Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dinamo Bucureşti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Fotbal
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
ypsilonalpha
Cu un singur punct cīştigat, şi dacă Bruges bate la Istanbul, se prea poate ca Dinamo să piardă calificarea. Deci, nu merje aşa...



Cīt despre ziare vīndute īn plus, eu ziceam de opiniile exprimate de perosane particulare (forumul Onlinesport e un bun exemplu), care nu editează nici un ziar ...

Culmea e căp mulţi optimişti d-ăştia sīnt stelişti rofl.gif ce să zic ... rolleyes.gif
Marcus
QUOTE
Cu un singur punct cīştigat, şi dacă Bruges bate la Istanbul, se prea poate ca Dinamo să piardă calificarea. Deci, nu merje aşa...


Pai asta vedem miercuri, cand Besiktas primeste vizita lui Brugges la aceeasi ora la care Dinamo intampina Leverkusen. Besiktas are numai varianta victoriei asa ca va da tot ce poate, iar noua nu ne ramane decat ca miercuri sa tinem cu romanii si cu turcii. smile.gif Desi e riscant, un egal cu Leverkusen ar da sanse mai mari lui Dinamo sa treaca de saisprezecimi, in timp ce victoria face sa nu mai avem cum pierde locul 2, si iar in ultima etapa vom fi obligati sa ne batem la locul 1. Ce bine suna! smile.gif
ypsilonalpha
Las' că nu-i nici o problemă dacă ocupăm doar locul 2, măcar să se īntīmple asta. Oricum, sīnt şi destule mazete şi trompete care vin īn UEFA de pe locul 3 din Champions League.
Marcus
QUOTE
Oricum, sīnt şi destule mazete şi trompete care vin īn UEFA de pe locul 3 din Champions League.


Aha... doar nu faci vreo aluzie laaaa... rofl.gif
mutulica
poti sa stii ca sunt destui stelisti care sa vrea Dinamo in UEFA la primavara
eu unul ii vreau in primavara europeana, si sunt convins ca vor merge mai bine cu echipe mai mari decit cu cele mici, pare ca ii motiveaza meciurile cu miza mare

cit despre comentariile rautacioase la adresa vecinilor... problema nu e ca se fac, ci ca sunt pe bune
frozen.blue
QUOTE (mutulica @ 27 Nov 2006, 12:44 PM)
poti sa stii ca sunt destui stelisti care sa vrea Dinamo in UEFA la primavara
eu unul ii vreau in primavara europeana, si sunt convins ca vor merge mai bine cu echipe mai mari decit cu cele mici, pare ca ii motiveaza meciurile cu miza mare

cit despre comentariile rautacioase la adresa vecinilor... problema nu e ca se fac, ci ca sunt pe bune

Stelisti sunt.... dar presedintii de club se inteleg....ca soarecele si pisica.Apropos ce ce aia "mazeta"?.Daca iesi pe 3 din liga nu mai voie sa joci?
John B
Dinamo joaca azi de la 21.45, in direct TVR 1 cu Bayer Leverkusen. Un eventual punct ar duce echipa foarte aproape de primavara europeana, indiferent de rezultatul ultimului meci cu Tottenham de peste doua saptamani. O victorie ar insemna 100% calificare.
ypsilonalpha
QUOTE (frozen.blue @ 27 Nov 2006, 03:32 PM)
QUOTE (mutulica @ 27 Nov 2006, 12:44 PM)
poti sa stii ca sunt destui stelisti care sa vrea Dinamo in UEFA la primavara
eu unul ii vreau in primavara europeana, si sunt convins ca vor merge mai bine cu echipe mai mari decit cu cele mici, pare ca ii motiveaza meciurile cu miza mare

cit despre comentariile rautacioase la adresa vecinilor... problema nu e ca se fac, ci ca sunt pe bune

Stelisti sunt.... dar presedintii de club se inteleg....ca soarecele si pisica.Apropos ce ce aia "mazeta"?.Daca iesi pe 3 din liga nu mai voie sa joci?

