Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tg.mures A Zis: Igen
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
greengrin
Inteleg deja ca daca romanii au fost primii in Ardeal asta nu inseamna ca au stiut si sa si-l pastreze. Atata timp cat vine un trib putin numeros care nu e in stare sa colonizeze o zona si in consecinta lasa in urma santinele care sa pazeasca granitele si acest trib iti face legi si aceste legi tu, majoritarul, le asculti si le urmezi, atata timp cat nu-ti poti infige sapa in pamantul tau fara ordin de la Buda, atata timp cat iti ceri femeia de nevasta in ungureste si pe usa ta scrie “Popescu csalad” (sau ai placuta bilingva) ca sa inteleaga vecinu’ nu cred ca mai stai prea mult sa te gandesti cine e suveran. Este evident ca ungurii au stiut sa se comporte ca stapanitori, au stiut sa ne plece capul pana si la chioscul de paine si sa ne faca sa ne gandim ca pentru a calca la Targu Mures si a pleca multumit trebuie sa multumesti in maghiara.
Se intreaba cineva daca America e a americanilor sau a indienilor bastinasi? Mai intreaba cineva daca pamantul a fost cucerit prin forta sau daca a fost vreun bastinas ucis de cuceritori? Pamantul nu este al cui il gaseste ci al cui il cucereste.

365
OMU'BUN
Nu inteleg deloc rostul acestui copy & paste. O disputa intre romanii orgoliosi si cei carora le este rusine de faptul ca-s romani? O reclama mascata pentru un forum sau pentru o... formatie? Habar nu am. In orice caz, am vizitat Tg Mures cu mult inainte sa-mi pot imagina ca vremurile se vor schimba in Romania ("80 - "81). Frumusetea orasului m-a impresionat mult. In bine! Rautatea ungurilor, deasemenea. Am intrat sa cumpar o paine si cum nu stiam maghiara nici n-a vrut sa auda ce-i cer, desi sunt convins ca duduia stia bine romaneste. Eram tanar si aiurit, la capatul unei calatorii de o saptamana prin tara. Cu un prieten. Fara bani de hotel, dar cu o intalnire promitatoare in urmatoarea zi cu doua fete obraznice de la Liceul Sanitar cu care ne petrecuseram si ziua respectiva. Ne-am dus sa dormim in... gara. Ungurul de la bagaje-de-mana ne-a surprins dormind pe banci si ne-a cerut biletele de calatorie. Aveam bilet in circuit. Nici nu s-a uitat la el. L-a luat, l-a bagat in buzunar si dus a fost. N-am inchis un ochi toata noaptea, milogindu-ne pt inapoierea biletului. El se incapatana sa ne amendeze... De ce? Ocupaseram fiecare cate o banca!... cry.gif Intr-o sala semi-goala, la 1-2 noaptea.
La 6.00 cand a iesit din tura "s-a indurat" si ni l-a inapoiat. Radea! Singura satisfactie a noastra era ca urma sa ne revedem cu fetele din ajun care speram sa vina si cu bani. Acum imi amintesc totul cu multa placere, si-mi pare extrem de amuzant. Inclusiv faptul ca inainte de a ni se inapoia biletul, prietenul meu a facut un drum pe la toaleta garii, iar cand s-a intors mi-a marturisit ca poate si jura ca din momentul acela norocul nostru se va schimba, fiindca lasase "ghinionul" acolo. Si avusese dreptate. Fiindca ziua aceea a fost una dintre putinele zile perfecte pe care le-am avut in viata mea.
Am locuit in Timisoara 7 ani si aveam multi si buni prieteni unguri. Am petrecut cateva zile de vacanta foarte reusite in Covasna, iar fetele de-acolo nu aveau nici o problema cu romanii. Am rude in Sf Gheorghe si prieteni deasemenea de origine maghiara. Ne intelegem f. bine. Dar cine e perfect?
Acum locuiesc in Londra. Bunul simt imi cere sa vorbesc cu romanii in engleza cand de fata e cel putin un englez. Dar daca altii n-o fac, nu-i vad pe englezi injurand din acest motiv. Romania are un teritoriu recunoscut in lume. Tg Mures apartine Romaniei, iar imnul Romaniei nu se confunda cu cel al Ungariei. Cine refuza sa te serveasca numai fiindca vorbesti o alta limba (cu atat mai grav cea nationala!) sau cine-ti cauta nod in papura numai fiindca generalizeaza o idee ( are o parere proasta despre nu's-ce-neam) singura concluzie logica ce poate fi trasa este ca apartine acelui neam... prost si nu poate fi trecut in categoria celor maturizati social.
Cla
Cica românii primii in Ardeal rofl.gif
De ce injura asa de fain ungurii??
Aha. Ca i-au batut dacii. Si dacii au luat la mustata de la romani, de la Traian.
Ce-o facut sefu'? A luat aurul Transilvaniei si l-a dus la Verona.
Una zdravana peste botul lui Decebal rofl.gif
Au venit hunii si i-au dat inca una. Superba.
Sa nu mai vorbim de sarmati si celti...

