Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Simplu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui cips veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
cips
Desi am o varsta "venerabila", cum imi place mie sa glumesc, mi-a luat ceva timp sa gasesc o farama de curaj sa-mi deschid un jurnal.Ce m-a convins,a fost jurnalul unui pusti, de vreo 18 ani cred, din Braila.Nici nu i-am retinut numele (am o oarecare problema cu aspectul acesta).Decizia am luat-o luni, intr-un moment mai delicat.Intre timp a trecut, da decizia fiind luata. nu mai dau inapoi:)Sper sa nu scriu prea multe tampenii, aiureli si complicaciuni.De aia l-am intitulat "Simplu".Ma astept sa ma ajute sa ma cunosc poate mai bine, si sa primesc un feed-beck de la voi in legatura cu ceea ce scriu.Da nu tot timpu, numa uneori, asa cu masura.smile.gif))))Lectura placuta va urez iar mie inspiratie si coerentza.
cips
Tocmai am vb. pe Ym, cu L.Am fost f deschis cu ea, la fel ca data trecuta cand am vb, dupa o perioada mai "tumultoasa" in care de multe ori parca nu m-am regasit.Ma schimbasem..sau cred ca era doar o latura de-a mea.Ma simt mult mai bine. Poate numai eu fac asta..e vb. de ierarhii.ierarhizez oamenii de regula astfel:cunostiinte, amici, si prieteni.Si sunt f atent ce loc are fiecare, adica nu care cumva sa spun despre un amic ca imi este prieten, sau invers, sau combinatii din astea, ca nu merge.Cred ca e o corectitudine de asta aiurita. pt. mine fac chestiile astea, adica eu nu ma simt bine cand incurc borcanele.probabil de prea multa plictiseala.despart firu-n 4.uneori e bine sa fii profund, e ca si cum ai face un zoom, te ajuta sa vezi detaliile.dar in acelashi timp, ce iti folosesc detaliile unui zoom, pt. o privire de ansamblu?Trebuie sa stii cand sa faci sau nu zoom! sper sa invat sa manevrez camera asta de luat vederi.
cips
Neatza buna.Am visat ca nepotelul i-a spus pt. prima data mama sorei mele.inca e micutz, are doar spre 6 luni, si e scumpic foc.Sunt in concediu si nu-i rau de loc.Cand ma gandesc ca altii, saracii, muncesc pe la birouri de le sar capacele, cate 12 sau mai multe ore pe zii, unii dintre ei nu pe cine stie ce bani..oricum e faptul dovedit.Cheltuielile cresc direct proportional cu veniturile, iar sansa sa "arzi" aiurea niste bani e mai mare atunci cand ai de unde, pe cand asha mai modest, te gandesti de 2 ori ce sa faci cu ei.Deocamdata mi-e bine,stau cu tata, nu nevasta nu copil.Va veni si vremea,cat de curand, cand ma voi apuca si eu mai serios de munca.oricum am avut un an bunicel pana acu. mi-am luat calculator bicicleta si am pus shi oaresce bani deoparte.Pai daca nu am prea dat bani in casa? Tre sa il sun pe D.zicea ca poate dam o fuga la Sighisoara azi, incepe festivalu medieval.Am mai fost de 2 ori, de fiecare data singur, ca nu a catadixit nimeni sa binevoiasca a ma insoti.Prima data m-am intalnit cu J. nu am stabilit nimic, doar plimbandu-ma seara pe acolo,prin puhoiul ala de lume, observ o d-ra cunoscuta.Cu J. ma stiu de la o nunta, sa tot fie 5 ani.Suntem din orashe diferite.O tipa f.relaxata pt. varsta ei de atunci.M-a invitat ea pe mine la dans.Probabil si-a dat seama ca sunt mai timid.Oricum mi-e mi-a atras atentia inca de la biserica..saracu popa, se chinuia sa zica "cetania", si eu, imi clateam ochii cu d-re, si d-ne:)))Nu s-a intamplat nimic intre noi, doar un sarut.nici nu cred ca se va repeta.vb. f rar, de 2 3 ori pe an, si culmea, o consider amica.Ar fi ceva sa merg si anu asta la Sighisoara, si sa ne vedem.Ar trebui sa fie in vacantza.Poate o s-o sun. In alta ordine de idei, trebuie sa profit de august si septembrie.sa-mi iau bitza si sa colind coclaurii.Sportul e unul dintre lucrurile minunate.Uneori sunt lenesh, shi nu prea fac.Odinioara mergeam chiar la sala.Acu daca ash combina sala cu ciclismul, in cateva luni, ar fi moarte de om.smile.gif))Peter Andre si abdomenul lui minciuna.Pana la urma cred ca voi face asta,e pacat sa nu profit de timpul frumos., mai ales ca acu si-a luat si E. bitza .E. e un coleg de facultate, unul dintre putinii barbati cu care ma inteleg.intotdeauna m-am inteles mai bine cu fetele.Mult mai interesante din . meu de vedere.Barbatii, plictisitori pe alocuri, daca nu per asnamblu:))
