Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cupa Davis
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport
nefertiti-old
Pe TVR1 se transmit sferturile de finala ale Cupei Davis, unde noi jucam cu echipa Croatiei. Ai nostri n-au mai ajuns aici de acum 22 de ani. Echipa noastra este formata din Andrei Pavel, Victor Hanescu, Razvan Sabau Gabriel Trifu si Horia Tecau.
Eclectic
N-a inceput bine. Primul set a fost castigat de croat cu 6-1.
nefertiti-old
Stie careva cum s-a terminat? Ca mie mi-au gasit sefii de lucru exact cand ma uitam mai bine.
Aramis
Andrei Pavel a castigat in urma a aproape 4 ore de joc, la scorul de 3-2. Hanescu a pierdut cu 3-0 asa ca e 1-1 in acest moment sad.gif.
nefertiti-old
Mie nu-mi place cum joaca Hanescu hh.gif .
nefertiti-old
Azi de la 16 joaca echipele de dublu.
nefertiti-old
2-1 pana acum. spoton.gif
nefertiti-old
Din pacate, am pierdut, pe ultima suta de metri. Insa, arbitrajul a fost partinitor. Iar comportamentul croatilor din tribune m-a dezamagit. mad.gif

Rezultatele:

Croatia-Romania 2-1
Slovacia-Olanda 2-1
Australia-Argentina 1-2
Rusia-Franta 1-2


Maine joaca Pavel cu Ljubicic.
nefertiti-old
Dupa cum a inceput, cred ca Pavel o incaseaza...
nefertiti-old
Cum ziceam... la revedere semifinale.
Aramis
Parerea mea este ca Pavel este prea batran pentru a mai juca la randament maxim sad.gif. Pacat...
nefertiti-old
La fel de drept e ca joaca misto croatul.

edit: Rusii i-au batut pe francezi si s-au calificat.
nefertiti-old
In semifinalele din septembrie se vor intilni Croaţia cu Rusia si Slovacia cu Argentina.
Aramis
Cred ca prima semi-finala va fi castigata de rusi... au un lot ce pare a fi in forma si estrem de puternic. (plus ca mie imi place de Marat Safin tongue.gif )
ypsilonalpha
In perioada 10-12.02.2006, echipa de Cupa Davis a Romaniei va intalni echipa SUA, la San Diego.

mai este fix o săptămīnă pīnă la partida care ne poate trimite īn primele opt echipe ale lumii (varianta optimistă rolleyes.gif ), sau īn meciurile de baraj pentru reintrarea īn Grupa de Elită (varianta pesimistă tongue.gif ).

Slabe şanse să trecem de acest prim tur, dar ... cine ştie ... smile.gif

Celelalte 7 meciuri din optimile Grupei de Elită sīnt:

Austria - Croaţia
Argentina - Suedia
Bielorusia - Spania
Elveţia - Australia
Germania - Franţa
Olanda - Rusia
Chile - Slovacia

Gazde sīnt echipele menţionate primele.

calfa
Putem fi optimisti, ca nu avem ce pierde. biggrin.gif

Cupa Davis a vazut destule surprize ...
nefertiti-old
azi incepe
Marcus
Dupa un meci de aproape 4 ore, incheiat in urma cu cateva minte, Andrei Pavel si-a invins adversarul, pe americanul Andy Roddick, locul 3 mondial, cu 3 - 2, dupa ce a fost condus cu 2 - 0 la seturi.
(Roddick vs Pavel: 7-6; 6-2; 6-7; 2-6; 4-6)

Nu mai putin adevarat este ca Andy a acuzat dureri abdominale, fapt care a contribuit la victoria romanului.

Dupa primul meci, Romania conduce echipa Statelor Unite cu 1 - 0. thumb_yello.gif
calfa
Dramatic meciul de azi noapte ! Dupa o minge de meci a lui Roddick si cateva de set ale lui Pavel, pana la urma Andrei a reusit sa castige setul 3. Interesant ca dupa primele 4 seturi era egalitate perfecta. Se poate spune ca Andrei a profitat de problemele lui Andy, dar ... asa e-n tenis ! Mai ales in Cupa Davis ... unde motivatiile sunt diferite de cele din turneele Open.

Intre timp James Blake l-a invins cu scorul de 3-0 pe Victor Hanescu, dupa un tie-break in setul 2, scorul general fiind 1-1.
nefertiti-old
Ieri trebuia sa fie meciul de dublu dintre Bob Bryan/Mike Bryan si Victor Hanescu/Horia Tecau.

Ai nostri au abandonat dupa primul set, pentru ca Hanescu a facut o intindere la sapte si n-a reusit sa continue. Asa ca americanii au castigat dupa vreo juma' de ora, cu singurul set jucat de 6-2.