Daaaarr... tot ce se intâmpla in lume, a fost inventat de daci rofl.gif
Cred ca Albert Einstein a fost dac, serios daca nu.
Sau macar ma-sa.spoton.gif (E= Einstein = mc²)
"So hang on..."
"M&M (Emin3m), 'Lose yourself' "

"Omule", hai sa-ti zic ceva:
Cel mai bun prieten al meu e ungur.
Nu ca ar fi o problema, dar.
M-am nascut in Banat, cosmopolit.
Ce enerveaza pe altii, pe noi ne lasa rece. E normal.
In Timisoara orice ar fi, e normal.
dunno.gif

As vrea sa trec prin Tg. Mures. De ce? M-ar interesa. As vrea sa-i aud pe unguri vorbind.
Si sa-njure 5 minute... rofl.gif
bdl
Mai Raluca ,
De fapt ce te supara pe tine?
greengrin
omu'bun daca scriam textul intai pe han si dadeam copy paste dincolo erai mai fericit? ideea e aceeasi. m-am intors de la targu mures cu o impresie mai solida decat cea formata de toate scrierile istorice pe tema asta mai mult sau mai putin partinitoare. gasesc doar inutila disputa pe tema "cine a fost primul in Ardeal" atata timp cat "situatia din teritoriu" o arata clar. Cel putin mie mi-a aratat-o. apropo. n-a zis nimeni ca nu avem toti prieteni unguri cu care ne intelegem bine. si eu am. nu asta era ideea.

cla esti incoerent

bdl nu ma supara nimic. deduci tu de undeva asta? era doar o concluzie inocenta. ai sa vezi tu cum e cand ma supara ceva devil.gif
Cla
QUOTE (greengrin @ 5 Aug 2005, 08:58 AM)
cla esti incoerent

Te rog frumos sa-mi spui de ce.
Doar ca am spus ca prietenul meu e ungur?
Na si, eu-s neamt dunno.gif
greengrin
ca n-am inteles nimic din postul tau. care-i ideea de fapt?
incoerent = lipsit de logica, de manifestari
OMU'BUN
greengrin
QUOTE
cla esti incoerent

Raluca (ce nume frumos! Nu cumva esti scumpetea de la big brother? Pentru ca atunci s-ar explica totul!... smile.gif ) eu nu-l gasesc deloc incoerent pe cla, cel putin in discutia de fata. Si sunt convins ca nici tu n-ai facut limba romana la Tg Mures. Iti par incoerent? Pai numai facand limba romana la Tg Mures ar putea sa-ti scape esenta intr-o discutie.
QUOTE
omu'bun daca scriam textul intai pe han si dadeam copy paste dincolo erai mai fericit?

Nu stiu de ce crezi ca as fi interesat ca pe alte forumuri sa existe trimiteri directe catre acest forum. Spun doar ca, daca nu e un motiv cu totul special, nu se cade sa facem reclama altor forumuri. Daca tu esti autoarea textului copiat puteai sa pastrezi discretia. Parerea mea. Altfel, ce ne-am face cu cei care frecventeaza 5-6 forumuri (sau mai multe) si isi arata textele in mod exponential?...
QUOTE
m-am intors de la targu mures cu o impresie mai solida decat cea formata de toate scrierile istorice pe tema asta mai mult sau mai putin partinitoare