cips
Tocmai ce am ajuns acasa.Mi-e un somn de mor, mai scriu putin aici, si ma duc la culcare.Am iesit pt. a doua oara in orash saptamana asta(mare minune), la o bere cu A, un fost coleg de faculta si amic. M-am ametit ca niciodata de la o bere, nu spun de care, ca-i reclama:))ba da,m-am ametit asha de mult cu bere, cand eram mic, intr-o vacantza de vara cred..se invartea casa cu mine shi m-am ashezat pe fotoliu.Acelashi fotoliu pe care stau si acum.Am mai rasfoit mailul.imi place sa ma uit la poze.Mi-a trimis L. pozele facute la BV.Sunt frumoase.Ea este dragutza, mult mai dragutza in realitate decat in poze.daca retin bine minte,mi-a spus la un mom. dat ca nu ii place sa pozeze.Are niste ochi albastri tare frumosi.Oricum pozele sunt reushite.Mi-a trimis shi un set de poze pe care nu ar fi trebuit sa le vad.Nu m-au deranjat deloc.Apare shi I, prietenul ei, sau ma rog, asta am inteles eu.ma gandeam ca o fi vre-un macho de ala.Nu-i.E evident cred interesul meu pt. L.Este complexa, mai pe scurt, frumoasa desteapta shi devreme-acasa:))mai rar asha ceva.Ne stim de aproape un an jumate.L-a un mom. dat azi, m-a fulgerat asha o idee.Oare I este din acelasi orash cu ea?Mi-e frica sa nu o fi indepartat de mine, culmea tocmai din dorintza de a o apropia.M-am comportat ciudat uneori, nefiresc. poate era mai bine sa las lucrurile sa decurga de la sine, sa nu imi fac ganduri sperantze.Culmea, aprox . la fel am facut shi cu S, inaintea ei.Aveam o prietenie frumoasa, iar eu am vrut mai mult.Shi am avut asteptari.atat de la mine, cat si de la ea.Au multe asemanari fetele astea doua, dar si deosebiri.Shi S are ochi tare frumoshi, verzi.Intotdeauna m-au atras culorile astea doua, shi ochii in general.Lui S , ii place sa pozeze.se simte in largul ei si se vede asta.Ea la fel, are un I. la mom. actual.Chiar glumeam, probabil numele asta ma urmareste:))S este de asemenea o femeie complexa.Oricum, de departe, ce m-a cucerit la ea a fost sufletelul.Este mai vulnerabila, shi are nevoie de protectie., in masura mai mare decat L parca.Am ajuns asha la un mers in paralel, la un meci imaginar S vs L, sau L vs S.Departe de mine gandul asta. Sunt niste femei extraordinare amandoua.Ash face f. multe pt. aceste doua femei.Merita.Sper sa ramanem macar prieteni shi peste ani, daca mai mult de atat nu se poate.Fiecare are un coltisor rezervat in inima mea, indiferent ce se intampla mai departe.Pt prietenie!
cips
Era sa fac o boacana. Tocmai intors din orash, de la o bere cu M. o colega de munca(ce urashte sa ii spun "colega")shi o prietena de a ei, V, am pus blugi la spalat.Ii verific atent pe cei ai lui tata..pun ce trebe dau drumu.In drum spre camera mea imi amintesc ca pe ai mei nu i-am verificat.Fuga repede la mashina, sa vad ce e cu telefonu...imi era frica shi sa-mi dau bip, sa nu cumva sa aud borboloseli:))Din fericire, printr-o minune, telefonul nu era, doar portofelul.Nimic grav, shi asha nu i-a stricat o spalare.A intrat L. pe mess.ma duc la taclale.
cips
Se parea ca ziua de azi va fi oarecum plictisitoare, nu ca nu ar fi fost.(vb.mea, mai bine te plictisesti la comun, decat fiecare separat:)))..)o trezire prematura, pe la 9, la insistentele lu tata, sa ma duc sa cumpar ceva...Rezolv problema,dau drumu la calc, cu gandul unei noi zile pierdute pe net... apoi ma suna sora mea,sa mergem la iarba verde..cu chiu cu vai, am plecat.cel putin am respirat aer curat, am facut o baie bunicica.Mai bine decat stat acasa, pe o vreme ca asta.Ma simt singur..nu numai ma simt, chiar sunt.Cand ma simt asha, ma duc in trecut.Imi amintesc de fetele din viata mea.Evident , din mom. ce sunt singur,nici macar una nu a ramas ,ca iubita ma refer.Om trai si om vedea...
