Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Terase, Restaurante
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
anuena22
Ce localuri(terase, restaurante) recomandati? Au fost si cazuri in care ati fost dezamagiti? Spuneti sa nu se mai pacaleasca si altii. smile.gif Eu recomand restaurantul "La Mama"(preturi bune) si terasa Azzuro(cea mai buna pizza din Bucuresti). Ar mai fi si Capriciosa, Maverick(shaorma) biggrin.gif
ilie
Eu va recomand azi Monarhia din Budapesta(e o carciuma mica): ciorba frantuzeasca de ceapa, si coaste de 1,2 metri, atmosfera mistok cu pian si cafe concert.

Poate ar fi bine sa se indice si orasul plus locatia (strada, ceva...).
Felicitari anuena22, subiectul e incitant.
nefertiti-old
QUOTE (Freemann @ 28 Jul 2005, 12:37 PM)
atmosfera mistok cu pian si cafe concert.


Stii cumva daca exista asa ceva in Bucuresti? unsure.gif

Mie imi place Hanul lui Manuc, Carul cu bere si o cafenea turceasca (sau arabeasca) din Pasajul Victoria, unde cafeaua e foarte buna, evident, iar amatorii pot fuma narghilea.
O sa mai revin, cand imi mai amintesc cate ceva...
anuena22
In Plazza Romania este un cafe bar cu atmosfera super si au pe cineva care canta la pian. Totusi, iti recomand sa te duci cand e mai putin aglomerat. As mai recomanda si Cafeneaua actorilor. Restaurantul Azzuro se afla in Drumul Taberei, La Mama are mai multe locatii in Bucuresti (una in spatele magazinului Eva) iar Maverick se afla in zona Orizont(shaorma super buna drool.gif )
nefertiti-old
Nu imi place in Plazza, in general nu-mi plac mall-urile. Cu atat mai putin sa stau acolo la vreo cafenea sau fast-food. Atmosfera de acolo ma face sa ma simt ca-n gara wink.gif . Am vazut 'cafeneaua' aia cu pian, de care spui tu, dar e departe de ce imi place mie, tocmai pentru ca e intr-un mall.


Mai exista un local dragut, Jazz Bar Cafe, pe Stefan cel Mare, colt cu Polona.
gabitza ^
anuenua: si mie imi place foarte mult in azzuro si merg pe acolo destul de des.
langa azzuro (din drumul taberei) se mai afla o terasa care se cheama shogun sau ceva de genul asta si unde au niste papanasi de-men-ti-ali!! apoi in hard rock (dupa cum vedeti eu sunt fana a teraselor de prin drumul taberei) imi plac la nebunie tortelini al forno, tortul casei si limonada. care va duceti pe acolo...va recomand.
apoi shaworma de la dinesh (din rond de la cosbuc) si cea din dristor.
iar la terasa la Tosca (peste drum de faculta de Drept d p Kogalniceanu) bacon la gratar cu cartofi cu smantana si cascaval.
la pui de urs e bun puiul cu smantana...uff, tocmai am mancat si iar mi se face foame.

si sa nu uit de don taco....unde mancarea e picanta/iute. pe undeva pe 1 mai se afla restaurantul respectiv.

