Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mica Burghezie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2
contraste
Erau oamenii ceva mai instariti, comerciantii pravaliasi, negustorii mici.
Adica patura de mijloc.
Au pierit.
S-a nascut burghezia rosie.
Mai este? Nu mai este?

Acum, dupa 15 ani, avem o patura de mijloc?
Ce culoare are ?
talusa
QUOTE (contraste @ 4 Sep 2005, 12:33 PM)
Erau oamenii ceva mai instariti, comerciantii pravaliasi, negustorii mici.
Adica patura de mijloc.
Au pierit.
S-a nascut burghezia rosie.
Mai este? Nu mai este?

Acum, dupa 15 ani, avem o patura de mijloc?
Ce culoare are ?

Acest lucru se intampla numai in afara granitelor Romaniei???

QUOTE
Acum, dupa 15 ani, avem o patura de mijloc?

Avem...UNDE si...de ce la politica externa??
contraste
Din cauza de ochi si de greseala !
Multumesc TALUSA de atentionare.
Rog frumos moderatorul sa il stearga de aici si sa-l bage la politica interna.
Cu scuzele de rigoare pentru neatentie !
Eclectic
Done. smile.gif

Din pacate, chiar daca avem o oarecare patura de mijloc, nu cred ca e suficient de mare. In tarile dezvoltate, ea acopera un segment mare din populatie, in timp ce, la noi, e, mai degraba, un "pres" de mijloc, nicidecum o patura.
March
Draga Talusa, nu fii asa dur cu una din poetesele de talent ale acestui Forum biggrin.gif
A gresit adresa, dar topicul este interesant si poate ca-i pe aici vreun moderator sa-l mute la politica interna.

@Contraste,
Mai avem de asteptat sa apara mica burghezie romanesca. Daca or permite guzganii cei mari. Si nenorocita de birocratie bizantino-turco-fanarioto-romaneasca , acum si cu parfum de UE laugh.gif
talusa
QUOTE (March @ 4 Sep 2005, 12:54 PM)
Draga Talusa, nu fii asa dur cu una din poetesele de talent ale acestui Forum biggrin.gif
A gresit adresa, dar topicul este interesant si poate ca-i pe aici vreun moderator sa-l mute la politica interna.

@Contraste,
Mai avem de asteptat sa apara mica burghezie romanesca. Daca or permite guzganii cei mari. Si nenorocita de birocratie bizantino-turco-fanarioto-romaneasca , acum si cu parfum de UE laugh.gif

NU AM FOST DUR, DAR........dupa cantitatea de mesaje sterse pe baza de "off-topic"!! wink.gif
contraste
Coafarea UE inca este la inceput.
Nu ne prea putem plange... inca.
Urmeaza...poate ? sigur? cine stie...
Actualmente insa, patura de mijloc este ca unsoarea din lagare.
"Lubrifiantul" acesta permite ca frecusurile sa fie amortizate.
A fi patura de mijloc inseamna a-ti permite mai mult decat o casa la bloc de doua camere si o masina Dacia la mana ..care?
Iar eu consider ca sunt prea putine persoane in aceasta situatie.
vitalic sprinceana
eu scriu din basarabia..pai bine, la noi nu avem nici urma de mica burghezie...de und easa ceva, cand costul deschiderii unei afaceri e imens...cand pozitiile cheie din bussines sunt ocupate de indivizi certati cu legea, imbogatiti fie in urma privatizarii frauduloase, fie racket si mafie...cand 60 % din gasterbeiterii moldoveni sunt intelectuali...cand cazurile prospere basarabeni reprezinta indivizi care se ocupa cu vanzarea de marfuri turcesti sau chineze..si nimic mai mult...
contraste
Pai de !
Ca doar suntem vecini, de-o mama !
Crezi ca pe aici este o diferenta atat de mare ?

pentru TALUSA acum posteaza, esti on topic !
MIA
QUOTE (contraste @ 4 Sep 2005, 12:33 PM)
Erau oamenii ceva mai instariti, comerciantii pravaliasi, negustorii mici.
Adica patura de mijloc.
Au pierit.
S-a nascut burghezia rosie.
Mai este? Nu mai este?

