Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Carti Care Ajuta La Maturizare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
necromanc
Dupa cum spune si titlul, am 18 ani, si vreau sa citesc carti care iti deschis mintea, care te invata multe lucruri, etc.
Aramis
Portretul lui Dorian Gray, de Oscar Wilde... cred ca aceasta ar putea fi una dinte cartile maturizarii smile.gif
Arlequine
narcis si gura de aur a lui hesse. mi se pare cea mai potrivita carte a "maturizarii"(nu`mi place deloc formularea tongue.gif ) intrucat intr-un ambalaj foarte reusit, ce aduce adesea a basm, surprinde problema descoperirii, definitivarii si afirmarii propriei persoane. influentele din psihanaliza lui freud sau opera lui nietzsche sunt evidente, dar daca depasesti asta si incerci sa vezi totul intr-un plan simbolic o sa-ti placa la nebunie wink.gif
Michelle
Numele trandafirului - Umberto Eco
axel
Uite ce lectura un fost coleg de-al meu cam cand avea 27-28 de ani:
user posted image
Eclectic
"Zbor in bataia sagetii" - Patapievici si "Jurnal de la Paltinis" - Liiceanu
Arlequine
ma gandeam ca e vorba doar de beletristica.
in consecinta adaug triada prodigioasa a adolescentei mele: Liiceanu-jurnalul de la paltinis/usa interzisa, Plesu - jurnalul de la tescani, Noica - mathesis sau bucuriile simple/sase maladii ale spiritului contemporan
necromanc
Ma asteptam la mai multe raspunsuri asemanatoare, si sa aleg cartea care este cea mai recomandata pentru inceput.
Mrs. Rogers
Daca vrei sa te maturizezi, lasa cartile , iesi afara din casa si gusta viata . Maturizarea nu vine nici pe departe din carti ci vine din experienta , din scoala vietii .
Vrei sa fii booksmart , sau streetsmart?
Eclectic
Ete ca pe asta n-o stiam. Toxic e fata de cartier. rofl.gif

Pese: manca-t-as. roflmao.gif
carrad
amintiri din copilarie, ion creanga smile.gif
Ovidius
QUOTE (toxic)
Daca vrei sa te maturizezi, lasa cartile , iesi afara din casa si gusta viata . Maturizarea nu vine nici pe departe din carti ci vine din experienta , din scoala vietii .

Perfect de acord! thumb_yello.gif
Contessina
Carti care ajuta la maturizare, in sensul de carti care formeaza caractere.Asemenea carti au fost pentru mine:
-Cartea de la San Michele de Axel Munthe
-Citadela de Cronin
-Diamantele negre de Jokay Mor
-Doi capitani de V Kaverin un scriitor rus ( Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat)
-Changi de James Clavell( a scris si Shogun, dar cartea asta nu mi-a placut)
-Povestea unui om adevarat scrisa de un rus,Boris Polevoi
Nu pot spune decat ca sunt excetionale.
Arlequine
nu poate sa-ti numeasca nimeni "Cartea", intrucat orice lectura se leaga circumstantial de experienta ta de viata. sunt carti care mie sau altora li s-au parut revelatoare, iar tie s-ar putea sa nu-ti spuna nimic. cautarea in sine este o latura a maturizarii, intalnirea, familiarizarea, indragostirea de o carte, oricare ar fi ea. si sunt convinsa ca nu exista "maturizare" intr-un sens inalt al cuvantului, fara carti. wink.gif
bdl
Si nu in ultimul rind....povestea porcului.... spoton.gif
Arlequine
povestea porcului are o morala mai degraba pt femei tongue.gif
milimetru
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 7 Sep 2005, 10:57 PM)
nu poate sa-ti numeasca nimeni "Cartea", intrucat orice lectura se leaga circumstantial de experienta ta de viata. sunt carti care mie sau altora li s-au parut revelatoare, iar tie s-ar putea sa nu-ti spuna nimic.

