Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dinamo Bucureşti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Fotbal
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Marcus
DINAMO

user posted image

Dinamo Bucureşti, una din cele mai puternice echipe de club din Romānia, avānd un palmares impresionant, de 17 ori campioană a Romāniei, cāştigătoare a 12 ediţii de Cupa Romāniei (de 5 ori cāştigătoarea acestui trofeu īn ultimii 6 ani), prima echipă romānească participantă īn Cupa Campionilor Europeni, echipa care a format unul din cei mai buni şi iubiţi fotbalişti ai naţionalei, Dudu Georgescu, şi, nu īn ultimul rānd, singura echipă din Divizia A care nu a retrogradat niciodată īn istorie...
Este echipa care ne-a reprezentat de nenumarate ori īn cupele europene, şi de multe ori cu succes, echipa despre care vă invit să discutăm īn acest topic, fie că sunteţi sau nu fani ai acestui club. thumb_yello.gif

Site-urile oficiale ale clubului Dinamo:
Dinamomania.ro
FCDinamo.ro
Dinamo-online.net
Cla
Marcus, iti doresc succes:
Sunt unii care nu suporta Dinamo, dar si altii care iubesc echipa. clapping.gif
O sa citesc wink.gif Imi bag doar nasu'...
Io nu-s fotbalist din firea mea si va doresc toate cele bune.

Marius smile.gif
Marcus
Exact, Cla, ceea ce e trist e ca majoritatea microbistilor din Romania care nu tin cu Dinamo sunt impotriva ei, dar putini sunt aceia care se mai uita din cand in cand si in propria ograda, acolo unde e buba. wink.gif Oricum, echipa e destul de matura ca sa isi vada de treaba ei.
Ovidius
QUOTE
Oricum, echipa e destul de matura ca sa isi vada de treaba ei.

Borcea & co. sunt oare destul de maturi, incat sa faca la fel? rolleyes.gif
Marcus
Borcea e intr-adevar nesuferit, fiecare padure cu uscaturile ei... nu prea inteleg la cine "& co" te referi.
Despre Dinamo insa nu ma astept sa vorbeasca de bine vreun suporter al altei echipe din campionat, mai ales al Stelei, pentru ca acestia sunt orbiti de ura si invidie pentru o echipa cu un joc frumos si combinat precum cel practicat de Dinamo. Sper sa-i vedem in grupele Cupei UEFA anul acesta! smile.gif

Otelul Galati vs Dinamo Bucuresti 1 - 4
min 26 - D.Munteanu (autogol) 0-1
min 37 - Baltoi 0-2
min 72 - Zicu 0-3
min 74 - Zicu 0-4
min 87 - Badescu 1-4


Si o stire din Divizia A: Dinamo a inceput in forta campionatul, umilind in deplasare Otelul Galati cu 4 - 1, dupa un joc foarte bun facut de "caini". Este prima victorie in campionat pe teren galatean dupa nu mai putin de 10 ani, iar Dinamo este acum lider in Divizia A dupa chiar prima etapa. yay.gif
Dinamo este pregatita pentru abordarea primei manse din preliminariile Cupei UEFA cu cipriotii Omoniei Nicosia. Lupta, Dinamo! thumb_yello.gif
Ovidius
QUOTE
nu prea inteleg la cine "& co" te referi

Evident ma refeream la trioul Borcea, Badea & Netoiu.

QUOTE
Despre Dinamo insa nu ma astept sa vorbeasca de bine vreun suporter al altei echipe din campionat, mai ales al Stelei, pentru ca acestia sunt orbiti de ura si invidie pentru o echipa cu un joc frumos si combinat precum cel practicat de Dinamo.

Marcus, desi sunt suporter al lui Poli si Steaua, nu am nimic cu jocul facut de Dinamo. Atata timp cat echipa arata in teren ca joaca bine, respectele mele! Insa majoritatea au ce au cu Dinamo din cauza blaturilor facute. Chiar Mitica Dragomir spunea ca au facut cele mai multe. Dar hai ca nu vreau sa incep o polemica pe tema asta...
Superunknown
QUOTE
Evident ma refeream la trioul Borcea, Badea & Netoiu.

