Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Steaua Bucureşti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Fotbal
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Marcus
STEAUA

user posted image

Ce putem face noi, forumiştii de la HanuAncuţei, pentru Steaua? In primul rānd, putem să deschidem un topic dedicat exclusiv Stelei, echipa de fotbal a Romāniei avānd cel mai bogat palmares, campioana ţării de nu mai puţin de 22 de ori, cāştigatoare a Cupei Campionilor Europeni in 1986, şi nu īn ultimul rānd, echipa cu cel mai mare număr de suporteri din Romānia, care nu de puţine ori ne-a făcut să ne simţim māndri că suntem romāni. Propun să discutăm aici deschis despre rezultatele, performanţele deosebite, dar şi despre contraperformanţele sau scandalurile de la club, putem să ne exprimăm părerile despre preşedintii, antrenorii sau jucătorii care au activat sau activează la acest club, şi, de ce nu, despre noile achiziţii, salariile jucatorilor, starea gazonului, adică tot ce apreciem sau dezaprobăm la acest mare club de fotbal din Romānia.

Atāt timp cāt discutiile se menţin īn limitele bunului simţ, oricine īşi poate exprima părerea despre Steaua, fie că este sau nu suporter al acestei echipe.

Site-urile clubului Steaua:
SteauaFC.com
FCSteaua.ro
Steaua.com
Marcus
LIGA CAMPIONILOR - turul II preliminar

STEAUA - SHELBOURNE 4 - 1 (in tur 0 - 0)

Steaua a castigat miercuri seara cu 4-1 returul cu Shelbourne, calificandu-se in urmatorul act al competitiei, faza in care va intalni pe 10 august 2005 campioana Norvegiei, Rosenborg Trondheim. Dupa ce remizasera, 0-0, la Dublin, elevii lui Oleg Protasov au dominat de la un capat la celalalt partida-retur, reusind sa se impuna clar prin golurile lui Nicolita (19), V. Iacob (28), Dinita (61) si Oprita (90+4, din penalty). Bucuria calificarii a fost partial umbrita de eliminarile lui Dica si Dinita, ultimul dupa ce a primit doua cartonase galbene, ambii jucatori fiind astfel suspendati pentru meciul tur cu Rosenborg. (Sursa: SteauaFc.com)

Rosenborg Trondheim a fost umilita aseara in campionat cu 1-5 la Fredrikstad, si coboara pe locul 8 in clasamentul campionatului Norvegiei dupa 16 etape. Desi Dica si Dinita sunt piese importante in angrenajul Stelei, revine in schimb Paraschiv iar echipa are inca un lot puternic, cu care poate aborda cu mult optimism partida cu vikingii. Este o sansa cu care Steaua poate ca nu se va mai intalni prea curand. Rosenborg este o echipa accesibila, desi are traditia de partea ei in privinta calificarii in cupele europene, dar Steaua este mai bine pregatita. Daca nu acum, atunci cand?

Marcus
FC Arges vs Steaua Bucuresti 0 - 1
min 35 - Dica

Steaua a obtinut sambata o victorie grea in fata formatiei pitestene, care nu si-a lasat pielea vanduta deloc usor. Campionii en-titre au jucat la rezultat, iar in jocul lor au iesit la iveala unele minusuri. Hamutovski a fost eroul Stelei, dupa ce a scos mingile expediate in repetate randuri de Chiţa, Năstăsie sau Danciu, dar numarul mare de ocazii ale Argesului este un semnal de alarma in vederea partidei tur cu Rosenborg. Revenirea lui Radoi si a lui Victoras Iacob vor aduce cu siguranta un plus in jocul Stelei impotriva vikingilor, miercuri, 10 august.

user posted image

(Imagine Gazeta Sporturilor)

Partida a fost intrerupta pentru 15 minute din cauza fulgerelor care reprezentau un real pericol pentru jucatorii din teren.

