Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Maturitatea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
Ovidius
Ce inseamna pentru voi maturitatea psihica? Cum arata pentru voi un om matur?
Este maturizarea psihica legata de maturizarea fizica? Daca nu, ar trebui sa fie legate?
Ce influente are societatea asupra maturizarii?
nefertiti-old
Complex subiect... Nu cred ca maturitatea psihica e musai legata de cea fizica, cel putin as spune ca nu se conditioneaza una pe alta. Si spun asta pentru ca am vazut destule cazuri in care un copil de 15 ani, sa zicem, avea un comportament mai matur decat al unei persoane de 40, de exemplu.
In viziunea mea, maturitate inseamna echilibru in comportament.
Ovidius
QUOTE
am vazut destule cazuri in care un copil de 15 ani, sa zicem, avea un comportament mai matur decat al unei persoane de 40, de exemplu.

Chiar unul din amicii mei are un "kinder" care este mai matur decat ar fi normal. Cauza e relatia parintilor, care a fost una aiurea si chiar s-a terminat printr-un divort sad.gif
Se mai poate insa si invers: o persoana de 40 de ani, sa aiba mintea unui copil de 15 ani. Dar pana la urma cred ca toti vom da in mintea copiilor laugh.gif
yuanescu
QUOTE (Zorro @ 2 Aug 2005, 05:48 PM)
Ce inseamna pentru voi maturitatea psihica?

pt. mine maturitatea psihica nu exista !

repet ce am mai scris pe aici, eroarea psihologiei consta in aceea ca vrea sa lege sufletul de trup cu orice pretz ..
.. (am citat aproximativ pe eliade )

dascalita
Se presupune ca la maturitatea fizica pe care o am...as putea da o lamurire ,cat de cat...Maturitatea psihica presupune stapanire de sine,echilibru intre simtaminte si fapte...Lucrul asta,cred eu,il ai ori nu-l ai!N-are legatura cu varsta,mai degraba cu educatia,cu momentul in care ai devenit independent...responsabil de faptele si vorbele tale!
Cla
Maturitatea psihica... hmm.gif
Unii o ating repede, altii deloc dunno.gif
Dar daca stai pe ganduri si vezi ca stii multe si totusi nimic... te gandesti la Socrate care zicea: "Stiu ca nu stiu"
Ovidius
QUOTE (yuanescu)
pt. mine maturitatea psihica nu exista !

Ai putea sa detaliezi? Asa cum ai spus-o, inteleg ca toti oamenii de 25 de ani, sa zicem, au acelasi comportament.
yuanescu
QUOTE (Zorro @ 3 Aug 2005, 11:42 AM)
QUOTE (yuanescu)
pt. mine maturitatea psihica nu exista !

Ai putea sa detaliezi? Asa cum ai spus-o, inteleg ca toti oamenii de 25 de ani, sa zicem, au acelasi comportament.

prin ce logica ai ajuns la aceasta concluzie ..
psihicul nu e liniar ..
mai mult nu se poate face o comparatie cu scurgerea temporală ce e directionata īntr-un singur sens, comportamentul alternānd maturitatea cu copilăria şi cu adolescenţa dacă e să vorbim aşa ..

profesorul universitar poate avea un comportament “matur” cānd e īn societate dar cānd ajunge la puradelul de acasă dă īn mintea lui şi o face pe căluţul ..

dar toate aceste explicatii nu īşi au rostul pentru că nu se poate vobi de īmbătrānirea psihicului,
de transformarea lui, da .. īnsă nu de maturizare
...
Ovidius
QUOTE
dar toate aceste explicatii nu īşi au rostul pentru că nu se poate vobi de īmbătrānirea psihicului,
de transformarea lui, da .. īnsă nu de maturizare

Prin maturizare, tu intelegi imbatranire?
denise
De transformare... Plus ca asa -zisa maturizare (poate de comportament, nu psihica), presupune niste conditionari, restrictii ... se plateste un pret. Nu stiu de ce, dar cred ca orizontul se ingusteaza, ca urmare a acestor limitari.
Daca ne legam doar de cateva aspecte psihologice - memoria, imaginatia, capacitatea de a invata lucruri noi - cu siguranta pierdem ceva pe drum. Creste poate auto-controlul, dar tine mai mult de comportament, de educatie.
yuanescu
QUOTE (Zorro @ 3 Aug 2005, 01:06 PM)

Prin maturizare, tu intelegi imbatranire?

sensul de baza e acela al ajungerii in alt stadiu de imbatraniere ..
bineinteles ca nu e sinonim cu imbatrairea dar puncteaza un grad de imbatranire ..
Ovidius
@yuanescu

