Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Intrebari Existentiale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
CharonOfNyx
QUOTE(Glock @ 13 Aug 2010, 03:37 PM) *
Libidoul lui Freud sau al lui Jung?
Da.

QUOTE
Vreau sa cred ca e de-al lui Eros.
De aia-l pomenisem pe Thanatos...

QUOTE
Poporul roman si-a pierdut libidoul?
unsure.gif
... de simtul umorului sunt aproape sigur.

Imi sta de mult pe chelie, poate scap de obsesie daca o bag acilea:
De ce Captain America are trasaturi de barbat, ca mie-mi suna la feminin?
Supereroine isi pun si sutienul peste..., sau doar chilotii?
Zikkă
QUOTE(CharonOfNyx @ 26 Aug 2010, 11:41 AM) *
Supereroine isi pun....

... ces alea?
nely

Supereroine isi pun si sutienul peste..., sau doar chilotii?
[/quote]


depinde de sezon!!!!
Nefertiti
Ce dracu' o fi văzut Pitt la Jojolina, că e "urātă cu spume" şi nici chiar deşteaptă nu e... Aniston măcar e feminină. (ştiu, ştiu că ar trebui să mă preocupe chestii mai profundisime, da' n-am chef)
Rovaniemi
Cīnd p.m. o să dispară becalismele şi becaliştii de pe lumea asta?!?
punctt
exista pestisorul de aur? unsure.gif
CharonOfNyx
QUOTE(Zikkă @ 26 Aug 2010, 03:28 PM) *
... ces alea?

Alea care? Supereroine? Sutiene?
Supereroinele sunt femininul de la supereroi, niste eroi inzestrati cu puteri supranaturale, care se obtin prin adaugarea unui prefix in fatza lui man (batman, spiderman, superman, facman...), si care lupta pentru binele omenirii si poarta de regula mantie si chilotii pe deasupra pantalonilor.
Sutiene? O sa afli pe cale naturala, cand o sa cresti mare. Toate la timpul lor, nu te grabi, incearca pana atunci putina gramatica, nu strica.

QUOTE(nely @ 27 Aug 2010, 03:18 PM) *
Supereroine isi pun si sutienul peste..., sau doar chilotii?
depinde de sezon!!!!

Bai, tu crezi ca supereroii (fie ei masculi sau femele) isi permit tinute de sezon? Ei sunt tot timpul in maxima alerta, in lupta dintre bine si rau, pentru salvarea omenirii.

QUOTE(punctt @ 2 Sep 2010, 10:43 PM) *
exista pestisorul de aur? unsure.gif
smile.gif
Numa' nu termin sa ma gandesc
Cand ma uit in apa ametesc
Pluta mea cu pielea goala
Ba se culca, ba se scoala

Doamne, cred ca ii balaur
Ori ii pestele de aur!

[...]*

Da' ultima dorinta care-o am (da pusca!)
M-as preface in Sioma Mariana din Pietrusca
Si pe toti din juru' casii
i-as trimite-n... La mama ma-sii

* - cateva dorinte ale autorului (pescarului norocos)
Prin urmare, avand in vedere si luand in considerare marturiile, pestisorul de aur exista. QED

Ptii, am uitat intrebarea existentiala pentru care intrasem acilea! Mi se intampla foarte rar, am o memorie foarte buna, numa' ca nu prea tin minte pe unde-o tin!?
Erwin
QUOTE
numa' ca nu prea tin minte pe unde-o tin!?


asta da, problemă existenţială! jamie.gif

de ce curentul de la geam nu aprinde şi becurile din casă? rolleyes.gif
Rehael
QUOTE(Erwin @ 4 Sep 2010, 12:58 PM) *
de ce curentul de la geam nu aprinde şi becurile din casă? rolleyes.gif


De-aia, fiindca si vinetele au tepi pe coada.
Rovaniemi
Super-eroinele nu folosesc sutiene şi chiloţi, ele poartă supersutiene şi supertanga, evident.