cips
Azi e ziua mea.De multe ori ma gandesc asha,oare am ajuns deja la jumatatea vietii, sau poate e doar o treime?Imi place f mult o melodie, "For ever young", dpdv fizic e aproape imposibil, macar cu mintea sa ramai acolo pe pozitii.Cred ca o sa fiu un moshulet mai nebun smile.gif))
Scarlett
am bagat capul doar sa-ti urez un simplu LA MULTI ANI !!..tot ce-ti doresti si poate un pic mai mult....iar asta cu moshuletul sa n-o uiti ...sa te tii de cuvant wink.gif

mwah1.gif
Marcus
Salutare cips si welcome.gif
Nu stiu ce anume te-a convins din ce ai citit din jurnalul meu, dar ma bucur ca ti-ai deschis si tu unul, sa ne spui si tu povestea ta. smile.gif
cips
Multam pt.toate urarile care au fost, sunt si vor fi.Chiar ma intrebam cand o sa dati buzna shi aci:)Bine ati venit shi bine v-am gasit! thumb_yello.gif
Marcus
Eram asa intr-o graba si n-am apucat sa-ti urez "La multi ani!!" 39.gif yay.gif ...si sa ai parte de toata dragostea pe care o meriti!

user posted image
Cla
ani.gif cips, sanatate si numai girlchat.gif bucurii drunk.gif ohyeah.gif

Tot un "moshulet" spoton.gif
cips
Nu-s un fan Vama Veche, dar baietii astia au reusit sa scoata o piesa care-mi merge la suflet. Epilog.As putea sa o ascult o zi intreaga, fara sa ma plictisesc(ce-i drept, am doar 16 piese in comp, deci variantele sunt limitate:).E asha o combinatie de melancolie,tristete, dar shi sperantza,ca undeva candva..Si-au amintit multi de ziua mea..unii din obligatie(ca asha se face) altii din suflet.Multumesc.Inseamna ca nu fac umbra pamantului degeaba.
cips
Am descoperit si eu odc-ul asha ca , zi de vara pana-n seara, iau muzica de la unu shi de la altu.sa fie cu noroc.revin cand am ceva semnificativ de spus
Cla
QUOTE (cips @ 1 Aug 2005, 05:00 PM)
Inseamna ca nu fac umbra pamantului degeaba.

Deloc, prietene wink.gif
Apropòs de muzica: ce-mi place mie seara, ma intreb a 2-a zi: uff, asta-i ascultat??
So what... spoton.gif
cips
Dupa o luna de pauza, am reusit sa urc din nou drumu spre Poiana cu bitza-o ora si 2 minute lejer..sper ca dimineatza sa ma pot da jos din pat.A fost super, si cred ca am baut kile de apa..Lance here I come:)))
cips
N-am mai scris de ceva timp..am avut cel putin 2 realizari pe vara asta, daca pun shi compu..deja sunt 3.Un examen destul de important, pe care l-am trecut neasteptat de bine, shi apoi o dorintza mai veche.ce ti-e shi cu dorintele astea, cand astepti cam mult sa vina, parca nu te mai bucuri atat de mult de ele.Intre timp l-am cunoscut pe N.S., un jazz-man roman plecat in Germania.Un om suficient de modest pt. personalitatea sa.Nu are deloc greturi in a merge cu autobuzul, sau impresii de vedeta. un om normal. sa nu mai spun ca m-a si ajutat cu ceva.
