acasa unde urmeaza sa fac foame. macar tel mobil merge. imi sun un prieten, sa imprumut ceva bani... n-are, doar ce a schimbat si el niste euroi ca sa faca rost de bani.. !!! beton!!! am niste euroi, ma duc repede si fac rost d ecash. am pierdut ceva la schimb, dar macar pot sa maninc...

dar.. ce mai conteaza, sunt un tip cosmopolit, si plin de figuri, cu carduri... ce mai conteaza ca eram la un pas sa maninc vopseaua de pe ele...

brd? e una dintre bancile care m-au tzapti. 2 wkenduri la rind nu a mers sistemul. macar pnetru al doilea am facut provizii... de bani... banca asta s-a marit prea repede... asa ca a fost nevoita sa angajeze la greu...
a angajat prea multi neprofesionisti... daca acum juma de an era ok, acum e un chin
si in fiecare duminica le pica sistemul, sau mai upgradeaza ceva
de kko, dar macar suntem aproape in europa
dead-cat
nu prea pusca in RO treaba cu "metodele occidentale de plata". teoretic totul suna bine, dar infrastructura e naspa iar sistemul implementat si administrat adesea de fazani (ca doar n-o da 1000€/zi pe un consultant "occidental" (io-te la el, n-o mincat salam cu soia).

desi nu-i chestie de banking: fusei la moscova iar vaca de secretara mi-a "rezervat" bilet cu eliberare automata a ticketului de zbor.
cind am vazut mi-a venit s-o iau de grumaz, dar era prea tirziu. chestia functioneaza bec la Heathrow, dar la moscova automatul era impachetat in folie si scria pe el "comming soon".

QUOTE

De ex., ca sa deschizi un cont si sa tii banii in banca fara sa-i misti o vreme, nu numai ca nu-ti dau dobanda la ei, dar platesti de vreo 3 ori mai mult decat o casuta de valori. Nici nu mai tin minte ce era de platit, dar se aduna o suma fantastica si total ridicola pentru faptul ca vroiai un cont pur si simplu. Ghici ce optiune e de preferat. (Nota: era vorba de un cont in valuta, nu lei - probabil ca regulile difera).

apai pe checking account, io mai rar am vazut dobinda, si cind se dadea, era simbolica.
da n-are nimica, ca multe banci ofera un cont de savings la vedere, cu 2,35%/an.
conturile fiind toate in regim online sau telebanking, poate nu-i ceva pt. 'tusa veta.

io ma intreb cum de nu ofera macar ING asa ceva in RO, ca in alte tari au.
Ovidius
QUOTE
io ma intreb cum de nu ofera macar ING asa ceva in RO, ca in alte tari au.

Are si in Ro. Daca ai peste 700 RON in contul curent, ING-ul ofera o dobanda de 7,5% la vedere.
Cucu Mucu
Mamaaa, daca vreti sa va simtiti ca in reclamele alea la ciocolatica cu rom, intrati intr-o agentie CEC. Comunismul e in floare, fratilor. Desi eram doar doua persoane la rand, am stat azi o ora sa ma bage si pe mine in seama tante aia si cand a juns la mine mi-a inchis ghiseul in fata. Probabil din cauza ca ma luasem de ea ca si-a bagat in fata niste neamuri. Asa ca, daca aveti de-a face cu CECul inarmati-va cu rabdare, toata presa de la chisoc, si tutun la greu pt fumatori.
ilie
Poate ar fi bine sa depuna fiecare reclamatii scrise peste tot la toti birocratii astia, asa poate s-ar mai indrepta.
axel
Faci reclamatie scrisa numai daca vrei sa-l ajuti pe cel care ar trebui sa ti-o citeasca sa-si perfectioneze precizia la a juca basket cu cosul de gunoi.
mutulica
reclamatia ajuta din cind in cind, dar provoaca si frustrare multa... si rezultate contrare... celor scontate
Felina
Dati-mi voie sa va contrazic! biggrin.gif

Reclamatia INREGISTRATA are ceva efecte.
exemplu (clik aici)
mutulica
am vazut efectele, nu au mai vorbit colegii tai cu tine.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.