Mai nou l-as adauga si pe Giovanni Becali in combinatzia "nesuferitzilor", dar trebuie sa apreciez ca oamenii din conducerea lui Dinamo se afiseaza mai putin prin presa in comparatzie cu alti conducatori de club.

Legat de blaturi, Dinamo a facut intr-adevar destule, dar nu mai multe decit alte echipe din Divizia A, iar Mitica Dragomir e ultimul om care ar trebui crezut cind vorbeste despre blaturi.
Ovidius
QUOTE
Mai nou l-as adauga si pe Giovanni Becali in combinatzia "nesuferitzilor"

Deocamdata Giovani e doar in perioada de scolarizare devil.gif

QUOTE
Mitica Dragomir e ultimul om care ar trebui crezut cind vorbeste despre blaturi.

...gura pacatosului, adevar graieste. rolleyes.gif
Superunknown
Daca tot sintem aici, imi permit sa va recomand un site remarcabil, Dinamomania.net, poate cel mai bun site al suporterilor unei echipe din Romania.
milimetru
QUOTE (Marcus @ 8 Aug 2005, 11:22 AM)
Dinamo este pregatita pentru abordarea primei manse din preliminariile Cupei UEFA cu cipriotii Omoniei Nicosia. Lupta, Dinamo! thumb_yello.gif

Să sperăm că aşa e. Pentru că Dinamo este īncă datoare romānilor cu nişte performanţe īn Cupele Europene. De-a lungul timpului echipa a "reuşit" să fie scoasă afară din Europa de te miri cine!

Repet, pe plan european Dinamo are datorii faţă de noi, toţi iubitorii de fotbal din Romānia. De aceea să sperăm că e pregătită. Eu unul sīnt pregătit să aplaud dacă va fi nevoie!... thumb_yello.gif
Marcus
Sigur ca ne e datoare, dar orice echipa mare mai are nevoie si de noroc. La o adica, daca Dinamo intalneste in turul III o echipa accesibila si obtine calificarea in grupele Cupei UEFA, creste implicit si bugetul clubului, iar acolo unde sunt bani, cresc si posibilitatile de a face performanta.

A, era sa uit: pronostic pentru deseara: Dinamo ii spulbera pe ciprioti cu 4 la 1. smile.gif
Superunknown
Ca tot ai adus vorba de noroc, Marcus, nu pot sa nu remarc norocul deja proverbial al Stelei, de care din pacate stelistii n-au stiut sa profite aseara. In timp ce pentru a intra in grupele LC noi picam anul trecut cu Manchester United, ei au pus mina pe cel mai facil adversar posibil: Rosenborg. O echipa in cadere libera, fara tehnica, fara tactica, fara imaginatie, cu un antrenor aterizat cu doua zile in urma direct din fotbalul feminin. Insa dupa cum se stie, Dumnezeu iti da dar nu-ti baga-n traista, asa ca Steaua n-a reusit decit un 1-1 acasa cu ciobanii nordici.
rebel
Tu poate n-ai văzut meciu' şi citezi din ce-oi fi citit prin presă īnaintea meciului. Dacă ţie ţi s-a părut că aia era echipa dezorganizată īnseamnă că oi fi văzut eu alt meci.

Pe lāngă astea, nu văd ce caută discuţia asta īn topicul ăsta.
MIA
Uhuuuuu !!

Dinamo a īntors īn meciul de ieri rezultatul de la 1-0 la 3-1 ! smile.gif
milimetru
Păi, Mia, vezi, dacă mergeai "pe mīna" lui Marcus, care a pronosticat 4-1, nu mai aveai emoţii! Nu a fost departe de un pronostic exact!! Numai că a uitat să menţioneze că ciprioţii "ne-o bagă primii" şi ne ţin cu deştu'n gură f'o juma de oră...