Azi am urcat din nou Poiana, cu un timp usor mai bun decat data trecuta.o mica pauza, apoi am luat-o spre Rasnov.o zona super faina, cu un aer tare de munte, si doar cateva masini pe drum...mi-a placut mult.frumoase locuri..daca m-as muta din Brasov, cred ca as face-o doar intr-un oras asemanator, sau daca nu, pt. cineva care ar merita sacrificiul.Ma cam dor picioarele.sunt curios daca nu fac febra..va las .Noapte buna
cips
Desi e o ora destul de tarzie, nimeni pe ym...de mult nu-mi amintesc sa fi fost asa.A fost o zi faina.Am avut miniintalnirea de 7 ani de la terminarea liceului..Mini, din doua. d.v.-ne-am strans doar 5..si evident intalnirea intalnire fiind cea de 10 ani.Cu oamenii astia nu am mai schimbat o vorba de 7 ani de zile..eventual un salut grabit pe strada si doar atat.suntem impartiti care incotro..cativa stabiliti la Bucuresti, o parte din ei prin lumea larga: Germania, Spania, America.fiecare a incercat sa-si gaseasca locul..unii dintre noi mai sunt in cautari .Culmea, toti cei 5 de azi(2 fete shi 3 baieti)suntem burlaci, iar 4 dintre noi singuri singurei..parca o sa aud acum sugestii, pai shi ce mai astepti baiete:)) fete singure...tu singur..o ecuatie simpla!Mi-au lasat o impresie tare buna, dupa atati ani.ne-am despartit pustani,si ne-am revazut adulti cum s-ar spune, si culmea, la majoritatea subiectelor discutate am fost pe lungimi de unda asemanatoare,daca nu chiar identice.saptamana viitoare sper sa repetam figura, pt. ca vin intariri.sa fim macar 8.As avea inca atatea de spus, despre fostii colegi, incat m-ar apuca dimineatza.iar ideile sunt amestecate.ma opresc aici deocamdata.Oricum ma bucur enorm ca am reusit sa ne revedem.Sunt niste oameni deosebiti, si destepti.Si sunt si eu printre ei:)
cips
S-a mai dus o zi..ma intreb daca nu voi da socoteala vreodata pt. tot timpu asta pierdut aiurea, fara sens..azi macar am o scuza pt. leneveala,a fost Sf Maria, dar ieri sau alaltaieri, zi de vara pana-n seara pe net...ce mi-o da netu asta dunno.gif Mi-am luat un treining bleu cu alb shi o sapca albastra de la reduceri..sunt culorile mele preferate(acu stiu si de ce am ramas la han-imi plac culorile forumuluii wink.gif ..am marimea xxxxl rolleyes.gif, am senzatia ca traiesc printre pigmei..la cat de greu se gasesc chiar shi in marile magazine, adidashi 44, 45 modele mai de Doamne ajuta..si nu numai pt. incaltaminte e valabila situatia...Ma gandeam acum..eu stiu ca v-am spus sa interveniti cu masura in jurnalul meu, da de aici pana a nu interveni mai deloc e cale lunga tongue.gif Pe mine nu ma deranjeaza chiar deloc dimpotriva..mai ales ca stiu ca va uitati pe aici..mi-ar prinde bine sa aflu parerea voastra despre ce scriu eu..in masura in care aveti o parere, sau daca ce scriu eu chiar merita o parere wink.gif Imi place saq rasfoiesc jurnalele celorlalti..asta-mi place cel mai mult, mai urmaresc shi alte discutii, insa jurnalele sunt preferatele mele.Observ ca mai toti oamenii avem temerile noastre, unii le constientizam, altii nu, unii pomenim despre ele altii iar le tinem doar pt noi.citeam in jurnalul cuiva(nu spui cine rofl.gif ) ca ii e frica de singuratate..si mie imi este..ma intreb daca voi gasi vreodata pe cineva care sa ma accepte asha cum sun si pe care sa il accept la randul meu asha cum este...de ce toate sunt trecatoare..de ce sentimentele, ma refer la cele pozitive, dispar treptat , treptat, se estompeaza undeva..as vrea sa tin la fel de mult, daca nu chiar mai mult la anumite persoane, sa tin pe toata viatza..cu toate astea, oamenii vin si pleaca din vietile noastre, si noi plecam din ale lor...mi se pare trist..mi-e f greu sa observ ca dupa o anumita perioada, vorbesti cu un prieten ca si cum ar fi un strain, te simti stingher si se simte shi el stingher in prezenta ta.de ce trebuie sa fie asha?oare la fel stau lucrurile shi intr-o relatie de mai multi ani, eventual casatorie?inclin sa cred ca da..probabil sunt lucruri pe care trebuie sa le ei ca atare,sa le accepti ca fiind normale, niste compromisuri(poate nu e expresia cea mai corecta)...inchei aici..mi-=am pierdut sirul ideilor.
punctt
hiya.gif
Spor la leneveala. Se spune ca nimic nu e intamplator. Poate este adevarat. tongue.gif
Intr-o relatie de mai multi ani (eventual casatorie) sunt fel si fel de clipe, cu fel si fel de nuante, depinde de relatie, depinde de firea fiecaruia.
