Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Imi Dati Si Mie Niste Sfaturi ?!?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
jimmy25
As dori niste sfaturi in legatura cu o treaba. De 2 ani am depresii si nu ma pot bucura de viata cum eram inainte, am fost la psihiatru, si inca mai merg, am fost si la preoti..peste tot, insa nici cum nu reusesc sa am o liniste sufleteasca, de care inainte ma bucuram din plin.

Ce ziceti?, unde sa ma mai duc si ce sa fac...la 25 de ani ma simt indiferent de viata, nu am un tel, nu ma mai intereseaza mare lucru in viata asta, traiesc doar ca sunt credincios si nu pot face actul anormal de suicid.

Singurul loc unde nu am fost e: la psiholog.

Multumesc !!!
denise
QUOTE (jimmy25 @ 15 Sep 2005, 12:08 PM)
Singurul loc unde nu am fost e: la psiholog.

S-ar putea sa stii deja raspunsul.

Uneori chiar e nevoie de cineva strain care sa te asculte, prietenii (sau rudele) pot fi prea subiectivi, prea implicati (sau pot fi chiar cauza). Pentru ca, desi nu dai amanunte, probabil acum 2 ani s-a intamplat ceva, depresiile nu apar din senin.

Sigur ca poti discuta si aici- dar selecteaza din ceea ce ti se spune. Fiecare trece in felul sau prin diferite situatii.
han.gif
Vornicum
QUOTE (jimmy25 @ 15 Sep 2005, 12:08 PM)
... am fost la psihiatru, si inca mai merg, am fost si la preoti..peste tot

Pentru mine un om care a mers la preoti , doctor etc nu apeleaza la parerea altora prin intermediul forumului.
Daca esti disperat si dezamagit aici e singurul loc "singura ultima alternativa" la care nu apelezi.
Oamenii pe care-i vezi rareori pot sa te ajute
QUOTE
...la 25 de ani ma simt indiferent de viata, nu am un tel

Ca si fiinta umana trebuie sa te trezesti si sa bagi ceva in tine ca sa traiesti. Pentru asta trebuie sa lucrezi ceva sa produci bani. Uite, draga omule, un tel. Nu ti se pare destul? Sau nici nu consideri ca munca poate sa produca un tel...

Mihai, jimmy nu e ceea ce pare, exista argumente in acest sens. Lasa-l sa raspunda, o sa vezi....
Lasa loc si pentru argumente
Mihai
PatricianuS, pentru a ma scuti de la a-ti sterge mesajele, citeste mai bine titlul topicului: omul nu vrea sa ii dai suturi, ci sfaturi. wink.gif
Vornicum
Ok, treaba ta. Eu iti zic doar ca e o pacaleala. Timpul ti-o va demonstra.
Eu am iesit.
Kitty
Bine ai venit la Han si iti doresc sedere placuta in continuare si sper sa gasesti ceea ce cauti. Singura chestie care mi-a trecut prin cap, fara sa stiu mai multe detalii, a fost sa te sfatuiesc sa-ti iei un catzel, o pisica, un peste, un papagal sau orice altceva. Ar fi mai multe de zis, dar as avea nevoie de mai multe detalii. Nu vreau sa ma dau mare psiholoaga, intotdeauna m-am considerat DOAR o buna ascultatoare si asta nu pt ca zic eu ci pt ca am vazut cum straini pe care nu i-am vazut niciodata si cu care vorbeam pentru prima oara, si-au deschis sufletul cu o usurinta uimitoare! Nu stiu d c si nu stiu daca eu sunt cea care-i ajuta cu ceva, in fond sunt doar un copil, sau ei sunt cei care de abia asteapta sa vorbeasca si sa spuna lucrurilor pe nume!

Iti doresc tot binele din lume! hug.gif
denise
@PatricianuS -tot ce se poate (doar nu ar fi primul wink.gif ), dar pana nu aveam dovada....trebuie tratat asa cum trebuie. Exista si posibilitatea sa fie sincer.