Pentru mazetă, vezi schiţele lui Caragiale. Sau dexonline, că e mai simplu.

cine iese pe locul 3 īn grupele Ligii are voie să joace īn şaispezecimile UEFA, c-aşa-i regulamentul, dar asta nu īnseamnă că au şi valoare. Vezi Artmedia Bratislava.

Iar pentru discuţii despre Steaua şi stelişti, aveţi (cel puţin) două alte topicuri la dispoziţie.
andra_v
Doresc din toata inima 3 pct. pt. Dinamo.
P.S. Ypsilonalpha, nu te-ai abtinut sa ciupesti Steaua, desi lui mutulica i-ai facut observatie. Daca taceai filosof ramaneai.
mutulica
si eu imi doresc muilt sa cistige Dinamo!
Doamne, de le-ar administra asa un 3-0 sau mai mult, sa le scoata la aspirine fotablul din cap si sa le taie nasul la nemtalaii care se cred mari si tari in fotbal
ilie
uite ca i-au prajit, bravo lor!
ypsilonalpha
QUOTE (ypsilonalpha @ 24 Nov 2006, 12:43 PM)
Şi acum, dacă se poate, am vrea să tranzacţionăm victoria cu Leverkusen īn schimbul cīştigării unui singur punct (īn loc de cele trei cuvenite rolleyes.gif ) la Tīrgu-Jiu īn utlima etapă de anul ăsta.

rofl.gif

Să nu uit să dau telefon lu' Rednic, nu care cumva să cīştige mai mult de un punct la Tīrgu-Jiu, că se strică īnţelegerea şi iar avem 16 ani de ghinion spoton.gif



Pe de altă, s-avem pardon, eu nu ţin minte să-i fi făcut niciodată vreo observaţie lui mutulică ... ce treabă am eu cu el?!?
John B
Au jucat foarte bine. O cam bagasem pe maneca la 1-0 pentru ei insa, bine ca s-a terminat cu bine. Bravo lor!
mutulica
rezultatul este super! mai ales ca aspirinele au venit foarte motivate la Bucuresti.
oare imi doresc prea mult daca incep sa visez ca dinamo sa le faca o surpriza si celor de la totenham?
frozen.blue
as vrea ca visul tau sa devina realaitate. FELICITARI DINAMO!! BRAVO NICULESCU!!
andra_v
Felicitari lui Dinamo, cea mai frumoasa carte de vizita a Romaniei in Europa!
Ma bucur si pt. Rednic care a dovedit ca e un antrenor valoros.
ypsilonalpha
Şi, ca să torn şi un pic de apă rece peste bucurie, să notăm că ceea ce a realizat Dinamo īn toamna asta este echivalent cu calificarea īn turul 2 al cupei UEFA de pe vremuri. Adică īn faza şaispezecimilor.

Sigur că e mult mai greu decīt īnainte (acum avem 2 tururi preliminare, un tur I intermediar plus faza grupelor), dar aceasta este realitatea. Dinamo mai trebuie să elimine īncă minim 2 echipe ca să ajungă să egaleze cele mai bune performanţe ale sale (un sfert de finală şi 2 semifinale).