Numai bine. smile.gif
cips
Mersi mami ca ai intrat pe aici thumb_yello.gif fratilor, noaptea asta plec la mare..pt. cat timp inca nu stiu..ori stau 2 zile, ori 6..imi doresc vreme buna.hai pa.poate va scriu de la mare rolleyes.gif
cips
M-am intors si de la mare..in principiu a fost fain..relaxare.Da la anu nu mai vreau sa merg cu familia cum ar veni..depinzi intr-o masura mai mica sau mai mare de programul celorlalti...plus ca familistii sunt mai ai casei..trag repede pe dreapta:)Inceputul nu a fost foarte promitator...plictiseala, caldura mare..dar pe parcurs lucrurile s-au imbunatatit..M-am vazut cu L, atat separat shi in doua seri cu prietenele ei, shi chiar cu I prietenul ei.Culmea nu m-a derranjat absolut deloc sa-i vad impreuna..mi-a trecut mai repede decate credeam..e mult mai bine asha.ma simt ok..M-am cunoscut si cu T, o fata simpatica, pe care o stiu de pe net..a fost dragutz..sa nu mai spun ca am prins 2 zile niste valuri super... marea fara valuri nu prea are sens..mai vb..
cips
Se spune ca e bine sa astepti, sa treaca o vreme ca gandurile sa se aseze sa se linisteasca..sa nu spui lucruri pe care ulterior sa le regreti..am aflat lucruri pe care nu mi le-as fi imaginat ca au existat, sau amploarea lor nu o banuiam..dupa 3 ani...oameni buni spuneti ce aveti pe suflet la mom. respectiv..daca aveti impresia ca doare, dati o forma mai placuta, slefuiti, da spuneti...poate reparati ceva cand nu e prea tarziu......
punctt
QUOTE (cips @ 25 Aug 2005, 01:06 PM)
plus ca familistii sunt mai ai casei..trag repede pe dreapta:)

rolleyes.gif laugh.gif oau, inseamna ca eu si cupilu' suntem exceptia de la regula. laugh.gif ne intrecem in nopti albe... tongue.gif
ei, ata ete. depinde de familisti. smile.gif

CODE
...oameni buni spuneti ce aveti pe suflet la mom. respectiv..

rolleyes.gif thumb_yello.gif

Numai bine. smile.gif
cips
Astazi mi-a placut ceva..chiar f. mult.Eram la farmacie...in timp ce asteptam la rand, ma tot uitam atent pe geam, la bicicleta..ca deh..suntem in Romania..si eu Stan patitu`..mi-au mai furat una.. am observat doi copii necajiti un baiat cam de vreo 12 ani, cu mana rupta si o fetitza de vreo 5 ani..se tot uitau la bicicleta mea..eu vigilent, cu ochii ca pe butelie:)..intre timp fetitza intrase, ma gandeam eu ca la cershit..farmacista mi-a spus ca pot sa aduc bicicleta inauntru.....fetitza s-a grabit sa imi deschida ambele ushi sa pot intra..m-a surprins total... apoi s-a asezat si ea la rand...a cumparat un plasture de 3 mii..si a MULTUMIT farmacistei.. iara am ramas masca...Oare cati dintre cei cu scoli care mai de care mai fitzoase stiu ce inseamna bunul simt?Un copil amarat iti da o lectie.Bravo lui!
cips
Am observat o chestie interesanta la mine....nevoia de comunicare este mai mare cand am perioade mai grele combinate cu sentimentul de singuratate ..jurnalul este ultima alternativa..dar care stiu sigur ca ma va asculta in caz ca celelalte dau gres...de aici si absenta mea din jurnal..m-am gandit in fiecare zi la el, dar nu am simtit nevoia sa intru doar asa pt. a ma afla in treaba.Mai am putin si incep munca.sper sa am parte de ceva realizari profesionale, personale..ce-o fi o fi...ma simt linistit si relaxat..ce bine-i fara stres..s-auzim de bine!
cips
Salut din nou..chiar ma gandeam sa vorbesc cu Mihai, daca mai e el shefu p-aci..sa-mi anuleze jurnalul...acu m-am razgandit.In principiu sunt bine sanatos.Am avut parte de o perioada foarte frumoasa, a trecut..acum sunt la un nou inceput.Mai vorbim.Pace-n tara si grau la vara!
cips
N-am chef de scris.e doar un semn de viatza. Inafara de asta sunt bine. Mi-am mai gasit inca o juma de norma la un alt serviciu...nu ma omor cu munca, dar nici ei nu se strofoaca sa ma plateasca. Sper sa castige Sportul campionatul. Vb aia nu-i pt. cine se pregateste, ci pt. cine se nimereshte. Sportul in Liga Campionilor! De saptamana viitoare vreau sa ma apuc iar de miscare - am burta si nu-mi mai tine de cald..a venit primavara. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.