Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Partidul Digital Nonliniar
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Dupa cate vad, formele clasice de organizare politica nu pot sa raspunda provocarilor din Era Digitala numita si Era Complexitatii. M-am gandit sa in9itiez un experiment in oceanul digital. OK. Nebunia asta s-ar putea transforma intr-o buna zi chiar intr-o miscare politica moderna, nonliniara, specifica noilor sarcini pe care le are micva noastra omenire planetara. Asta ar putea sa fie Utopia. Partea practica este insa un exercitiu politic digital. In ce fel formele clasice se fac de tot rasul in fata provocarilor? De ce democratia participativ-digitala isi reclama dreptul de a deveni regina intr-o lume a bip-ului?
rofl.gif

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Ovidiu Bufnila
Cred ca ar trebui sa fim ceva mai curajosi in abordarea unor noi provocari ale acestei Era a Complexitatii. De ce sa nu experimentam noi idei, sa exploram noi posibilitati? Ce ne-ar impiedica? Frica de ridicol? Frica de schimbare? Frica de nou?

gheorghe dinica
devil.gif Dragul meu Ovidiu,am renuntat de luni bune sa mai postez pe acest forum din plictis.Nu gaseam o motivatie a randului tastat,a imaginatiei revarsate,asemeni unui fluviu,peste lumea orasului virtual.Acelasi plictis m-a adus astazi pe forumul acesta si am regasit provocarea numita 'Ovidiu Bufnila'.Acest nume,pe acest forum, poate fi asociat 'cunosterii luciferice'.O cunoastere inoitoare,in care imaginatia descarca inconstient pulsiunile unor timpuri ce vor veni.Exercitiul politic digital pe care il propui imi pare usor fortat in aceste vremuri.Cauti viitorul intr-un prezent obsedat de imaginea prezentului.Omul contemporan este macinat de anonimat,de automultumirea adormita a cumparatorului de produse de larg consum,de viata blenoragica la care este obligat sa adere.Viitorul sau politico-digital este mai degraba un mormait de satisfactie dupa ce tocmai a terminat masa. devil.gif Sper ca vei avea bunavointa sa nu ma obligi la o demonstratie digitala,pentru ca tocmai mormai dupa masa de pranz! devil.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (gheorghe dinica @ 4 Aug 2005, 01:34 PM)
devil.gif Dragul meu Ovidiu,am renuntat de luni bune sa mai postez pe acest forum din plictis.Nu gaseam o motivatie a randului tastat,a imaginatiei revarsate,asemeni unui fluviu,peste lumea orasului virtual.Acelasi plictis m-a adus astazi pe forumul acesta si am regasit provocarea numita 'Ovidiu Bufnila'.Acest nume,pe acest forum, poate fi asociat 'cunosterii luciferice'.O cunoastere inoitoare,in care imaginatia descarca inconstient pulsiunile unor timpuri ce vor veni.Exercitiul politic digital pe care il propui imi pare usor fortat in aceste vremuri.Cauti viitorul intr-un prezent obsedat de imaginea prezentului.Omul contemporan este macinat de anonimat,de automultumirea adormita a cumparatorului de produse de larg consum,de viata blenoragica la care este obligat sa adere.Viitorul sau politico-digital este mai degraba un mormait de satisfactie dupa ce tocmai a terminat masa. devil.gif Sper ca vei avea bunavointa sa nu ma obligi la o demonstratie digitala,pentru ca tocmai mormai dupa masa de pranz! devil.gif

Sal'. Interesanta ideea anonimatului. In rest, partidul exista deja numai ca nu are o forma consistenta, este valurit in cautarea unei IDENTITATI. Nu vorbesc despre viitor si nu este o idee politica futurista. Ceea ce spun eu despre Partidul Digital Nonliniar vine din observatiile legate de mediile digitale. Eu vorbesc despre un potential politic ametitor. Va lua forma indiferent de bufnilisme.


Multumesc de mesaj. Ma incurajeaza.
smile.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (gheorghe dinica @ 4 Aug 2005, 01:34 PM)
devil.gif Dragul meu Ovidiu,am renuntat de luni bune sa mai postez pe acest forum din plictis.Nu gaseam o motivatie a randului tastat,a imaginatiei revarsate,asemeni unui fluviu,peste lumea orasului virtual.Acelasi plictis m-a adus astazi pe forumul acesta si am regasit provocarea numita 'Ovidiu Bufnila'.Acest nume,pe acest forum, poate fi asociat 'cunosterii luciferice'.O cunoastere inoitoare,in care imaginatia descarca inconstient pulsiunile unor timpuri ce vor veni.Exercitiul politic digital pe care il propui imi pare usor fortat in aceste vremuri.Cauti viitorul intr-un prezent obsedat de imaginea prezentului.Omul contemporan este macinat de anonimat,de automultumirea adormita a cumparatorului de produse de larg consum,de viata blenoragica la care este obligat sa adere.Viitorul sau politico-digital este mai degraba un mormait de satisfactie dupa ce tocmai a terminat masa. devil.gif Sper ca vei avea bunavointa sa nu ma obligi la o demonstratie digitala,pentru ca tocmai mormai dupa masa de pranz! devil.gif

