Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Careva Delphi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
andREI
Eu gasesc mediul asta de programare bun dar apreciez ca are la baza limbajul Pascal care mi se pare mult mai omenesc ca C-ul (desi studiez - fortat - C in facultate fiind la sectia de Ingineria Sistemelor de Calcul / Fac. Electronica si Telecomunicatii)
Care a mai programat, ce pareri aveti?
ypsilonalpha
Am avut si am de-a face cu Delphi si pot sa spun ca unul din marile lui avantaje este usurintza cu care poti scrie cod referitor la bazele de date (accesul la BD, dataset-uri, interogari, abordarea tranzactionala a lucrului cu BD, etc.), spre deosebire de C, unde din cite tin eu minte accesul era mult mai greoi.
Mihai
Cunoscand Pascal sau Delphi, nu ai multe sanse ca programator. Stiind C/C++ schimba situatia... rolleyes.gif
Tudy
Exact. Mai ales că de la C++ poți face foarte ușor trecerea la Visual C++, C# sau Java. De fapt în C++ a fost implementat O.O.P. în modul cel mai eficient pentru prima oară...

(O.O.P. - Object Oriented Programming)
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ May 24 2003, 11:38 PM)
Cunoscand Pascal sau Delphi, nu ai multe sanse ca programator. Stiind C/C++ schimba situatia... rolleyes.gif

Nu chiar. In momentul de fatza important este sa cunosti macar principiile de baza ale lucrului cu baze de date relationale, pentru ca asta se cere; dupa aia, cum "ataci" respectivele baze de date (din Borland Delphi, din Visual C++ sau Visual .net, din limbaje "adaptate" la Internet) e la latitudinea ta.
andREI
QUOTE (Tudy @ May 25 2003, 12:12 PM)
Exact. Mai ales că de la C++ poți face foarte ușor trecerea la Visual C++, C# sau Java. De fapt în C++ a fost implementat O.O.P. în modul cel mai eficient pentru prima oară...

(O.O.P. - Object Oriented Programming)

Io fac programare de 13 ani. Am invatat multe limbaje si am lucrat cu mai multe medii de programare. Visual C++ este ceva care utilizez des dar nu imi place. O fac de nevoie. Delphi-ul este cel care il utilizez din placere. Eu personal nu prea agreez C-ul. Ma descurc foarte bine in el dar nu il agreez. E ca o prostitutie: ma pricep da' nu imi place
driverx
Lucrez in VB.NET dar tot Delphi este in inima mea. Lucrez din 97 cu el si ma impresionat de multe ori

Multi zic ca VB premite crearea de apps rapid. Am fost nevoit sa trag intr-o ora doua un app cu functii pe stringuri, fisiere etc si in Delphi am respectat timpul, in VB nu
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.