Ma intreb ce ti s-ar intampla cand te-ai intoarce dintr-o calatorie in Turcia? Sau in Moldova? Niciodata sa nu tragi concluzii privind la prezent, despre fapte care s-au intamplat intr-un alt timp. E ca in viata: te indragostesti lulea, te casatoresti si la un moment dat adevarul se schimba in opinia ta/ a lui / a amandorura!... E simplu si... coerent, crede-ma!
Ideea este ca si ungurii sunt tot "de-ai nostri!" Si atat timp cat isi vad de-ale lor si de multe ori mai dau si dovada ca sunt mai romani decat romanii, nu vad cine ce-ar avea de comentat. Iti inchipui ca daca-ar veni la Bucuresti ar mai striga la acelasi concert, "Igen"? Eu unul ma indoiesc! Oricum, ca maghiar, evitand sa-ti consolidezi cunostintele in limba romana eu consider ca iti atragi un handicap serios. Afara doar daca nu preferi sa ramai definitiv in zona predominant maghiara si sa nu faci si tu un concediu la Marea Meagra sau la Poiana Brasov.
In plus, daca un roman gaseste foarte multe familii de cuvinte in italiana, franceza, engleza, e greu spus acelasi lucru si cu limba maghiara. Si-atunci daca asta dovedeste ca stramosii nostri indepartati au avut candva o limba comuna, de unde concluzia ca badea Atila o fo' bunu' nost', no? nonono.gif
cociuba
@greengrin-in USA in curand cea mai vorbita limba va fi spaniola... wink.gif (cam in25 de ani)
@Omu'Bun-Attila era hun si nu maghiar(ungurii deriva din triburile filo-ugrice,sunt rude cu finlandezi) wink.gif
Cla
Ai dreptate, limbile fino-ugrice, fiind ungureasca si finlandeza.
Attila saracu' a dat peste nemti, teutoni. pe Rin.
Un roman l-a spart. Tocmai ca prietenul lui.
Cu ajutorul teutonilor. Care au fost goi spoton.gif

Misto de tot: Cartagina a picat ca Hannibal s-a oprit inspre Roma.
A trecut Rubicon-ul si-a facut in pantaloni rofl.gif
De ce? De frica spoton.gifA vrut treaca inspre est, a vrut altceva.
[ Norocul Romanilor, ca i-ar fi spart ]
Cla
QUOTE (greengrin @ 5 Aug 2005, 10:51 AM)
ca n-am inteles nimic din postul tau. care-i ideea de fapt?
incoerent = lipsit de logica, de manifestari

Daca tu intelegi din ce scriu, nu ma intereseaza.
Ca nu intelegi ce spun, na, nici macar nu intelegi ideea, logica, hai las-o balta.

Edit: Omu' bun: Macar m-ai inteles, mersi smile.gif
greengrin
da si eu ma intrebam acum cateva luni cu ce impresie m-as intoarce din turcia. dar se pare ca de data asta tu n-ai inteles exact. nu trag concluzii privind fapte petrecute in trecut. pur si simplu las trecutul pe seama trecutului si constientizez prezentul. uite o exprimare care imi da de gandit "sunt de-ai nostri". sau "suntem de-ai lor". tocmai asta era ideea si constatarea mea, anume ca "suntem de-ai lor" si foarte bine. au facut din ardeal alta lume decat ce stim noi privind din alte zone ale tarii. si apropo maghiarul la fel de bine ca si mine se poate descurca pe litoralul marii negre folosint un vocabular de baza al limbii engleze. Pentru "food si sleep nu e nevoie nici de facultati nici de cunostinte aprofundate.

cociuba ce importanta are ce limba este cea mai vorbita in state? important e ca nu e dialect amerindian. si apoi presupun ca stii la fel de bine ca si mine ca in state limba oficiala este engleza in urma unui vot. s-a ales intre engleza si germana iar engleza a castigat la mustata.

cla adevaru e ca nici nu ma mai chinui sa inteleg ceva. e evident pentru mine deja din penultimul tau post ca n-ai priceput nimic din subiectul de fata. n-au nici o treaba evenimentele istorice cu prefectura.
Cla
Sorry, imi pare rau daca iti face impresia ca te-as fi luat peste picior... sad.gif
Si, cum a fost in Turcia? Asa-i ca e o tara frumoasa? wub.gif
Ce m-ar interesa pe mine, ar fi Capadochia. As vrea s-o vad odata...