Abia acum te inteleg. Trebuia sa spui de la inceput ce intelegi prin maturizare, pentru ca nu toti o inteleg ca imbatranire. De fapt asta am si intrebat la inceput: Ce inseamna pentru voi maturitatea psihica? In dexonline zice asa:
QUOTE
Stare de deplină dezvoltare (fizică şi intelectuală); calitatea de a fi matur; p.ext. perioadă din viaţa omului īntre tinereţe şi bătrāneţe. ♦ (Biol.) Stare de dezvoltare deplină a unui organ sau a unui organism īntreg. ♦ Stare de deplină dezvoltare a unui fruct; coacere. ♦ Fig. Stadiu īnaintat de experienţă, de īnsuşire a cunoştinţelor; seriozitate, profunzime (determinată de vārstă, de experienţă).

Dupa mine, maturitatea inseamna capacitatea de a analiza lucrurile si actiunile, mai mult pe baza ratiunii si mai putin pe baza sentimentelor si prejudecatilor.

QUOTE (yuanescu)
dar toate aceste explicatii nu īşi au rostul pentru că nu se poate vobi de īmbătrānirea psihicului,
de transformarea lui, da .. īnsă nu de maturizare

Daca psihicul nu imbatraneste, atunci ce se intampla cu mare parte a persoanelor de varsta a 3-a, care ajunse la o varsta inaintata, nu mai pot sa judece limpede? Si am vazut multe, nu una doua.
SORIN
QUOTE (Zorro @ 2 Aug 2005, 04:48 PM)
Ce inseamna pentru voi maturitatea psihica? Cum arata pentru voi un om matur?
Este maturizarea psihica legata de maturizarea fizica? Daca nu, ar trebui sa fie legate?
Ce influente are societatea asupra maturizarii?

Salut Zorro smile.gif

Un om normal din punct de vedere al psihicului e cel ce reuseste sa treaca in mod normal prin cele trei faze principale, din acest punc de vedere.....faza de copil, de adult si cea de parinte! Iar la normal ma refer la trecerea din o faza in alta, fara sa "stergi" mai multe elemente din fazele anterioare.

Deci cine a scris:

QUOTE
profesorul universitar poate avea un comportament “matur” cānd e īn societate dar cānd ajunge la puradelul de acasă dă īn mintea lui şi o face pe căluţul ..
are mare dreptate thumb_yello.gif

Daca-mi permiteti o mica poveste.....Sorin si prietenul lui bun Copilu Mana ( am mai povestit de el in diferite ocazii la Han )
am fost invitati la o serbare a cadrelor didactice de la universitatea unde am studiat ..... sotia lui e decan la facultatea de biologie.

Si asa ne invarteam noi doi prin sala plina de diplome, profi universitari si de aia de le curgea mintea din creier....Copilu Mana cu un amarat de BA. la metelurgice si eu cu o diploma de doi bani in geografie!!

Sa fi vazut prieteni ce rotunzi mai erau aia pe acolo...iar noi doi habar nu aveam cum sa scapam mai repede de acest calvar! Ii zic lu Copilu.....baaaaaaa.....ce facem?? Cum scapam?????

Se uita Copilu in dreapta, stanga, sala plina de ranguri, diplome, destepti, profi' si doctoranti si imi raspunde: Habar nu am Sorine, dar la bataie ii iau pe toti rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Nu stiu ce o sa inteleaga fiecare din aceasta povestioara (adevarata ) dar nici eu si nici Copilu Mana nu mai suntem adolescenti, dar nici batrani....doar niste maturi care dau des in mintea copiilor thumb_yello.gif

Regards....

Sorin.

ps. Copilu Mana are porecla asta din cauza ca seamana cu un urangutan...numai maini si muschi vezi la el ohyeah.gif
yuanescu
QUOTE (Zorro @ 3 Aug 2005, 04:28 PM)
Daca psihicul nu imbatraneste, atunci ce se intampla cu mare parte a persoanelor de varsta a 3-a, care ajunse la o varsta inaintata, nu mai pot sa judece limpede? Si am vazut multe, nu una doua.

aici cred ca e vorba de intelect, pentru ca el devine neputincios ...
psihicul nu, psihicul isi continua oscilanta existentza ...
vezi, un batran poate sa se comporte ca un copil dar nu mai poate acumula ca un copil informatia ...