On-topic:
E buna ideea cu o pisica sau un caine- am vazut cum oamenii s-au schimbat peste noapte cand si-au luat un animalut care ii obliga sa zambeasca zilnic. smile.gif
skysurfer
Probabil ca acum citesti ce ti-a scris PatricianuS, o intrebare legitima si absolut normala in aceasta situatie. Probabil ca este serios ceea ce ne spui tu.
Acum, tu trebuie sa intelegi ca probabil nici unul din sfaturile de aici nu va fi o parere avizata, insa iti va fi data din suflet. Nimeni nu incearca o psihologie ieftina insa trebuie sa te intelegem ca sa te putem cumva ajuta.
In primul rand, tu ne spui ca de 2 ani incoace ai stari de depresie. Oricine te-ar intreba ce s-a intamplat acum 2 sau 3 ani. Depresiile nu apar pur si simplu, ele au in mod sigur un tragaci psihologic sau fizic. Adica ce se intampla de 2 ani incoace de nu mai ai pofta de viata? Ai pierdut pe cineva drag? Prieteni ai? Iubita? Parintii se inteleg? Te-ai despartit de cineva la care tineai foarte mult? Nu ai intrat la facultate, nu ai loc de munca? Desi nu e atat de simplu, probabil ca in raspunsul la una din aceste intrebari iti va oferi si cauza depresiilor. De ce sa nu ai pofta de viata? Viata e darul cel mai de pret si multi ar face orice sa fie sanatosi. Sunt posibile si cauze fizice care declanseaza depresii. Crede-ma ca stiu asta din proprie experienta. Ficatul spre exemplu, in cazul meu, iti da niste stari depresive uneori de iti vine sa te impusti. Poate ca si ceva glande endocrine, nu ma pricep.
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/en...opedia_D-Di.htm
Asta daca vrei sa vezi tehnic cam ce ai putea avea.
Ma gandesc insa ca iti lipseste o motivatie in viata. Prietenia celor din jur te-ar putea ajuta. Inconjoara-te de prieteni, gaseste-ti o iubita, dc nu ai deja, cauta un loc de munca ce ar putea sa iti ocupe cat mai mult timp si fa sport.
Si intelege: VIATA E UN DAR DE PRET SI NU MERITA PIERDUTA.
Si acum iti voi spune povestea unui prieten de al meu care si-a pierdut ce avea mai drag in viata : Fratele.
Eram prieten de ani de zile cu el, se intelegea excelent cu fratele lui. Acesta avea de 2 ani de zile o prietena si in clasa a XII-a a decis sa le spuna parintilor ca vrea sa se casatoreasca cu ea. Parintii l-au certat spunandu-i ca e prea devreme si ca isi strica viata, insa asta a fost cea mai mare greseala a vietii. La cateva zile dupa, dupa un plan diabolic de inteligent, s-a sinucis, lasand in urma o durere imensa si un gol ce nu va putea fi NICIODATA acoperit de nimic. Parintii se urasc pentru asta, fratele a ramas socat, pt ca el l-a gasit in casa, prietena lui nu isi va mai reveni niciodata, si lui, cel care a plecat dintre noi, ce i-a folosit? Viata e atat de ciudata incat nu stii niciodata cand se intoarce roata. Eu spun sa nu te mai gandesti atat ca ai o problema si sa incerci sa te bucuri de fiecare zi si sa intelegi ca nimic nu merita sa renunti la atatia ani din viata pentru ca simti ca nu mai ai nici un tel. Nu ai nici un scop in viata? Incearca sa iti faci atunci. Gandeste-te sa muncesti undeva, sa iti intemeiezi o familie si ai sa vezi ca viata e frumoasa.
Ovidius
Uite niste sfaturi simple care s-ar putea sa te ajute:
1) Continua sa crezi ca intr-o zi v-a iesi soarele si pe strada ta. Credinta te va ajuta sa reusesti.
2) Fa un sport. Sportul regleaza si fizicul si psihicul.
3) Incearca sa te odihnesti cat mai mult. Starea de oboseala poate duce la depresie.
4) Nu lasa sa treaca nici o zi, fara sa admiri ceva: o floare, un pom, o priveliste, un om.
5) Cauta un psiholog bun. Aici pe han sunt cu siguranta persoane care te pot ajuta sa gasesti unul. Este singurul in masura sa iti lumineze temporar calea, pana in momentul in care vei reusi tu insuti sa o faci.