user posted image

milimetru
Eu cred că vremea (şi starea gazonului) a avut un rol decisiv īn a face din meciul de la Piteşti unul care să nu fie reprezentativ nici pentru jocul Stelei nici pentru cel al argeşenilor. Īmi place să cred că dubla cu Rosenborg nu va avea parte de acelaşi "tratament" atmosferic. Cīt despre calificare ar fi groaznic s-o rateze. Spun asta cīnd īmi aduc aminte de ... finanţatorul echipei. Cīnd īmi aduc aminte īnsă de antrenor (nu ştiu, dar mie mi-e mai simpatic Protasov ăsta decīt Zenga; mi se pare un mai bun profesionist!) īmi revine zīmbetul şi speranţa. Iar cīnd mă gīndesc la fani, aa, păi bine, se califică fără doar şi poate!! smile.gif thumb_yello.gif
Marcus
Astazi Steaua ataca grupele Ligii Campionilor!! Dupa egalul din Ghencea, trupa lui Protasov este obligata sa marcheze cel putin un gol la Trondheim!

UEFA recompenseaza calificarea in grupele Ligii cu nu mai putin de 3,6 milioane de euro! ohmy.gif Fiecare punct obtinut in grupe va fi, de asemenea, recompensat cu 160,000 euro! smile.gif
Eclectic
Romania- Steaua
Europa- Steaua
Oriunde- Steaua
Campionii din Ghencea

devil.gif
Serenity
cry.gif Numai de-ar fi da-o in bara.. tongue.gif Eh, poate la anu'..
mutulica
protasov e de vina... zice gigi... toti e prosti, doar el dashtept...
m-am cam saturat de mascariciul asta, dar tot cu steaua tin
dead-cat
na, ca le-o suspendat o etapa terenul si joaca "acasa" cu Valerenga...
oare unde? hmm.gif

la Constanta probabil, ca-s obisnuiti cu "gazon" din "ala".
Eclectic
Se pare ca vor juca la Bacau.
dead-cat
da. am uitat ca ciobanu-i prieten cu alalalt cioban.

poate i se pune pata pe vreo miorita rofl.gif
Eclectic
Te rog frumos, putin respect ! mad.gif

Seche nu e cioban, ci mecanic auto. roflmao.gif
Marcus
Sunt tare curios de ce tocmai noua romanilor, ni se aplica cele mai drastice sanctiuni. Adica, sanctiunea initiala consta in platirea unei amenzi, iar pe urma forul european sa revina asupra deciziei si sa inaspreasca sanctiunile asupra aceleiasi echipe? Adica, intelegeti, romanii sunt un fel de cobai, pe pielea noastra arbitrii straini acorda penalty acolo unde nu sunt, acorda offseid-uri acolo unde nu sunt, si iata ca acum se revine asupra unei decizii deja luate, pentru ca sanctiunile si interdictiile noastre sa fie un exemplu pentru echipele mari din Europa: exemplu de ASA NU!

Chiar si asa, eu cred ca Steaua se va califica. In fond, este echipa cu cei mai multi suporteri din Romania.
nefertiti-old
Da, numai ca performantele echipei nu se masoara in numar de suporteri. wink.gif
Marcus
Asa este, si remarc ca trebuie sa fac o explicitare in ceea ce am spus anterior...

QUOTE
Chiar si asa, eu cred ca Steaua se va califica. In fond, este echipa cu cei mai multi suporteri din Romania