Acum, dupa 15 ani, avem o patura de mijloc?
Ce culoare are ?

Clasă de mijloc în România interbelică ( mai ales după 1933 ) ? Poate în istoriile "coafate" post-revoluţionare ... tongue.gif

La ora actuală în România totuşi e un grup ... să-i zicem de mijloc binişor mai bine dezvoltat. rolleyes.gif
Cât despre ce culoare are ... are culoarea banilor - care alta ? smile.gif
Eclectic
QUOTE
La ora actuală în România totuşi e un grup ... să-i zicem de mijloc binişor mai bine dezvoltat


Cam ce procent din populatia Romaniei estimezi ca se afla in acest grup ?
MIA
QUOTE (Barrie @ 4 Sep 2005, 03:08 PM)
QUOTE
La ora actuală în România totuşi e un grup ... să-i zicem de mijloc binişor mai bine dezvoltat


Cam ce procent din populatia Romaniei estimezi ca se afla in acest grup ?

10-15%.

Deşi na ... acuma ar mai fi de tetracapilarotomizat tongue.gif ce înseamnă de fapt "clasă de mijloc" şi la ce criterii ne referim.
De ex. foarte mulţi din micii comercianţi interbelici pomeniţi de "contraste" trăiau de fapt la limita dintre sărăcie şi acceptabil. rolleyes.gif Şi plus de asta ... şi pretenţiile şi nivelul a crescut din 1925 încoace. smile.gif
contraste
MIA - nivelul de saracie este in raport cu anul la care il raportezi.
Analiza se face si prin raportare la intern dar si la extern.
Altul era nivelul la 1800, altul la l9-_ _ , altul la alta data de referinta, precum ai spus.
Eclectic
QUOTE
10-15%.


Da, cam la asta ma gandeam si eu. Din punctul meu de vedere, intr-o tara "sanatoasa", acest grup ar trebui sa reprezinte grosul societatii, iar bogatii si cei saraci nu ar reprezenta mai mult de, sa zicem, vreo 5-10%. In schimb, in Romania, situatia nu se afla deloc asa. sad.gif
MIA
QUOTE (contraste @ 4 Sep 2005, 03:16 PM)
MIA - nivelul de saracie este in raport cu anul la care il raportezi.
Analiza se face si prin raportare la intern dar si la extern.
Altul era nivelul la 1800, altul la l9-_ _ , altul la alta data de referinta, precum ai spus.

Stricto senso - din câte ştiu eu - criteriul de bază al definirii clasei de mijloc este posibilitatea ca, nefiind angajat nicăieri şi în conjuncturi "normale", să poţi să-ţi menţii un standard de viaţă "acceptabil" pentru un an de zile. rolleyes.gif

Şi nu prea cred că un mic comerciant interbelic ( sau actual ) satisfăcea acest aspect. De-aia au şi dat atâţia faliment când au început să se resimtă criza din '29-'33 şi în România. sad.gif
MIA
QUOTE (Barrie @ 4 Sep 2005, 03:17 PM)
Din punctul meu de vedere, intr-o tara "sanatoasa", acest grup ar trebui sa reprezinte grosul societatii, iar bogatii si cei saraci nu ar reprezenta mai mult de, sa zicem, vreo 5-10%. In schimb, in Romania, situatia nu se afla deloc asa. sad.gif

Asta ar cam fi idealul de stabilitate socio-economică ( şi implicit şi politică ) numai că din păcate ... în ultima vreme chiar şi în ţările dezvoltate economic începe să fie pus sub semnul îndoielii acest aspect. sad.gif

