Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pisoi Necajit Are Urgent Nevoie De Stapan/a
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
renegata
Acum 10 zile am gasit un motanel pe scara blocului care fusese batut avand un ochi f bolnav si mandibula fracturata.
L-am internat, a fost operat iar acum e pe calea buna desi ochiul bolnav nu a mai putut fi salvat. Are aproximativ un an. Luni l-am externat iar acum sta la o vecina in bucatarie pana ii gasesc stapan.
Din pacate eu nu-l pot lua, pentru ca sunt insarcinata si mai am o pisicuta iar spatiul de care dispunem e oarecum restrans.
Astazi ii voi face si vaccin si va avea si carnet de sanatate. I-am dus si fecalele pentru analiza de toxoplasmoza si viermisori.
E foarte cuminte, afectuos si face nevoile numai la nisip.
Nu e mofturos la mancare, mananca si mancare uscata cu foarte mare placere.
Acum, desi e foarte slab a inceput sa-si revina si sa fie mai voios.
A suferit mult dar inca mai are incredere in oameni.

Acum e tinut de o vecina in carantina in bucatarie dar nu-l poate tine prea mult. Sunt oameni binevoitori si iubesc animalele insa mai au si ei o pisica sui sunt cam batrani cu probleme de sanatate.

Atasez doua poze pe care i le-am facut imediat dupa iesirea din spital. (Acum arata mai bine, cu prima ocazie il mai pozez)

Daca vrea cineva sa-l adopte il rog sa-mi trimita mesaj. Are nevoie de un stapan calm, care sa-l iubeasca si sa-l ingrijeasca. Chiar daca il va dori cineva din afara Bucurestiului sa-mi spuna si vom gasi solutii.
Daca nu-i gasesc stapan in 2 saptamani mi-e teama ca va ajunge din nou in strada sad.gif
Vornicum
cry.gif Da, am vazut apelul tau la oameni cu suflet curat si pe un alt forum. Si acolo nimeni nu s-a oferit.
E pacat. Dincolo ziceai "E destul de disperata situatia. In 3-4 zile va trebui sa-l duc afara daca nu-l va dori nimeni"
Sper ca nu o sa te tii de cuvant. Incearca pe la cunostiinte, prieteni, dar in nici un caz nu-ll arunca iarasi in strada.
Promiti?

Eu am acasa 2 perusi ( un soi de papagali minioni ) si i-ar manca pisoiul, de aceea nu pot sa-l cer.
renegata
Patricianu, am facut cumva sa-l mai tin 2 saptamani. Cred c-o sa-l iau si la mine dupa ce-i fac vaccinu'
Insa nu-l pot tine foarte mult. Plus ca va trebui sa-l tin separat o perioada pentru ca mai am pisica.
Dar daca dupa cele 2 saptamani nu gasesc chiar nu am ce face avand in vedere ca astept un copil iar spatiul de care dispunem e cam restrans sad.gif Altfel nu as fi stat pe ganduri.
Am sperat totusi ca cineva ar vrea sa faca o fapta buna dar vad ca daca are o hiba nu-l vrea nimeni.
Mai insist, mai incerc poate s-o gasi cineva. Pe la rude si cunostinte nu am avut succes... au animale, o prietena chiar are 4 pisici (2 salvati de pe strada) au copii si nu vor animal. Asta e.
Numai asta am facut de cand l-am gasit, am intrebat, m-am zbatut si am noroc si de un barbat care ma intelege si ma sprijina insa daca nu se poate rezolva nu am ce face.
Perusii ii tii liberi? smile.gif Poate totusi gasesti o solutie sa nu-i alerge smile.gif E foarte cuminte. Cred ca si datorita ochiului lipsa nu mai are curaj sa se avante oricum.

In fine, ma astept sa fiu condamnata daca o sa-l duc din nou pe strada dar multumirea mea e ca macar l-am scapat de suferinte. Si apoi nu cred ca ar trebui sa ma condamne cineva atata timp cat acel cineva nu a facut nimic pentru motanel.
Nu de asta mi-e teama ci de faptul ca l-am facut bine si tot nu e dorit.
In fine, sper totusi sa aiba noroc.
Vornicum
QUOTE
Perusii ii tii liberi?