... si anume ca Steaua nu se califica exclusiv datorita faptului ca este cea mai sustinuta echipa din Romania. Vroiam sa spun ca nu conteaza asa mult ca meciul nu se va juca in Ghencea, intrucat Steaua are suporteri numerosi in toata Romania. smile.gif Asta am vrut sa spun. smile.gif
nefertiti-old
Ok, am inteles ideea ta. Dar, repet, ca sa castige un meci trebuie intai de toate sa joace FOTBAL, ceea ce se intampla tot mai rar. Asa ca, pe stadion propriu sau pe coclauri, cu sau fara suporteri, tot dracul ala e. thumb_yello.gif
Vornicum
Mbuey fotbalisti sau microbisti ( dupa caz ) care sunteti voi , ascultati la mine:
" Tatatata tata ta ta, patatata, patata
Tatatata tata ta ta, patatata, patata"
Este imnul Stelei, daca nu v-ati prins.
Sunt stelist de cand am vazut primul meci de fotbal. Asta vreau sa zic.
Eclectic
Au fost puse in vanzare biletele pentru meciul cu Dinamo, partida ce conteaza pentru etapa a VI-a a Campionatului National, care va avea loc pe data de 18 septembrie, incepand cu ora 20:15.

FOTOLII - 150 lei (1.500.000 lei vechi)
TRIBUNA 0 - 50 lei (500.000 lei vechi)
TRIBUNA I - 30 lei (300.000 lei vechi)
TRIBUNA II - 10 lei (100.000 lei vechi)
PELUZE - 5 lei (50.000 lei vechi)

Programul caselor de bilete este:

Vineri 16.09.2005 10.00 - 17.00
Sambata 17.09.2005 10.00 - 17.00
Duminica 18.09.2005 incepand cu ora 12.00
Eclectic
http://users.belgacom.net/treets_reservesite/dubdub.html

Stelistii stiu de ce !
Ovidius
Nu pot sa cred ce s-a intamplat aseara! Dupa ce aveau doi la zero, stelistii s-au jucat cu ocaziile si in final au fost egalati. hh.gif
Protasov a explicat la Recursul Etapei ca jucatorii au facut presing prea mult in prima repriza si de aceea au cazut in a doua. El cica ar fi indicat sa faca presing doar in reprize, si nu tot timpul.
Andone a confirmat ca presingul facut de stelisti a impiedicat pe dinamovisti sa construiasca in prima repriza.
dead-cat
problema de conditie fizica e caracteristica echipelor din RO, de cind e lumea.
pacat ca au jucat asa putini jucatori in anglia sau scotia, unde chiar se joaca 90 de minute.
Eclectic
Cand ai pretentii, ar trebui sa poti juca 120 de minute la fiecare 3 zile.
simonsays
da' pe cine vezi tu in stare sa aibe pretentii ? oieru' ? ohyeah.gif
nefertiti-old
Tu de cand esti microbist? devil.gif
Eclectic
Sa stii ca e foarte usor sa ai pretentii, pana si el poate. roflmao.gif

nefertiti-old
'Campioana' si-a dovedit 'valoarea' azi, invinsa de Rapid II. spoton.gif
Eclectic
Mare echipă, steluta noastră. roflmao.gif
milimetru
Ce nu reuşeşte Rapid 1 face Rapid 2! Poate nu le trece prin cap celor din Oslo să vină la Bucureşti cu... Valerenga2 laugh.gif
Superunknown
Pai in meciul tur chiar au jucat cu Valerenga 2 sau chiar 3, de-aia a cistigat Steaua. De unde si inspiratul mesaj dinamovist: "In Europa facetzi furori / Contra echipelor de juniori" tongue.gif
nefertiti-old
Au pus sechestru pe averea lui Becali. jamie.gif
mutulica
misto... ma intreb daca dinamo si rapid sunt curate, ca sigur pe linga steaua mai sunt si altele, deci... corect ar fi sa se puna sechestru pe mai multe averi
alfa
QUOTE
ma intreb daca dinamo si rapid sunt curate


Dinamo- da
Rapid- nu

...nu ma mai uit la meci Lens joaca enervant de prost...
nefertiti-old
QUOTE (alfa @ 20 Oct 2005, 09:25 PM)


...nu ma mai uit la meci Lens joaca enervant de prost...

Altfel spus, esti prea dinamovist ca sa te bucuri pt Steaua! devil.gif
rebel
Dumnezeule, ce dor īmi era de o echipă a Stelei ca asta! Joc cursiv, multe triunghiuri, rapid. Joc european.