Foarte bun mi s-a părut Zicu, aseară. Este oare acum clipa lui de magie?
Marcus
Ah, ce mult entuziasm in pronosticul meu! laugh.gif De-as fi fost un pic mai moderat, ghiceam scorul exact. rolleyes.gif
O prima repriza foarte buna facuta de Dinamo, care a bagat 3 din 5. laugh.gif ...3 goluri din 5 ocazii. smile.gif Era oarecum de asteptat sa primim gol pentru ca apararea nu e bine consolidata, Dinamo fiind o echipa cu profil ofensiv.
Nu inteleg de ce s-au relaxat in repriza secunda. Un motiv ar fi ca insusi publicul dinamovist s-a "racit" dupa ce si-a vazut echipa asigurandu-si victoria si nu i-am mai auzit cantand cu atat entuziasm, iar atmosfera de moleseala din tribune s-a cam transmis si in jocul "cainilor". sad.gif Oricum, eu sunt convins ca se vor califica si sa speram ca sortii vor fi de partea noastra si in faza urmatoare a competitiei.

QUOTE
("caa")
Foarte bun mi s-a părut Zicu, aseară. Este oare acum clipa lui de magie?


Si eu sunt de parere ca Zicu joaca superb si e in plina forma. Categoric in momentul asta e un jucator de echipa nationala.
milimetru
Un articol interesant despre unii "boşi" din curtea lui Dinamo se poate citi aici: http://www.hotnews.ro/articol_29373-Bagher...-mafia-rusa.htm

Ce să mai comentez? Fotbalul e o afacere nemaipomenită īn Romānia, se pare. Să nu-i mai aud că "vai, da' ce de bani am băgat eu īn echipa cutare; ar trebui să-mi mulţumiţi pt asta!" mad.gif
nefertiti-old
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
mutulica
la o zi dupa ce dadeam exemplu echipa dinamo, si faptul ca au reusit sa fie ca o familie si sa stea impreuna la bine si la greu, si sa il pastreze pe andone (totodata sa aibe continuitate)... il vad pe nou "domn derector" becali... care da cu bita in balta si acuza pe toata lumea ....

apoi... imi amintesc ca a trecut ca derector pe la rapid, unde a facut la fel... si s-a cam dus naibii echipa

chiar daca sunt stelist, imi pare rau sa vad cum balcanismul rromanesc (sic!) darima inca o echipa...
dead-cat
QUOTE (superunknown)

QUOTE (dead-cat @ 8 Aug 2005, 07:44 PM)
Vardar Skoplje hmm.gif

Nu... Everton wink.gif

io cred ca tot mai bine era Vardar Skoplje, ca asa poate ar mai fi pupat 4 meciuri de UEFA dupa primul tur. ca asa o sa schimbe numarul de telefon al clubului in 0306 hh.gif

am vazut ultimele meciuri cu Farul si cu Omonia... hh.gif
Superunknown
Pai la cum am jucat cu Omonia, cred ca ne elimina si Vardar fara probleme. Asa, macar o sa avem consolarea ca ne-a scos o echipa mare.
Marcus
Stati linistiti, azi-noapte am visat ca Dinamo trecut de Everton la penalty-uri. laugh.gif
Marcus
Everton se teme de Dinamo!

Dupa infrangerea din ultimul weekend in fata celor de Fulham (0:1), jucatorii lui Everton incep sa se teama si de dubla mansa cu Dinamo. Siteul oficial al lui Everton spune ca dubla mansa cu Dinamo este dificila iar acest lucru e constientizat si de jucatori: "Este o dubla mansa foarte dificiala. Intalnim din nou o echipa puternica, dar acesta este fotbalul. Dupa experienţa cu Villarreal, vrem sa aplicăm lectiile invatate in cupele europene si īn campionat. Am simtit gustul Europei si baietii sunt increzatori, astfel ca vom vedea ce putem face. Nu este rau sa ai parte de astfel de adversari."

