Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Salvati-l Pe Babau!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Sushi
Cu regret constat ca desi Mos Gerila s-a descomunizat si trasformat in Mos Craciun, Mos Nicolae e tot el si inca activeaza, Iepurasul de Craciun incamai topaie, nu a mai ramasnici urma de celebrul si omniprezentul BABAU al copilariei noastre! Daca faptele bune ale copiilor sint rasplatite de indivizii mentionati chiar la inceput, cine sare in ziua de azi in ajutorul parintilor depasiti de propriile indatoriri?
Poate ca odata cu abolirea pedepsei cu bataia la copii a intrat si Babau in ilegalitate?
Babau daca citesti aceste rinduri sa stii ca inca ma gindesc la tine si I miss you much wub.gif
Sushi
Hai sa-l salvam pe Babau! Sa-i dam o fata si o sfera de atributii.
simonsays
humm... mi-a zis mie odata un psiholog (nu, nu imbecilu ala onlain) ca baubau este un personaj atat de negativ, ca nu ar trebui inventat; din cauza lui copii au cosmare ("mi-e frica sa dorm pe intuneric, sau singur"), din cauza lui copii au temeri nejustificate, samd. eu cred ca babau ala tre' lasat sa putrezeasca in liniste. din partea mea, daca una dintre bunici/matusi/babe_binevoitoare ii va zice ceva plodului meu de babau&co, o va lua pe coaja ohyeah.gif
carrad
mai, simonule, pe fiu-meu nu l-a speriat nime' niciodata cu baubau asta...si de aia tot ii este frica de intuneric...oare de ce? poate e ereditar? ohyeah.gif
Sushi
Dar cine sau ce era babau asta? Era bastinas sau vinitura de pe vreum legea exotic? Voi cum vi l-ati imaginat pe Babau?
ausländer
Carmelita, iepurasul e de Pasti, nu de Craciun... In rest, de Babau nu stiu nimic!
carrad
mai eu nu cred ca aveam o imagine clara despre baubau....cum n-am nici despre mosii aia, craciun, fost gerila si nicolae, foost nicolae...si nici de iepuras nu sunt foarte sigura... hh.gif

da' io cred ca baubau era o kestie asa...intuneric....si oricum venea din intuneric....poate arata asa, ca o stafie, da' intunecata...adica mai mult ca un fum....

da' oricum nu sunt sigura daca i-am dat identitatea asta cand am crescut sau asa m-am pomenit cu imaginea lui....


grea intrebare ai mai pus si tu! nu puteai sa-ntrebi de unde vine barza si cum arata? mad.gif

poate dam un google search si aflam ohyeah.gif
carrad
am dat un ggogle, da' m-am confuzat mai tare: ba e photowire si e ceva cu middle east, ba e ceva cu niste catei, ba e nume de domeniu, ba....ma doare capu'

e clar, nu vom afla niciodata cine si de ce este baubau cry.gif
Sushi
BABAU in cultura italiana
simonsays
QUOTE (carrad @ 21 Sep 2005, 09:31 PM)
...oare de ce? poate e ereditar? ohyeah.gif

eu zic sa te rogi sa nu aibe nimic ereditar... cel putin nu de la tine rofl.gif harhar.gif
carrad
pai, no, c-o fi mai bine daca are de la tine? mad.gif rofl.gif
simonsays
bai, te rog, nu in public... sorry.gif .. oricum nu recunosc rofl.gif .. si nici nu imi aduc aminte.. hmm.gif
Eclectic
QUOTE
.. si nici nu imi aduc aminte..


Na, acu' iti intelegi si tu fostele partenere. roflmao.gif
simonsays
ma beri, daca ma gandesc bine (e greu, da).. si imi intreb amintirile (da, e ca si cum as vorbi singur intr-o camera intunecata)... cred ca tu personifici babaul generic... rofl.gif
Eclectic
rofl.gif Da' macar io beau o bere in seara asta ! harhar.gif
simonsays
si pana la urma ai baut o lae; se vede ca te-au ajuns gandurile mele bune... devil.gif
Mara
Vorba lui Simon, daca mi-o speria careva copchilu' cu baubau, jar haleste! Pe de alta parte, eu nu-mi aduc aminte sa mi se fi spus de baubau si uite ce om normal, sanatos psihic si cu toate tiglele pe casa am ajuns. rofl.gif Ma rog, n-oi fi eu exemplul relevant, dar tot mi se pare aiurea sa sperii copiii cu fantasmagorii d'astea.
simonsays
ma rog, tu ar trebui sa fii speriata acuma... rofl.gif
Mara
Ma, tu vrei sa fii baubau sau zburator? tongue.gif laugh.gif
simonsays
da ohyeah.gif
Oiski-Poiski
ei ,uite ca si daca mi s-o fi spus am uitat de el
insa eu nu i-am zis copilului niciodata de astfel de povesti, nici nu m-ar fi crezut.Cred ca dupa cum il cunosc ar fi inceput sa disece problema: da cine-i baubau asta, de unde vine, unde sta, cum arata, ce culoare are, ce stie sa faca, de ce e rau, de ce nu e bun ,nu are parinti , frati, surori ?
Aveti impresia ca-s nebuna sa amintesc de baubau asta ca dupa aia sa raspund la intrebari ?????????? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Dark Angel
Noi am ajuns la faza in care copilul nostru de 2 ani si 3 luni ne sperie spunand ca e faptoma rofl.gif bineinteles cu tot cu cearsafuri in cap si alergat prin casa...si tipa de te ustura timpanele... Credeti ca mai avem vreo sansa sa-l speriem noi cu ceva?

One big happy family! laugh.gif thumb_yello.gif devil.gif
simonsays
... Adams ! spoton.gif
Mistinguett
Eu tin minte ca eram curioasa sa-l vad pe baubau si din cauza ca nu aparea am inceput sa cred ca nu exista. biggrin.gif
Kitty
io mi-am speriat verisoara odata cu Remesh...si numai cand aduceam vorba de el reuseam sa o conving sa manance, nu stiu cat era speriata sau cat vroia sa-i faca pe plac lui Remesh, ca la TV nu i s-a parut deloc scary tongue.gif DAR pentru cateva saptamani am reusit s-o mint ca il sun pe Remesh, iar fetitza noastra se purta exceptional...pana si-a facut curaj si a vrut sa vada daca chiar il sun pe Remesh...si s-a stricat totul cand a vazut ca n-am pe cine sa sun tongue.gif
Oricum practic eu mi-am crescut verisoara si tot eu dormeam cu ea ca s-o apar de Baubau smile.gif
mutulica
mda... astia mici nu mai pun botu' la bau-bau...acuma se sperie copilul cu "vine nenea politzaiul si te ia"

de mici se invata cu "sase veni militia si va luase"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.