Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Masti Pentru Fata
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Din Secretele Frumusetii
Oiski-Poiski
exact ce zice titlul
cred ca orice femeie a fost tentata mai mult decat o data sa riste sa sune postasul la usa chiar cand are doua bucati de catravete pe ochi si fata plina de iaurt .
Care este masca voastra preparata cu produse din bucatarie si pe care ati probat-o pe propria piele ? Si care a avut si efect benefic asupra pielii in afara sperierii postasului ?

Uite una aici :(pentru piele sensibila)

2 linguri de miere , 1 galbenus , 2 linguri de iaurt se amesteca , se intinde pe fata si gat , se astepata 20 minute , se spala bine cu apa calduta




Aramis
Singura masca de productie proprie pe care am incercat-o a fost una din lapte si miere (vreo 2 lingurite) si de cateva ori mi-am spalat fata cu suc proaspat stors de lamaie. Nu stiu daca a fost bine sau nu, dar am incercat smile.gif
Contessina
Eu am folosit abur de musetel apoi o masca abraziva cu malai, o data pe saptamana.
Mara
Zeama de la un castravete + argila. Se lasa pe fata maxim 20 de minute, apoi se clateste cu apa calduta. Folosita regulat (chiar zilnic timp de o saptamana si apoi saptamanal) purifica tenul, trateaza acneea, cuperoza, scoate punctele negre. Dupa curatare, fata se poate unge cu ulei de masline.
nefertiti-old
Mie mi-e lene sa fac d'astea. rolleyes.gif
Mara
Atunci ia gata preparate, leneso. tongue.gif Desi, parca-s mai bune astea proaspete si fara tot soiul de chimicale.
nefertiti-old
Bine, bine, bine o sa incerc o data. tongue.gif
Jazz
QUOTE (Mara @ 25 Jul 2005, 04:33 PM)
Folosita regulat (chiar zilnic timp de o saptamana si apoi saptamanal)...

wacko.gif Cum vine asta, Maro?
Chiar merg mastile astea cu argila? Se poate sa fie amestecata doar cu apa?
Mara
Intr-o perioada in care eram in deplasare la Slobozia si evident ca n-aveam ce face seara pe acolo, citeam, imi faceam masti si manichiura. laugh.gif Ei, masca asta am facut-o zilnic o vreme si apoi cand imi aduceam aminte si stiu ca aveam un ten tare luminos. Na, nici n-am eu probleme cu tenul, dar chiar am vazut diferenta. Si da, cred ca merge si cu apa. Operatiunea castravete lua ceva timp, pentru ca il dadeam pe razatoare si apoi il scurgeam cu un tifon, deci iti dai seama ce amuzament era pe mine. biggrin.gif
sunny26
QUOTE (nefertiti @ 25 Jul 2005, 04:43 PM)
Mie mi-e lene sa fac d'astea.  rolleyes.gif

...si mie la fel...prefer sa folosesc din alea din comert. Imi plac cele peeling si cele pe baza de argila. Chiar au fost bune, au conferit o anume luminozitate tenului.

Din cele naturale..."servesc" cand merg la cosmetica (cele cu castravete) si le pot lauda si pe acelea. thumb_yello.gif
dascalita
Dau destul de des cu felii de rosii pe fata!Cred ca fac bine ca arat exact varsta pe care o am,nu mai mult!
Oiski-Poiski
Uite inca una

20 gr drojdie proaspata se amesteca cu un pic de apa calduta , 1 lingurita miere, suc de lamaie
se sta cu ea pe fata cam 15 minute si se spala bine cu apa calduta

nefertiti-old
Bine, mey, da' ziceti si voi care pentru ce tip de ten e?! unsure.gif
mogaldeatza
Rosia stiu ce este buna pentru eliminarea punctelor negre.Se aplica pe fata curata in portiunile 'afectate' timp de 10 minute, dupa care se clateste cu apa rece.

De obicei folosesc fie masca cu argila- 2 lingurite pulbere+apa ,fie una pe care o prepar din
2-3 lingurite malai, un galbenus ou si o lingurita de miere. ( pentru ten mixt).
Oiski-Poiski
prima am scris ca e pentru ten sensibil
a doua pentru probleme cu acneea
Aramis
Voi sunteti o comoara smile.gif
O sa incerc si eu masca aceea si rosie. Chiar sunt curioasa daca va functiona smile.gif
anuena22
Pentru tenul gras se recomanda masca de mere:un mar curatat felii se fierbe in lapte si se aplica rece pe fata. O alta masca se prepara din zeama de lamaie amestecata cu un albus de ou. biggrin.gif pentru ten uscat, se pot aplica bucati de portocala, caisa sau piersica pe fata-sunt foarte hidratante. Daca tenul este foarte uscat, se poate amesteca pulpa de fuct cu caimac. In general, o masca se tine pe fata 15-20 de minute si apoi tenul este clatit cu apa calduta din belsug. Din pacate, si eu sunt cam lenesa si aplic aceste remedii naturiste cam rar tongue.gif
Serenity
Stiu ca mastile naturale, facute acasa, sunt probabil mult mai bune si sanatoase dar.. fiind o persoana foarte comoda intotdeauna le-am preferat pe cele din comert. Nu stiu, n-am reusit sa rezist niciodata cu maglavaisul ala pe fata 20 de minute.. unsure.gif Asa ca de obicei imi cumpar pliculete de argila Aslavital al caror continut il amestec cu kiwi, suc de portocale sau lapte. Cu toate astea, citind retetele voastre, nu cred ca o sa rezist sa nu incerc vreo cateva.. biggrin.gif
Mistinguett
Am o carte cu masti naturiste, dar n-am timp de ele. Acum folosesc tot de la AslaVital pe cea cu argila care vine gata preparata in tub, dar cam rar pentru ca folosesc la 2 zile un exfoliant si ala e suficient. Cand gatesc mai trag asa cu o coaja de castravete sau de avocado (hidratante) dar nu prea des.