Sper să termine Real Madrid pe locul 3 īn grupele CL să vină īn Cupa UEFA să-i īncingem, că dacă ajungem să jucăm Super-Cupa Europei mi-e teamă să nu le scoatem fotbalul din cap smile.gif
alfa
Nefertiti:
QUOTE
Altfel spus, esti prea dinamovist ca sa te bucuri pt Steaua!


Nefertiti una e sa vezi un meci in care adversara Stelei joaca foarte bine si cu totul altceva sa vezi niste momai francezo-africane-impiedicate...Asta e spectacol? Frumusetea fotbalului inseamna si echilibru si motivatia ambelor echipe.
Ce legatura are asta cu Dinamo? smile.gif
Marcus
Steaua Bucuresti vs RC Lens 4 - 0 yay.gif
min 13 - Iacob 1-0
min 16 - Goian 2-0
min 43 - Dica 3-0
min 63 - Dica 4-0


Respect pentru Steaua! Meci mare facut de ros-albastri in seara asta, care au surclasat formatia franceza RC Lens cu un umilitor 4 - 0! Multa determinare, multa ambitie, forta, pofta de joc si profesionalism! Asa s-ar caracteriza jocul incantator al Stelei, o echipa de adevarati luptatori! smile.gif
Steaua ocupa prima pagina a site-ului oficial UEFA, care numeste jocul Stelei ca fiind "meciul serii".
Bravo Steaua!
Stimati forumisti, avem de sarbatorit in seara asta! drunk.gif
nefertiti-old
QUOTE (alfa @ 20 Oct 2005, 11:59 PM)


Nefertiti una e sa vezi un meci in care adversara Stelei joaca foarte bine si cu totul altceva sa vezi niste momai francezo-africane-impiedicate...Asta e spectacol? Frumusetea fotbalului inseamna si echilibru si motivatia ambelor echipe.
Ce legatura are asta cu Dinamo? smile.gif

Era vorba sa te bucuri pt toate echipele romanesti, asta vroiam sa spun. Dar, cum am mai observat, nici un dinamovist nu poate face asta. thumb_yello.gif
skysurfer
Felicitarile mele Stelei. Un joc superb a practicat si m-am bucurat ca si pt echipa Romaniei. Eu cred ca 80 % Steaua si-a castigat aseara calificarea, pe cand Dinamo cred ca a pierdut-o.
Ma bucur mult de tot pentru ei, la ce joc au facut era pacat sa nu castige la asemnea scor.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 21 Oct 2005, 07:47 AM)
Dar, cum am mai observat, nici un dinamovist nu poate face asta. thumb_yello.gif

Aiurea ... smile.gif

Steaua a jucat super şi īmi pare bine că Protasov a ştiut cum să-şi "iuţească" jucătorii. Dacă joacă tot aşa Steaua poate spera la egal şi la Sampdoria. smile.gif
abis
QUOTE (nefertiti @ 21 Oct 2005, 07:47 AM)
Dar, cum am mai observat, nici un dinamovist nu poate face asta.

Alfa e numai unul, nu-i baga in aceeasi oala cu el pe toti dinamovistii.
nefertiti-old
Ok, ok am exagerat. devil.gif

Sa inteleg ca esti dinamovist? unsure.gif
abis
Am fost mai demult. Acum nu mai tin cu nici o echipa de fotbal.
skysurfer
In schimb eu sunt. Si inca unul inrait. Insa inainte de toate sunt roman si in plus apreciez o formatie care joaca frumos.
Marcus
Asa e, Steaua joaca foarte frumos. Uneori ma intreb cum ar fi aratat echipa ros-albastra astazi daca nu ar fi plecat Dorinel Munteanu si Neaga.
De cand Radoi a trecut in centru dupa tristul episod de la Trondheim, am observat ca echipa s-a "legat" mai usor, pasele pe jos merg struna, dar ce admir cel mai mult este omogenitatea echipei in primul rand, si spiritul de bataie pentru orice minge in al doilea rand. Jucatorii se simt bine in teren si trebuie sa recunosc ca, desi am fost printre sceptici cand a venit Protasov la echipa, omul asta a reusit sa-si mobilizeze jucatorii la potential maxim, obtinand formula unei echipe capabile sa toarne multa cerneala in Europa.