Şi de România sau alte ţări de prin Est ce să mai vorbim. tongue.gif

Şi - ca părere personală - marea problemă pentru stabilitatea socio-politică în România nu e atât că ar fi prea redusă clasa de mijloc cât mai ales faptul că cei care sunt "imediat sub" ( adică salariaţii "medii" ) câştigă foarte puţin în raportul ce necesarul unei standard normal de viaţă. sorry.gif
contraste
In Ro cred ca este vorba si de lipsa versatilitatii. Daca nu merge o afacere, nu ma pricep la altceva si mor.
Bineinteles ca sunt si o gramada de alti factori.
Capitalismul este intr-o continua miscare, aceasta forma exclude din start stabilitatea.
MIA
QUOTE (contraste @ 4 Sep 2005, 03:27 PM)
In Ro cred ca este vorba si de lipsa versatilitatii. Daca nu merge o afacere, nu ma pricep la altceva si mor.

Asta mi se pare cam o lozincă. rolleyes.gif Aplicabilă eventual la nivel de ceva întreprinderi de stat sau semi-private şi mult mai puţin la indivizi.

Din câţi oameni ştiu care au afaceri din '90 până încoace nu cred că sunt mai mult de 10% care să nu-şi fi schimbat de 2-3 ori profilul afacerii în funcţie de "ce mergea". hmm.gif Bine ... că asta înseamnă de multe ori şi chestii care acuma pot părea amuzante ( de genul adus blugi şi gumă de la sîrbi şi turci tongue.gif ), dar na ... asta cerea piaţa atunci. smile.gif

QUOTE

Capitalismul este intr-o continua miscare, aceasta forma exclude din start stabilitatea.


Acuma, dacă e să fiu 100% gică-contra wink.gif , ceea ce a lovit cel mai puternic în ultimii 15 procesul de extindere/formare a "clasei de mijloc" în România a fost tocmai instabilitatea mărită ... şi dacă e aşa aş fi eu curios cum rezistau nişte americani sau vest-europeni "capitalişti de capitalişti" în condiţiile astea ... devil.gif
MIA
Să continuăm despicarea firului în patru'ş'patru ... smile.gif

QUOTE (contraste @ 4 Sep 2005, 12:33 PM)
S-a nascut burghezia rosie.


Eu nu cred că se putea vorbi de o "burghezie roşie". Nomenclatura comunistă, dacă-şi pierdea funcţia ... pierdea cam tot. Şi nici nu avea sector privat în care să se retragă. Eventual se mulţumea ( ca vechi "ilegalişti" traşi pe linie moartă de Ceaşcă wink.gif ) cu o pensie mai mult sau mai puţin generoasă ... şi cu cârteala şi comploturi de două parale ... laugh.gif laugh.gif

Însă trecând de acest aspect am o curiozitate - consideraţi că un ţigan mafiot sau un "băiat de oraş" fac parte din ... clasa de mijloc au ba ? hmm.gif Ca bani ... adesea chiar o depăşesc ... că na ... doar de-aia e "discriminare" în România în creieraşul unora ... devil.gif
contraste
Eu personal MIA, nu incadrez aici nici pe tiganul mafiot, nici pe baiatul de oras.

Cunosti tu o denumire pentru aceasta categorie sociala care inainte nu exista, dar acuma prea exista ?
Ca sincer, inversiunea asta de valori cu pretentie de discriminare, este ....

QUOTE
Acuma, dacă e să fiu 100% gică-contra  , ceea ce a lovit cel mai puternic în ultimii 15 procesul de extindere/formare a "clasei de mijloc" în România a fost tocmai instabilitatea mărită ... şi dacă e aşa aş fi eu curios cum rezistau nişte americani sau vest-europeni "capitalişti de capitalişti" în condiţiile astea ... 


