Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dietele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Din Secretele Frumusetii
nefertiti-old
Ce parere aveti despre diete? Tineti cont de asa ceva in alimentatie? Sunt sau nu sanatoase?
Contessina
Eu consider ca ceea ce mananca o femeie , mai ales daca a trecut de 23 de ani, isi pune amprenta pe tenul ei.
Sushi
am avut doua vecine in ro care aveau 90 de kile pe muchie la aprox. 1 metru 68. Mincau aiurea plus ca una a luat ceva contraceptive care clar nu i se potriveau! Ele is de vreo doi ani in italia si nu mi-a venit sa cred cind mi-au spus ca au ajuns la 68 de kg prin schimbarea regimului alimentar. Deci nu prin infometare. Si-au luat un gril de bucatarie si el el gatesc fara ulei. Plus ca maninca piine foarte putina si doar neagra si au renuntat complet la zahar. Din cind in cind isi permit cite un desert dietetic. Inainte sa se puna la masa beau cite 1 pahar mare cu apa. Eu tare le admir pentru cita vointa au. Dar cred ca si faptul ca-s doua, deci nu-s singure nici una, le ajuta foarte mult. Au slabit in sase luni si nu se lasa pielea pe ele. Am fost la ele nu demult si am fost si la plaja asa ca stiu ce vorbesc!
Sushi
QUOTE (Contessina @ 22 Jul 2005, 05:34 PM)
Eu consider ca ceea ce mananca o femeie , mai ales daca a trecut de 23 de ani, isi pune amprenta pe tenul ei.

Asta depinde de la organism la organism. Eu am deja 31 de ani si abia am riduri, citeva foarte subtiri sub ochi. Laba gistii inca nici nu da semne ca ar incepe sa se produca smile.gif N-am cosuri decit cind sint foaaaarte obosita sau in zilele "alea". Si chiar nu pot spune ca ma gindesc la tenul meu cind maninc!
nefertiti-old
Nici eu nu ma gandesc la ten cand vorbesc de alimentatie, pentru simplul fapt ca nu am observat sa am probleme cu tenul. In schimb, dulciurile se depun pe diverse zone si ma enerveaza, pentru ca imi plac. hh.gif
Contessina
Nu m-am referit la riduri sau cosuri. Ci la stralucirea si prospetimea tenului.
nefertiti-old
Si eu.
Sushi
QUOTE (Contessina @ 22 Jul 2005, 06:58 PM)
Nu m-am referit la riduri sau cosuri. Ci la stralucirea si prospetimea tenului.

Asta mi se pare o exagerare. Daca ai un ficat ce functioneaza cit de cit decent n-ai de ce sa te ingrijorezi ca o friptura mai grasa sau doua cani in plus de cafea o sa se reflecte in fatada. Pentru prospetime si stralucire apa, sapunul si cremele fac minuni!
Aramis
Am incercat o vreme sa tin o dieta, dar m-am lasat de asemenea utopii. In schimb, incerc sa nu mananc prea mult (adica sa evit excesele) si sa mai si fac putintica miscare din cand in cand smile.gif
In ceea ce priveste tenul, nu am observat sa existe vreo legatura intre el si ceea ce mananc. Numai ca atunci pap ceva expirat/dubios/ceva... ( nu mereu imi dau seama care'i cauza ) corpul meu reactioneaza aiurea si imi apar pete rosii sad.gif
sunny26
Nu pot spune ca am tinut vreo dieta pana acum, insa de obicei e bine sa mai tinem cate una, ca sa ne mai purificam organismul. O cura de fructe de ex. e intotdeauna bine venita.