Ca si skysurfer, chiar daca si eu sunt dinamovist, sarbatoresc fiecare victorie romaneasca in cupele europene. thumb_yello.gif Apropo si de ceea ce afirma nefertiti despre dinamovisti...
QUOTE
Era vorba sa te bucuri pt toate echipele romanesti, asta vroiam sa spun. Dar, cum am mai observat, nici un dinamovist nu poate face asta.


... nu e chiar asa. smile.gif
alfa
As fi sarbatorit si eu victoria stelutei dar am preferat sa incerc sa binedispun o fata suparata care nu stie ca cel mai bine e sa spuna ca e de acord sau sa taca daca cineva foloseste o sofistica cu care nu are chef sa se joace pe moment, nicicum sa-si consume substanta interioara. In plus un alt club-A- mi-a venit de hac in urma cu cateva zile, mai am 30.000 pana marti asa ca oricum sarbatoarea s-ar fi redus la cateva tipete. Trebuia sa mai si dorm ca de cateva zile nu depasesc 3-4/noapte ceea ce s-a intamplat pana la urma si de data asta. Cum vedeti am avut motive temeinice sa nu sarbatoresc. Dar cum era sa scap prilejul ca macar acum cu intarziere sa-mi exprim adanca admiratie si abisala consideratie, sa nu-i dau dreptate lui Nefertiti ci `dinamovistilor` care se bucura pentru ca asa fac si suporterii lui Inter cand castiga Milan etc.
Orice victorie trebuie stropita ceea ce fac si eu pentru steluta:

Lupta steaua, lupta steaua, lupta steaua
Lupta steaua, lupta steaua, lupta steaua
Luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuupta pentru steauaaaaaa!

Hai Dinamoooooo! Caaaaaaineeeeee pana la mooooooooooooarteeeeeeee!
March
"A.C." : Bula demnitarului, Categoria : BISERICA OITODOXA

Gigi Bcali ( presedinte PNG) : " La Steaua , eu sint Dumnezeu, iar nepotii mei sint sfintii." laugh.gif
Ovidius
Frumos meci a facut aseara Steaua. Nu m-am bucurat de scor cat m-am bucurat sa vad in sfarsit ca dupa 1-0 si 2-0 inca se mai joaca fotbal si nu se aplica regula: "toti cu curu'-n poarta".
Acum vreau sa-i vad ca joaca cu Sampdoria cu aceasi determinare, si o sa fiu super fericit!
Marcus
Pana atunci urmeaza testul de maine cu Rapid. spoton.gif Ma abtin sa dau pronosticuri, dar ma astept la un meci frumos. smile.gif
mutulica
nu imi place ca prea s-au laudat toti
maine daca dau chix, ii baga toti in groapa

as prefera o atitudine ceva mai rezervata in comunicate...
Marcus
In urma incidentelor petrecute duminica, 23 octombire 2005, pe stadionul Giulesti, la meciul Rapid - Steaua, cand suporterii ambelor formatii l-au fortat pe arbitru Tudor sa intrerupa partida, Comisia de Disciplina a LPF a hotarat o zi mai tarziu ca FC Steaua sa dispute urmatoarele doua partide pe teren propriu fara spectatori si sa plateasca o amenda de 2600 de euro. Astefel, partida din aceasta seara cu Gloria Bistrita si cea din data de 20 noiembrie (etapa a-XIII-a) cu Sportul Studentesc se vor juca cu "portile inchise".

(Sursa: steauafc.com)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.