Decocamdată ne-am calificat īn ... iarna europeană (dealtfel şaisprezecimile se joacă īn februarie spoton.gif ), nici decum īn primăvară (valabil fireşte şi pentru celelalte echipe romāneşti).
John B
Pastreaza proportiile totusi! Atunci, o echipa trebuia sa joace cel mult 4 meciuri ca sa ajunga in 16-imi cu 2 echipe, din care doar una mai acatarii. Acum Dinamo a jucat pana acum 8 meciuri (l-am inclus si pe cel cu Tottenham), din care cele din grupe au fost toate tari. Deci nu suporta comparatie dupa parerea mea.
ypsilonalpha
Mda, depinde cum calculezi ... cīt mai e pīnă ai ajuns, sau cīt a trecut de la plecare. Căci īntr-adevăr parcursul diferă clar faţă de ediţiile de UEFA la care mă refeream.
mutulica
important este ca sunt calificati in faza urmatoare!
acum trebuie sa reuseasca sa isi minimizeze accidentarile, si sa isi pastreze echipa omogena. cele doua echipe din primavara UEFA trecuta au suferit puternic din cauza asta
John B
E important si meciul cu Tottenham. Pai hai sa vedem cu cine ar putea pica daca nu bat pe engleji: Werder Bremen, Sahtior Donetk, Spartak Moscova, Bordeaux, TSKA Moscova, Benfica Lisabona sau AEK Atena. Toate echipe peste ce au aratat pana acum cele 3 (Besiktas, Leverkusen si Brugges) la un loc.
Eu cred ca trebuie neaparat sa vina cu toate punctele de la Londra.
John B
Ce inseamna sa fi actionar la Dinamo:

"Maşina acţionarului FC Dinamo Vasile Turcu a fost furată, joi seară, dintr-o parcare de pe Calea Dorobanţi, din Bucureşti. Oficialul lui Dinamo a avut noroc si a recuperat-o rapid dupa ce a vorbit la telefon cu hotul!

Turcu a ramas fara masina dupa ce a intrat intr-un magazin si a lasat intre timp masina deschisa. Se intampla joi seara, in jurul orelor 19:00. A iesit la cateva minute diferenta, dar masina nu mai era, un Range Rover de 120.000 de euro.

Turcu a fost sunat dupa cateva ore de hot! Hotul l-a contactat pe mobil, dandu-si seama ca masina era a unui oficial de la Dinamo.

Hotul i-a spus pui Turcu sa se duca sa isi ia Range Rover-ul din parcarea de la Hotel Parc. Oficialul dinamovist a gasit masina parcata la hotel cu cheile in contact, s-a urcat in ea si a revenit acasa. "

Sursa: Onlinesport

rofl.gif Probabil ca i-a facut si plinul sa nu se supere prea tare domnul Turcu rofl.gif
ypsilonalpha
Na, că au bătut la Tg. Jiu īn loc să facă doar egal laugh.gif se vede treabă că jocul cu datul-luatul punctelor din cupa UEFA īn campionat şi invers e doar un joc smile.gif

Acum, cum zicea Gerula īn filmul Dacii (sau Columna, naiba mai ştie), "Un singur roman mai trebuie să moară" adică īn traducere liberă, o singură echipă mai trebe bătută pe anul ăsta ... Tottenham Hotspur Londra ... cam greu, dar se poate ...
John B
Care Tottenham n-a batut decat cu 5-1 in ultima etapa pe Charlton Athletic, si au un parcurs foarte bun in Premier League sezonul asta...
mutulica
mare pacat ca nu il pot tine pe Gaev, se spun lucruri frumoase despre el
articol gsp

sper totusi sa nu se apuce de revolutii ci sa tina echipa, mai au totusi jumate de campionat de jucat
John B
au adus letonul ala, Romanovs parca
Marcus
In sfarsit l-au adus, de cand se tot vehicula... Gaev nu era un portar bun, dar era cel mai bun dintre portarii pe care Dinamo ii avea la dispozitie, si cu o experienta de joc superioara (cel mai bun dintre cei slabi spoton.gif ). Glen Moss a fost o dezamagire, dar Matache facea fata binisori intre buturi. Sa vedem acum cat de inspirat este transferul lui Romanovs, care din cate am inteles in campionatul Letoniei a luat in medie cam 1 gol pe meci, asta si din cauza ca echipa la care juca era una ofensiva, defensiva fiind slaba.