Iar apropo de sinucidere, personal, consider ca e cea mai simpla varianta de a rezolva problema. Si nici macar nu stii daca ai rezolvat-o sau nu! Cine stie ce e dincolo? Poate ca e mai rau... wink.gif
jimmy25
vreau sa va intreb ceva, voi toti ati avut probleme de genul meu si v-ati revenit ??

sau cum de dati sfaturi ca si cum ati fi trecut prin asa ceva ???
Felina
QUOTE (jimmy25 @ 3 Oct 2005, 11:59 AM)
vreau sa va intreb ceva, voi toti ati avut probleme de genul meu si v-ati revenit ??

sau cum de dati sfaturi ca si cum ati fi trecut prin asa ceva ???

laugh.gif
ce intrebari suPtile laugh.gif

mai bine ai zice un multumesc frumos... ohyeah.gif
Nicoleta
In momentul cand ceri ajutorul cuiva, daca nu detaliezi este greu sa se spuna ceva specific trairilor tale.
Cred ca persoanele care incearca sa o scoata acum la capat, au o experienta. Poate nu sunt si nu au fost depresivi, dar stiu cat e de minunat sa admiri lucrurile banale si sa-ti faci prieteni, etc! Sigur ar fi bucurosi sa te stie si pe tine la fel.
Exista de toate in noi, depresie, extaz, ura, iubire, calm, agitatie... acum depinde care, cat cantareste si de ce.
Un lucru cert, de multe ori, desi parem sa stim cauza problemei, pac(!) ea se afla cu totul in alta parte iar focul trebuie stins de la radacina degeaba arunci apa in limbile de foc. Constiientul inregistreaza o experienta pe care rar o percepem .
Mrs. Rogers
QUOTE (jimmy25 @ 15 Sep 2005, 01:08 PM)
As dori niste sfaturi in legatura cu o treaba. De 2 ani am depresii si nu ma pot bucura de viata cum eram inainte, am fost la psihiatru, si inca mai merg, am fost si la preoti..peste tot, insa nici cum nu reusesc sa am o liniste sufleteasca, de care inainte ma bucuram din plin.

Ce ziceti?, unde sa ma mai duc si ce sa fac...la 25 de ani ma simt indiferent de viata, nu am un tel, nu ma mai intereseaza mare lucru in viata asta, traiesc doar ca sunt credincios si nu pot face actul anormal de suicid.

Singurul loc unde nu am fost e: la psiholog.

Multumesc  !!!

1.Cauta pe cineva care face Terapie Cognitiv Comportamentala ( Cognitive Behavioural Therapy sau CBT) .De obicei psihologii fac asta dar exista in Timisoara un preot care a facut cursuri in Austria si a ajutat multi tineri/oameni.

2.Acum stii cuvintele cheie, folosete-te de internet ca sa afli mai multe informatii. Exista multe carti , forumuri , enorm de multe resurse daca stii sa vorbesti engleza cat de putin . Intra pe un forum unde se discuta depresia ci CBT, intreba de carti , fa comanda de pe Amazon .

3.Mai exista o planta medicinala din care se face un medicament naturist foarte eficient impotriva depresiei. Se numeste St. Jon's Worth in engleza , Hypericum perforatum in latina , Johanniskraut in germana si Millepertuis perforé ori Herbe-à-mille-trous in franceza . Ti-am dat mai multe denumiri fiindca nu stiu sub care se gaseste in Europa , dar sunt sigura ca se gaseste fiindca e renumita . Exista studii clinice care ii atesta eficacitatea.

4. Un aspect al Terapeie Cognitiv Comportamentale il vei putea aplica chiar in situatii de genul asta cand un Patricianus vorbeste prostii cat capul lui de mari, care insa pe tine te ranesc . E normal sa te raneasca in special cand esti intr-o pozitie vulnerabila. Daca vrei si te intereseaza continuam pe mp.

5. E important de stiut si ce suport psihic si financiar ai . Desi ambele pot fi depasite prin ambitie si inteligenta. Poate eu ti-am spus " cumpara-ti o carte de pe Amazon " dar tu nu ai resurse . Exista si la asta solutii. Nu exista problema fara rezolvare smile.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (PatricianuS @ 15 Sep 2005, 01:50 PM)
QUOTE (jimmy25 @ 15 Sep 2005, 12:08 PM)
... am fost la psihiatru, si inca mai merg, am fost si la preoti..peste tot

Pentru mine un om care a mers la preoti , doctor etc nu apeleaza la parerea altora prin intermediul forumului.
Daca esti disperat si dezamagit aici e singurul loc "singura ultima alternativa" la care nu apelezi.
Oamenii pe care-i vezi rareori pot sa te ajute
QUOTE
...la 25 de ani ma simt indiferent de viata, nu am un tel

Ca si fiinta umana trebuie sa te trezesti si sa bagi ceva in tine ca sa traiesti. Pentru asta trebuie sa lucrezi ceva sa produci bani. Uite, draga omule, un tel. Nu ti se pare destul? Sau nici nu consideri ca munca poate sa produca un tel...