Mai mult in weekend, cand ii pot supraveghea. In camera in care le dau drumul am si plante si zurbagii sunt si ierbivori, trebuie sa stau de paza sa nu atace plantele. Vorbesc serios. Rontaie si iarba. Oricum ii iubesc mult si mi-au facut si 4 oua. Voi fi bunic.
Oricum, apelul tau va fi auzit, daca o sa aiba un final pozitiv nu stiu insa.
DeeDee
Pai zi de unde esti.... ca asa stim ptr ce zona se refera anuntul
renegata
Scuze, am avut impresia c-am scris: Bucuresti
Daca insa e cineva din alta localitate care l-ar vrea incerc sa gasesc solutii sa-l trimit cumva.
contraste
Este bine ca sa il dai oricui vrea un suflet, mai fa un efort si plaseaza-l, numai sa aibe cineva grija de el !
Eu am doi siamezi, mama de peste 18 ani, fiul merge pe 10, si a mai aparut si un sufletel pe care l-au acceptat proprietarii imobilului, respectiv cei doi siamezi, ca eu n-am nici un cuvant in fata lor !
renegata
Contraste, normal ca fac efort. Am zis ca am prelungit termenul si poate il vom tine maimult de 2 saptamani (ca ni se rupe sufletul si mie si sotului meu) dar nu il pot adopta eu definitiv.
Nu am zis ca-l dau afara acum sau ca nu mai incerc. Altceva nu fac, la altceva nu ma gandesc, crede-ma ca mi-am amanat si niste analize pe care le aveam de facut cu sarcina ca sa-l pot face bine. Nu c-as fi stiu eu ce sfanta si nu am nevoie nici de laude dar crede-ma ca nu am liniste daca nu-i gasesc stapan.
Doar ca ma lovesc de indiferente sau de texte de genul: l-as lua eu dar sunt din Cluj. Cand am spus ca ok, il trimit acolo au dat inapoi sad.gif
Nu ma dau batuta si incerc in continuare.
Rugamintea mea e sa intrebati si voi pe unde puteti. Dar, cum am mai spus, in ultima instanta daca nu am de ales il voi duce in fata locului unde mai exista o matza care e hranita in fiecare zi de vecine. Majoritatea celor din bloc au pisici si le iubesc dar tot n-am gasit stapan si pentru el. Sunt mai mult oameni batrani si le e greu si asa. Deci grija de el va avea cineva insa, normal, ar fi mult mai bine sa fie ferit de pericole intr-o casa si sa simta ca e iubit.
Jazz
Renegata,
Ai incercat sa pui un anunt si in "Formula As"? Am vazut ca si ei au anunturi pentru "infieri" si "vanzari", sper sa gasesti pe cineva care sa aiba grija de el... Ce suflet mare ai tu...
YOo
QUOTE (PatricianuS @ 15 Jul 2005, 10:44 AM)
... ii iubesc mult si mi-au facut si 4 oua. Voi fi bunic...

Hey Vornicele ...felicitari pt viitorul tau statut (acela de bunic smile.gif )Da' am si eu o intrebare: Cum ai reusit sa-i faci sa se iubeasca si pe deasupra sa mai faca si oua? Si 4 ohmy.gif Ca si eu am doi perusi, dar ai mei cred ca au grave probleme in familie blink.gif Mie mi-se pare ca mai tot timpul au certuri conjugale si ca au ceva de impartit unsure.gif Sau poate asa isi manifesta afectiunea blink.gif

Cat despre pisicuta... Din pacate nu pot face nimic pt ea. Yo am deja gradina zoologica acasa ... Am si caine si perusi si pestisori. Daca mai iau si o pisicuta ma trimite mama in gazda cu tot cu animalute...
Vornicum
Mey YOo, tu dai pe la Han mai rar decat mine, pe unde mai umbli ? hh.gif
Cum s-au cuplat? Simplu. Le-am creat conditii. Pe langa mancarea aia ungureasca , mai le dau mere, sfecla si latuca. Si in weekwnd ii las sa zburde prin camera. Si mai se si iubesc, chiar daca uneori cand el are chef sa cante, ea ii mai trage un cioc ca sa taca ohyeah.gif Asa animale simpatice , mai rar.

Vornicum
Ce s-a mai intamplat cu pisoiul nostru? cry.gif
Tyra
Si eu as fi curioasa sa aflu ce s a intamplat. Sper ca situatia s a rezolvat si ca a ajuns bine pisoiul.
Renegata, ma bucur mult sa intalnesc (chiar si numai pe forum) pe cineva ca tine.

Speram ca ai un copil sanatos si frumos ca sufletul tau!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.