Eu sīnt perfect de acord cu aceste cuvinte... Există "filtrul" cititorului care acţionează īn momentul lecturii... Chiar dacă prin absurd ar fi fost o singură carte recomandată de "hangii", nu m-ar fi mirat deloc dacă după terminarea lecturii respective ar fi apărut o reacţie de genul: "mă', da' ce-or fi găsit ăştia interesant aici, că pe mine mă lasă rece!"

Eu cred că maturizarea prin lectură e un proces de acumulare, se adună cīte un pic, cīte un pic...Poate că la un moment dat apare o revelaţie, dar eu zic că aceea e doar picătura care a umplut paharul...
ksandra
maturizarea este atunci cand itzi dai singur seama ce cartzi itzi fac cu ochiu...smile.gif
Eclectic
El nu intreba ce carti ii plac, ci, mai degraba, cerea recomandari in privinta cartilor care merita citite. wink.gif
FBOJI
QUOTE (Zorro @ 7 Sep 2005, 10:41 AM)
QUOTE (toxic)
Daca vrei sa te maturizezi, lasa cartile , iesi afara din casa si gusta viata . Maturizarea nu vine nici pe departe din carti ci vine din experienta , din scoala vietii .

Perfect de acord! thumb_yello.gif

La 25 de ani aveam facultatea terminata, un "bagaj" de carti citite de invidiat ( si acum ma mir cand le-oi fi citit) si nu ma maturizasem de nici un fel.
Acum, la varsta matusalemica pe care o am, pot spune ca pentru a te considera om matur trebe sa:
1. stii ce doresti in viata ( incercand sa si obtii , indiferent in ce plan - material, spiritual... ar fi ),
2. ii intelegi pe ceilalti si sa comunici cu ei ( indiferent de sex, varsta, cultura),
3. ai un sistem solid de valori,
nu neaparat in aceasta ierarhizare.
Nu stiu cat poti asimila din citirea cartilor dar este sigur ca doar iesind in lume si traind responsabil te maturizezi.

O carte citita de curand si care cred ca merita sa o rasfoiesti : Alchimia emotionala ( search pe Han si vezi ce cuprinde). Mi-ar fi fost mai usor in tinerete daca ar fi existat pe atunci wink.gif .
Dualist
Amintiri de copilarie de Ion Creanga. laugh.gif

Daca retraiesti copilaria, intelegi maturitatea.

[off-topic] cand esti mic iti doresti sa cresti si cand ajungi mare iti este dor de copilarie [/off-topic]
dascalita
"Cartea"care sa te ajute sa te maturizezi... wink.gif CARTEA,cum au spus si ceilalti forumisti,nu e numai una...sunt multe si lectura lor iti va fi de folos.La un moment dat se va produce acel "declic",ceva se va lumina,vei sti,ca din intelepciunea atator invatati sa-ti "culegi"intelepciunea...Incearca si citeste ce ti s-a recomandat pana acum...Succes!
A!Uitam sa mentionez cartea ce mi-a produs mie cea mai profunda impresie..."Scrinul negru" de George Calinescu...
Nicoleta
QUOTE (bdl @ 8 Sep 2005, 01:50 AM)
Si nu in ultimul rind....povestea porcului.... spoton.gif

imi venea sa plang cand am citit-o... tongue.gif . nu credeam s-o tina minte cineva in mod special. si canutza om sucit, dar nu e pt cei mari hh.gif
NoMemory
o carte care intotdeauna te ajuta sa te maturizezi (daca stii cum sa o citesti) este biblia. cool.gif
axel
Din ce motiv? Din cauza caracterului razboinic si crud al multor episoade prezentate acolo?
bdl
Tot povestea porcului ramine de baza..... tongue.gif
Kyklos
Cel mai mult mi-a placut Martin Eden de Jack London ,merita citita .
iniya
QUOTE (Aramis @ 4 Sep 2005, 12:53 AM)
Portretul lui Dorian Gray, de Oscar Wilde... cred ca aceasta ar putea fi una dinte cartile maturizarii smile.gif

@aramis Mi-a placut foarte mult; este intradevar ceva care merita citit;

As continua lista voastra cu 'Marea nu e niciodata singura'-Robert Saladrigas smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.