Mihai, jimmy nu e ceea ce pare, exista argumente in acest sens. Lasa-l sa raspunda, o sa vezi....
Lasa loc si pentru argumente

Patricianus , un gest lipsit de minimum de inteligenta si bun simt ca al tau, mai rar mi-a fost dat sa vad pe han.

Un om care are o suferinta cere ajutor , nu tie si nu celor ca tine . S-a gandit ca poate exisita cineva care in afara de intelegere , are cu cel sa-l ajute si uite ca n-a gresit . Ce autoritate ai tu sa-ti dai cu parerea despre lucruri despre care habar n-ai , despre viata cuiva si despre deciziile cuiva si intr-un mod cat se poate de marlanesc . ohmy.gif
cociuba
@jimmy-nu cred ca pe internet vei gasi raspunsul...doar un doctor te va putea ajuta... wink.gif cu adevarat...


ps:totusi ce cauta acest subiect la poiana, ar trebui mutant in alta parte ,poate la psihologie sau de la om la om...
Mrs. Rogers
QUOTE (cociuba @ 4 Oct 2005, 09:55 PM)
@jimmy-nu cred ca pe internet vei gasi raspunsul...doar un doctor te va putea ajuta... wink.gif cu adevarat...


ps:totusi ce cauta acest subiect la poiana, ar trebui mutant in alta parte ,poate la psihologie sau de la om la om...

Avand in vedere ca psihiatria in Romania e cu 20 de ani in urma fata de tarile dezvoltate , va gasi mai multe raspunsuri pe internet decat de la un psihiatru . Pentru un psihiatru roman, ai depresie = iei antidepresive , si cu asta salut . Daca ii dai ceva ciubuc are si rabdare sa-ti asculte povestea vietii , dar nu intra cu tine in terapie cogniv comportamentala.
ilie
toxic, tu esti o femeie rezonabila, dar care aici a raspuns prost...in stil americanez(nu stiu daca nu esti chiar acolo, ca aia rezolva totu': pa net si pa bune...)



Jimi (scuze la scipt, ca sunt mai clar),
credinta e un vax daca tu te gandesti la asa ceva...poate ar trebui sa o abandonezi acum, (poate temporar, poate definitiv).
Dar totusi ea te mentine...

Bai, sunt atat de multe chestii mistok intr-o viata, ca nu merita sa ti-o iei...
Da-mi raspuns aici sau pe pm si vei vedea...
(oricum sinuciderea e un buton inchis definitiv intr-un singur sens, asta inseamna sa doresti un gol-poate-...vezi ca s-ar putea sa nu mai fie nimic intermediar...).

Oricum si oriunde un sinucigas e un fum...(nici 1% nu-l vad...).
Mrs. Rogers
Metro, numai din faptul ca spui " bai sunt atatea chestii misto in viata , ca nu merita sa ti-o iei " realizez ca nu ai nici cea mai mai vaga idee ce inseamna depresia ca boala. Nu exista lucru care sa-ti faca placere,nu te mai intereseaza nimic , nu mai poti sa comunici cu oamenii din jur fiindca ei au alte interese pe care tu nu le intelegi, nu mai ai speranta , vrei sa mori. Ei, cand ii spui unui om in pragul sinuciderii " credinta e vax, viata e misto" , in cel mai bun caz il enervezi , daca nu il deprimi si mai tare . El nu intelege ca viata e msito, pentru el viata nu e misto ohmy.gif
Michelle
QUOTE (toxic @ 5 Oct 2005, 03:05 AM)
QUOTE (cociuba @ 4 Oct 2005, 09:55 PM)
@jimmy-nu cred ca pe internet vei gasi raspunsul...doar un doctor te va putea ajuta... wink.gif cu adevarat...


ps:totusi ce cauta acest subiect la poiana, ar trebui mutant in alta parte ,poate la psihologie sau de la om la om...