Case closed. ohyeah.gif
Nefertiti
Oare n-o fi plictisitor să spui şi altei femei aceleaşi "texte"?
nely
QUOTE(nefertiti @ 24 Sep 2010, 08:41 AM) *
Oare n-o fi plictisitor să spui şi altei femei aceleaşi "texte"?




cred ca nu!!!....asta este o strategie...frecventa acestor texte vrea sa devina ca o norma sociala...si sa nu mai fie deranjanta....
( nici eu nu cred ce scriu...dar e o varianta de alinare)
Rovaniemi
Un pic de intertextualitate n-ar fi rea, īn acest caz. laugh.gif
nely
QUOTE(Rovaniemi @ 24 Sep 2010, 02:21 PM) *
Un pic de intertextualitate n-ar fi rea, īn acest caz. laugh.gif


adica...nu e chiar un text de genul " copy / paste" mai are el ceva subiectiv...alte surse de inspiratie....
Rehael
Un copil de sase ani: De ce nu sunt lasate lamaile sa se coaca mai mult? laugh.gif
Rovaniemi
QUOTE(Rehael @ 8 Oct 2010, 11:35 AM) *
Un copil de sase ani: De ce nu sunt lasate lamaile sa se coaca mai mult? laugh.gif


Explică-i că există atīt lemon cīt şi lime pe lumea asta rofl.gif dă-i eventual să guste, o să priceapă cum e ... īntr-un fel e din ciclul "Aceste roşii sīnt galbene pentru că-s īncă verzi." thumb_yello.gif

Rehael
QUOTE(Rovaniemi @ 8 Oct 2010, 01:17 PM) *
Explică-i că există atīt lemon cīt şi lime pe lumea asta rofl.gif dă-i eventual să guste, o să priceapă cum e ... īntr-un fel e din ciclul "Aceste roşii sīnt galbene pentru că-s īncă verzi." thumb_yello.gif


Pai s-a strambat atat de urat cand a luat lamaie obisnuita, incat nu cred ca o sa poata face vreo diferenta intre alea doua... Desigur ca are in minte, ca daca e ceva acru atunci nu poate sa fie copt laugh.gif . Ma tem ca o sa-i creez o confuzie si mai mare...
Cla
Apropos lamāie... se pune pe deget, se linge un pic de sare si se bea Tequila. laugh.gif
Rehael
Adica, zici tu, ar fi trebuit sa-i dau si niste Tequila dupa "experienta" respectiva? laugh.gif Groaznic! Ar fi tinut-o minte ca pe cea mai cumplita zi traita alaturi de mine si probabil ca i-ar fi fost multa vreme greu sa ma ierte... hh.gif
CharonOfNyx
Am observat intre timp ca supereroii au si curea la chiloti, desi izmenele ale, colantii, egarii, sau cum s-or chema sint din aceeasi piesa cu maiouul, bluza, sau ce-o fi aia.
Nu te supara, Rovaniemi, dar ramane totusi o intrebare existentiala.
Totusi o alta intrebare existentiala se naste: Daca chilotii si maieul sunt dintr-o bucata, cum se imbraca cu ele???
Cla
QUOTE(Rehael @ 15 Oct 2010, 10:00 PM) *
Adica, zici tu, ar fi trebuit sa-i dau si niste Tequila dupa "experienta" respectiva? laugh.gif Groaznic! Ar fi tinut-o minte ca pe cea mai cumplita zi traita alaturi de mine si probabil ca i-ar fi fost multa vreme greu sa ma ierte... hh.gif

Da' de unde... Niste pupici si gata, s-ar fi lecuit wink.gif
Nefertiti
Tinereţea īnvinge mereu?
Rovaniemi
Oare ce culoare avea calul albastru al Elenei Udrea?
nely
QUOTE(CharonOfNyx @ 17 Oct 2010, 01:30 AM) *
Am observat intre timp ca supereroii au si curea la chiloti, desi izmenele ale, colantii, egarii, sau cum s-or chema sint din aceeasi piesa cu maiouul, bluza, sau ce-o fi aia.
Nu te supara, Rovaniemi, dar ramane totusi o intrebare existentiala.
Totusi o alta intrebare existentiala se naste: Daca chilotii si maieul sunt dintr-o bucata, cum se imbraca cu ele???


intreaba o croitoreasa!
ilie
QUOTE(nefertiti @ 22 Nov 2010, 05:00 PM) *
Tinereţea īnvinge mereu?