Vezi ce posibilitate draguta are capitalismul in RO?
Ca sa nu zic particularitate de-a dreptul !
dead-cat
QUOTE

Clasă de mijloc în România interbelică ( mai ales după 1933 ) ? Poate în istoriile "coafate" post-revoluţionare ...

depinde care-i bariera pentru admisie la "clasa de mijloc".

strabunicul meu avea niste pamint si o pravalie la Carpinis(Timis). nu traia el o viata de baron, dar cistiga suficienti bani din afacere sa-si dea copii (3 fete) la scoala la Timisoara (care costa bani). si asta prin '31-'33.
nici in perioada recesiunii mondiale nu pare sa fii avut probleme ce-i amenintau existenta, cel putin pina in octombrie '44 cind l-au impuscat partizanii.

io zic ca acesti posesori de "mici afaceri", suficient de lucrative sa supravietuiasca recesiunea mondiala, intra la clasa de mijloc si in unele zone (Transsilvania) nu erau chiar asa de putini.

la ce-o fi incadrindu-se posesorul de "butic" in perioada ('90-'00) care stirnea invidia si admiratia multora, oricit de jalnic era buticu', da' era patron, mincatzi-as. hmm.gif
March
QUOTE (MIA @ 4 Sep 2005, 04:58 PM)

Eu nu cred că se putea vorbi de o "burghezie roşie". Nomenclatura comunistă, dacă-şi pierdea funcţia ... pierdea cam tot. Şi nici nu avea sector privat în care să se retragă. Eventual se mulţumea ( ca vechi "ilegalişti" traşi pe linie moartă de Ceaşcă  wink.gif ) cu o pensie mai mult sau mai puţin generoasă ... şi cu cârteala şi comploturi de două parale ...  laugh.gif  laugh.gif

MIA,
Ti-am simtit lipsa smile.gif Ai fost intr-un mic contzed ? tongue.gif

Si acum la treaba. Ce vorbesti domne' ? Pai nomenclatura era rotita si niciodata data afara ! Si la pensie tot de la alimentarele alea speciale ale partidului se aprovizionau, pensii speciale si de ilegalistii aveau.Asistenta medicala inpoliclinici speciale. Case speciale de odihna . Alte reduceri la impozite pentru tinichelele care le primeau de la partid. Mai vrei ? tongue.gif Da, era un fel de burghezie rosie fata de marea masa a amaratilor . Inclusiv a comunistilor de rand .
contraste
MIA, nu te supara, dar tu nu traiesti in RO?
Nu stiai ?
MIA
La ce fel liceu îşi ţinea fetele ? rolleyes.gif Îl ajuta cineva sau 100% din banii lui ?

Din câte ştiu eu era enorm de scump ( pentru un proprietar de pământ mediu ) să ţină 3 persoane la liceu ... ca să nu mai vorbim de facultate. sorry.gif Poate scotea bani frumoşi din prăvălie, dar străbunicul meu ( ce ne mai etalăm strămoşii aici tongue.gif ) mai mult de o şcoală de tâmplari nu i-a putut plăti lui fiu-su. Şi asta deşi pe lângă pământ se ocupa cu pilăritul de cai ... smile.gif
MIA
QUOTE (March @ 4 Sep 2005, 06:27 PM)
Si acum la treaba. Ce vorbesti domne' ? Pai nomenclatura era rotita si niciodata data afara !

Bine - dacă tu zici ... smile.gif
Mă miram să nu sari de c... în sus. tongue.gif
March
Cum sa nu sar ! Pai ce, pe nen-tu ex-Cotrocelu l-a dat afara ? laugh.gif Nu, l-a mutat secretar la Timis, apoi la Iasi si apoi director la editura tehnica ! Si acum cica, sanchi, a fost persecutat de seful nomenclaturii din care facea parte ! As persecutie cine n-ar fi dorit atunci ?! Ca nu mai mancai "adidasi" , cabanos cu soia, branza cu prenadez , boia cu minium de plumb... sad.gif
MIA
QUOTE (March @ 4 Sep 2005, 06:52 PM)
Cum sa nu sar ! Pai ce, pe nen-tu ex-Cotrocelu l-a dat afara ? laugh.gif Nu, l-a mutat secretar la Timis, apoi la Iasi si apoi director la editura tehnica ! Si acum cica, sanchi, a fost persecutat de seful nomenclaturii din care facea parte ! As persecutie cine n-ar fi dorit atunci ?! Ca nu mai mancai "adidasi" , cabanos cu soia, branza cu prenadez , boia cu minium de plumb... sad.gif

Dar asta nu prea era valabil pentru nomenclatura "de mijloc". hmm.gif

În fine - nu am chef să deraiem discuţia interesantă de aici cu fixaţiile tale ... tongue.gif

P.S. : Care erau totuşi policlinicile alea speciale ?
contraste
Cred - ca una a fost Ellias.
MIA
QUOTE (contraste @ 4 Sep 2005, 07:07 PM)
Cred - ca una a fost Ellias.

