Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Soferi Violenti La Volan?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
smoke
Am patit ceva care m-a suparat, iritat (etc) si care mi-a adus aminte in ce tara traiesc (inca).

So - mergeam eu frumos cu tico al meu pe un drum cu 4 benzi (2 pe sens), vre-o 100 la ora, pe banda 2 (banda 1 fiind ocupata de cateva masini mai incete).
In fata apare o curba larga, si dincolo de curba un pod...evident linia continua incepea inainte de curba.

Exact inainte de intrarea in curba in spatele meu apare un BMW in viteza, il vad in oglinde cum oscileaza un pic facand impresia ca o sa treaca pe banda 1 sa ma depaseasca - avand in vedere asta eu raman pe banda 2, considerand si faptul ca era pod deja si linie continua.

Individul trece in dreapta mea si incepe sa se apropie cu masina periculos de aproape (in momentele astea am regretat ca nu am o masina mai mare..un ARO de ex..ca sa nu-mi para rau dupa ea). Face de cateva ori asa, urla pe geamul deschis...eu nu il bag in seama crezand ca o sa se sature -de unde - trece in fata si pune cateva frane violente - bine - eram pregatit si cum tico e mic trec pe langa el ca nu se gandise ca am loc - trece iar in fata si repeta - la momentul ala ii fac si eu un semn cu degetul la modul englezesc -adica foarte calm - nu ma manifest de obicei asa dar trebuia sa ii arat ca e dobitoc - stiu - poate ca am gresit - dar asta e si intrebarea mea - ce faci in o situatie ca asta ?

Oricum - nu s-a terminat - asta cand vede ca sunt si calm si il mai si atentionez cu degetul ridicat incepe sa faca spume - repeta toate manevrele de mai sus, chiar imi loveste cu mana oglinda din dreapta - urla cat poate sa trag pe dreapta sa opresc...ce sa mai - ati inteles.

Nu am mai zis nimic si am continuat drumul - el face dreapta pe centura...si cam asta a fost.

Masina avea nr de GL...si im ipare foarte rau ca nu am retinut si restul -avand in vedere ce s-a intamplat trebuia sa ma concentrez mai mult la numar. Eu mai eram cu 2 prieteni in masina - dar amandoi mai firavi - barem eu am 1.85 si 80Kg.

Si binenteles in ea erau 2 tigani.

Cum trebuia procedat ? ce sa faci in o situatie de gen ?


Dupa aia unul din prieteni mi-a povestit ca el a fost urmarit tot asa prin B de o masina - care a incalcat orice regula de circulatie (trecut pe rosu, pe contrasens..) numai ca sa-i prinda - noroc ca stia drumurile bine .

WTF se intampla pe strazile noastre ?
Vornicum
Daca te opreai poate mancai si o mama de bataie, ashea de chestie.
Ce e mai interesant e ca cei care nu respecta legea circulatiei pe drumurile publice, aia sunt mai violenti si suparati pe viata. Tu, ca om care circuli normal si corect, tu cazi de pacalici, si mai o iei si in barba daca incerci sa le explici ca nu e bine. Si unde mai pui ca uneori nu exista martori.

[Later edit] Propun sa le spargem cauciucurile la astia de sunt violenti si nasparlii pe sosea. thumb_yello.gif
smoke
pai d-aia mi-aparut rau ca nu am ARo ..sau price alta masina mare - da-o naibii - cred ca ma rsicam si cu un hammer -chit ca plateam o gramada reparatia - mai ales ca am si ceva cursuri virtuale de pilotaj ohyeah.gif il invarteam pe sosea...

Dar pe de alta parte ma gandesc ca orice as fi facut se putea ajunge la chestii mai complicate - sa pp ca ajungeam la politie -afla adresa mea si numele - ma mai trezeam si acasa cu el si "colegii" lui...nu pare prea incantator...
Vornicum
Tre'ia sa ii impingi cu masina ta in vreun rau or smth. de la marginea soselei, sa vada ca nu se pun ei cu oricine, mama lor de infractori ai soselei, care este ( infractorii ) spoton.gif
smoke
serios vorbind acum - ce naiba atitudine poti sa ai ? ca nu e placut nici sa iti calce demnitatea ta de om si cetatean liber al unei tari ce se vrea democratica...
dead-cat
o fost acu vreo 12-13 ani, fix de ziua mea. mergeam cu un VW broasca, '69 pe Gh. Lazar in TM pe banda a 2-a in coada unui oltcit taxi cu vreo 40-45km/h.

semnalizeaza oltcitu dreapta. ca tot omu am crezut ca vrea sa intre pe banda 1 si sa parcheze. amu, pe acea strada, sensurile de circulatie sunt despartite de o bordura. nici prin cap nu mi-a trecut ce va urma hh.gif

loaza de taximetrist nu cumva vroia sa parcheze. el a facut dreapta sa-si mareasca raza pentru curba ce vroia s-o faca. adica boul avea sa vireze in forma U peste bordura ca sa intoarca. asta la miezul zilei pe un drum ultra-circulat.
am oprit cu bara la vreo 5cm de usa lui. mare noroc pe el pt. ca aveam tabla de vreo 2-3 ori mai groasa. am pus mina pe un ciocan, ce-l aveam pentru ocazii din astea sub scaun si am iesit sa-i sparg macar parbrizu la cretin.
cind m-a vazut cu unealta, a plecat cu scritit de roti, a sarit peste bordura lovindu-si toba si dus a fost.


alta data, mergeam noaptea catre casa. era uda soseaua si din fata venea unu cu halogen si faza lunga. tot pe la 40 aveam. deodata vad ceva verde in fata, calc frina si *boom*.
ies din masina si vad ce lovisem. era un tip ce impingea un carucior pe 2 roti, destul de mare, nesemnalizat (nici macar ochi de pisica) pe banda mea, in directia opusa. o fi fost englez draq. hh.gif
si-l vad cum pune mina pe o ranga de fier si vine catre mine.
cind l-am vazut, am bagat mina in masina si am scos un junghi (care-l caram tot timpul cu mine de pe vremea cind facusem nitel taxi).
ala cu halogenele ce venea din fata a tras o frina, a sarit din masina si s-a napustit pe asta cu ranga si l-a pus la pamint.
la mine era putin indoita bara din fata, iar din carucior nu mai ramasese nimic. btw. tipul transporta gunoi in acel carucior hh.gif. numa Yoda stie de ce si unde.
Vornicum
Ce ma enerveaza aia care merg cu faza lunga exact cand nu e cazul. Sau si mai bine, merg cu faza scurta si cand e langa tine ( din sens opus ) baga o faza lunga , la misto.

PS: Smoke, vezi ca ti s-a raspuns la threadul asta si dincolo wink.gif
smoke
ma uit peste tot - vreau cat mai mult feedback.
mutulica
he he... cum minunile tin la noi trei zile...
dupa ce arabul cela a dat cu proeschele peste taxi de a omorit tot ce a prins in el, pentru vreo saptamina taximetristii au devenit campionii disciplinei in trafic...
din pacate le-a trecut mai repede decit le-a venit

poate ca ar trebui sa dea unii mai des peste ei...
pacat de pasageri
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.