Apropòs de litoral:
Acum vreo 10 ani am fost in Grecia.
No problem cu engleza, daca vrei sa stii ceva, intreaba-i pe tineri, te descurci smile.gif

Si despre "State": Am avut o peripetie in Florida, m-a asaltat unu', californian fiind.
"You should come to me, I have red wine and white wine"
Chestia comica a fost doar ca omu' era baut si trebuia sa descrifrez ce zice, i se limba un pic plimba-n gura rofl.gif
Mai, sa fii intr-o tara straina si sa auzi asa un slang... hh.gif
dead-cat
QUOTE

cociuba ce importanta are ce limba este cea mai vorbita in state? important e ca nu e dialect amerindian. si apoi presupun ca stii la fel de bine ca si mine ca in state limba oficiala este engleza in urma unui vot. s-a ales intre engleza si germana iar engleza a castigat la mustata.


treaba este o legenda urbana.
QUOTE

Legend 
has it that in 1795 a bill to establish German as the official language of the fledgling United States of America was defeated in Congress by a single vote. There never was such a vote; indeed, there wasn't any such bill, either. A proposal before Congress in 1795 merely recommended the printing of federal laws in German as well as English, and no bill was ever actually voted upon.
greengrin
de ce e legenda urbana? ca ai gasit un site care sa sustina asta. astept alte argumente si chiar accept daca o si dovedesti. pe bune. thumb_yello.gif
dead-cat
si tu care argumente ai ca s-ar fi intimplat asa? arata-ne un site cu legea respectiva propusa.
io-ti zic ca-i o poveste.

de parca-i greu de verificat o afirmatie in ziua de azi...

nici macar nu s-a propus inlocuirea limbii engleze. afirmatia ca asa ar fi fost, plus povestea cu votul lui Mühlenberg a fost introdusa de propagandisti pe la mijlocul secolului 19 care incercau sa sublinieze influenta culturala germana asupra statelor unite.
singura chestie supusa vreodata la vot in privinta asta a fost tiparirea legiilor federale si in limba germana in 13 ianuarie 1795. motiunea a picat cu 1 vot diferenta. votul final asupra chestiunii a avut loc cu 1 luna mai tirziu, rezultatul exact fiind necunoscut in ziua de azi.

petitia a fost inainta de de niste emigranti de origine germana din austria pentru a inlesni luarea la cunostinta a legiilor federale de catre cetatenii de origine germana, la momentul respectiv nevorbitori de engleza.

that's all.
Cla
green, ce scrie dead-cat are valabilitate, "Hand + Fuss" wink.gif
Igen.
MIA
QUOTE (dead-cat @ 6 Aug 2005, 05:38 PM)
singura chestie supusa vreodata la vot in privinta asta a fost tiparirea legiilor federale si in limba germana in 13 ianuarie 1795. motiunea a picat cu 1 vot diferenta. votul final asupra chestiunii a avut loc cu 1 luna mai tirziu, rezultatul exact fiind necunoscut in ziua de azi.


Eu ştiam că a existat un fel de propunere a lui Washington care, pentru a momi câţi mai mulţi din mercenarii de origine germană încorporaţi de englezi să dezerteze, le-a promis că va exista un vot după câştigarea independenţei ca şi germana să fie limbă oficială - chestie care nu a mai fost apoi luată în consideraţie. rolleyes.gif

Dar na ... probabil şi asta să fie o legendă urbană. tongue.gif
dead-cat
faza a fost mutata in 1776 sa sune mai patriotic, ca-i anu declaratiei de independenta.
cit despre "mercenari" nu trebuia mare lucru sa-i convinga sa treaca de partea lui pentru ca de fapt nu erau mercenari ci indivizi vinduti de baronii din Hesse regelui George.

respectivul Mühlenberg a avut un vot decesiv in cariera lui, si anume in chestiunea tratatului negociat de Jay cu Anglia pentru evacuarea forturilor de grantita de catre englezi+drepturi de comert. votul fiind controversat i-a adus numa probleme, un neam de-al lui bagind cutitul in el.
votul asta, mai tirziu a fost confundat cu celalalt, legat de traducerea legiilor.

in 1847 Mühlenberg a fost acuzat in cartea "istoria si realizariile germaniilor in america" de a fi vindut interesele germane in chestiunea respectiva. si pentru ca sa sune mai dramatic, votul a fost mutat in congresul sua in loc de organul legislativ din pennsylvania.
Superunknown
Greengrin/Raluca are dreptate: degeaba ne batem cu pumnul in piept ca am fost primii in Ardeal acu' un milion de ani daca astazi trebuie sa mergem la Tg. Mures cu dictionarul dupa noi. Intre romani si maghiarii din Romania se casca o prapastie tot mai mare, prapastie la care contribuie in primul rind politicienii (apropo: stiti de ce sint unguroaicele asa f*tacioase? Pentru ca sint UDeMeReu laugh.gif ). A venit vremea sa lasam deoparte mentalitatea paguboasa gen "sentimentul national e desuet" sau "hai sa fim tolerantzi si sa ne tzinem de mina" si sa trecem la o promovare activa a identitatii romanesti in zonele cu majoritate maghiara. Astazi, ca sa mergi in Harghita si Covasna iti trebuie dictionar. Miine s-ar putea sa-ti trebuiasca pasaport!

