Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Kusturica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
vitalic sprinceana
poate unora nu le place balcanismul piparat local al lui Kusturica...posibil e un traditionalist local, care nu pierde ocazia de a mai zgandari putin rana razboaielor din anii 90...personal imi place...exista un tragism printre hohote de ras care imi place...o nebunie comoda, linistita, camuflata fie sub masca unor sotii de acari, fie a unor cupluri mama-fiica intr-un rancho...
ultimul film vazut a fost "Life is a miracle" ("Zivot je cudo"), aparut anul trecut...
sunt din nou mut..inca nu l-am asimilat...
anuena22
Si mie imi place mult Emir Kusturica. I-am vazut din filme, dar nu chiar toate. De asemenea, imi place si muzica lui Goran Bregovici, care insoteste coloana sonora a unora din filmele sale. M-a amuzat mult Pisica alba, pisica neagra, si m-a emotionat Vremea tiganilor.
vitalic sprinceana
cele mai bune filme ar fi "vaduva sfantului Petru" si "Underground"..mai ales ultimul...
imi place Kusturica pentru ca eroii lui AU probleme...existentiale sau de alt ordin, pe care incearca sa le rezolve..nu sunt probleme planetare, cosmice sau de un ordin mai mare (ca in filmele ieftine americane), sunt probleme reale, mici..de cotidian...cele care alcatuiesc viata...spre deosebire de americani, care anihileaza cotidianul sau il idilizeaza, Kusturica, in spiritul cinematografului european, il problematizeaza, ii da dimensiunea proprie...fara a o altera..ma rog, parere proprie
carrad
QUOTE (vitalic sprinceana @ 2 Sep 2005, 03:02 AM)
ultimul film vazut a fost "Life is a miracle" ("Zivot je cudo"), aparut anul trecut...
sunt din nou mut..inca nu l-am asimilat...

nu am vazut filmul asta...mi-ar placea sa-l vad

titlul este interesant...pentru ca acel cuvant "cudo" inseamna, pe langa "miracol", si "ciudatenie"....de altfel, kusturica este un maestru al sensurilor duble....

ma bucur ca ai deschis subiectul asta thumb_yello.gif


cat despre muzica lui bregovic....n-am cuvinte smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.