Avand in vedere ca psihiatria in Romania e cu 20 de ani in urma fata de tarile dezvoltate , va gasi mai multe raspunsuri pe internet decat de la un psihiatru . Pentru un psihiatru roman, ai depresie = iei antidepresive , si cu asta salut . Daca ii dai ceva ciubuc are si rabdare sa-ti asculte povestea vietii , dar nu intra cu tine in terapie cogniv comportamentala.

nu-i adevarat ...chiar exista aici psihiatrii/psihologi care fac terapie cognitiv-comportamentala...nu stiu daca ai auzit de prof.Florin Tudose ...eu chiar am fost la o psiholoaga care lucreaza sub coordonarea lui pentru probleme cu anxietatea si chiar s-au rezolvat destul de repede ...daca intereseaza pe cineva ,scrieti pe pm!
simonsays
ufff.. doamne.. un nebun aruca cu piatra, si "inteleptii" se sparg in capatzani sa o scoata... bai oameni buni, exista TOPIC special pt asemenea probleme ! individul a postat asta in POIANA, locul de misto si de baza; ar trebui sa va intrebati a cui clona este, mai degraba decat sa incercati sa ii rezolvati "problemele" ohyeah.gif

jimmy, sinucide-te ba; dar incearca sa alegi o metoda radicala ... spoton.gif
carrad
simonule, omu' a postat la poiana ca era nou si nu stia ce se-ntampla in locul asta devil.gif

asa ca, acorda-i prezumtia de necunoastere thumb_yello.gif
Nicoleta
aprpopo....si eu sunt noua, CE se intampla in locul asta? devil.gif ?

tongue.gif
carrad
han.gif

o sa vezi tu ce se-ntampla aici! devil.gif
rofl.gif
simonsays
OnTheRun, esti nou-nouta, sau esti putin uzata... ? spoton.gif aaa.. soori, uelcam tu hell rofl.gif
genicon
Hmpf... pentru a dovedi ca oPsedatii isi cunoc valoarea si sunt bucurosi cand apare noi membri pe han, preferabil fete, mancatz-as, urez si eu pe aceasta cale bun venit noii membre, care a venit pe fuga, din cate se pare.

Peseu: mai postati repede sa se dea pagina, ca daca nu ma bop.gif Kitty evil.gif
Peseu1: Pentru orice eventulaitate, stiu ca nu se zice "cand apare noi membri"
Peseu2: N-am citit tot subectu, ci m-am uitat doar la ultimele posturi, asa ca nu sariti in cap.
simonsays
pai na, ai nimerit bine, stai linistit; si noi vrem sa ii uram bun venit, asa, in stilul nostru cainesc... rofl.gif
Felina
bai speriati lumea laugh.gif

P.S. asta era asa... sa se umple pagina tongue.gif
Kitty
tu leit bop.gif las' ca pun eu mana pe tine evil.gif
simonsays
oooups !! ai decalotat-o, mosule .. rofl.gif

felina, nu speriem lumea.. din contra spoton.gif asteptam o replica, doua, sa vedem omu (oama) ce puate.. daca ie ok.. ie bine. daca nu, nu rofl.gif
Nicoleta
cred ca am inteles perfect ideea rofl.gif rofl.gif rofl.gif :
Eclectic
hmm.gif

Pai, in acest caz, iti uram un calduros "Ia renu' !" ohyeah.gif
flori
QUOTE (jimmy25 @ 3 Oct 2005, 11:59 AM)
vreau sa va intreb ceva, voi toti ati avut probleme de genul meu si v-ati revenit ??

sau cum de dati sfaturi ca si cum ati fi trecut prin asa ceva ???

Jimmy, nu stiu daca ceilalti dau sfaturi din experientele lor dar eu as vrea sa-ti relatez experienta mea si este destul de multa. Cind eram de virsta ta sau chiar cu vro 5 ani mai putin am trecut si eu prin asta...Aveam senzatia ca viata mea e inutila si nu foloseste nimanui si la nimic si am facut un lucru necugetat...dupa care am fost internata la psihiatrie cu sindrom depresiv, aveam nenumarate crize de plins si gindul la sinucidere pina cind tatal meu mi-a spus intr-o zi raspicat " Hei! Daca vrei sa mori fa-o! E cel mai usor lucru si toata lumea te va uita, de murit nu-i greu, greu e de trait" Asta m-a pus pe ginduri si am inteles ca daca nu-i pasa nimanui ca traiesc nu-i va pasa nimanui nici ca mor asa ca m-am hotarit sa fac lucrul cel mai greu adica sa traiesc! E drept ca n-a fost usor, ba chiar foarte greu! Dar m-am incapatinat cu inversunare si am luptat napraznic, a fost greu si inca mai este dar a fost si foarte frumos mai ales cind vedem ca sintem capabili sa realizam lucruri pe care nu ne credeam in stare! Acum ma bucur foarte mult si ma gindesc cu groaza ce-ar fi fost de mine daca nu ieseam din asta? Cel mai bun psiholog pentru tine vei fi tu insuti! Cauta lucruri simple si normale de care sa te agati in viltoarea vietii si lupta sa te tii la suprafata!
Si inca un secret! Profita de orice ocazie care ti se ofera! Nu lasa sansa sa treaca pe linga tine! Succes!
Nicoleta
QUOTE (flori @ 5 Oct 2005, 08:44 PM)
Cel mai bun psiholog pentru tine vei fi tu insuti! Cauta lucruri simple si normale de care sa te agati in viltoarea vietii si lupta sa te tii la suprafata!