de aceea tot zic ca a lega psihicul de corp e o greseala ...
zar
ce inseamna "a fi matur"?
un adult este matur?
Cla
Auzi, zar, daca iti pui un pic de "ceva" la profil, ai dovedit ca esti un pic matur. Atunci poti sa stai de vorba. Daca nu, shut up. Fa in pantaloni.
"Oameni" ca tine se plimba mult si bine prin internet, no matter what they want + some... we don't care about it (they) + you.
Daca ma uit la profilul tau, esti "ceva" fara o informatie. Nu tu M, F, nici macar hermafrodit, forget it, babe.
Zorro stie ce spun: "Schieb zurück!"
Matur esti de numa' rofl.gif
(eu nu spun ca sunt, sa aprecieze altii, nu-i treaba mea)
zar
Cla, nu-nteleg ce vrei sa spui! poti repeta "ceva" mai clar?
yuanescu
QUOTE (Zorro @ 3 Aug 2005, 04:28 PM)
Trebuia sa spui de la inceput ce intelegi prin maturizare, pentru ca nu toti o inteleg ca imbatranire.

nu e imbatratranire ..
am zis ca puncteaza imbatranirea,
imbatranirea e un proces ce se desfashoara in timp, iar maturizarea nu ..
maturizarea e o etapa a procesului de imbatranire luata ca reper..
Cla
QUOTE (zar @ 4 Aug 2005, 05:10 AM)
Cla, nu-nteleg ce vrei sa spui! poti repeta "ceva" mai clar?

Mai clar? huh.gif

rofl.gif
zar
l-ai uitat pe "ceva", asa ca nu se pune. wink.gif
Cla
Stii ce "nu se pune"?
Nu se pune de exemplu romānii care au plecat de 25 de ani din Romānia si īnca mai stiu cum se scrie romāneste.
Asta nu se pune. Multi au uitat, noi nu.
As pune de exemplu "sh", "tz", si Gigi Becali spoton.gif

Edit: am māncat un l
zar
bai Cla vorbesti intr-un fel pe care sincer, desi as vrea, nu-l inteleg.
asa ca daca nu incerci sa fii mai clar... poate esti matur? ohyeah.gif ohyeah.gif
Cla
Zar, tu esti un om destept. Am vazut-o wink.gif
Hai chiar crezi ca vreau sa ma cert cu tine?
No way. Nici n-as avea de ce.
Scrie-mi te rog pe PM , daca vrei. smile.gif

Dar sa-ti raspund la intrebarea ta: Nu stiu daca sunt matur, daca m-a facut viata asa, sincer sa fiu, habar n-am.
Cred ca, dar doar de vreo 5 ani, pe cand am patit ceva... pāna atunci m-am simtit ca un adolescent...
milimetru
Eu unul nu prea cred că educaţia (că am văzut'o pomenită pe aici de mai multe ori) este factor decisiv īn maturizarea omului. Este un factor important, "ajutător", dar nu decisiv. Am īntīlnit destule persoane şcolite despre care nu pot să spun că le-am văzut maturizate. Invers, am văzut şi tipi neşcoliţi prea mult dar foarte maturi...

Eu, personal, cred că factorul decisiv pentru maturizarea cuiva e reprezentat de greutăţile vieţii. De obicei aceia īs maturi care au "trecut prin multe". Sigur că sīnt şi excepţii dar de regulă necazurile maturizează omul. Cred eu...

Cum văd eu omul matur? Īl văd pe acela care nu disperă la supărare mare dar nici nu innebuneşte de fericire cīnd dă norocu peste el (ştie el ce ştie...). E cumpănit, prudent iar cīnd acţionează o face cu forţă, nescăpīnd o clipă scopul din ochi. De obicei treburile astea necesită şi un timp oarecare de acumulări, de aceea maturizarea nu prea se īntīlneşte la oamenii tineri (decīt īn cazuri mai rare şi mai...nefericite). Şi poate e mai bine aşa!...

Ovidius
QUOTE
Eu unul nu prea cred că educaţia (că am văzut'o pomenită pe aici de mai multe ori) este factor decisiv īn maturizarea omului.

In opinia mea, pentru un copil, educatia este echivalentul unei rampe de lansare. Daca nu are cine-i lumina putin drumul, acel copil va trebui sa bajbaie mult prin lume pana isi va da seama incotro e bine sa te indrepti. Ideea e ca fara o educatie sanatoasa, care sa fie mostenita din generatie-n generatie, ne nastem de fiecare data de la zero.

QUOTE
Am īntīlnit destule persoane şcolite despre care nu pot să spun că le-am văzut maturizate.

Nu consider ca scoala romaneasca in momentul de fata da o buna educatie, din contra se rezuma doar la a fabrica talente.

