Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Intrebari Existentiale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Erwin
Prima mașină de spălat a fost... maică-mea! Freca rufele pe un fel de "răzătoare" din tablă ondulată mărunt, în lighean, cu săpun de casă.
Fantasee
Mă întreb dacă generația curentă aka poker face are defapt adeziune obligatorie la comunitatea antirid.
Când lucrează ca furnizori de servicii și nu zâmbesc deloc îmi vine să izbucnesc eu în hohote de râs.
Mă gândesc uneori că unii dintre ei nu au învățat încă faptul că unele legume nu se administrează ... dorsal (de ex. morcovii și alte rădăcinoase).

Anul trecut am așteptat vreo câteva luni înainte să întreb un curier dacă zâmbește des.
Venea la noi de două ori pe săptămână de mai mult de 4 luni, îi lăsam ceva în plus de fiecare dată, dar nu avea o abordare umană sub nicio formă.
Adică nu ne dădeam seama dacă îi place sau îi displace ceea ce face, dacă este conștient de faptul că vine la aceeași adresă frecvent. Nimic, poker face.
Răspunsul lui la întrebare a fost o bălmăjitură pe care nu a înțeles-o vreunul dintre noi.
Continuă să fie curierul nostru și acum, nicio schimbare. M-aș închina dacă nu mi-ar părea un act exagerat. biggrin.gif
exergy33
QUOTE(Erwin @ 19 Oct 2015, 01:19 AM) *
Prima mașină de spălat a fost... maică-mea! Freca rufele pe un fel de "răzătoare" din tablă ondulată mărunt, în lighean, cu săpun de casă.

Bunica mea avea si dânsa un astfel de utilaj performant caruia ii zicea maglă si pe care spala prosoapele si lenjeria de pat ... unsure.gif acum stau si ma intreb de ce ii spunea asa pentru ca in DEX un cuvant asemanator (mâglă) are o cu totul alta semnificatie !
Cla
QUOTE(exergy33 @ 19 Jan 2016, 11:47 AM) *
Bunica mea avea si dânsa un astfel de utilaj performant caruia ii zicea maglă si pe care spala prosoapele si lenjeria de pat ... unsure.gif acum stau si ma intreb de ce ii spunea asa pentru ca in DEX un cuvant asemanator (mâglă) are o cu totul alta semnificatie !

Magla e o încarcatura, gândeste-te la un maglavais., pe-atunci se aruncau toate lenjeriile, prosoape etc la loc cu un praf de Perlan si n-am fost mai spalati decât acum cu toate porcariile.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.