G.
anuena22
La Dines am mancat si eu shaorma si este buna. Mai recomand si pe cea de la Kogalniceanu. Am mai mancat la Coltul Verde in Plazza Romania mancare libaneza-foarte buna. Multumesc pentru recomandari. Si eu frecventez terasele din Drumul Taberei pentru ca stau in Crangasi. thumb_yello.gif
mutulica
imi place mai nou Casa cu flori din Timisoara
Cucu Mucu
Bolta Rece din Iasi. Muzica faina (vioara, contrabas, tambal), mancare buna si lume fina.
Cucu Mucu
Bolta rece - documentare on-line. scuze pt mesaje concomitente dar nu pot sa editez.
ilie
Bruxelles, in Bucuresti - atmosfera aduce cu cea belgiana, buna si mancarea si berea wink.gif.
edittha
Pentru ca tot am fost in vizita in Botosani si am intrat in doua restaurante frumoase o sa le recomand tuturor care trec pe acolo.In prima seara am fost la ,, La Dolce Vita " este o pizzerie dar e de lux.Este foarte frumos , dar m-a socat faptul ca pizza se serveste fara ketchup. In seara a doua am fost la ,, Regina Maria" - acolo mergeti doar daca va permite buzunarul, eu am fost invitata .....nu am platit eu . Servirea este ireprosabila
ilie
La Giurgiu, Perla; bune icrele cu ceapa multa, obletii crocanti si saramura de crap.
Eclectic
Mbun:
pizza foarte buna - Fabaria (langa Foisorul de foc)
ciorba ideala - La Radu (piata Sf. Voievozi)
masa copioasa cu bere buna si ieftina - La Catalin (pe stradute, langa Primaria sect. 1)
shaorma - Orizont
o pasta geniala de usturoi, denumita "mujdei" - Pui de Urs (Grozavesti)

Daca imi mai amintesc, va zic.
andra_v
O surpriza placuta mi-a facut-o Carul cu Bere cu prilejul unei nunti. O oaza de civilizatie in mijlocului acestui oras calamitat. Servire ireprosabila, comparabila cu restaurantele de traditie europene, meniuri de clasa. Totul era arta, de la decoratiunile interioare pana la comportamentul ospatarului si serviciul lautarilor (veritabili, nu kitsch). Stiu ca intrebarea care urmeaza este pretul: identic cu cel de la restaurantele ordinare.
Ma bucur ca am descoperit un loc unde, cu 10-20 RON (ca la la Spring Time), pot avea parte de un pranz sau o cina excelenta.
Sambata noaptea cand am plecat, afara sute de oameni asteptau sa se elibereze o masa. Lume fina, decenta, civilizata; daca as avea numai oameni din astia in jurul meu, nu mi-ar fi rusine ca sunt romanca. Nici urma de neam prost, disparusera la un semnal. Nu era unul cu lantul binecunoscut la gat, cu manelele urland din masina, vorbind strident, ori afisandu-si mobilul, sau alt semn de bunastare.
Marduk
QUOTE(andra_v @ 21 Jun 2008, 08:09 PM) *

QUOTE
Sambata noaptea cand am plecat, afara sute de oameni asteptau sa se elibereze o masa.

Chiar asa, asteptau, "sute" de oameni pentru o masa, nici la Paris nu am vazut asa ceva, oricum dupa nunta este scuzabil ceea ce ai vazut.
QUOTE
Ma bucur ca am descoperit un loc unde, cu 10-20 RON (ca la la Spring Time), pot avea parte de un pranz sau o cina excelenta.

Te rog posteaza meniul pe care l-ai platit cu banii astia.
Veritas
QUOTE(andra_v @ 21 Jun 2008, 08:09 PM) *
O surpriza placuta mi-a facut-o Carul cu Bere cu prilejul unei nunti. O oaza de civilizatie in mijlocului acestui oras calamitat. Servire ireprosabila, comparabila cu restaurantele de traditie europene, meniuri de clasa. Totul era arta, de la decoratiunile interioare pana la comportamentul ospatarului si serviciul lautarilor (veritabili, nu kitsch). Stiu ca intrebarea care urmeaza este pretul: identic cu cel de la restaurantele ordinare.
Ma bucur ca am descoperit un loc unde, cu 10-20 RON (ca la la Spring Time), pot avea parte de un pranz sau o cina excelenta.


Sunt de acord cu tine ca se mananca bine si civilizat la Caru cu Bere, dar pretul mentionat de tine ajunge pentru o salata, nu pentru un "pranz".In general, pranz inseamna cel putin un aperitiv ( si/sau ciorba/supa), un fel de mancare, bautura si desert. Nici la McDonald's nu mananci cu 10-20 RON un pranz.