In rest, sunt perfect de acord cu tine, caa. thumb_yello.gif
agora
Desi se pare ca unii se indoiesc de existenta maturitatii psihice ea exista cu siguranta. Dificultatea de a o defini nu ar trebui sa duca in mod obligatoriu la negarea ei.
E importanta educatia pentru atingerea maturitatii psihice? Cu siguranta! Din punct de vedere psihologic nu are atat de multa importanta daca e vorba de educatia institutionalizata care se bazeaza pe invatarea abstracta, detasata de contexte concrete, sau de educatia de care avem parte prin "incercare si eroare" aparuta din nevoia de a da un raspuns dificultatilor zilnice. Ambele sunt forme de educatie, sunt forme de transformare a potentialului uman in om.
Cantitatea de informatie pe care o primim in scoala sau din experienta de viata nu duc obligatoriu la maturitate psihica pentru ca maturitatea psihica nu inseamna doar cantitate de informatii acumulata. Maturitatea psihica presupune in primul rand ca informatia acumulata sa duca la transformarea atitudinii. Transformarea atitudinii are loc pe trei axe, atitudinea: fata de sine, fata de ceilalti si fata de lume. Fara aceasta transformare persoana sufera doar un proces de informare si mai putin unul de maturare.
Autori care au dezvoltat teorii pe tema maturizarii psihice:Erik Erikson, Lawrence Kohlberg, Daniel Levinson, etc.
Aramis
QUOTE (Zorro @ 2 Aug 2005, 04:48 PM)
Ce inseamna pentru voi maturitatea psihica? Cum arata pentru voi un om matur?
Este maturizarea psihica legata de maturizarea fizica? Daca nu, ar trebui sa fie legate?
Ce influente are societatea asupra maturizarii?

Cum spunea si Nefertiti, maturitatea inseamna echilibru. Pentru mine omul matur este cel caruia i se citeste calmul in priviri si siguranta de sine (a nu se confunda, insa, cu aroganta).
In ceea ce priveste inlantuirea maturizarii fizice cu cea psihica, mie imi vine in minte un studiu ce arata ca, spre deosebire de acum 60-70 de ani, fetele de astazi se maturizeaza fizic mai repede cu 3-4 ani fata de predecesoarele lor... Deci echilibrul a disparut. Acum suntem inconjurati de pusti ce se cred maturi, dar, prin decizii si gandire, sunt doar confuzi.
dannst
maturitatea e gradul de asumare a raspunderii pt viata proprie.
ar fi ceva mai mult de spus?
d.
Cucu Mucu
Da. Bine ai venit la noi, dannst! han.gif
SORIN
QUOTE
Acum suntem inconjurati de pusti ce se cred maturi, dar, prin decizii si gandire, sunt doar confuzi.


Si continuati sa puneti botu acestor pustani hh.gif

Sorin.
calfa
QUOTE (dannst @ 25 Oct 2005, 10:01 PM)
maturitatea e gradul de asumare a raspunderii pt viata proprie.
ar fi ceva mai mult de spus?
d.

Bun venit la Hanu Ancutei, dannst ! welcome.gif

Ziele trecute cautam o formulare sintetica a maturitatii, dar eram in pana de inspiratie. Am impresia ca formularea ta de acum se potriveste foarte bine cautarii mele. smile.gif

Altceva nu prea mai e de spus. smile.gif
Ovidius
QUOTE
maturitatea e gradul de asumare a raspunderii pt viata proprie.
ar fi ceva mai mult de spus?

Frumos, foarte frumos. thumb_yello.gif
Kyklos
A fi matur acuma cateva secole insemna sa faci armata . Acum ca sa fi matur trebuie sa fi cat mai inteligent sa faci cele mai bune alegeri si sa fi pe ferm in decizile pe care le iei .
Sa nu depinzi de cineva .
Arlequine
cred ca e mai mult decat gradul de asumare a raspunderii pentru viata proprie. conform acestei definitii as putea sa-mi neglijez parintii/copiii si sa fiu considerat matur. cred ca e vorba si de viata oamenilor care intr-un fel sau altul ne-au influentat si i-am influentat, oameni care depind si au asteptari de la noi. as zice ca e gradul de asumare a raspunderii pentru intreg arhipelagul vietii noastre smile.gif
dannst
conflictul (interactiunea) e motorul evolutiei, deci viata proprie e consecinta interactiunilor. simplist, interactiuni bune conduc la viata buna. viata este interactiune, deci raspunderea se rasfringe spre elementele cu care se interactioneaza. chestiune de minima inteligenta observatia ca persoanele de linga determina calitatea vietii. ca paranteza, prin nt se scria sa-ti iubesti aproapele ca pe tine, aproapele fiind elementul cu care interactiunea este benefica. un ex de responsabilitate extinsa este isus, gradul sau de constiinta eliminind diferentele formale ale creatiei. sa fiu iertat ca n-am precizat implicatiile.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.