Cat despre meciul din Cupa UEFA... ultima noastra amintire dintr-o partida cu englezii este una deosebit de placuta, cand ne gandim la Everton... smile.gif De ce nu i-am bate si pe Tottenham? Au tot doua picioare ca si noi. smile.gif Singurul adversar de temut este chiar echipa noastra, adica daca nu ne batem singuri (cu gafe in aparare, la marcaj sau ratari exceptionale) ne putem lupta de la egal la egal cu Tottenham chiar pe terenul lor.
Desi se intalnesc doua echipe din postura de calificate si in aparenta va fi un meci fara miza, realitatea este ca va fi un meci la fel de dur ca unul de care ar depinde calificarea.

Tottenham - Dinamo este derby-ul grupei B, un meci pe care alb-rosii il vor juca la victorie, si vor ataca primul loc al grupei, iar Tottenham va incerca sa-si apere pozitia, multumita si cu un egal. Cel mai probabil englezii vor juca tare in primul sfert de ora, pentru a incerca sa taie avantul dinamovistilor si eventual sa rezolve rapid meciul.
ypsilonalpha
Aş vrea să-l bage pe Mendy, barem o repriză ...

Şi Ganea să răzbune seceta din UEFA, unde nu prea a marcat.
mutulica
cum s-a rezolvat pina la urma cearta lui Ganea cu actionarii? ca la stiri au dat-o cotita
cred ca i s-a dat la nervos de inteles ca nu isi vede banii daca mai comenteaza mult pe la tv

si dupa cum ii pun astia problema si lui rednic, cum ca si-a luat banii in avans, si s-a vazut cu sacii in caruta... parca ar vrea sa dezbine echipa. ce dracu au de cistigat din asta?
asa de rahat mi se pare atitudinea unor ziaristi, care cauta in balega si acolo unde nu exista
ypsilonalpha
QUOTE (Marcus @ 13 Dec 2006, 11:51 AM)
smile.gif De ce nu i-am bate si pe Tottenham? Au tot doua picioare ca si noi. smile.gif

Păi şi Skoda Xanthi aveau tot 2 picioare spoton.gif şi jucau tot īn 11; ca să nu mai zic de Hibernians Paola ... wink.gif
John B
Hai Dinamo!

Meciul Tottenham -Dinamo este in direct la TVR1 la 21.45.
John B
Dinamo s-a facut de ras aseara la Londra. Cred ca s-au imbatat cu o seara inainte, ori si-au multumit mevestele toata noaptea, altfel nu-mi explic in ce hal au putut sa joace. Si-au batut joc de meciul ala, si englezii si-au batut joc de ei. Asta e.

Oricum erau calificati.
Tragerea la sorti a 16-imilor azi in jurul orei 14.00. Posibili adversari: Werder Bremen, Spartak Moscova, Bordeaux, Sahtior Donetk, Benfica Lisabona, TSKA Moscova, AEK Atena.
Personal imi doresc sa cada cu Werder Bremen, cea mai informa dintre cele de mai sus. Sa dovedeasca in meciurile cu nemtii ca au fata de Europa.
ypsilonalpha
Tottenham - Dinamo 3 -1

Scorul arată onorabil, dar asta pentru cine nu a văzut meciul. Scorul ca scorul, dar jocul ... devil.gif

Şi acum e momentul să ne cutremurăm retroactiv, la gīndul tragerii la sorţi pentru turul 1, cīnd īn urnă rămăseseră Dinamo şi Slavia Praga pe de o parte, Tottenham şi Xanthi pe de alta. Constat deci c-a fost un noroc porcesc că Dinamo a picat cu grecii.

P.S. Ne putem cutremura şi la gīndul tragerii la sorţi de peste cīteva ore wink.gif

P.P.S. Mendy n-a jucat o repriză īntreagă, dar tot a marcat. rolleyes.gif
John B
QUOTE (ypsilonalpha @ 15 Dec 2006, 09:41 AM)
Şi acum e momentul să ne cutremurăm retroactiv, la gīndul tragerii la sorţi pentru turul 1, cīnd īn urnă rămăseseră Dinamo şi Slavia Praga pe de o parte, Tottenham şi Xanthi pe de alta. Constat deci c-a fost un noroc porcesc că Dinamo a picat cu grecii.