adevarat graiesti. nimeni nu ne poate influienta daca nu vrem noi.
Lupta dusa cu tine insuti este cea mai grea, dar daca era usoara nu ar fi fost interesanta, nu?
Viata este prea frumoasa si se merita traita din plin.
Kitty
Viata e de cacao uneori, dar merita traita, pt ca desi credem, in unele momente, ca singura rezolvare a problemelor noastre este sa ne luam viata, poate dincolo e mai greu decat aici si poate de acolo nu mai poti pleca atat de usor in alta parte, dar sigur inapoi nu ne putem intoarce. Atunci daca vrem sa riscam si sa terminam cu grijile de pe Pamant, daca avem curajul asta, sa mergem cu capul inainte fara se stim ce e dincolo, atunci avem si puterea sa mergem pe picioarele noastre, pe drumul nostru, indiferent ce e azi, ce va fi maine sau poimaine...
Mrs. Rogers
QUOTE (Michelle @ 5 Oct 2005, 10:01 AM)
QUOTE (toxic @ 5 Oct 2005, 03:05 AM)
QUOTE (cociuba @ 4 Oct 2005, 09:55 PM)
@jimmy-nu cred ca pe internet vei gasi raspunsul...doar un doctor te va putea ajuta... wink.gif cu adevarat...


ps:totusi ce cauta acest subiect la poiana, ar trebui mutant in alta parte ,poate la psihologie sau de la om la om...

Avand in vedere ca psihiatria in Romania e cu 20 de ani in urma fata de tarile dezvoltate , va gasi mai multe raspunsuri pe internet decat de la un psihiatru . Pentru un psihiatru roman, ai depresie = iei antidepresive , si cu asta salut . Daca ii dai ceva ciubuc are si rabdare sa-ti asculte povestea vietii , dar nu intra cu tine in terapie cogniv comportamentala.

nu-i adevarat ...chiar exista aici psihiatrii/psihologi care fac terapie cognitiv-comportamentala...nu stiu daca ai auzit de prof.Florin Tudose ...eu chiar am fost la o psiholoaga care lucreaza sub coordonarea lui pentru probleme cu anxietatea si chiar s-au rezolvat destul de repede ...daca intereseaza pe cineva ,scrieti pe pm!

Perfect ! Deci exista cineva . Mai ramane de vazut in ce oras locuieste autorul subiectului.
Cucu Mucu
QUOTE (toxic @ 5 Oct 2005, 02:05 AM)
Avand in vedere ca psihiatria in Romania e cu 20 de ani in urma fata de tarile dezvoltate , va gasi mai multe raspunsuri pe internet decat de la un psihiatru . Pentru un psihiatru roman, ai depresie = iei antidepresive , si cu asta salut . Daca ii dai ceva ciubuc are si rabdare sa-ti asculte povestea vietii , dar nu intra cu tine in terapie cogniv comportamentala.

De terapie cognitiv-comportamentala se ocupa psihologii! Trebuie sa te duci la unul scolit. Cat despre psihiatrie pe net... laugh.gif roflmao.gif
Mai Jimmy, baiete, ia-ti nene o femeie, doua trei cate ai tu pofta, trage niste chiolhanuri de-alea sa sperii vecinii la 7 strazi distanta si nu mai sta cu ochii la icoane ca te tampesti! Insfaca din viata ce poti sa apuci, ca-s multi la coada si trebuie sa te misti repede! Daca tu nu te respecti, nimeni nu te respecta, si nimanui nu ii pasa de tine! Trebuie sa faci lumea sa te respecte, nu sa astepti sa te respecte ea... Misca-te, asta e sfatul meu! Cand simti ca nu mai poti trage-i o "destrabalare(ce-mi place cuvantul)" cu mult alcool, muzica, si femei, sa iti speli creierul. A doua zi vei fi mahmur, dar a treia zio o sa fii ca nou. Garantat!Trebuie
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.