Cla, cred ca si tu in Germania esti aceeasi situatie. Sfatul meu e sa invetzi turceste cit mai repede. In curind, germana nu-ti va mai fi de mare folos.
anuena22
Superunknown are dreptate. Eu am avut experiente neplacute in Covasna cand nu a vrut nimeni sa vorbeasca romaneste, nici macar la magazinul cu alimente de stricta necesitate(paine, apa). Eu nu sunt impotriva ungurilor, am cunostinte si chiar prieteni care au aceasta etnie. Dar sa refuzi sa vorbesti romaneste in Romania, mi se pare absurd si revoltator. mad.gif Toti cei pe care ii cunosc eu stiu romaneste foarte bine.
Cla
QUOTE (Superunknown @ 8 Aug 2005, 11:21 AM)
Cla, cred ca si tu in Germania esti aceeasi situatie. Sfatul meu e sa invetzi turceste cit mai repede. In curind, germana nu-ti va mai fi de mare folos.

Nu-i asa de extrem. Si pana ce as fi invatat-o (limba), as fi in RO. Acolo ce sa mai fac cu ea? Macar dac-as avea ceva ce citi de pe ghiuleaua din perete sau de pe peretii de la Bastion tongue.gif
Siktir, lan! , Döner, Raki, Halva, Sarma, Köfte, Yahni, Üzlemeli Pilav etc. cunosc. De mai mult n-am nevoie dunno.gif
Dar germana o sa-mi fie de folos, desi nu neaparat in Germania... wink.gif
OMU'BUN
Superunknown
QUOTE
Greengrin/Raluca are dreptate: degeaba ne batem cu pumnul in piept ca am fost primii in Ardeal acu' un milion de ani daca astazi trebuie sa mergem la Tg. Mures cu dictionarul dupa noi.

Nu stiu dac-ai zis-o ca o ironie, dar Raluca e de cealalta parte a baricadei!... tongue.gif Pentru ea e bine asa. Si mai mult... Noi suntem cei care-ar trebui sa le calcam pe urme si sa le acceptam sictirul fata de romanii in tranzit prin cele cateva localitati din care se pare ca TG Mures se detaseaza serios. Ce nu intelege Raluca este ca in Ardeal mai exista si localitati in care traiesc in majoritate germani. Numai ca de influenta acestor oameni asupra culturii si nivelului de trai din Ardeal, ds-ra nu aminteste nimic. De ce? Fiindca nemtii sunt oameni corecti, ceea ce nu putem vorbi despre maghiari!... Ei nu-ti cer sa le vorbesti in germana cand doresti sa cumperi o paine. N-am nimic cu maghiarii, dar intre localitatile nemtesti si cele maghiare, nemtii dau lectii din toate punctele de vedere.
Si-apoi n-au decat sa se umfle in pene cat vor voi... Acum se pare ca aliatii nostri sunt chiar Ungaria si Uniunea Europeana. In afara intereselor noastre, nici Ungaria nu prea doreste sa se lege la cap cu utopiile naivilor care traiesc pe la noi, dar si UE are propria opinie care nu coincide cu cea a maghiarilor din Ardeal. Cine sa faca altfel de cum dicteaza UE, fara sa suporte grave consecinte economice? Romania a facut multe compromisuri probabil condamnabile pentru multi dintre noi, romanii. Dar in orice exista limite, si cred ca suntem cu totii constienti ca, orice partid ar fi la putere si orice presedinte am avea (exceptie G. Frunda si C.V. Tudor) va exista intotdeauna o cale amiabila prin care sa nu fim impartiti sau umiliti si nici sa se dea curs unor tensiuni interetnice hai sa le zicem civilizate, ca daca ne gandim la tigani, n-ar fi pentru prima data cand romanii isi fac dreptate dandu-le foc la case!...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.