Aici tre contrazic. Alta ar fi fost atitudinea si jocul, in cazul unei duble tur - retur. Aseara s-a vazut clar aerul de vacanta
ypsilonalpha
Deci, Benfica Lisabona - Dinamo.

Dacă se califică, Dinamo joacă cu AEK Atena sau Paris Saint Germain.
John B
Iata rezultatele Benfica-i in liga campionilor

FC Copenhaga - Benfica 0-0
Benfica - Man. United 0-1
Celtic - Benfica 3-0
Benfica - Celtic 3-0
Benfica - FC Copenhaga 3-1
Man. United- Benfica 3-1

A terminat pe 3, dupa Manchester United si Celtic
In campionat e pe locul 4 dupa FC Porto, Sporting Lisabona si Sporting Braga,
ypsilonalpha
E tocmai bine pentru cei ce prind noul post TV pe nume Sport 1, că ăştia transmit īn disperare īn weekend meciuri din campionatul portughez, īntre care se află de obicei şi un meci al Benficăi.
Marcus
QUOTE (ypsilonalpha @ 15 Dec 2006, 02:31 PM)
Deci, Benfica Lisabona - Dinamo.

Dacă se califică, Dinamo joacă cu AEK Atena sau Paris Saint Germain.

Da, deci mai grele sunt saisprezecimile decat optimile.

Dinamo are de luat o revansa cu Benfica. Cele doua echipe s-au mai intalnit in Cupa UEFA prin 1999 si, dupa un meci tur castigat la Lisabona de dinamovisti cu 1-0, a urmat un retur de cosmar pierdut in "Groapa" cu 0-2. sad.gif
Acum Dinamo are insa un lot mult mai bun decat cel din 1999 iar Benfica nu mai e ce a fost... sansele lui Dinamo au crescut considerabil. thumb_yello.gif
Marcus
Cica lusitanii au rasuflat usurati cand au aflat ca adversara le va fi Dinamo Bucuresti. smile.gif Ar fi bine sa le dam "peste bot" trufia...
Vestea proasta e ca sunt din nou probleme cu Ganea la Dinamo, care e hotarat sa plece iarna asta desi mai are contract cel putin pana in vara (cu prelungire automata in caz de castigarea campionatului). sad.gif

Conform cotidianului Sport Total, Ionel Ganea s-a decis sa plece din Stefan cel Mare in aceasta iarna."M-am hotarit! 99% plec! Miine (n.r. astazi), o sa am o discutie cu sefii, insa eu le-am comunicat inca de simbata ce va spun acum. M-au invitat la o masa, dar nu m-am dus, pentru ca au zis ca ma mai suna si nu au mai facut-o. Cred ca era ceva gen Cina cea de Taina", a declarat atacantul dinamovist.
Ganea recunoaste ca are oferte si se afla in tratative avansate cu mai multe echipe."Domnul Rednic a spus ca cine vrea sa plece, este liber sa o faca. Iar eu o sa plec. Sint in ultimele sase luni de contract si am citeva formatii care sint interesate de mine. Am inteles ca echipele care ma doresc sint gata sa-mi plateasca contractul. Asa ca nu cred ca mai exista cale de intoarcere", a incheiat Ganea.
(Sursa: Dinamomania)

Printre formatiile interesate de Ganea se numara Rapid, FC Arges si Unirea Urziceni. smile.gif
Rex_Pelasgorum
Daca joaca impotriva portughezilor la fel cum a jucat si impotriva lui Bayern Leverkusen, Dinamo are toate sansele sa se califice. cool.gif

QUOTE

A terminat pe 3, dupa Manchester United si Celtic
In campionat e pe locul 4 dupa FC Porto, Sporting Lisabona si Sporting Braga,


Nu e cine stie ce de capul Benficai. Nu imi este teama de valoarea portughezilor, imi este mai teama de gafele dinamoviste. Iar apararea vad ca este un punct destul de slab al echipei.