Eu cred ca in nici un caz dietele nu dauneaza, ba din contra! rolleyes.gif
nefertiti-old
Mai este si cura cu bere, de exemplu laugh.gif .
mutulica
si dieta cu vodka atunci
nefertiti-old
Pai aia cu bere e buna la rinichi. Da' aia cu vodka? tongue.gif
contraste
QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2005, 08:12 PM)
Pai aia cu bere e buna la rinichi. Da' aia cu vodka? tongue.gif

Asta sa i-o recomandati lui Pipi-Guru, ca e materie prima !
Oiski-Poiski
Cine este Pipi-Guru ???? unsure.gif

Nu am tinut niciodata o dieta dar am grija putin ce mananc ca altfel m-as face cat un elefant.
Si cred ca fara o disciplina in viata de dupa dieta degeaba e facuta.Ca ce s-a dat jos in timpul dietei se pune la loc dupa.

contraste
Lu' Bivolaru, ma, ca ala se trata cu urina sa nu faca riduri !
mutulica
QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2005, 09:12 PM)
Pai aia cu bere e buna la rinichi. Da' aia cu vodka? tongue.gif

face bine la cap!
eu de cite ori fac dieta din asta slabesc
la cap
nefertiti-old
Adica ai capul mare, in general vorbind? unsure.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (mutulica @ 23 Jul 2005, 03:13 PM)
eu de cite ori fac dieta din asta slabesc
la cap

da mutulica vezi sa nu exagerezi , dragutule, te trezesti intr-o buna zi suplu de tot ... la cap
mutulica
sunt deja suplu la cap...
Contessina
O alimentatie bogata in grasimi ,condimente si alcool are rol in cresterea fluxului seboreic.Sebumul acumulat sta la baza inesteticelor comedoane sau puncte negre.
mutulica
QUOTE (Contessina @ 23 Jul 2005, 05:13 PM)
inseteticelor comedoane sau puncte negre.

ai.. sa-mi pice shtrimfii! blink.gif
ce naiba e astea?
Sushi
QUOTE (Contessina @ 23 Jul 2005, 04:13 PM)
O alimentatie bogata in grasimi ,condimente si alcool are rol in cresterea fluxului seboreic.Sebumul acumulat sta la baza inesteticelor comedoane sau puncte negre.

Depinde de la organism la organism...
Contessina
QUOTE (Carmelita @ 23 Jul 2005, 05:28 PM)

Depinde de la organism la organism...

Nu am gasit aceasta mentiune , dar cum totul este relativ...
Sushi
QUOTE (Contessina @ 23 Jul 2005, 05:31 PM)
QUOTE (Carmelita @ 23 Jul 2005, 05:28 PM)

Depinde de la organism la organism...

Nu am gasit aceasta mentiune , dar cum totul este relativ...

pai daca te uiti in jur vezi ca ie unii care maninca si nu se ingrasa altii care se ingrasa si cind beau apa. Ie unii care fac matreata daca se dau pe tobogan, altii nu. Tot asa si cu secretia de sebuum: unii o are altii n-o are!
Contessina
QUOTE (Carmelita @ 23 Jul 2005, 05:50 PM)

pai daca te uiti in jur vezi ca ie unii care maninca si nu se ingrasa altii care se ingrasa si cind beau apa. Ie unii care fac matreata daca se dau pe tobogan, altii nu. Tot asa si cu secretia de sebuum: unii o are altii n-o are!

Perfect de acord. wink.gif
Prima si a doua categorie poate au o maladie tiroidiana. a treia a contactat Pytirosporum ovale si nu a auzit de Nizoral sampon, iar a patra, pai aici nu-mi vine in minte decat ...
mutulica
m-am lamurit. am o maladie tiroidiana. acum ca am iegsplicatzie... nu mai imi trebe dieta, ca e tot degeaba
Sushi
Tocmai am balotat o fripturoaica din aia condimentata pe toate partile, 1 cirnacior supradimensionat si 2 felii de piine alba prajita in ulei cu mujdei de ustuoi. Daca miine am pucte negre e vina ta Contessina, ca ai cobit!
mutulica
daca nu ies puncte negre, sigur ies inseteticelor comedoane
Contessina
QUOTE (Carmelita @ 23 Jul 2005, 07:48 PM)
Tocmai am balotat o fripturoaica din aia condimentata pe toate partile, 1 cirnacior supradimensionat si 2 felii de piine alba prajita in ulei cu mujdei de ustuoi. Daca miine am pucte negre e vina ta Contessina, ca ai cobit!

Si eu am terminat o cutie de inghetata.
Sunt eu slaba dar nu m-as baga la friptura aia a ta.Bine ca am salata de teci.Cu dressing de iaurt .
Contessina
QUOTE (mutulica @ 23 Jul 2005, 07:55 PM)
daca nu ies puncte negre, sigur ies inseteticelor comedoane

Ha, ha, mor de ras! mad.gif
mutulica
am auzit ca risul ingrasa
Sushi
QUOTE (Contessina @ 23 Jul 2005, 08:10 PM)

Sunt eu slaba dar nu m-as baga la friptura aia a ta.