V
Erwin
mutulică:

Casa cu Flori e un restaurant model! spoton.gif

În Timişoara, un meniu la 3F în Mall, Kappa sau Complexul studenţesc nu depăşeşte cu mult suma de 20 ron din câte ţin eu minte şi e compus din ciorbă/supă, felul doi, salată şi o băutură răcoritoare inclusă (dela Coca Cola) şi mănânci pe săturate! thumb_yello.gif

andra_v
QUOTE(Veritas @ 21 Jun 2008, 10:21 PM) *
Sunt de acord cu tine ca se mananca bine si civilizat la Caru cu Bere, dar pretul mentionat de tine ajunge pentru o salata, nu pentru un "pranz".In general, pranz inseamna cel putin un aperitiv ( si/sau ciorba/supa), un fel de mancare, bautura si desert. Nici la McDonald's nu mananci cu 10-20 RON un pranz.

V

Mergi si vezi. Copiaza si tu cateva meniuri si posteaza-le aici. Eu pur si simplu nu am chef.
Veritas
QUOTE(andra_v @ 22 Jun 2008, 11:43 AM) *
Mergi si vezi. Copiaza si tu cateva meniuri si posteaza-le aici. Eu pur si simplu nu am chef.


Cred ca ai vrut sa-i raspunzi lui Marduk, nu mie.... Si nu vad aici nici un motiv de suparare...

V

On-topic: eu mananc f. des la casa Domnesti ( un restaurant la intrarea in Domnesti), f. elegant si cu mancare excelenta. Am fost si sambata, si duminica, si...cred ca mergem si azi sa mancam papanasi ohyeah.gif

abis
Exemple de meniu la Caru cu Bere (de pe site):

Luni (Monday)
Ciorbă de perişoare
Şniţel din piept de pui
Orez sârbesc (fiert la abur)
Salată de castraveţi muraţi
Clătite cu dulceaţă de vişine........................ 22,40

Marţi (Tuesday)
Ciorbă de pui
Ceafă de porc la grătar
Cartofi prăjiţi cu brânză telemea rasă
Salată de roşii cu castraveţi
Ştrudel cu brânză cu sos de fructe de
pădure ............................................................ 22,40

Miercuri (Wednesday)
Ciorbă de văcuţă
File de porc la grătar
Piure de cartofi
Salată de roşii cu brânză telemea rasă
Tiramisu făcut în casă ................................. 22,40

Joi (Thursday)
Ciorbă de burtă
Pulpe de pui la cuptor
Cartofi ţărăneşti cu costiţă afumată
Salată de varză murată
Ştrudel cu brânză cu sos de afine ............... 22,40

Vineri (Friday)
Ciorbă de fasole
Ficăţei de pui la tigaie stropiţi cu vin
Piure de cartofi
Salată de gogoşari
Măr copt cu sos de fructe de pădure ......... 22,40

Aceste meniuri sunt valabile între orele 12.00 şi 16.00
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Jun 2008, 03:57 PM) *
Aceste meniuri sunt valabile între orele 12.00 şi 16.00

Se mai numesc si meniuri fixe si din aceasta cauza sunt mai ieftine, un fel de cantina mai curata. Cat despre cina, nu cred ca este cazul sa vorbim despre restaurantele din Romania, unde pentru omul de rand preturile sunt greu de digerat.
Michelle
Daca va place pestele,proaspat,din Marea Neagra,o varianta este la Mama Leone,o carciuma cu terasa pe linga sala Radio. drool.gif Borsul este delicios si midiile cu sos si chefalul la gratar.In 2 persoane cu tot tacimul cam 100 ron
andra_v
Abis, mai exista si un "meniu studentesc", respectiv "meniu pentru pensionari", 10 RON. Primul l-am testat pe stomacul meu: un gratar cu garnitura da clasa si salata, super-bine servit. Beneficiezi de o orchestra, arta adevarata.

Referitor la lumea care astepta afara: daca sambata in jur de 11 asteptau 20-30 de persoane, ganditi-va cate sute au asteptat de la 9 seara pana la 1-2 noaptea. A, la cinici inca mai veneau, mi-au povestit cei care au stat pana la spartul nuntii.

Michelle, in cazul asta, masa de peste mai poate astepta pana ajung in Delta.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.