QUOTE
Acum Dinamo are insa un lot mult mai bun decat cel din 1999


Are un atac mult mai bun intr-adevar, dar apararea e destul de subreda. Un portar bun... da, de asta ar fii nevoie in primul rand.

FORZZA DINAMO ! wub.gif

mutulica
sper ca dinamo sa ramina cu echipa cu care sa joace in primavara...
din cite imi amintesc si anul trecut tot in pauza de iarna "s-au rupt"
John B
Cred ca vor ramane, dincolo de plecarea lui Ganea. Nu vor avea incotro, daca vor sa nu se faca de ras in Liga Campionilor. Anul trecut, Giovani Becali a rupt echipa, cu largul concurs al conducerii care n-a zis nimic.
ypsilonalpha
(Cică) pleacă Ganea şi Cătălin Munteanu la Rapid, vin Vranikovici (Pandurii), Bălace (Timişoara), Artiom Karamian (Rapid) şi un tipo de la Sopron din Ungaria, Homei parcă īl cheamă ...
andra_v
Nu cica, din pacate, sigur!!! In pragul Primaverii Europene, conducerea dinamovista nu se dezminte: si-au permis sa-i piarda pe Catalin Munteanu si Ganea. Imi pare rau de fanii lui Dinamo, meritau un alt Cons. de Adm. si presedinte.
mutulica
Ganea facea prea mult taraboi... cred ca s-au saturat toti de el, chiar si colegii...
nu inteleg insa de ce Catalin Munteanu, care parea cosntant, si a dat multe pase de gol celorlalti

am vazut pe lista de transferabili pe Danciulescu si Pulhac... sa fie bine, sa fie rau... sa fie vreun semn?
in plus, desi nu recunosc Rednic si Borcea au avut ceva clenciuri, si cica s-ar fi certat putintel

sincer, desi ma doare la basca ce fac in campionat, chiar imi doream sa le mearga bine in UEFA, asa ca inca mai sper ca stiu ce fac
frozen.blue
Asa e Ganea facea taraboi....dar mai si marca cate un gooooool ,cateodata.Adevarul e ca la Dinamo tre sa fie liniste, si el cam facea .....deranj.Dar e un jucator de valoare.Eu cred ca dl DINU si dl BORCEA strica ...si repara multe......impreuna!! Mai au mai putin pt a deveni campioni.TOTUL DEPINDE DE EI!!
andra_v
E un jucator cu personalitate, dar da goluri. Mai mult ca sigur nu s-au inteles la bani.
ypsilonalpha
Aş putea paria că Ganea n-o să dea randament la Rapid, e o impresie, nu se bazează pe nimic concret ... dar aş ţine pariul. smile.gif

Oricum, respect şi mulţumiri pentru ceea ce a făcut īn aceste patru luni la Dinamo, şi baftă la Rapid.

Pīnă la urmă Munteanu rămīne.

Doar Karamian se pare că a fost doar un balon de săpun ...
mutulica
umbla vorba pe la colturi ca nu l-au dat pe catalin munteanu la rapid, pt ca era pasatorul numarul unu al lui ganea... dar ca nu mai prea au de gind sa il foloseasca
andra_v
Munteanu e un jucator talentat, dar mai are mult de munca pana la stadiul de valoros. Nu este imposibil sa-l foloseasca in continuare in Cupa UEFA. Depinde de formula pe care si-o alcatuieste Rednic si, in primul rand, de ambitia lui. Nu cred ca antrenorul l-a scos din calcul, mai degraba vrea sa-l puna la treaba.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.