Mie n-are ce sa-mi strice ca-s maritata deja devil.gif
Michelle
carnea in sine nu ingrasa ci amestecurile de carbohidrati,lipide si proteine...sunt faimoase dietele pe baza de proteine...mai ales daca e slaba si preparata fara adausuri de grasimi n-are de ce sa ingrase...
iar comedoane cica faci si de la dulciuri in exces...adica inghetata! tongue.gif
Contessina
Au! mad.gif
mutulica
ce-s mai nene comedoanele alea?
Mara
Ca reguli generale de alimentatie ar fi, din cate stiu:
- nu se combina carbohidrati (cartofi, paste, dulciuri, cereale, paine) cu proteine (carne, branza, peste, oua)
- nu se combina carbohidrati cu grasimi (smantana, unt etc.)
- se pot combina proteine cu grasimi
- fructele se consuma ca masa individuala
- carbohidratii se consuma ca masa individuala, necombinati

@Mutulica: sunt punctele negre pe care le ai si tu probabil pe nas. Sigur, pot fi si pe barbie, obraji, frunte, dar nasul e zona lor "preferata". laugh.gif
mutulica
si alea apar de la mincare? ma de da-le naibii... sa nu fie de la clatite...
Jazz
La ce a spus Mara as adauga:
-nu manca mai multe decat consumi spoton.gif Calorii, adica....
Mara
Si sport, pentru ca altfel se apar vergeturile si daca de celulita se mai scapa, de vergeturi nu.

N-am spus ca trebuie sa se bea cam 2l de apa pe zi, zaharul si alcoolul trebuiesc evitate.
dascalita
Si pentru ce tre' sa evitam toate lucrurile bune de mancat?Ca eu le tot evit de vreo ...jde ani si tot in calea mea stau! tongue.gif Are si evitatu' ata o limita,nu?
Jazz
De celulita nu scapi ca e de cele mai multe ori binecuvantata de genetica... Ce are mama are si fata sau inca un lucru pe care il am in comun cu cea care mi-a dat viata. tongue.gif tongue.gif In afara de: felul cum ma manifest cand ma enervez, "materialul didactic" despre virginitate pe care am sa i-l transmit fiicei mele, locul unde pun grasime cand iau in greutate, etc. spoton.gif

Dar sportul e za best! thumb_yello.gif Si daca faci sport sau o forma mai usoara de miscare mai poti sa mai dai si peste "lucrurile bune de mancat". laugh.gif
dascalita
Dar e cam greu sa faci sport... sad.gif Obosesti,gafai...nu-mi place!
Jazz
Daca prima data obosesti si gafai dupa 5 minute, a doua zi ai sa obosesti si gafai dupa 10 minute si uite asa cand te trezesti ca alergi la un maraton de 5k sau 10k.... wink.gif
Contessina
QUOTE (dascalita @ 25 Jul 2005, 07:38 PM)
Dar e cam greu sa faci sport... sad.gif Obosesti,gafai...nu-mi place!

Si mersul pe jos tot sport se cheama.
dascalita
Da?!Buuun,inseamna ca fac si eu sport! spoton.gif Dar...sa ne intelegem,merg incet!
mutulica
QUOTE (Mara @ 25 Jul 2005, 07:16 PM)
zaharul si alcoolul trebuiesc evitate.

pina aici!
yikes.gif
anuena22
Eu sunt o persoana pofticiosa la dulciuri si la cate o bere. Am mai tinut diete pentru ca nu am o silueta perfecta tongue.gif Dar de fiecare data mi s-a parut un cosmar. Sport nu fac pentru ca sunt lenesa. spoton.gif Nu spun ca procedez bine, dar avem o singura viata. Nu imi convine sa o irosesc numarand calorii. blink.gif Trebuie sa te simti bine cu tine insuti si sa nu te simti comlexata. thumb_yello.gif
Mihai
Exista un topic asemanator la adresa: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showtopic=6205
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.