(Sursa: Dinamomania.ro
Superunknown
Sa nu exageram. Everton sa se teama de gropile din asfalt, de hotzii de buzunare, de vreo toxiinfectzie alimentara... din partea lui Dinamo, nu-i nici un pericol.
alfa
Ce mare echipa e Everton? Merge aiurea in campionat a scos-o Villareal cu care Steaua a jucat de la egal la egal in UEFA. Ca a facut un sezon bun anul trecut in campionat ? Si ce? Campionatul englez e mult sub cel spaniol sau italian. In afara de 3 echipe restul nu-i cine stie ce. Everton e o echipa de mijlocul clasamentului, care n-a avut nici o performanta notabila in cupele europene in ultimii ani, nici nu-mi amintesc de cate ori a jucat. Dinamo are sanse.
Hai Dinamo! Caine pana la moarte!
Marcus
Asa este, Everton trece printr-o perioada foarte proasta in Premier League. A pierdut in ultima etapa, pe teren propriu, cu Portsmouth, si ocupa acum pozitia 18 in clasament... la retrogradare! Dar sa nu uitam ce a patit Steaua cu Rosenborg, echipa norvegiana care, ca si Everton, are un sezon catastrofal in campionatul intern. Si uite ca tot Rosenborg e cea care va juca cu Real Madrid. Asa ca Everton nu trebuie subestimata. Dinamo are nevoie de un joc foarte bun in tur, sa-i batem cu 2-0 in Stefan cel Mare si sa inscriem in deplasare (gol Niculescu, ca sa-l tina minte englezii spoton.gif ). Lupta, lupta, DINAMO!! thumb_yello.gif
milimetru
De ce s-a ales pentru emblema clubului "cīinii roşii", poate să mă lămurească şi pe mine cineva? blink.gif Adică de ce cīine şi nu altă vietate? Ce semnificaţie are cīinele/cīinii īn context?...
Vornicum
Noah bine... hai sa te lamuresc eu. In Bucuresti este caine multi si dupa ce au baut fotbalistii i-au vazut in culoare rosie.
Haide Steaua, haide Steaua ,,, ole ... ole ... ole ...mai tata mai!
dead-cat
mie meciul ala imi cam suna a non-combat. Bacau a fost (si poate mai este) satelit al lui Dinamo.
parca nici Poli Iasi nu s-a ostenit anul trecut prea in meciurile cu Dinamo.

io-s curios ce o sa fie joi.
abis
QUOTE (caa @ 13 Sep 2005, 11:25 AM)
De ce s-a ales pentru emblema clubului "cīinii roşii", poate să mă lămurească şi pe mine cineva? blink.gif Adică de ce cīine şi nu altă vietate? Ce semnificaţie are cīinele/cīinii īn context?...

"Cainii rosii" provine de la porecla fratilor Nunweiler, care erau roscati la par si rai ca niste caini in teren. Jucau la Dinamo acum vreo 30 de ani.
alfa
Pronosticuri:Dinamo-Everton 3-1 Everton-Dinamo2-1 Se califica Dinamoooooooo....i-am lasat si pe ei sa bata acasa asa pentru moral ...mai au de dus si un campionat lung si greu...Hai Dinamooooooooooooooooooooooooooooo!
Valerenga-Steaua1-0 Steaua -Valerenga 1-1 Moare Gigi.....
Feyenoord-Rapid 2-0 ( rapidul e de ...afara )Rapid-Feyenoord 2-1. Ciulescu e din nou demis....
Hai Dinamooooooooooooooooooooo!

nefertiti-old
QUOTE (alfa @ 13 Sep 2005, 07:45 PM)
Pronosticuri:Dinamo-Everton 3-1 Everton-Dinamo2-1

rofl.gif Dream on! devil.gif
alfa
Aha...deci asa...! Dusmani aici in curtea lui Dinamo...Huaaaaaaaaaaaaaaaaa! Lasa ca o sa va vad eu pe toate/toti stelistele/stelistii, rapidistele/rapidistii dupa turul asta.....Hai Dinamoooooooooooooooooooooooo! Caine pana la moarte!
dead-cat
vezi ca nefertiti e polista rolleyes.gif
nefertiti-old
rolleyes.gif rolleyes.gif