Hei, pe unde esti? Imaginea asta a lumii e falsa. Traiesc pe strazi de ani de zile. Cunosc strazile ca pe buzunarul meu. E falsa imainea ta despre lume. Strazile sunt altfel, mustitoare, periculoase, yhaioase, tampe sau stralucitor de tragice.
Sal cu pretenie,

ohmy.gif

Ovidiu Bufnila
wasp
QUOTE
Aduc impreuna cu mine un experiment politic unic: Partidul Digital Nonliniar. Dupa cate vad, formele clasice de organizare politica nu pot sa raspunda provocarilor din Era Digitala numita si Era Complexitatii. M-am gandit sa in9itiez un experiment in oceanul digital. OK. Nebunia asta s-ar putea transforma intr-o buna zi chiar intr-o miscare politica moderna, nonliniara, specifica noilor sarcini pe care le are micva noastra omenire planetara. Asta ar putea sa fie Utopia. Partea practica este insa un exercitiu politic digital. In ce fel formele clasice se fac de tot rasul in fata provocarilor? De ce democratia participativ-digitala isi reclama dreptul de a deveni regina intr-o lume a bip-ului?


OB-1, forum roportal.ro, iulie 2005

QUOTE
Tigrii cei tineri pot construi acest partid aflat de fapt in stare latenta in mediile digitale. E o structura politica extrem de interesanta, valurita conceptual, in cautarea propriei sale identitati. Nu vorbesc despre viitor si nu este o idee politica futurista. Ceea ce spun eu despre Partidul Digital Nonliniar vine din observatiile legate de mediile digitale. Eu vorbesc despre un potential politic ametitor. Va lua forma indiferent de bufnilisme.
     

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine


OB-1, forum jucaushii.ro, august 2005

wasp
QUOTE
Digito ergo sum

Cîndva pe la jumătatea lui ianuarie, după ce au depăşit cu bine sărbătorile prilejuite de Anul Nou plus ceilalţi sfinţi aferenţi perioadei, nişte domni, că mai bine nu le-om putea spune, au pus mîna şi au înfiinţat ceea ce se numeşte acum, nu e nici o glumă, Partidul Digital Nonliniar Român, PDNR. Sună bine, nu? Aduce puţin a PUNR…

De ce îi spune „digital“? Păi, este simplu şi o spune chiar fondatorul partidului în prezentare: pentru că deocamdată nu are un sediu şi locuieşte numai pe Internet la adresa, cum de aţi ghicit, www.pdnr.ro. Si de ce „non-liniar“? Păi, să citim în continuare: „Pentru că nu are o linie sau o doctrină limitată. Organizat ca un forum, partidul nu doreşte să impună idei sau linii de partid cu care nu toată lumea ar putea fi de acord. Care este structura dacă nu este liniară? Probabil punctiformă“. Da’ tre’ să fiţi de acord că denumirea Partidul Lu’ Care I-am Zis Noi Digital Pentru Că Nu Avem Încă Sediu Si Punctiform Pen’ Că N-are Structură Liniară, prescurtat PLCIZNDPCNAÎSSPPCNSL, nu ţi-o accepta nimeni nicăieri în afara incintei Spitalului 9. De ce nu ştiaţi pînă acum de PDNR? Răspunsul îl întrepătrundem dacă citim secţiunea „Apariţii Media ale PDNR“, şi anume „Curierul naţional despre PDNR“ din 9 februarie 2006. Evident, ar trebui să existe pe undeva o explicaţie la întrebarea „Ce naiba e aia Curierul naţional?“. Ia să vedem ce zice la secţiunea „Activităţi ale PDNR“. Prima şi singura cea mai importantă activitate a partidului este, citez: „Plecare PDNR la munte, cel mai probabil la Braşov. Va fi ceva restrîns, fără tam-tam, pentru eliminarea stresului“… bla, bla… Deci, atenţie, membri digitali-nonliniari, aţi auzit, da? Fără tam-tam pentru că va fi ceva restrîns… Nu veniţi toţi trei în acelaşi tramvai, să nu se facă zarvă în oraş! Apropo de membrii PDNR, ultimii înscrişi sînt domnii totuşi, CristiDej, Ken, vlad, Dante, &caca/maca&, respectiv xxx_19872000. Sincere respecte! Singura problemă este că, deocamdată, nu pot lipi afişe cu „Votaţi PDNR!“, ci doar cu „Vizitaţi PDNR!“.

Hacker, poliţist texan
danielgoace@catavencu.ro

Catavencu, nr. 15 din 2006 (adica undeva prin aprilie)

Kyklos
E interesanta ideea , ma bucur ca cineva-n tara asta mai are chef de politica.
E plina scena politica de fosile cred ca Partidul Digital Nonliniar vrea sa aduca ceva nou sub soare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.