Nu.
nely
QUOTE(nefertiti @ 22 Nov 2010, 05:00 PM) *
Tinereţea īnvinge mereu?



nu invinge mereu!....dar poate te poti consola ca invinge de multe ori! thumb_yello.gif
CharonOfNyx
Ce vrea sa insemne "co co ha" din preacelebra piesa Sacrifice a lu' Elton John? unsure.gif

Da' la feisbuc la "profil" trebuie sa pui poze din profil?
Felina
QUOTE(CharonOfNyx @ 23 Feb 2011, 02:59 PM) *
Ce vrea sa insemne "co co ha" din preacelebra piesa Sacrifice a lu' Elton John? unsure.gif



Cold cold heart

roflmao.gif
tks, u made my day

QUOTE
Da' la feisbuc la "profil" trebuie sa pui poze din profil?


rofl.gif rofl.gif
Rovaniemi
QUOTE(CharonOfNyx @ 23 Feb 2011, 04:59 PM) *
Ce vrea sa insemne "co co ha" din preacelebra piesa Sacrifice a lu' Elton John? unsure.gif


E un termen politic romānesc, pe care nea Elton, īn genialitatea sa, l-a intuit cu mult īnainte de a se produce. CO CO HA egal COnsiliul de COordonare al HAlianţei ohyeah.gif
Cla
Care e singularul diplomatului, unplomat? blink.gif

laugh.gif
Erwin
Asta-i ca la Biled (localitate īn jud. Timiș).

E un LED bicolor? rofl.gif
Cla
QUOTE(Erwin @ 29 Apr 2013, 01:51 AM) *
Asta-i ca la Biled (localitate īn jud. Timiș).

E un LED bicolor? rofl.gif

Erwin, daca te duci la biserica din Biled, fa te rog trei cruci. Biserica a colorat-o taica-meu, pe dinauntru. smile.gif
Si la īntrebarea ta: Nu, e multicolor, oamenii pot vedea vreo 100 de culori, mult mai putine decāt cameleonii.
Bicolor ar fi alb-negru. Si mai putin, ca alb si negru nu sunt culori, sunt Stan si Bran rofl.gif

Īntrebare: Cum se fute o broasca ?
Erwin
A fost zugrav de biserici tatăl tău? Fain.

Broasca? Hmm... dar melcii?



rofl.gif
Cla
QUOTE(Erwin @ 29 Apr 2013, 12:41 PM) *
A fost zugrav de biserici tatăl tău? Fain.

Broasca? Hmm... dar melcii?



rofl.gif

Fain cu melcii rofl.gif
Pe de alta parte: Taica-meu a cāntat īn cor la filarmonica, nu a fost zugrav, dar creativ, si cu prietenul sau au renovat biserica din Biled.
Nu mai stiu multe ca eram prea mic, dar ce-am vazut, mi-a imponat.
Ei n-au fost mesteri, dar au facut-o frumos....Cred ca si azi o mai vezi.
Daca stii Michelangelo, asa s-au orientat ei.
fiatlux
QUOTE(Cla @ 29 Apr 2013, 07:38 PM) *
Pe de alta parte: Taica-meu a cāntat īn cor la filarmonica, nu a fost zugrav, dar creativ, si cu prietenul sau au renovat biserica din Biled.
Nu mai stiu multe ca eram prea mic, dar ce-am vazut, mi-a imponat.
Ei n-au fost mesteri, dar au facut-o frumos....Cred ca si azi o mai vezi.
Daca stii Michelangelo, asa s-au orientat ei.

ce tata si ce ..copil !
fiatlux
una peste alta da' criza asta existentiala la melci e gretoasa rau !
The Dude
Ba e al dracului de frumoasa...

Melcii se ....pupa...o singura data pe an, primavara...
Daca e o toamna lunga se mai pupa o data si prin octombrie. In cazul asta ei simt ca frigul nu va veni decat dupa decembrie, asa ca isi fac socoteala ca au timpul necesar ca sa depuna oua si ca ele sa eclozeze (pentru cei care le cunosc obiceiurile, melcii sunt cel mai bun moteorolog).