p.s. Si cum adica 'huuuuaaaaa!'??? Asa primiti voi oaspetii? Astea-s maniere??? Noaaaa, cred ca va bate pana si Steaua duminica! devil.gif
alfa
Ei...era o manifestare vehementa de ordin general as putea spune...cu referire la dusmanii lu` Dinamo, facuta intr-o maniera politicos-zambareata care in nici un caz nu se poate referi la Nefertiti...Eu ziceam asa la general...Dinamovistii sa stii ca sunt cei mai poli-ticosi, ei niciodata n-ar putea jigni pe cineva, cu atat mai putin sexul frumos. Dar cand ma gandesc cine a oferit intr-o maniera...intr-o maniera....intr-o maniera...ma abtin... ultimul titlul lu` Gigi luptatorul dreptatii sau cum isi zice...
In alta ordine de idei.....Ce sa faca? Steaua, hehehehehehehehehe, buna gluma hehehehehehehe :
Steaua-Dinamo 0-4 Scoica meme prabusit anestezic...Gigi lovit in faima-i de conducator innascut, cu ochii lacrimand, cu inima rupta ...`nu mai pot suporta inca o infrangere`..D-abia astept...
Haaaaaaaaaaaaai Dinamooooooooooooooooooooooooo! Caine pana la mooooooooooooarte!
Eclectic
Oare l-o durea pe baietasul asta ?
alfa
Pe mine nu ma poate doare...doar adevarul poate sa doara. Accept glasul ratiunii si recunosc intotdeauna o persoana echilibrata care aduce linistea, pacea si echilibrul atat de mult dorite. Recunosc ca luat de valul neratiunii, in pericol de a fi izbit de stanci, am zarit o luminita care sa ma ghideze in furtuna pasiunii si sa ma ajute sa navighez cu atentie. Intotdeauna este binevenita o mana de ajutor la nevoie.
Acum mai incet: Hai Dinamo! Caine pana la moarte!
P.S. Durerea e de diferite feluri...mai dureros e adevarul....Si uite si circul-aritatea...
Marcus
Uite un dinamovist entuziasmat! thumb_yello.gif Ai mers un pic cam departe cu pronosticurile alea, dar bine ar fi sa fie asa. smile.gif
Eu zic totusi ca Dinamo bate in Stefan cel Mare cu 2-0 si pierde in deplasare cu 3-1 sau 2-0 (caz in care numai Dumnezeu stie cine se califica la penalty-uri). Sper ca Everton sa nu mai aiba forta sa realizeze in Europa ceea ce n-a reusit in Premier League. Sper. Lupta, Dinamo!
Vornicum
QUOTE (Marcus @ 14 Sep 2005, 12:37 PM)
Eu zic totusi ca Dinamo bate in Stefan cel Mare cu 2-0 si ...

Salut ( mi-a placut cum ai inchis topicul si m-ai si salutat, ca sa nu ma supar )!
Asta asa o fi, insa ai uitat sa mentionezi si ce echipa va bate. Pandurii lu' 7 cai sau pe moldovenii lui Pinalti...
Daca te-ai referit la meciul din Cupele Europene, atunci eu cred ca ai gresit topicul. Ca banc reusit nu zic, merge. smile.gif

Asa , sa zic si niste pronosticuri pentru meciurile cu Everton
Dinamo B. - Everton ( acasa ) 0 - 3
Everton - Dinamo B. ( deplasare ) 3- 0

Marcus
PatricianuS, inteleg ca esti fan stelist, insa de ce nu poti sustine celelalte echipe (Dinamo, Rapid, Poli, etc) cand joaca in cupele europene? Nu uita ca ele reprezinta si Romania, si daca vom avea bafta sa ajungem departe in Europa cu cat mai multe echipe, forul european ne va da sansa, peste nu stiu cati ani, sa jucam macar cu 2 echipe in Liga Campionilor. smile.gif

P.S. Fie ca te superi sau nu, eu mi-am facut datoria si am inchis un topic duplicat.

[edit]O noua stire imbucuratoare!! Everton a pierdut din nou in Premier League, 0 - 1 in deplasarea de la Fulham. smile.gif Tot asa si cu Dinamo, Everton! laugh.gif

Nu, gresesc. Ca sa fie totul clar, am luat de pe site-ul Eurosport, parcursul lui Everton in campionat:

Everton - Manchester United 0 - 2
Bolton Wanderers - Everton 0 - 1
Fulham - Everton 1 - 0
Everton - Portsmouth 0 - 1
Vornicum
Nu am fost si nu voi fi niciodata adeptul teoriei conform careia omul este obligat sa-si ghideze viata in functie de prejudecatile generale. Principiul se aplica si in fotbal. Sunt stelist, recunosc. La fel si fratele meu, la fel si Mihaela, ca eu am ajutat-o sa se hotarasca in acest sens ( spoton.gif ). Ma orientez dupa valoare in general. Si , din pacate, nici o echipa de club din Romania nu va accede cel putin in optimile cupelor europene timp de 2 decenii. Dinamo, Steaua , Rapid si celelalte.
Valoarea si norocul ( nici macar asta ) nu ne ajuta.

