Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Programe Autoexecutabile
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
In sfarsit, m-am hotarat sa divulg o parte din filozofiile pe care le-am construit in Internet, filozofii de Imagine, libere, la vedere, in vazul lumii, desecretizate partial
Cheia tuturor fictiunilor instructionate de mine de-a lungul anilor este aflatoare in:
Programe AUTOEXECUTABILE.
punctt
... daca n-ar fi ... nu s-ar mai povesti... smile.gif
Ovidiu Bufnila
Sal Mami!
OK, ai atins un punct sensibil: a povesti! Super. Structurile narative lipsesc din Imaginea noastra. Exceleaza insa descrptiile, folosim cu precadere structuri descriptive. Asta e propriu spectatorilor, lipsitilor-de-actiune. Navalnic nu ne este propriu.
punctt
Sal.
Cand am scris 'a povesti' m-am gandit la 'a sta de vorba, a discuta'.
Asa-i mai bine?! smile.gif
Ovidiu Bufnila
Tocmai aici e chestiuneaaaa! Cenaclurile literare, simpozioanele si comisiile la Romani vin din spiritul nostru agrarian! Cencalurile si discutiile sunt clacile de altadata. Mi-a placut mult cand ai folosit a povesti pentru ca intuiesc un verb, o actiune in cuvintele tale. Practic, razboaiele, conflictul, ambitia, curajul, aventura sunt lucrurile care invata, care prefigureaza omul de actiuneeeee!
OK, ce ar putea fi cu adevarat omul-de-actiuneeee?

Astept.
Va iubesc nepotolit!


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
http://eserver.org/fiction/short.html
calfa
Omul de actiune ar putea fi omul care lanseaza si gestioneaza actiuni, care foloseste programe autoexecutabile, creeaza programe autoexecutabile, instaleaza programe autoexecutabile. smile.gif Sau ne e asa ?
Cucu Mucu
E cel care, folosind forta oamenilor-unelte si informatiile oamenilor-biblioteca realizeaza gandurile oamenilor-ganduri!
Salut, Ovidiu! O placere intotdeauna sa schimb cu tine ganduri, imagini, cuvinte vorbite in vorbe ce trec, savarsindu-si actiunea care le e menita de oamenii-actiune!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 29 Oct 2005, 03:58 PM)
Omul de actiune ar putea fi omul care lanseaza si gestioneaza actiuni, care foloseste programe autoexecutabile, creeaza programe autoexecutabile, instaleaza programe autoexecutabile. smile.gif Sau ne e asa ?

Intocmai. Povestea asta cu autoexecutabilile vine din strafunduri de istorie, de dincolo de antichitatea destrabalata si enigmatica.
Multumesc frumos Calfa.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (mariusc2 @ 30 Oct 2005, 11:02 PM)
E cel care, folosind forta oamenilor-unelte si informatiile oamenilor-biblioteca realizeaza gandurile oamenilor-ganduri!
Salut, Ovidiu! O placere intotdeauna sa schimb cu tine ganduri, imagini, cuvinte vorbite in vorbe ce trec, savarsindu-si actiunea care le e menita de oamenii-actiune!

Sal' Marius!
Voi sunteti extraordinari! Eu mi-am asumat riscul de a naviga pe net si de aprinde artificii, sunt banat in vreo cateva locuri, azi am fost arogantizat in desprecopii punct com, nu mai stiu unde m-au injurat de la obraz ca-s fistichiu si vorbesc in dodii, ha, ha, ha, bufnila insa navigheaza insa urmandu-si planul ascunssss....
Hei, ISTORIA e cu totul alta de la Putin la Iliescu la Mahabkarata, de la Matta Harri(son) la Cabbbala, de la Eliade & comp la sectele new agiste, de la profetii mincinosi la propavaduitorii de cataclisme(clisme) la becckalrli si asa mai departe. Trebuie doar sa-ti deschizi inima.

Inima e LUMINA.


ovidiu care va iubeste nebunatic asumandu-si riscul de a fi.
calfa
QUOTE (mariusc2 @ 30 Oct 2005, 11:02 PM)
E cel care, folosind forta oamenilor-unelte si informatiile oamenilor-biblioteca realizeaza gandurile oamenilor-ganduri!

Nu observasem ce ai scris aici, mariusc2 ! Foarte plastic si concis e prinsa ideea ! smile.gif
Erwin
in ziua cand in Arhipelag o sa scrie oamenii de actiune, sa deschida discutii si sa substituie Imagini Ideilor Conturate Ascuns in Neant, atunci Ovidiu s-ar putea declara multumit caci Programele lui Autoexecutabile ar incepe in sfarsit sa functioneze... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.