În afară de alea din Bucureşti - rezervate "ultra-nomenclaturii" la nivel central. wink.gif

Şi unde putea fi şi riscant să fi tratat devil.gif ... a se vedea cazul lui Leontin Sălăjan ... tongue.gif
March
QUOTE (MIA @ 4 Sep 2005, 08:07 PM)
QUOTE (March @ 4 Sep 2005, 06:52 PM)
Cum sa nu sar ! Pai ce, pe nen-tu ex-Cotrocelu l-a dat afara ?  laugh.gif Nu, l-a mutat secretar la Timis, apoi la Iasi si apoi director la editura tehnica ! Si acum cica, sanchi, a fost persecutat de seful nomenclaturii din care facea parte ! As persecutie cine n-ar fi dorit atunci ?!  Ca nu mai mancai "adidasi" , cabanos cu soia, branza cu prenadez , boia cu minium de plumb... sad.gif

Dar asta nu prea era valabil pentru nomenclatura "de mijloc". hmm.gif

În fine - nu am chef să deraiem discuţia interesantă de aici cu fixaţiile tale ... tongue.gif

P.S. : Care erau totuşi policlinicile alea speciale ?

Daca nu stii , afla acum. In fiecare judet exista o policlinica , mai mica sau mai mare, a partidului conducator devil.gif Accesibila numai nomenclaturii, de la activist in sus .
Astea nu sunt fixatii ci realitati din istoria recenta. Pe care tu vrei s-o aburesti pentru cei mai putin cunoscatori .
Da, in regimul comunist a exista o patura a comunistilor care prin privilegiile avute poate fi desemnata drept "burghezie rosie". Din care o parte s-a transformat , dupa '89, in mare burghezie ! devil.gif
MIA
QUOTE (March @ 4 Sep 2005, 08:00 PM)
Daca nu stii , afla acum. In fiecare judet exista o policlinica , mai mica sau mai mare, a partidului conducator devil.gif Accesibila numai nomenclaturii, de la activist in sus .

Posibil - deşi eu ştiu că mai degrabă se bucurau de tratament preferenţial în policlinicile normale. În Timişoara de exemplu ştiu că Spitalul CFR era unul din "favorite". În fine - probabil mă înşel, nu zic nu. Dar îmi spui şi mie numele policlinicilor cu pricina din judeţele ... Neamţ şi Hunedoara de exemplu ? rolleyes.gif

QUOTE

Da, in regimul comunist a exista o patura a comunistilor care prin privilegiile avute poate fi desemnata drept "burghezie rosie".


Discuţia se poartă oricum referitoare la "mica burghezie" şi nu la oligarhii actuali sau nomenclatura superioară. smile.gif
dead-cat
QUOTE (MIA @ 4 Sep 2005, 05:35 PM)
La ce fel liceu îşi ţinea fetele ? rolleyes.gif Îl ajuta cineva sau 100% din banii lui ?