PS; Nu m-am suparat, ti-ai facut treaba corect si impartial.
nefertiti-old
QUOTE (PatricianuS @ 14 Sep 2005, 01:00 PM)
Si , din pacate, nici o echipa de club din Romania nu va accede cel putin in optimile cupelor europene timp de 2 decenii. Dinamo, Steaua , Rapid si celelalte.

Aici suPscriu. ohyeah.gif
alfa
QUOTE
Dinamo B. - Everton ( acasa ) 0 - 3

tongue.gif laugh.gif
DINAMO-EVERTON 5-1
....nu mai vreau sa spun nimic...ce sens mai are?
Astept stelistii, rapidistii si bineinteles polistele sa treaca pe aici si sa priveasca. In rest toate cele bune! smile.gif
HAI DINAMO! CAINE PANA LA MOARTE! ( imi place mesajul asta e superb pe bune)
Vornicum
Macar Steaua n-a primit ieri gol aiurea ( portarul lui peshte )
HAIDE STEAUA, HAIDE STEAUA, OLE OLE...OLE!

PS: Vedem noi derby-ul din weekend... thumb_yello.gif
nefertiti-old
Polista a trecut, a vazut, v-a si laudat, dincolo, la topicul cu UEFA. harhar.gif
dead-cat
stati ca este si un retur.
Vornicum
Asa, dom'le dead cat, care esti... crezi matale ca bat Evertonistii cu 4-0 acasa? Sau pierde Steaua ( OLE OLE OLE) acasa cu nebelungii aia desirati cu 4-0?
Noah bine... nici chiar asa!
alfa
QUOTE
Asa, dom'le dead cat, care esti... crezi matale ca bat Evertonistii cu 4-0 acasa?

Asa da ...evident. Incepeti sa-mi placeti tot mai mult! Bravo PatricianuS intotdeauna am admirat obiectivitatea si cand ea vine de la un stelist ce mai pot zice?
De acord si cu partea a doua doar nu ne bate si Vaticanul!? smile.gif
Marcus
De ce sa fim rezervati? De ce sa nu ne manifestam si sa nu ne exteriorizam bucuria? FIESTA DINAMOOOOOOO!!! Meci senzational facut de echipa "cainilor", un rezultat care a incununat de succes o seara magnifica a echipelor romanesti in EUROPA! DINAMO E CEA MAI NEBUNA ECHIPA DIN ROMANIA, E O ECHIPA DE NEBUNI IN FRUNTE CU ANDONE!! Nebuni dupa gol, nebuni dupa ofensiva! Dinamo nu e de egal, Dinamo ori bate, ori pierde, egalul e o exceptie! BRAVO DINAMOOO! A dat peste cap orice pronostic, ceva de necrezut! Am avut si noroc, nu zic nu, englezii puteau marca clar la scorul de 4 - 1, dar arbitrii au acordat gresit ofsaid... trebuia sa avem si noi noroc!

Eu cred ca meciul din retur va fi unul foarte greu, tinand cont si de absenta lui Niculescu. Everton e obligata sa atace si astfel vor aparea spatii in defensiva, iar contraatacutile dinamoviste trebuie sa se dovedeasca letale. ohyeah.gif
Vom avea cel putin 2 echipe in grupele Cupei UEFA, dupa cata vreme, Doamne! smile.gif Mi-ar placea chiar sa se intalneasca Steaua cu Dinamo prin sferturi, ideal ar fi chiar in finala! laugh.gif Da, acum ne permitem sa visam frumos! De cand cu victoria Romaniei in fata Cehiei, suntem o Romanie pe val! thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.