Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce A Fost Mai Intai? Muzica Sau Tristetea?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
n_sinddariani
,, Ce a fost mai intai? Muzica sau tristetea? Oameni se tem daca copiii lor se joaca cu arme, sau daca privesc videoclipuri violente... ca o cultura a violentei ii va influenta. Nimeni nu se teme daca copiii asculta mii- literar, mii de cantece despre despartire, inimi frante... durere, tristete si pierdere. Ascultam muzica pentru ca eram trist... sau eram trist pentru ca ascultam muzica?" Nick Hornby- High Fidelity
Nu, nu e o intrebare de genul: Ce a fost mai intai? Oul sau gaina? Astazi in Romania predomina insa un fenomen mult mai ciudat, si anume, maneaua care nu ne face tristi, ci mai degraba mizerabili, apropiati de engleza autorului, chiar daca nu acesta era sensul. ,, Or was I miserable because I listened to pop music?"
Adevarat este ca muzica aduce in tine un anume spirit si iti poate induce o stare. Eu, unul imi amintesc ca atunci cand eram trist eram si mai trist pentru ca ascultam muzica despre durere, inimi frante, despartire... Acesta este adevarul meu. Muzica poate inspira, dar ne si poate adanci unele stari negative. De multe ori sinuciderile au avut loc in ambiantul unei muzici rock. De asemenea, deseori cand sunt fericit imi vine in minte o melodie si incep sa o fredonez. Uneori si in plina strada. Nu de putine ori, cand ascult o muzica fara versuri, sau pe o limba necunoscuta mie imi sugerez singur cuvintele si acestea curg. Atat de puternica este muzica. Cred ca muzica a fost si inaintea cuvantului. Era mult mai usor sa fredonezi un la-la-la armonios, decat sa articulezi un cuvant.
carrad
cu siguranta a fost mai intai "vorbirea" nearticulata....de altfel, in greaca veche exista un verb pt. actiunea asta: lalein....avem si in romana asa ceva

dar era vorba despre muzica....nu cred ca am putea exista fara ea....sau poate lumea ar fi mai saraca.

cat despre tristete, da, e un sentiment des evocat de muzica....daca-ti place muzica braziliana, stii despre ce vorbesc.
Michelle
nu stiu daca muzica braziliana e o muzica trista!chiar nu stiu! si daca stiti voi va rog sa-mi dati exemple! tongue.gif mie musica portugues mi se pare cea mai trista ,in special fadoul.
Si mai am un exemplu cu care de fiecare data il "sinucid" pe sot daca e la volan...Cesaria Evora ...chiar daca nu inteleg decit partial textele cintecelor ei...e atat de trist-expresiva melodia in sine ca te transpune total...dar e splendida wub.gif
carrad
exact ce spuneam....muzica braziliana...cesaria evora, compay segundo....+ folclorul brazilian....ti se rupe inima
Serenity
QUOTE
Adevarat este ca muzica aduce in tine un anume spirit si iti poate induce o stare.


Muzica care nu reuseste sa faca lucrul asta, nu-si indeplineste menirea.. parerea mea.


QUOTE
Eu, unul imi amintesc ca atunci cand eram trist eram si mai trist pentru ca ascultam muzica despre durere, inimi frante, despartire... Acesta este adevarul meu. Muzica poate inspira, dar ne si poate adanci unele stari negative.


Da, ciudat fenomen. E curios cum atunci cand suntem tristi sau deprimati preferam sa ascultam ore (ba chiar zile) in sir aceleasi melodii care ne adancesc profund tristetea si ne fac sa ne simtim mizerabil, in loc sa incercam sa ne revenim ascultand ceva optimist, vesel. In capatana-mi vin acum o gramada de explicatii dar mi se par destul de irelevante. Una dintre ele ar fi ca uneori durerea ne face placere.. Oricum, promit sa studiez fenomenul cand o fi tongue.gif

Si inca ceva care probabil e total pe langa subiect, da' tin eu neaparat sa ma dau mare si tare in parcare laugh.gif O melodie trista poate tulbura intr-atat functiile cerebelului (cred.. nu dati sunt o studenta de rahat oaia neagra si rusinea familiei) incat sa provoace niste dureri fizice ingrozitoare, aproape insuportabile.
carrad
QUOTE (Serenity @ 7 Sep 2005, 03:46 PM)
O melodie trista poate tulbura intr-atat functiile cerebelului (cred.. nu dati sunt o studenta de rahat oaia neagra si rusinea familiei) incat sa provoace niste dureri fizice ingrozitoare, aproape insuportabile.

dar, conform pricipiului "cui pe cui se scoate", cica mozart (nu el, ci muzica lui tongue.gif ) ar vindeca durerile de cap.....si-atunci, de ce sa nu fie si invers? unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.