Daca vor melcii mai au la indemana si alta smacherie: pastreaza sperma partenerului de act (de fapt un lichid preseminal, care urmeaza sa devina sperma abia la ceva timp dupa ejaculare) in ei, refuzandu-i accesul la ovul, pe o perioada ce poate dura pana la un an. Asa ca daca le vine pe chelie pot sa ramana gravizi si in absenta unui partener imediat...ci in contul altuia…in contul unei iubiri trecute...ratacite din cine stie ce motive marunte...

Dar nu-i numai asta...la melci in amorul fizic totul e exemplar rezolvat.
Cand doi melci se decid, ei inca nu isi cunosc pozitiile. Sunt hermafroditi, adica deopotriva si mascul si femela...Asa ca atunci cand se intalnesc si atunci cand se plac, stabilesc pe loc si de comun acord rolul pe care fiecare din ei il va juca in viitoarea relatie....
Tine, poate doar de o atingere...poate doar de o privire..sau poate de freamatul primei imbratisari..?....Asta nu se stie, insa dupa ce s-au cuprins unul pe altul...abia atunci, in momentele alea de intime tatonari, se stabileste care va fi barbat si care femeie...Si nu-i alegere simpla...Ca aia de isi asuma rolul de iubita va face oua, pe care apoi le va depune..care va sa zica se inhama la niscaiva responsabilitati..E o dovada de mare tandrete si de daruire din partea ei.

Inca mai mult decat atat..si barbatusul se poate razgandi …din acelasi schimb sexual, consumat insa bilateral, ambi melci pot fecunda…

Anul viitor, cel care a fost mascul cu un an in urma are in fata lui o noua alegere: va fi tot mascul (egoist) ? ....va fi femela ?...va fii si una si alta ? … va lua o pauza....ori poate va procrea din depozitele care i-au ramas prin maruntaie..in amintirea ultimei iubiri……. care i-a placut atat de mult si de care nu mai stie mare lucru ?

Ma gandesc mereu cum ar fi daca povestea asta ar functiona la fel si intre oameni .....

Oricum, felicitari Erwin !
Eu, de cate ori surprind primavara asupra faptului (in actiune), ma gandesc mereu la melci...iar cand voi fi mai mare si cand va trebui sa trec in alta etapa a devenirii mele am sa aleg sa nu fiu melc...Desigur exista avantaje greu de ignorant: Casa ta mereu cu tine, locuinta moca si egala (nici palat, nici cocioaba) pentru fiecare. Daca te strici cu persoana nici nu trebuie sa te muti....

Nu tu probleme pecuniare, nu tu discriminari de sex...totul facut cu o legendara lentoare, incet si pe indelete....O viata intima complete, la indemana si fara restrictii de ordin etic sau moral (in care totul e permis, iar termenul perversiune lipseste).....o serie lunga de uriase beneficii…

..insa melc tot nu as vrea sa fiu…
…pentru ca oricum as da-o, tot nu pot sa imi imaginez iubirea functionand in astfel de coordonate…..
Cla
Fain de tot... blink.gif
Pe germana se numeste "Bahnhof" cānd "n-ai habar de nimic" - Ich verstehe Bahnhof. Bahnhof e o gara īn care nu īntelegi nimic, īn afara de vorba "gara". Poate, daca ai noroc, īntelegi "Gara de Nord".

Merci Dude ca m-ai ajutat a īntelege "Bahnhof", adica nimic. Ce, melcu' meu !! rofl.gif
Cla
Voi toti, care va plictisiti la birou si īmpuscati Moorhuhn, aveti habar ce īmpuscati ?
.
.
.
.
.
Moorhuhn e doar o "gainusa de balta" smile.gif

http://moorhuhn-remake.on-games.t-online.de/
exergy33
Nu-i existentiala rolleyes.gif ... dar e o intrebare la care caut raspuns.

Poate sa ma lamureasca si pe mine careva care sunt mai bune, si de ce, aspiratoarele cu sac sau cele fara?
Astept sa dati raspunsuri serioase, fara mistocareala devil.gif (aviz lui Cla)
Cla
QUOTE(exergy33 @ 22 Aug 2015, 03:39 PM) *
Nu-i existentiala rolleyes.gif ... dar e o intrebare la care caut raspuns.