Din câte ştiu eu era enorm de scump ( pentru un proprietar de pământ mediu ) să ţină 3 persoane la liceu ... ca să nu mai vorbim de facultate. sorry.gif Poate scotea bani frumoşi din prăvălie, dar străbunicul meu ( ce ne mai etalăm strămoşii aici tongue.gif ) mai mult de o şcoală de tâmplari nu i-a putut plăti lui fiu-su. Şi asta deşi pe lângă pământ se ocupa cu pilăritul de cai ... smile.gif

din banii lui. era un gimnaziu (cred) din Iosefin, linga biserica a 2-a pe Brancoveanu.
si nu le-a tinut deodata, ci pe rind si nu stateai ca azi cu deceniul. bunica mea a stat de exemplu 2 ani pina a constatat ca n-are chef.

se pare ca era totusi accesibil intr-o oarecare masura. apai omu' de la sat in Banat nu era sarac pe vremea aia, pentru ca chiar se putea traii numai din agricultura. si daca mai aveai o pravalie pe linga...

io zic ca exista clasa de mijloc in perioada interbelica, chiar comparat international (in Europa cel putin).
March
QUOTE (MIA @ 4 Sep 2005, 09:24 PM)
QUOTE (March @ 4 Sep 2005, 08:00 PM)
Daca nu stii , afla acum. In fiecare judet exista o policlinica , mai mica sau mai mare, a partidului conducator  devil.gif Accesibila numai  nomenclaturii, de la activist in sus .

Posibil - deşi eu ştiu că mai degrabă se bucurau de tratament preferenţial în policlinicile normale. În Timişoara de exemplu ştiu că Spitalul CFR era unul din "favorite". În fine - probabil mă înşel, nu zic nu. Dar îmi spui şi mie numele policlinicilor cu pricina din judeţele ... Neamţ şi Hunedoara de exemplu ? rolleyes.gif

QUOTE

Da, in regimul comunist a exista o patura a comunistilor care prin privilegiile avute poate fi desemnata drept "burghezie rosie".


Discuţia se poartă oricum referitoare la "mica burghezie" şi nu la oligarhii actuali sau nomenclatura superioară. smile.gif

Mai policlinicile ale speciale unde se trata "burghezia rosie" nu aveau un nume anume : "Stefan Gheorghiu" sau " Ghe.Ghe.Dej" ,etc. Ci un simplu banal nr. 2, 9, sau 3 . La tine la Resita poate nu exista . Da' smecherii de acolo se duceau la Timisoara. laugh.gif Cu transport special devil.gif

Cat despre burghezia mica interbelica, lasa abureala cum ca asta e "poveste coafata" in materiale post revolutionare. Mai citeste si tu statistici din perioada. Vezi ce mai spun si ceilalti participanti la acest topic. Romania nu murea de foame ca in perioada comunista devil.gif Nici macar in perioada grea a razboiului ! Si asta era un mare merit a "paturii mijlocii" a populatiei. Unde , pe langa multi altii, se incadrau si asa zisi chiaburi pe care tovarasii devil.gif i-au trimis in gulag !
MIA
QUOTE (March @ 5 Sep 2005, 05:33 AM)
Mai citeste si tu statistici din perioada.

Păi tocmai - că am citit statistici din perioada aia. smile.gif

QUOTE

apai omu' de la sat in Banat nu era sarac pe vremea aia, pentru ca chiar se putea traii numai din agricultura.


Fireşte că nu era sărac şi cel puţin cu mâncarea clar nu erau probleme, dar bani lichizi disponibili nu prea erau. sad.gif
Străbunică-miu de care-ţi ziceam a trebuit să-şi vândă cam o treime de pământ când i s-a îmbolnăvit nevasta de TBC. E drept că nu erau la vremea aia antibiotice, dar tratamentul costa fabulos de mult nu alta. sorry.gif

QUOTE

io zic ca exista clasa de mijloc in perioada interbelica, chiar comparat international (in Europa cel putin).


Io acuma-s cu toate cărţile împachetate că mă mut. Dar chiar aş cita aici statistici referitoare la "piramida socială" interbelică. Poate o să guglez după aşa ceva dacă am timp. wink.gif
March
Mia,

Iepoca de aur...Iepoca de aur laugh.gif

Daca ai citit statisticile alea n-ai aflat ca in perioada interbelica leul era valuta forte ?! Si ca era mai tare decat francul belgian , de exemplu ?! Numai chestia asta arata cam ce rating avea Romania pe piata financiara europeana.

