Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traseu Culinar
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Mistinguett

Am avut o discutie foarte interesanta cu cineva despre bucataria romaneasca. Si ca tot romanul, am tras tare ca bucataria romaneasca e mai mult decat friptura + cartofi prajiti de la carciuma (ma rog, mici si altele).
Am cartea de bucate a lui RA Roman care descrie intrucatva specialitatile fiecarei regiuni, deci nu asta e problema. Problema este: UNDE?

Daca as duce pe cineva in Romania pentru un tur culinar, din V in E si din N in S, unde l-as uimi? Restaurant, pensiune sau ograda cuiva - nu conteaza. Persoana este dispusa sa incerce orice, cu cat mai autentic cu atat mai bine, de la mujdei la o masa stelara la carciuma. Hai sa ne jucam de-a traseul biggrin.gif

Eu ma gandeam de inceput: o stana pentru cas si ce-o mai fi, apoi un miel haiducesc. Dar unde???

Unde ati mancat in Romania cel mai bine si ce?
Michelle
acum ,in vara asta vreti voi sa faceti traseul?!...ca ma gandesc cu inundatiile astea sa nu aveti probleme cu deplasarea dintr-un loc in altul...sunt multe drumuri blocate, poduri darimate ...astia discuta in fiecare dimineata la tv pe unde se fac lucrari ...deci e cam groasa cu infrastructura... cry.gif
anyway...daca vrei bucatarie romaneasca traditionala eu iti pot recomanda in N Moldovei ,la Voronet,pensiunea unui prieten care va poate aranja si o masa haiduceasca cu miel la protap si bulz si nu mai stiu ce...pe urma cred ca asa o masa mai deosebita ar avea si la vreuna din pensiunile de la Sibiel ,daca vrei ma interesez si aici de nume ,ai putea sa-l mai duci si in delta la o ciorba de peste si un meniu de lipoveni ...cam astea-s ideile mele... wink.gif
carrad
o ciorba de vacuta in care se amesteca toata savoarea legumelor cu delicatetea rosie a carnii, dotata cu smantana din belsug si cu ardei iuti murati....
ar mai fi o friptura suculenta....

ma mai gandesc...tocmai am mancat pulpe de pui cu cartofi la cuptor si gandesc cam greu laugh.gif
Mistinguett
Michelle, nu e in vara asta in nici un caz, nici nu stiu daca se va intampla vreodata. Dati-mi motive sa conving omu' ca merita deplasarea. biggrin.gif
Ideea e sa facem o lista cu locuri si sa citim povesti despre mese memorabile.
Cla
QUOTE (carrad @ 21 Jul 2005, 02:39 PM)
ma mai gandesc...tocmai am mancat pulpe de pui cu cartofi la cuptor si gandesc cam greu  laugh.gif

adica: mmmmhhhh... te-as mānca cu pulpe (de-ale tale si) de pui cu tot... drool.gif
Preferatul meu e un Roastbeef cu Ratatouille.
carrad
haideti sa va mai zic ceva:
un pranz traditional (musai la ora 11) de duminica in banat, asa cum l-am pomenit eu in casa bunicii materne...
supa de pui, urmata de rinflaish (sunt sigura ca nu se scrie asa, da' nu stiu exact cum e), adica bunica scotea pe o farfurie mare carnea de pui din supa si cartofi fierti tot in supa, langa care venea un sos, de bulion, de obicei, desi mergea si cu sos de marar sau usturoi, sau chiar un rafinat sos de visine....absolut minunat
totul se incheia cu ceva dulce: fie crescuta cu mac, cacao, visine etc etc (un fel de cozonac), fie intinsa cu dovleac, gris sau ce-o mai fi fiind (intinsa este un fel de strudel....un foietaj foarte bun).

ei....si ar mai fi si altele!
Cla
O supa de vita (Rindfleisch), cu morcovi, telina, patrunjel, pastārnac.
Cu maduva, mai.... drool.gif si pe-asta niste taitei de casa cry.gif
Ca desert: dude. negre sau albe. cele negre-s mai bune, se vad pe obraz la māndra... wub.gif
Felina
Hai sa continuam traseul, asa, de distractie. (Topicul imi pare minunat!)

La bunica in ograda pentru o prajila si o omleta nemaiauzita.

Prajila: intr-o tigaie mare se pune in putina untura niste cas bucatele la prajit. Cand s-au muiat nitel, se toarna o cana de lapte dulce si se da in fiert. Se adauga un pumn zdravan de malai, se amesteca. Se sparg doua trei oua si se amesteca iar. N-ar trebui sa fie nevoie de sara caci casul e deja bine sarat. E gata cand... va dati voi seama cand!

Omleta: o ceapa verde stufoasa se toaca nu prea marunt si se arunca in tigaie in ulei sfarait. Intre timp se taie bucatele o rosie tocmai culeasa din gradina si stearsa cu mana de praf. Se arunca peste ceapa. Cand s-a muiat nitel rosia se sparg deasupra doua oua si se amesteca superficial. Un praf de sare. Se mai amesteca nitel si se arunca o mana de patrunjel taiat mare. Va dati voi seama cand e gata!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.