Poate sa ma lamureasca si pe mine careva care sunt mai bune, si de ce, aspiratoarele cu sac sau cele fara?
Astept sa dati raspunsuri serioase, fara mistocareala devil.gif (aviz lui Cla)


merci merci de aviz, exergy laugh.gif
Dar la asa ceva oricum n-as face misto.
Uite, tocmai azi am tras cu aspiratorul, am observat ca nu mai trage bine.
Am schimbat sacul, ca am vazut ca e plin. Dup-aia a zburdat biggrin.gif
Dupa sac mai e un filtru, si pe-ala l-am schimbat.
Si de-aia ma īntreb: aspiratoarele fara sac, cum iese praful si unde? Īl avem iarasi īn locuinta pāna la data viitoare cānd s-a asternut bine-mersi pe toate chestiile negre ? blink.gif

De-aia, parerea mea: unul cu sac e mai bun ca-ti iei praful si mizeria din locuinta si īl duci la gunoi.

Ciao smile.gif
Erwin
Aspiratorul fără sac se bazează pe un turbion de aer, la fel ca cicloanele folosite īn industria lemnului, idee care i-a venit lui Dyson și am văzut un film la Discovery pe tema asta. Are filtru iar praful se adună īntr-un recipient pe care īl golești și īl poți spăla. Avantajul major este că nu se īnfundă și nu īi scade randamentul īn timp ce aspiri și pānă ce se umple recipientul.

On Topic:
De ce nu am mutat imprimanta īn care m-am lovit de n ori pānă azi dimineață cānd mi-am zdrobit un deget?
exergy33
QUOTE(Erwin @ 29 Aug 2015, 12:29 AM) *
Avantajul major este că nu se īnfundă și nu īi scade randamentul īn timp ce aspiri și pānă ce se umple recipientul.

Dezavantaje nu are?

QUOTE
On Topic:
De ce nu am mutat imprimanta īn care m-am lovit de n ori pānă azi dimineață cānd mi-am zdrobit un deget?


Din acelasi motiv din care un barbat nu divorteaza de sotie chiar daca l-a scos din pepeni de n ori wink.gif
rogvaiv
QUOTE(Erwin @ 29 Aug 2015, 12:29 AM) *
On Topic:
De ce nu am mutat imprimanta īn care m-am lovit de n ori pānă azi dimineață cānd mi-am zdrobit un deget?


Se zice că oricānd e de rău, cānd te īmbolnăvești, cānd faci un accident, sistemul (și ăla interior și ăla exterior) īți dă un semnal că nu e ok drumul...
Cla
...o laie... te-ai pocnit (ca si mine). Ti se spune ca dupa 12 beri mai bine te bagi īn pat.
Erwin
@Exergy
Nu știu să aibă. Există și alți producători care au adoptat modelul cu ciclon, fără sac.
Cla
Erwin, ce e un ciclon fara sac ? blink.gif
Eu doar stiu de un ciclon din Oceanul Indic.
Erwin
Principiul e asemănător. Īn "ochiul" ciclonului este aer curat și liniștit īn timp ce vaporii și ploaia sunt īnvārtite și aruncate la margine de vāntul puternic. Așa și la aspiratorul fără sac, aerul plin de impurități este īnvārtit și forța centrifugă īl separă de praful care cade īn cutia de jos īn timp ce aerul curat din mijloc iese afară prin turbină. Același principiu stă la baza cicloanelor folosite la atelierele de tāmplărie ca să absoarbă praful și talașul de la mașinile de prelucrat lemnul. De acolo i-a venit ideea lui Dyson care a inventat aspiratorul.
rogvaiv
!eroare de postare!
Cla
Daaaa, Erwin, m-ai lamurit, multumesc !!!
Stiam chestia cu ciclonul, la fel ca Taifun si Uragan...cu cerul din mijloc...unde e aerul linistit... dar asta cu Dyson n-am stiut-o, credeam ca era Siemens smile.gif
Primele masini de spalat au fost de Miele si Constructa.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.