Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:In Sfarsit
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
mdA!
"Amenzi pentru poluare canina in Capitala. Proprietarii care scot cainii la plimbare fara sa aiba la indemana "punga pentru fecale" risca sa plateasca 10 milioane de lei primariei". sursa: Adevarul, 20 iulie. Cu mentiunea ca amenzi s-au dat deja.
Adevarul
In sfarsit, asadar. Sunt insa curioasa daca treaba asta va continua in mod serios. Eu una chiar m-am saturat sa ma feresc, pe trotuar, nu numai de gropi dar si de vreun "noroc" de la vreun caine cu stapan cu obrazul mai gros.
Desi, pe de alta parte, la cati caini vagabonzi sunt.. oare va fi mai putina mizerie?
sunny26
La cate "treburi" incep serios in Romania si dupa foarte putina vreme sunt uitate cu devarsire, nu m-ar mira sa se intample la fel si cu aceasta chestiune.

Insa macar s-a facut primul pas......sa curga asadar cu amenzi ca si eu una m-am saturat de atatea "noroace"!!!!!
Kitty
Si sunteti voi sigure ca noroacele ale sunt de la cainii cu stapani? exista caini de casa care isi fac nevoia numai in boscheti si pe marginea drumului. Catzelul meu nu a fost dresat sa faca asta o face din instinct poate si asta nu inseamna ca daca tu treci prin boschetii plini de paienjeni si gandaci, deci n-ai ce cauta acolo, eu tre' sa ma bag dupa "el" in boscheti...

Io zic ca nu cei cu stapan sunt problema ci cei maidanezi...asta nu inseamna ca am ceva cu ei, Doamne fereste, dar sper ca nu o sa inceapa sa-i coasa in partea dorsala ca sa nu mai calcam noi in noroace.Oare ar fi in stare? blink.gif

Si pana una alta sunt si oameni, tampiti intr-adevar, care-si fac nevoile prin boscheti, eu propun pungute roz speciale pt asta.
mdA!
QUOTE
eu propun pungute roz speciale pt asta.
rofl.gif
asta-i buna.
pe de alta parte, stiu ca nu e si problema cainilor maidanezi. pe de alta parte, stiu ca multi stapani de caini care ies cu animalul la plimbare, nu sunt dotati cu pungile de rigoare.
eu am patit-o o data - mergeam cu tramvaiul (acum vreo cativa ani, eram in drum spre facultate) si era o tipa cu un caine de cateva luni (talie mare - dar nu stiu rasa). si pe caine l-a pocnit nevoia tocmai in tramvai, si in tramvai a facut.
fata s-a inrosit toata si a inceptu sa tipe la caine, care se uita nevinovat la ea, iar lumea tipa la fata. a coborat la prima statie, dar norocul tot in tramvai a ramas, ca nu avea cu ce sa il ia de acolo.
intelegi care e problema mea - ca stapanii nu sunt dotati cu cele necesare pentru surprizele odraslelor canine.
Kitty
Mama zilele trecute povestea ca Fery incepuse treaba in boscheti si dupa ce a iesit mergea straniu asa ca s-a mai oprit o data in fata portii lu' nenea preotul din spatele blocului, drept pt care a pus mana pe o punga de pe jos (by the way, amenzi pt aruncare gunoaielor in alte parti decat la cos cand se amendeaza?) si l-a aruncat un metru mai incolo... cu amenzile n-o sa rezolvi nimic, in parc n-o sa stai cu ochii pe catel sa vezi unde face...
mdA!
QUOTE
in parc n-o sa stai cu ochii pe catel sa vezi unde face...

n-o sa stai, cine, Kitty? tu ca stapan sau tu ca gardian public, care ar trebui sa dea numitele amenzi. pentru ca tu ca stapan chiar ar trebui sa te uiti sa vezi pe unde face. d-aia sunt locuri special amenajate pentru caini. ca sa nu faca in alta parte, in parc, pe alee, sau chiar pe strada, la plimbare. parerea mea.
n-am avut niciodata caine, dar nu mi se pare normal ca daca esti cu_cainele pe strada/ in parc pe alee/ in autobuz sa nu te intereseze ce face si unde face.
cat despre amenzile pentru aruncatul gunoaielor pe jos, ele sunt prevazute in codul civil, din cate stiu. daca se aplica sau nu.. n-am apucat sa aflu.
flori
In sfarsit! Bine zis dar...majoritatea sint nevinovati si nici macar nu stiu ce fac. A arunca ambalajul pe unde nimeresc dupa ce termina de mincat sau de baut, li se pare un lucru normal si a devenit chiar un instinct. Asta am dedus dintr-o intimplare de anul trecut, cind am ajuns in Ro, la Constanta...Cum nu aveam alt mijloc de transport de la aeroport pina in localitatea mea, am urcat intr-un maxi-taxi...In fata mea pe banca s-a asezat un zdrahon de vro 2 m care dupa ce a terminat de baut sticla de cola, a deschis frumusel geamul si din mersul masinii a facut vint sticlei pe fereastra! ohmy.gif Am ramas blocata! Pur si simplu mi-au pierit cuvintele si ma uitam la el mirata si indignata tot odata! Era cogeamitea om, nu un copil! S-a uitat si el cam rusinat la mine, cred ca abia atunci si-a dat seama din privirea mea ce a facut, si a mormait un fel de scuza! Atunci am prins la curaj si l-am intrebat daca-si da seama ce s-ar fi intimplat daca era chiar el soferul care conducea masina din spate, sau daca toata lumea ar arunca sticle si ambalaje pe sosea, pe cimp, sau pe strada! Din fericire mai aveam mult de mers pina la destinatie si am deschis o discutie, sper eu constructiva pe tema asta , ba chiar l-am rugat sa ia atitudine de fiecare data cind vede pe cineva aruncind gunoiul la voia intimplarii. Sper ca am reusit cu asta sa determin macar unul din cei jde`mii care o fac din instinct sa se trezeasca si sa se controleze...Cred ca fiecare, ar trebui sa intervina cind vede o asemenea atitudine si sa incerce sa opreasca aceste apucaturi proaste. Amenzile sint si ele o solutie dar cind te gindesti la saracia din Ro parca nu prea-mi vine a crede ca sint solutia cea mai buna!
Oiski-Poiski
Acuma doi ani de zile iarna , prima zapada , ies cu copilul la sanius pe dig.Asta inconjoara orasul vechi si e plin cu castani batrani deci ficecare castan un loc potential pentru un caine .
Impreuna cu mine mai era si educatoarea copilului de la gradi impreuna cu fica-sa.
Si se dau bietii copii cu saniuta ocolind la tot pasul cate un cacat de caine.Iar noi aveam asa o gusa plina mama-mama.
Si ce sa vezi cine apare , reporterul de la ziarul regional care are zona noastra tot timpul in vizir si zice ca daca are voie sa fotografieze copiii si prima zapada.Noi zicem , da cum sa nu, si va rugam fotografiati si rahatii.El zice, care rahati ? Ia sa vad.
Si-i fotografiaza si ne ia si interviu si asa am aparut cu numele in ziar.Si dupa aia am avut impresia ca toti cainii ma cunosteau si-mi aratau coltii rofl.gif rofl.gif .
contraste
Si pana una alta sunt si oameni, tampiti intr-adevar, care-si fac nevoile prin boscheti, eu propun pungute roz speciale pt asta.

Dar cand o fac intre etaje, la bloc, javrele cu doua picioare, adica "oameni" ce culoare de punguta sa le punem, ai ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.