Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Five O'clock Tea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
nefertiti-old
Legenda spune ca ceaiul a fost descoperit din intamplare cum 5000 de ani cand imparatul Shen Nung a cerut ca mijloc de precautie igienica fierberea apei ianinte de a fi bauta. Asiaticii au fost primii care au creat o adevarata ceremonie a bautului ceaiului, care cerea ani de practica pentru a fi indeplinita in mod perfect. Cha-no-yu, ceremonia japoneza a ceaiului pune accentul pe politete, gratie, maniere elegante. Cu timpul ceremonialul s-a vulgarizat insa.
Primele tari europene care au cazut prada pasiunii pentru ceai au fost Franta si Olanda. Prima a renuntat repede la el, in favoarea vinului, ciocolatei si cafelei. In America prima oara ceaiul a ajuns in orasul New Amsterdam, actualul New York. In Anglia a ajuns prin 1652 si era baut de catre femei dupa amiaza si reprezenta un pretext pentru vizite de curtoazie. Barbatii il beau in localuri numite Penny Universities unde pentru un penny puteai obtine o ceasca de ceai, un ziar si o conversatie cu mai marii vremii. Se pare ca Lloyd's a aparut in urma unui astfel de local detinut de Edward Lloyd si frecventat mai ales de comercianti, armatori si agenti de asigurare. Astfel de case erau privite ca fiind destul de libertine (o femeie daca ar fi intrat in una ar fi fost discreditata pentru totdeauna).



Haideti sa vorbim despre ceai: istorie, ritualuri, retete, povestioare. smile.gif
Cla
Si eu care credeam ca Asterix le-a adus britanicilor ceaiul, deja pe vremea lui Iulius... sad.gif
nefertiti-old
Aromat, inviorator, ceaiul de menta este bautura nationala a Marocului. Se serveste in orice moment al zilei, cu orice ocazie, la intalniri de afaceri, la petreceri, in mijlocul oazelor sau in pauzele de lucru. Negustorii ii imbie adeseori pe turisti la o cescuta mica de ceai fie ca intentioneaza sau nu sa cumpere ceva din pravalia lor. Marocanii prepara ceaiul dupa retea traditionala, in vase de metal pastrate numai in acest scop si mereu la indemana, si il beau dulce, garnisit cu cateva frunzulite de menta proaspata. Ceaiul se pregateste intotdeauna pe loc, in prezenta mesenilor. Ceainicul se clateste cu apa fierbinte, se pune menta, cateva frunze de ceai verde si zahar dupa gust, apoi se toarna apa fierbinte, se poate lasa la infuzat cateva minute inainte de a se pune din nou pe foc. Ceaiul se toarna de sus in paharele aranjate pe o tava de metal, pentru a forma o spuma subtire la suprafata. Ceaiul se bea fierbinte, paharele (recipientele nu au toarta) tinandu-se de partea de sus. Refuzul de a servi o ceasca de ceai de menta echivaleaza pentru marocani cu o ofensa.
Serenity
Mi-am cumparat prin iarna, de la naturisti, un "ceai pentru somn linistit" sau asa ceva.. S-a facut atata misto de mine pe tema asta incat singura ceasca pe care am baut-o, aproape ca mi-a stat in gat. Si-acum mai rade lumea cand isi aduce aminte (eu dorm exagerat de mult, in general)..

In rest, beau foarte mult ceai, si aproape niciodata la ora 5 tongue.gif

mutulica
si eu dorm lemn... dar... de unde zici ca ai luat ceaiul de dormit linistit?
Serenity
De la o farmacie naturista de pe la gara.. Nimeni nu m-a-nteles atunci sad.gif

Oricum, e bun ceaiul asta. Antistres, diuretic, pentru slabit, impotriva ridurilor.. delicioase toate! licklips.gif
mutulica
tre sa dau si eu prin gara laugh.gif
ca sa ma destresez cu ceai
Felina
Nu e inca 5pm, dar mi-am facut un ceai. Ca tot am citit la Hash in jurnal ca, de fapt, ceaiul negru nu e nici pe departe deshidratant. Cu mult lapte, asa imi place. Avem gratis si ceaiul si laptele, de la firma.
Eclectic
Pentru cine e prin Bucuresti, recomand calduros ceainaria din Cotroceni, unde puteti incerca mai multe tipuri de ceai... Orice ar fi, nu ratati turta dulce. smile.gif
Nefertiti
Am trecut azi pe la Carturesti si am luat doua feluri de ceai: unul japonez si unul cu flori de portocal. Si miros atat de bineee, ca mi-e mila sa le folosesc. laugh.gif
Serenity
Am inceput sa fiu din ce in ce mai innebunita dupa ceai, iar in ceea ce priveste Carturestiul, mi se pare minunata ideea de a sta la un ceai intr-o librarie biggrin.gif Poti lua o carte, o poti frunzari in timp ce iti savurezi ceaiul... Unde mai pui ca sunt atatea sortimente de ceai, toate delicioase, servite in ceainice si cani atat de dragute, muzica buna, oh doamne! Pentru asta merg eu la Mall laugh.gif La cea din Unirii (parca in Unirii e, nu?) nu am fost... e mai placut decat la cea din Mall? Eu, sincera sa fiu, nu prea agreez Mall-ul, dar m-am obisnuit cu cea de acolo... chiar nu stiu de ce. blink.gif

mutulica
QUOTE(nefertiti @ 28 Dec 2007, 08:38 PM) *
Am trecut azi pe la Carturesti si am luat doua feluri de ceai: unul japonez si unul cu flori de portocal. Si miros atat de bineee, ca mi-e mila sa le folosesc. laugh.gif

da nu-ti fie mila... ca mai au rolleyes.gif
si apoi ce fain e sa simti aroma unui ceai bun in toata casa
andra_v
QUOTE(Serenity @ 29 Aug 2008, 10:47 PM) *
Am inceput sa fiu din ce in ce mai innebunita dupa ceai, iar in ceea ce priveste Carturestiul, mi se pare minunata ideea de a sta la un ceai intr-o librarie biggrin.gif Poti lua o carte, o poti frunzari in timp ce iti savurezi ceaiul... Unde mai pui ca sunt atatea sortimente de ceai, toate delicioase, servite in ceainice si cani atat de dragute, muzica buna, oh doamne!

Iti dau dreptate. Un ceai servit ca la carte intr-o/langa o librarie ma conduce intr-o poveste. La cinci prefer ceaiul negru, cald, indiferent de anotimp. Alaturi de o prajitura sau o turta-dulce. Aburii din ceainic (n-are importanta ca afara sunt 40 de grade, dimpotriva, prin contrast, pare mai racoare) au un efect de-a dreptul magic.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.