Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Succesul In Afaceri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
tihomir
As vrea sa vorbim in acest topic despre informatiile de care avem nevoie pentru a reusi in afaceri.Mai exact ce credeti voi ca va lipseste(sau daca nu va lipseste,ce v-a ajutat smile.gif ) pentru a obtine succesul financiar?Ma refer exclusiv la informatia de care avem nevoie(nu ma astept la raspunsuri de genul:m-au ajutat prietenii,sau economiile familiei,etc.).Daca am presupune ca treceti printr-o librarie plina cu carti cu subiect financiar,ce informatii legate de acest domeniu ati dori sa cumparati?Cred ca ar fi interesanta o discutie pe aceasta tema.
ilie
Nu cred ca ai observat interesul scazut pentru acest forum economic.
Pe HA interesul e mai mare pentru partile poetica, politica, sociala si de barfe usurele.
Iti zic asta ca sa nu te superi cand vei vedea putinele mesaje...
actionmedia
Intradevar, a avea informatiile corecte si a stii sa le interpredezi este esential pentru succesul in afaceri.
Eu personal am identificat 2 tipuri de informatii:
1. Informatii culese.
2. Informatii procesate.

1. Informatiile culese practic sunt toate informatiile care ajung la noi din mediul inconjurator, unele sunt utile altele nu.
2. Informatiile procesate sunt produse de mintea noastra, pe baza informatiilor culese si a informatiilor procesate anterior.
In general deciziile se bazeaza pe informatiile procesate. Jucatorii de bridge pot intelege mai bine acest lucru. Un rol important il are deductia. Cele mai pretioase informatii sunt cele deduse si sunt cu atat mai pretioase cu cat sunt mai greu de dedus. Asta inseamna ca foarte punini oameni au aceasta informatie.
In afaceri, cu cat stiu mai putini o anumita informatie, cu atat e mai probabil ca acea informatie sa produca bani. Si nu este valabil doar in afacerile speculative, este valabil in aproape orice fel de afacere. Atentie, eu vorbesc de anumite informatii. Uneori ca sa ai succes in afaceri trebuie ca alte anumite inforatii sa fie cunoscute de cat mai multi oameni.
Ca sa fiu mai concret:
Sa spunem ca o informatie secreta ar fi reteta de inghetata "AlaBalaPortocala". Pe asta trebuie sa o cunoasca cat mai putini oameni pentru ca altfel s-ar apuca foarte multi sa o fabrice.
O informatie publica ar fi ca inghetata "AlaBalaPortocala" e cea mai buna inghetata. Pe asta trebuie sa o afle cat mai multi oameni ca sa poti vinde cat mai multa inghetata.
tihomir
Sa inteleg ca tu ai cumpara o carte al carui titlu ar suna cam asa "Secretele succesului in afaceri" sau "Reteta garantata pentru reusita financiara"? laugh.gif Adica te intereseaza informatia gen "piatra filozofica".Dar ai putea grupa pe categorii ce anume te sperie in materie de informatie la o afacere? Adica : lipsa unei de idei de afaceri("piatra filozofica") sau informatiile legate de partea birocratica(legislatia in vigoare),infomartiile legate de alcatuirea unui plan de management,etc.Din mesajul postat de tine,reiese ca esti interesat mai mult de ideile de afaceri.Sa ma contrazici daca e cazul.
actionmedia
QUOTE (tihomir @ 7 Sep 2005, 04:07 PM)
Sa inteleg ca tu ai cumpara o carte al carui titlu ar suna cam asa "Secretele succesului in afaceri" sau "Reteta garantata pentru reusita financiara"?

Nu as cumpara astfel de carti din simplul motiv ca in general sunt bullshit. In general se invart in jurul unei singure idei si nu spun nimic concret. Sunt doar modalitatile unuia de a face bani.

De idei de afaceri nu duc lipsa. Eu personal am o multime. Mai greu este cu punerea lor in practica. Si aici iti trebuie intradevar diverse informatii de tip "birocratic" cum le numesti tu. Dar astea nu sunt greu de obtinut. Trebuie doar sa cunosti persoana potrivita care sa te ajute sa le gasesti.

Cele mai pretioase informatii cand vrei sa pui o idee in practica sunt acelea legate de "cum sa faci"? Sunt o multime de detalii care te pot impiedica sa iti materializezi ideea. Trebuie sa tii seama de toate aceste detalii.
Daca nu vrei sa iti bati capul cu ele, este simplu. Cauti o afacere care a mai fost facuta, o studiezi in amanuntime si aplici reteta de succes. In general o astfel de abordare are ceva costuri dar merita.

Nu te lasa indus in eroare de faptul ca eu mai filosofez din cand in cand, asa imi place mie, oricum, doar nu crezi ca voi divulga aici pe site informatiile importante. Astea trebuie sa ti le deduci singur, remember? smile.gif
tihomir
Ai dreptate nu ideile de afaceri sunt problema ci sistemul care le face sa functioneze.Personal cred ca sunt multe sisteme bune dar unora le par prea plictisitoare,chiar daca incearca,se satura repede,se apuca de alte sisteme,apoi trec la altceva si tot asa ,fara sa ajunga nicaieri,parerea mea.
Apropo de "cum sa faci",imi vine in minte un dicton care suna cam asa :"cei care stiu cum vor munci intotdeauna pentru cei care stiu de ce" tongue.gif sunt convins ca are mai mult decat "un sambure" de adevar.Adica daca ai o motivatie puternica(un "de ce") iti va fi destul de usor sa gasesti sistemul potrivit(acel "cum?").
Nu caut sa trag de limba pe cei care au reusit,ci pe cei care vor sa reuseasca,as vrea sa stiu ce cred ei ca le lipseste,asta e principalul obiectiv al topicului.
actionmedia
QUOTE (tihomir @ 8 Sep 2005, 06:10 PM)
Nu caut sa trag de limba pe cei care au reusit,ci pe cei care vor sa reuseasca,as vrea sa stiu ce cred ei ca le lipseste,asta e principalul obiectiv al topicului.

Vorba reclamei, "lipseste asta... avantul" laugh.gif
In afara de motivatie iti mai trebuie si disciplina.
Dar deja cam iesim din sfera informatiei si intram pe alte taramuri.
ilie
Eh cum e cu aglomeratia aici?!! din pacate am avut dreptate...doar AM a intrat, el fiind interesat de fenomenul biz de mai mult timp.
Cucu Mucu
Succesul in afaceri depinde de abilitatea ta de a gasi oamenii potriviti si de a sti cand si ce responsabilitati sa le transferi. Din pacate, asta e principalul motiv pentru care o parte din afacerile mici si mijlocii dau faliment in primii 3-4 ani. Lipsa de viziune a intreprinzatorului, credinta acestuia ca el e singurul in masura sa ia decizii.
Si da, subiectul economic e foarte plicticos pentru marea majoritate a romanilor(calitate ilustrata foarte bine de media, de unde lipsesc aproape cu desavarsire revistele sau emisiunile economice).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.