Fructele/legumele acide au proprietati exfoliante - contin acid alfa-hidroxy (AHA) care accelereaza exfolierea naturala a celulelor moarte de la suprafata pielii, dar se gaseste mai concentrat in cosmetice.
Onix
Am incercat doar cateva masti facute in casa:
- miere - pt orice tip de ten
- albus de ou - ten mixt si gras
- fructe - din cate stiu, se pot folosi pt orice tip, dar se evita capsunile, fragii in cazul tenurilor sensibile (pot provoca iritatii)
- argila de la pliculet amestecata cu apa sau suc de fructe - ten mixt si gras
Cel mai mult mi-au placut cele de fructe, mai exact de piersici, si albusul de ou, care lasa pielea foarte fina si "proaspata".

Oricum, trebuie sa recunosc ca mi-e mai simplu sa aplic o masca din comert decat sa stau sa prepar una. Imi plac cele peel-off (fac o pelicula care se "cojeste" de pe fata).
Eris
Masca pe care o fac eu din cand in cand, contine un galbenus de ou, o lingura de miere si cateva picaturi de ulei de masline (sau vitamina A uleioasa). Nu stiu daca e buna si pentru alte genuri de ten dar pentru al meu (normal, poate un pic deshidratat), merge super.

Sa fiti frumoase! thumb_yello.gif
Oiski-Poiski
Am aflat tocmai de o masca care cica face minuni pentru tenul uscat.Nu am inteles daca minunea asta se referea la faptul ca vei arata cu nu stiu cati ani mai tanara rolleyes.gif .
Fructul de la o jumatate de avocado se mixeaza bine cu o lingurita de miere si o lingurita de frisca lichida.
Se mazgaleste fata cu chestia aia si se asteapta macar 20 minute dupa care se clateste cu apa calduta.
In WE am sa incerc smile.gif .
Anamaria25
Buna, eu incerc sa folosesc cat mai mult produse cosmetice bazate pe extracte naturale, sunt foarte bune si chiar dau rezultate! Pentru fata am incercat o masca cu argila, deja praparata, pe care am luat-o de la aslaskin, care este de fapt unic distribuitor de astfel de produse in statele unite! produsele sunt foarte bune, incercati si voi!
Michelle
Topicul precizeaza ...masti pentru fata productie proprie...Faci tu mastile astea Anamaria? sau ai doar de vanzare?
dascalita
O data pe saptamana imi faceam o masca din galbenus de ou,miere si zeama de lamaie...acum o fac mai rar hh.gif ca m-am lenevit...
Nu neglijez insa sa-mi spal periodic parul cu galbenus de ou sau cu infuzie de plante:frunza de nuc,musetel,sunatoare...nu stiu cat bine face,rau in nici un caz...
Tyra
QUOTE (Mara @ 25 Jul 2005, 04:33 PM)
Zeama de la un castravete + argila. Se lasa pe fata maxim 20 de minute, apoi se clateste cu apa calduta. Folosita regulat (chiar zilnic timp de o saptamana si apoi saptamanal) purifica tenul, trateaza acneea, cuperoza, scoate punctele negre. Dupa curatare, fata se poate unge cu ulei de masline.

Eu ma lupt cu cuperoza. Acum folosesc numai o crema conta ei dar voi incerca in mod sigur masca recomandata de tine.
Uleiul de masline nu ingrasa tenul? Pt un ten mixt sa pun ulei numai pe partile uscate ale fetei?
Mara
Pui foarte putin si-l masezi pana intra bine in piele. E zic sa incerci o data pe toata fata, studiezi efectele si decizi mai departe. Eu zic ca n-ar trebui sa-l ingrase.
Tyra
Am cautat ieri la Sensi Blu argila si nu aveau mad.gif Tot Plafarul ramane baza!
Elena Z
Eu nu folosesc nici o masca de fata desi ar cam trebui... dar sincer nu am stare sa stau eu sa imi fac nush ce mastii iar cand ma duc la magazin sa imi cupar masca stau ca bou' la poarta noua si nush pe care sa o iau... la cate sunt... si uite asa cum vine caldura cum hop si cosurile pe fata sorry.gif
Endgegner
Cea mai buna masca de fatza e punga de hartie cu doo gauri pt ochi rolleyes.gif
exergy33
Cunoaste cineva cum se poate prepara acasa o masca din muguri de brad ?
Afrodita
Ca tot a fost dezgropat subiectul asta, am si eu nevoie mare de un sfat, va rog frumos:

Stie cineva o masca buna pentru zona decolteului? Imi trebuie pentru portiunea ce e intre baza gatului si sani si apoi pana pe umeri. Nu stiu exact ce e, arata ca un fel de cosuri sub piele, dupa doua saptamani asa se sparg (de la cat le scarpin) si-apoi arata ca un fel de rani cu coaja rosie deasupra. Si de vreo 3 luni tot le am si nu mai trec, iar faza si mai interesanta e ca toate fetele de aici - prietenele mele cu care ma vad mai des - toate au aceeasi problema. Tenurile sunt normale si mixte.

Daca stiti cumva ceva care foloseste v-am fi cu toatele etern recunoscatoare smile.gif

Multumesc mult. mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.