Si apoi, oare de ce Cizmarul genial al Carpatilor devil.gif ii facea o mare placere sa arate cat de mari erau realizarili tongue.gif lui in comparatie cu situatia economica a Romaniei din anul 1938 , hai ? Da' mai intai muta-te si pe urma cauta prin statistici raspunsul tongue.gif

Referitor la situatia actuala de la noi eu cred ca cea mai mare frana in dezvoltarea clasei mijlocii sunt birocratia sufocanta si coruptia din administratia de stat.
MIA
QUOTE (March @ 5 Sep 2005, 03:20 PM)
Mia,

Iepoca de aur...Iepoca de aur laugh.gif

Daca ai citit statisticile alea n-ai aflat ca in perioada interbelica leul era valuta forte ?! Si ca era mai tare decat francul belgian , de exemplu ?! Numai chestia asta arata cam ce rating avea Romania pe piata financiara europeana.

Asta e în bună măsură o legendă. Leul românesc a avut convertibilitate până ... prin '25-'26 cât timp guvernul liberal a reuşit să reziste presiunilor iesterne şi a păstrat sub control naţional rezervele de petrol, de aur, unele industrii cheie, drepturile de navigare pe Dunăre ş.a.m.d.

Dup-aia s-a dus totul brusc de râpă. Sunt convins că ştii ce "valută forte" ajunsese moneda naţională prin '32 după falimentele în serie a mai multor bănci - de era şi nuvela aia umoristică din epocă cu americanu' care vine la Galaţi şi voia să schimbe 100 de dolari, numai că nu avea unde că toţi bancherii când îl vedeau trăgeau obloanele să nu-i lase ăla fără lichidităţi. tongue.gif

QUOTE

Referitor la situatia actuala de la noi eu cred ca cea mai mare frana in dezvoltarea clasei mijlocii sunt birocratia sufocanta si coruptia din administratia de stat.


Eu cred că depinde de la sector la sector. rolleyes.gif


Şi, plus de asta, tot nu am lămurit exact-exact cine s-ar încadra în faimoasa deja "clasă de mijloc" ... hmm.gif
March
Iata o cantare pentru un specimen devil.gif care a contribuit la distrugerea micii burghezii din Romania :

"Ana Pauker"

"Curajul tau, / o, Sora Ana Pauker Va inspira norodul /
pretutindeni / In casute tainice si oarbe / Tu esti lumina
primaverii / Brava esti; precum / tu ai condus / Norodul pe strazi /
in lupta cu Ciocoi / Cu fruntea-n sus, / cu capul ridicat / Asa te
vreau pictata / pe lista de Eroi / Cu dalta mea, / eu voi ciopli
portretul tau / Pe varful culminant al unei stanci, un cantec / in
simple cuvinte, / taranesti, de stire eu voi da / Intregii lumi de
tine, / brav erou!"

contraste
Mda, asortata cu camasutele verzi...
MIA
QUOTE (contraste @ 9 Sep 2005, 03:35 PM)
Mda, asortata cu camasutele verzi...

hmm.gif
Chestia asta nu o pricep. Iar despre poezioara lui March ( sau mai exact despre realitatea reflectata de ea ) hh.gif ...
March
Daca ai auzit de Patrascu si ai lui nu-i greu de priceput. tongue.gif Iar despre poezioara aia ( apropos, scrisa in 1937 !) solicita parerea unui critic literar laugh.gif Daca politic nu-ti convine tongue.gif
MIA
QUOTE (March @ 9 Sep 2005, 04:19 PM)
Daca ai auzit de Patrascu si ai lui nu-i greu de priceput. tongue.gif

Tot nu m-am prins ... unsure.gif
March
Mai cauta...mai cauta. Daca iti spun aici trebuie sa ma abat de la acest topic.

