Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Codul Lui Da Vinci
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Vornicum
E considerata una din lucrarile sub marca "sfanta revelatie"
Amanunte aici http://www.leaderu.com/focus/davincicode.html.
Duminica la 22.00 pe National Geografic sub genericul " Is this real?" se va prezenta opinia aviazata despre aceasta lucrare.
March
Vezi ca au mai fost lansate, ca mult timp in urma, vreo doua dezbateri pe aceasta tema !
Vornicum
Apoi scuza-ma , eu am umblat pe alte meleaguri in ultima jumatate de an si nu am urmarit ce s-a discutat pe aici
Am dat search " Codul lui Da Vinci" si nu a gasit nimic. Motor de cautare misto.
Zi-mi doar unde sa gasesc ce s-a discutat, ma intereseaza subiectul. THNX.
mutulica
davinci era un tip interesant, nascut in orasul vinci. nu stim daca el avea un cod sau nu, dar un idiot al zilelor noastre, pe nume dan brown (care mai inseamna si maro, culoarea ... cum ar veni) a scris o carte despre niste aiuriti care umbla la morminte ca sa caute codul lui da vinci in biserica templierilor, astia sunt aia de au inventat bancile, dar pina la banci, cei din carte s-au plimbat prin paris, destul de mult, pe unul l-au omorit putin in luvru, el participase la ritualuri copiate din filmul eyes wide shut facut de kubrick inainte sa moara, ca de la filmul asta s-au despartitara tom cruise si nikole kidman, dar dupa aia tipa de la politie era nepoata mortului si cu profesorul american, mare gagicar, se duc la un nobil englez, schiop, sau poate nu, sa descopere unde e codul pe care pina la urma chiar daca il gasesc pare a nu valora mare lucru, ca trebuia sa raspunda la o intrebare intrebatoare, cum ca daca a avut Jesus bebe, cu Maria Magdalena, posibil ca de aia nu i-a lasat pe aia atunci sa dea cu pietre... si tot davinci a pictat pe Iuda cu moaca de femeie (stia el ce stie) care se pare ca de fapt asta era mesajul subliminal ce trebuia trimis spectatorilor
March
QUOTE (PatricianuS @ 18 Jul 2005, 03:04 PM)
Apoi scuza-ma , eu am umblat pe alte meleaguri in ultima jumatate de an si nu am urmarit ce s-a discutat pe aici
Am dat search " Codul lui Da Vinci" si nu a gasit nimic. Motor de cautare misto.
Zi-mi doar unde sa gasesc ce s-a discutat, ma intereseaza subiectul. THNX.

La buna citire aici smile.gif
nefertiti-old
QUOTE (mutulica @ 18 Jul 2005, 02:48 PM)
davinci era un tip interesant, nascut in orasul vinci. nu stim daca el avea un cod sau nu, dar un idiot al zilelor noastre, pe nume dan brown (care mai inseamna si maro, culoarea ... cum ar veni) a scris o carte despre niste aiuriti care umbla la morminte ca sa caute codul lui da vinci in biserica templierilor, astia sunt aia de au inventat bancile, dar pina la banci, cei din carte s-au plimbat prin paris, destul de mult, pe unul l-au omorit putin in luvru, el participase la ritualuri copiate din filmul eyes wide shut facut de kubrick inainte sa moara, ca de la filmul asta s-au despartitara tom cruise si nikole kidman, dar dupa aia tipa de la politie era nepoata mortului si cu profesorul american, mare gagicar, se duc la un nobil englez, schiop, sau poate nu, sa descopere unde e codul pe care pina la urma chiar daca il gasesc pare a nu valora mare lucru, ca trebuia sa raspunda la o intrebare intrebatoare, cum ca daca a avut Jesus bebe, cu Maria Magdalena, posibil ca de aia nu i-a lasat pe aia atunci sa dea cu pietre... si tot davinci a pictat pe Iuda cu moaca de femeie (stia el ce stie) care se pare ca de fapt asta era mesajul subliminal ce trebuia trimis spectatorilor

rofl.gif rofl.gif spoton.gif
March
Nu cred ca vrei sa sugerezi ca a venit de la "Barul Hanului" direct aici ? biggrin.gif
Mara
Mutule, sar-na de rezumat, mi-ai confirmat ce prevedeam: n-o s-o citesc! laugh.gif
Vornicum
Asta cu Iuda femeie imi suna ca si cercurile din lanul de grau de langa Stone Henge. Toti vad cercurile , dar e un mister in ceea ce priveste pe cei care le-au facut. Cica oameni au venit noaptea si s-au pus pe batucit graul. Sau a venit ET si a tras un vant in spirala. rofl.gif
nefertiti-old
QUOTE (March @ 18 Jul 2005, 03:13 PM)
Nu cred ca vrei sa sugerezi ca a venit de la "Barul Hanului" direct aici ? biggrin.gif

Nu, draga, vreau sa sujerez ca e un rezumat foarte potrivit cartii, care e o nulitate. spoton.gif

Legatura cu barul... nici beata nu as mai pune mana pe cartea aia.
March
QUOTE (nefertiti @ 18 Jul 2005, 04:26 PM)
QUOTE (March @ 18 Jul 2005, 03:13 PM)
Nu cred ca vrei sa sugerezi ca a venit de la "Barul Hanului" direct  aici ?  biggrin.gif

Nu, draga, vreau sa sujerez ca e un rezumat foarte potrivit cartii, care e o nulitate. spoton.gif

Legatura cu barul... nici beata nu as mai pune mana pe cartea aia.

Ei, lasa. Cum ai citit-o pe asta o sa le citesti si pe celelalte. Intre doua ale lui Coelho rolleyes.gif , pentru odihna mintii ! biggrin.gif
nefertiti-old
Nu citesc Coelho!!! rofl.gif devil.gif

Si p'asta nu am citit-o toata, ca imi facea nervii prea nervosi. rolleyes.gif
mutulica
mai ce insinuati voi acilea? ca eu am fost in bar juma de an, apoi nu mi-a iesit searchu

in rest am nervii nervosi
March
@Mutulica,
Matali esti un combatant simpatic pe aici biggrin.gif
bdl
Si care e masonul in toata povestea, Da Vincu ala sau Brownianul? ohmy.gif
mememe
Am vazut reportajul de pe national geografic dar nu are nimic special , la final nu e ca ai descoperit ceva sau ca se afirma ceva . Totusi pt cei care sunt interesati sa citeasca aceasta "evanghelie a magdalei"

http://www.gnosis.org/ iaca aici era postata acum vreo 3 anisori , si cred ca mai e inca da nu am chef sa mai caut. Oricum luati s cititi smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.