Azi joaca Hanescu-Roddick (speram) si Pavel-Blake.
bunicu'Gilbert
Trebuie sa recunoastem ca echipa SUA este mult mai bine pregatita, a obtinut rezultate previzibile. Pana acum doar rezultatul din primul meci al lui Pavel cu Roddick poate fi considerat iesit din comun pentru romani. Astept ziua de azi in care se va lamuri definitiv pozitia echipei romane. Ca orice roman tin pumnii stransi pentru jucatorii nostri.
Marian M
Grea decizia pe care trebuie sa o ia Florin Segarceanu azi.
Poate juca Hanescu ? Sabau e nerefacut complet dupa o accidentare la cot, iar Tecau e jucator de dublu.
nefertiti-old
Cica Hanescu are o ruptura de ligamente si e putin probabil sa joace azi.
Marian M
Va juca Tecau ?
Segarceanu l-ar fi menejat ieri pe Hanescu dar a spus ca Sabau e accidentat, inca.
nefertiti-old
so... am pierdut cu 4-1
John B
Si am luat-o de la capat:

In primul meci al barajului pentru mentinerea in Grupa Mondiala,
Andrei Pavel - Woong Sun Jun 6-0, 6-4, 6-3 Si Romania conduce Coreea de Sud cu 1-0
Urmeaza disputa dintre Victori Crivoi si Hyung Taik Lee.
John B
In al doilea meci, Victor Crivoi A pierdut 1-6, 1-6, 0-6.
Deci 1-1 dupa prima zi.
nefertiti-old
Daca gasesti, pune, pls, un program al meciurilor. Ca eu sint in urma.
John B
Uite aici mai multe detalii:

Cupa Davis: Romania - Coreea de Sud
nefertiti-old
Mai degraba aici.
nefertiti-old
Ii conducem pe coreeni cu 2-1. Sa vedem si meciurile de simplu, de azi.
John B
Datorita prestatiei super a luiAndrei Pavel, Romania din nou in elita Cupei Davis:

Romania - Coreea
nefertiti-old
Mda, daca ar invata si ai nostri sa scrie niste cronici profesioniste... nu cretinisme din astea pseudolacrimogene.
ilie
bravo lor ca au castigat
mutulica
si totusi avem asa de putin in elita tenisului...
si pare ca suntem asa de departe de virful ATP, ca Davis nici nu mai conteaza
ypsilonalpha
Deocamdată, Rusia - Argentina 2-1 īn finala Cupei Davis 2006 ce se joacă la Moscova.
Nefertiti
http://www.daviscup.com/ties/tie.asp?tie=100008919

Vedem meciurile pe TVR. Azi cred că e de la ora 14.
cocosel
Din pacate afirm din nou ca o sa ne-o furam ....am avut placerea sa vad echipa Frantei in direct ultima data cand a fost in Romania si sincer sunt peste noi la toate capitolele...

Iara echipa de atunci nu s-a schimbat decat un pic la componenta..iara noi tot mizam pe Pavelica care sa fim sinceri a cam imbatranit... 44.gif
Marian M
Se poate urmari rezulatatul live la link-ul de mai jos.

http://www.daviscup.com/
cocosel
Iata ce spuneam nu poti doar avand dorinta... trebuie sa ai si putina forta fizica....5 ani pot insemna mult...

Respect Pavel... Bravo...Iti multumim.. sorry.gif

Dar din pacate hai sa-i lasam pe cei tinerei...sa nu ne luam dupa aparentele societatii noastre... cry.gif

Inca o data Bravo... 44.gif
cocosel

Si vom juca din nou Baraj... hh.gif
Energie
Pentru cei care nu au televizor sau sunt la munca, aici puteti citi desfasurarea meciului Romania-Franta:
http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/2947...nia--franta.htm
Hanescu a inceput bine, sa speram ca va continua la fel. thumb_yello.gif
Marian M
QUOTE(Energie @ 8 Feb 2008, 01:24 PM) *
Pentru cei care nu au televizor sau sunt la munca, aici puteti citi desfasurarea meciului Romania-Franta:
http://www.onlinesport.ro/stiri/tenis/2947...nia--franta.htm
Hanescu a inceput bine, sa speram ca va continua la fel. thumb_yello.gif



Meciul se vede pe net.
http://www.favorit.tk/
selectezi "television 01" apoi tvr 1
Merge binisor.

Eu cred ca baietii castiga cu 3-2.
Energie
Multumesc pentru idee.
Sper sa fie cum spui tu.
Speranta sta, ca de obicei, in Pavel si in dublu. unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.