pese : da' pana atunci , ia vezi ce-i cu tiganii aia in centrul orasului tau ?! Nu cumva fac si ei parte din noua mica burghezie ?! laugh.gif
MIA
QUOTE (March @ 9 Sep 2005, 05:57 PM)
pese : da' pana atunci , ia vezi ce-i cu tiganii aia in centrul orasului tau ?! Nu cumva fac si ei parte din noua mica burghezie ?! laugh.gif

Daca te iei dupa venit probabil ca da. wink.gif

Dar March ... ma uimesti ... cum poti sa critici asa exemple de emancipare etnica si multiculturala ? ohmy.gif ohmy.gif
March
QUOTE (MIA @ 5 Sep 2005, 08:44 PM)

Şi,  tot nu am lămurit exact-exact cine s-ar încadra în faimoasa deja "clasă de mijloc" ... hmm.gif

Te-am asteptat sa te intorci ca sa-ti dau ceva poate ca te luminezi tongue.gif : aici,aici si aici
MIA
QUOTE (March @ 30 Sep 2005, 07:47 PM)
QUOTE (MIA @ 5 Sep 2005, 08:44 PM)

Şi,  tot nu am lămurit exact-exact cine s-ar încadra în faimoasa deja "clasă de mijloc" ... hmm.gif

Te-am asteptat sa te intorci ca sa-ti dau ceva poate ca te luminezi tongue.gif : aici,aici si aici

Interesant ... "mixajul", desi nu prea-i vad logica de alaturare a textelor ... rolleyes.gif

In fine - la tine deja nu ma mai prea mira. tongue.gif
Achernar
"Este şi motivul pentru care foştii privilegiaţi şi “baronii” locali dau înapoi ca racul de la procesul de integrare în structurile euro-atlantice, mai ales faţă de integrarea în Uniunea Europeană"

WRONG. E tocmai invers.

"Astfel, marea masă, clasa de jos, este menţinută voit într-o stare de precaritate. Majoritatea românilor nu are nici timp, nici posibilităţi materiale şi nici energie rămasă pentru a se implica în viaţa cetăţii. Starea de nesiguranţă este sporită de incertitudinea legislativă care domneşte în România, cu legi care se modifică de azi pe mâine. Masele sunt îndepărtate de cultură, dar şi de activitatea civică. Situaţia majorităţii românilor seamănă cu aceea a unui număr de câini închişi de stăpân împreună şi ţinuţi flămânzi. Din când în când, stăpânul le aruncă un os, moment în care câinii încep să se sfâşie între ei pentru a obţine osul. Ca şi acele patrupede fără minte, românii, duşmănindu-se, se sfâşie între ei, în loc să realizeze că sunt cu toţii victime ale tratamentului rău aplicat de adevăratul inamic - clasa privilegiaţilor (stăpânul din parabolă)"

Valabil 100 %. Inclusiv in anul de gratie 2005. Si va fi valabil si in 2006, 2007 ... 2027.
Romanii sunt - ca natie sau ca grup distinct - lenesi, hoti, stupizi, etc, etc, etc. Suna cunoscut, nu ?

"Societatea civilă românească este astăzi reprezentată mai credibil - la nivel de percepţie publică - de cîteva organizaţii neguvernamentale finanţate aproape exclusiv de către organisme occidentale. Această dependenţă le obligă la o serie de compromisuri, astfel încît ele exprimă de multe ori puncte de vedere care sunt contrare interesului naţional, dar corespund unei anumite politici globalizante"

Interesant ...
ilie
Situatia reala in momentul de fata:
1.-foarte saraci: 18%
2.-clasa medie: 31%
3.-foarte bogati: 3%
dar intre 1. si 2. sunt cei mai numerosi: 37%.

Poate unii se gandesc ca clasa medie ar trebuie sa fie ceva clasat intre 2. si 3. Eh, nu e.
abis
De unde ai luat procentele astea?
ilie
La ce-ti foloseste daca iti spun?
MIA
QUOTE (Metro @ 7 Oct 2005, 01:53 PM)
La ce-ti foloseste daca iti spun?

Pai poate ne dam si noi seama dupa ce criteriu a fost facuta clasificarea. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.